TeknolojiYaşam

Savaş Tekniklerini Bozan Drone Tehlikesi

Günümüzde ve sonraki dönemlerde; savaşlar uzaktan ve sipere gerek kalmadan çok daha acımasız yapılacak!

Savaş Tekniklerini Bozan Drone Tehlikesi

Savaş Tekniklerini Bozan Drone Tehlikesi; insansız hava uçaklarının icadı, gökten bomba atan drone ve türevleri gibi uçan metal kuşların icadı, savaşı daha acımasız, askeri ise daha savunmasız yaptı. Teknoloji devleri; savaşın seyrini değiştirebilen dronelerin büyük gücünü fark ettiğinden beri, ülkemiz de dâhil olmak üzere tüm ülkelerde drone ve insansız savaş araçları üretimi ve temininde birbiriyle yarışır hale geldi.

Bu hususta ülkemizin önde gelen bir yerde olması elbette sevindiricidir. Çünkü her silah düşmana karşı caydırıcı bir güçtür. Fakat kişisel kanaatim keşke, böylesi bir silah hiç kimse tarafından icat edilmeseydi. Hiç kimse tarafından bir silah olarak kullanılmasaydı.

Çünkü bu silahtan bir askerin kaçması neredeyse imkânsız. Türk Dil Kurumu dilimize iyice yerleşen ve Türkçe olmayan “Drone” kelimesine karşılık gelen “Uçangöz” kelimesini kullanmayı önerirken, bu silahın anlam itibariyle gerçekten de bir uçangöz olduğu kesin…

Savaşlarda savaş düzenlerinde, çok geriye gitmeden dünya tarihinin en büyük savaşı 2. Dünya savaşına kadar geri gidelim. Veya Irak körfez savaşına gidelim. Karşılıklı hafif makinalı silahlarla, toplarla veya tanklarla atış yapılırdı. Asker için siper demek sığınak demek, canını kurtardığı alan demekti.

Savaş Tekniklerini Bozan Drone Tehlikesi

Atom bombası atsalar, sığınakta olan bir asker, iyi mevzilenmişse yine de canını kurtarabilme imkânı vardı. Fakat artık öyle değil, siperler askeri korumuyor, Eskisi gibi asker sipere girdiğinde canını kurtaramıyor.

Çünkü havadan, üstelik te o kadar çok yüksekten yeri gözetleyen droneler, çoğu zaman insan gözüyle görülemiyor. Görüldüğü zaman küçük olması ve yine çok yüksekte seyretmesi nedeniyle, kurşun yetişmiyor.

Kaldı ki vurulma tehlikesine karşın, Droneler hep en yüksekten ve gözle görülemeyecek alanlardan uçmayı yeğliyor. Tabi yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, droneler sadece gözetlemiyor, anında müdahale yeteneğiyle, suikast düzenleyebiliyor. Bir sığınağın ta içine bomba bırakabiliyor.

Bir askerin tek nefes alabildiği, dinlenebildiği, yarasının sarılabildiği, yemeğini yiyebildiği güvenli alan olan mevzilerin, siperlerin bu saatten sonra hiçbir güvenirliliği kalmıyor. Bu günümüz itibariyle yapılacak olan savaşların çok daha acımasız, çok daha kanlı ve şiddetli olacağını gösteriyor.

Adeta drone karşı bir askerin kaçacak herhangi bir yeri yok. Tek çaresi bir dronenin onu görmemesi, bir droneye rast gelmemesi, Yoksa droneye karşı yapabilecek herhangi bir şey yok. Aşağıdaki video da gördüğümde hayretler içinde kaldığım durum için ancak “Öldürmeyen Allah öldürmüyor” diyebildim.

Ve yine bir dronenin ta mevzinin içine bile nasıl bomba bırakılabildiğine şahit oldum. İşte bu yüzden bundan sonraki savaşlarda öyle kolay kolay kaçacak bir yer olacağını hiç düşünmüyorum. Teknoloji geldiği nokta itibariyle, Atom bombasından sonra en can alıcı ve en tehlikeli silahı yaparak neredeyse insanlığın sonunu getirdi. Bundan sonra ne mi olur? Allah bilir…

Bomba Atan Drone

YouTube video

Savaş Tekniklerini Bozan Drone Tehlikesi adlı konumuza son verirken, drone ile alakalı videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu