Bitkiler

Muz Nelere İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Ülke insanının severek tükettiği muzun faydalarına ve hangi hastalıklara iyi geldiğine dair keyifli bilgiler

Muz Nelere İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Muz Nelere İyi Gelir Faydaları Nelerdir? Ülkemiz insanı muzla ilk defa cumhuriyet kurulduktan sonra Mersin Anamurlu bir çiftçinin tarlasına muz ekmesiyle tanıştı. Muz fidelerinin tutması ve bolca ürün vermesinden sonra bölge halkının neredeyse tamamı tarlasına muz ekmeye başladı. O günden bugüne Anamur ilçemiz muzla anılmaya başladı. Tropikal bir meyvenin ülkemizdeki ilk filizleri böylece Anamur’da atılmış oldu.

Muz son derece besleyici, doyurucu bir meyvedir. Özellikle tropikal ülkelerde muz açlığı dindiren ve yemek yerine yenen özel bir meyvedir. Muzun bazı çeşitleri tropikal ülkelerde bir patates gibi kızartılarak veya haşlanarak muz yemeği yapılır. Hindistan gibi ülkelerde muzun cipside yapılmaktadır.

Batı Avrupa ülkelerinde sadece tadı ve kokusu için aranan bir meyve konumunda ise de üçüncü dünya ülkelerinde çok önemli bir besin maddesidir. Az gelişmiş ülkelerde çocuklar ihtiyaçları olan proteini muz yiyerek almaktadırlar. Kemik gelişimini sağlayan muz yorgunluk ve siniri de giderir. Böbrek iltihaplarında ve bağırsak hastalıklarında çok faydalıdır.

Muz Nedir?

Muz tropikal ülkelerin vazgeçilmez bir meyvesidir. Bu ülkelerde muz kolayca yetişebilir ve bolca meyve verir. Hasat edildiğinde yeşil bir kabuğu olan muz, olgunlaştıkça sarı rengini alır. Kimi türlerinin rengi ise kırmızı kabukludur.

Boyu neredeyse dokuz metreyi bulan muz ağaç olarak nitelendirilse de aslında çok yıllı otsu bir bitkidir. Salkımlı haline muzun hevenk denir. Aynısı isim hurma salkımı içinde geçerlidir. Minumum 26 derece sıcaklık isteyen muz ortalama 140 veya 150 gün sonra hasat edilir.

Yeşil kabuklarıyla koparılan muz bekledikçe tatlanır, özellikle karanlık ortamlarda muhafaza edilen çok hızlı bir şekilde sararıp tatlanır. Hatta bir kısmının kabukları kahverengiye dönerek, çürümeye yüz tutar. Bu yüzden muzu hemen tüketmeyecekseniz, yeşil veya yeşile yakın kabuklu muzları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Muzu kabızlık çekenler çok tüketmemelidir. İshal olanların ise ishalini kesecek niteliktedir. B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir. Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşılık hiç kolesterol içermemektedir. Muz kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içerir.

Potasyum terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırır ve daha kolay hareket etmelerini sağlar. B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasına da etki eder. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder.

Muz Nelere İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muzun sayısız faydası vardır. Bu popüler sarı meyve, vücudun sinir ve kas işlevi için kullandığı, ayrıca sıvı ve pH dengesini koruduğu iyi bir potasyum ve magnezyum kaynağıdır. İçeriğindeki nişastalar olgunlaştıkça şekere dönüşür. Muzu tamamen olgunlaşmadan yerseniz, farklı nişasta türlerinin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yine Potasyum sağlıklı kan basıncı seviyelerinin korunmasında kilit rol oynar. Muzlar zengin bir potasyum kaynağı olduğu için kan basıncını düşürmeye yardımcı olurlar. Potasyum, damarlardaki gerilimi hafifletmeye ve böylece kanın vücutta sorunsuzca akmasını sağlar. Bu da çeşitli organların oksijenlenmesine yardımcı olur.

Sonuç olarak, aterosklerozu ve bununla çok sık ilişkili olan felçleri ve kalp krizlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Muzdaki lif aynı zamanda atardamarlardan ve kan damarlarından aşırı kolesterolü temizler ve ayrıca kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltır Ayrıca iyi bir enerji kaynağıdır. Bu yüzden muz diyet listelerinin de vazgeçilmez meyveleri arasındadır. Aşağıda muzun diğer faydalarını maddeler halinde sıralayalım:

 • Yeterli miktarda muz, insülin direncinin artmasında yardımcı olur.
 • Muz kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynar.
 • Böbrek sağlığında olumlu etkisi vardır.
 • Muz tüketimi, kalp sağlığının korunmasında önemli bir etkendir.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir.
 • Muz aynı zamanda cildi de güzelleştirir.
 • Tokluk hissi sağlaması da önemli bir avantajdır.
 • Hücrelerin oksidatif stresten korunmasında oldukça etkilidir.
 • Mide hastalıklarını dindirmede yardımcı olur.
 • Atletik performansın artırmasına yardımcı olur.
 • İçerisinde bulunan potasyumdan dolayı, güçlü bir enerji kaynağıdır.

Yine muz Bazı antioksidanların yanı sıra hatırı sayılır miktarda lif içerir. Bir muzda yaklaşık 105 kalori vardır ve neredeyse sadece su ve karbonhidrattan oluşur. Buna karşılık çok az proteine sahiptir ve neredeyse hiç yağ içermez.

Muz Hakkında Sık Sorulan Sorular

YouTube video

Muz Şeker Hastalığına İyi Gelir mi?

Muz meyvesi, kendine süngerimsi yapısal formunu veren bir lif türü olan pektin açısından zengindir. Olgunlaşmamış olanları, çözünür lif gibi davranan ve sindirimden kurtulan dirençli nişasta içerir. Hem pektin, hem de dirençli nişasta yemeklerden sonra kan şekerini dengeler ve midenin boşalmasını yavaşlatarak iştahı azaltır.

Ayrıca muzun glisemik indeksi, düşük ila orta derece arasında sıralanır. Olgun muzun glisemik indeksi yaklaşık 60 iken, olgunlaşmamış olanların glisemik değeri yaklaşık 30’dur. Ortalama değer ise 51’dir.

Bu, muzun sağlıklı bireylerde kan şekeri seviyelerinde hızlı iniş çıkışlara neden olmayacağı anlamına gelir. Ancak bu durum, tip 2 diyabetli kişiler için geçerli olmayabilir, şeker hastalığı olanlar olgun muzu dikkatli tüketmelidir. En azından muz tüketirken, yoğurt veya yağlı kuruyemişlere tüketmeleri kan şekerinin hemen yükselmesine mani olacaktır.

Muz Yemek Zayıflatır mı?

Hiçbir çalışma muz ile zayıflamanın etkilerini doğrudan test etmemiştir. Ancak meyvenin zayıflamaya yardımcı bir yiyecek olduğunu gösteren bazı özellikleri vardır. Kalorisi çok yüksek değildir. Orta boy muz yaklaşık 100 kaloridir, çok besleyici ve doyurucudur.

Sebze ve meyvelerden yüksek oranda lif tüketmek zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca, olgunlaşmamış muz, dirençli nişasta ile doludur, bu nedenle tok tutar ve iştahı azaltır. İştah azaltması ve tok tutması nedeniyle muz yemek zayıflamanızı kolaylaştırır.

Muzun Böbreklere Faydası Nedir?

Potasyum, tansiyon kontrolü ve sağlıklı böbrek fonksiyonu için gereklidir. İyi bir potasyum kaynağı olarak, muz böbrek sağlığını korumak için özellikle yararlıdır. Kadınlarda 13 yıllık bir çalışma, haftada 2-3 kez muz yiyenlerin, böbrek hastalığı geliştirme olasılığının % 33 daha az olduğunu belirlemiştir.

Diğer çalışmalar, haftada 4 ila 6 kez muz yiyenlerin, bu meyveyi yemeyenlere göre böbrek hastalığı geliştirme olasılığının neredeyse % 50 daha az olduğunu belirtmektedir.

Muzun Egzersiz ve Koşuya Faydası Nedir?

Bu meyve, genellikle mineral içeriği ve kolayca sindirilen karbonhidratlar nedeniyle sporcular için mükemmel bir besindir. Muz yemek, genel popülasyonun % 95’inde egzersize bağlı kas kramplarını ve ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.

Krampların nedeni büyük ölçüde bilinmemektedir, ancak dehidratasyon ve elektrolit dengesizliği neden gösterilmektedir. Buna göre, bu meyve dayanıklılık egzersizi sırasında ve sonrasında mükemmel beslenme sağlar.

Muzun Bebeklere Faydası Nedir?

Muz kolaylıkla mama haline getirilebileceğinden bebekler için en güzel yanı budur. Muz içerisindeki vitamin ve mineraller açısında bebeklere de oldukça faydalıdır. Kabızlık sorunu yaşayan bebekler için muz tüketimi tavsiye edilmez ancak ishal gibi sorunlarda çocuk ve bebeklere muz yedirmek oldukça faydalıdır.

Muzun çocuklara faydası özellikle sahip olduğu temel mineral ve vitaminlerden gelir. Özellikle kan basıncını düzenlemeye yardım eden muz, böbrek taşlarına karşı korumaya ve yaşlanma ile ortaya çıkabilecek kemik kaybını önlemeye yardımcı olan bir mineral olan potasyum açısından zengindir.

Birçok gıda potasyum içerir ve bu nedenle sağlıklı bir beslenme programı uygulanan çocuğun bu besin maddesinde yetersiz olması muhtemel değildir. Muz ayrıca çeşitli diğer minerallerin yanı sıra A, B6, B12 vitaminleri de dâhil olmak üzere bazı vitaminlere de sahiptir.

Muzun Bağışıklık Sistemine Faydası Nedir?

Muz, hücreleri kimyasal reaksiyonlar sırasında hasar görmekten koruyarak bağışıklığı artıran bakır içerir. Aynı zamanda demiri metabolize eden enzimlerin önemli bir bileşenidir, demir de bağışıklık sistemi için hayati önem taşır.

Meyve, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyaran C vitamini içerir. Muzun içerdiği bir diğer önemli besin maddesi folattır. Bu besin, bağışıklık tepkisini düzenleyen proteinler olan sitokinlerin sentezi için gereklidir.

Muzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Muz, cilt için harika doğal bir nemlendiricidir. Muzda bulunan A vitamini kaybedilen nemi geri kazandırır ve hasarlı, donuk ve kuru cildi onarır. Kuru ve donuk cildi anında nemlendirmek için olgun bir muzu ezin ve yüzünüze uygulayın. Gözlerle temastan kaçının. 20-25 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayın. Aşırı kuru ve pul pul bir cildiniz varsa bu yüz maskesine bal ekleyebilirsiniz.

Cildi nemlendirmek için bir diğer kolay yüz maskesi, yarım olgun muzu ezip 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı E vitamini yağı ile karıştırmaktır. Temiz bir yüze bolca uygulayın ve otuz dakika sonra durulayın.

Muz Nasıl Olgunlaştırılır ve Saklanır?

İhracat için yetiştirilen tatlı muzlar, kabaca % 75 oranında olgun, hala yeşil ve olgunlaşmadan hasat edilir. Genellikle depoya verilmeden kısa süre önce doğal bir olgunlaştırma ajanı olan etilen gazı sıkılır.

Evde, onları tezgâhta tutmak ve oda sıcaklığında olgunlaştırmak en iyisidir. Olgunlaşma sürecini yavaşlatmak için olgunlaşmaya yakınlaşmış muzları buzdolabına koyabilirsiniz. Kabuğu kararır ancak meyve birkaç gün taze kalır. Olgunlaşma sürecini hızlandırmak için, olgun bir elma ile kahverengi bir kâğıt torbaya yerleştirin.

Muz Enerji Verir mi?

Mutlaka tenis maçlarını izlerken molalarda muz yiyen sporcular görmüşsünüzdür. Muz profesyonel sporcuların düzenli olarak tükettiği besinler arasındadır. İçerdiği kaloriden dolayı kan şekerini olumsuz yönde bazı iddialar var fakat birçok uzman kan şekerini olumsuz yönde etkileyecek kadar kalori içermediğini savunmaktadır. Günde tüketeceğiniz bir muz ile vücudunuzu daha güçlü enerji dolu hale getirebilirsiniz.

Muz Sigarayı Bırakmaya Yardım Eder mi?

Sigarayı bırakmak için muz yiyebilirsiniz. Çünkü muzda bulunan A1 Vitamini, B6 Vitamini, B12 Vitamini, C Vitamini, magnezyum ve potasyum nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra muzda bulunan doğal aminoasit, seratonin salgılanmasını sağlar. Psikolojiye iyi gelen yiyecekler arasındadır. Yani muz insanı mutlu eder.

Potasyum ayrıca beyin fonksiyonlarının iyi çalışmasını da sağlar. Zor bir günün sabahında, kahvaltınıza muz ekleyebilirsiniz. Şiddetli regl ağrısı için muzlu veya muzlu bir tatlı tüketebilirsiniz. Regl döneminde canım karbonhidrat tatlı istiyor diyenler için muz harika bir sağlıklı alternatiftir. Her iki isteği de karşılar.


Muzun Zararları Nelerdir?

Bu meyvenin tüketimi hakkında en büyük endişe, diyabetlilerin kan şekerini yükseltme riskidir. Muz, nişasta ve şeker bakımından yüksektir ve bu nedenle, kan şekerinde büyük bir artışa neden olması beklenir. Ancak, düşük glisemik indeksi nedeniyle ılımlı tüketimi, diğer yüksek-karbonhidratlı gıdalardaki gibi, kan şekeri düzeylerini aşırı yükseltmez.

Ancak, diyabetliler çok miktarda olgunlaşmış muz yemekten kaçınmalıdır. Bazıları muz tüketimini kabızlık için bir risk faktörü olarak görmektedir. Bazı çalışmalar ise bu meyveyi yemenin bazı insanlarda zıt bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Buna göre, muz tüketimi ılımlı olduğunda, her hangi bir ciddi yan etkisi yoktur.

Muzdaki amino asitler kan damarlarını genişletebilir ve bu baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca, triptofan içerdiği için çok fazla yemek, uyku haline neden olabilir. Herhangi bir böbrek rahatsızlığınız varsa, muz tüketimini azaltın. Çünkü hasarlı böbrekler kandaki potasyum birikmesine izin vererek kalp komplikasyonlarına yol açabilir.

Saraçoğlu Muzun Faydaları

YouTube video

Muz Nelere İyi Gelir Faydaları Nelerdir? adlı konumuza son verirken, muzun faydaları ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu