Bitkiler

Patlıcanın Faydaları Patlıcan Sapı ve Basur

Sigara bıraktıran, sindirim sistemini düzenleyen ve Basur problemini gideren mucizevi bitki patlıcanın yararları

Patlıcanın Faydaları Patlıcan Sapı ve Basur

Patlıcanın Faydaları Patlıcan Sapı ve Basur; dünya üzerinde en çok üretilen dördüncü bitkidir. Anavatanı Hindistan’dır. Ilık iklimlerde tek yıllık, sıcak iklimlerde ise çok yıllık bir bitki olarak yetiştirilmektedir. Hindistan’dan sonra Afrika’ya sonra Akdeniz’e ve oradan da Avrupa’ya yayılan patlıcanda düşük içerikli nikotinde bulunur. Bu yüzden sigarayı bırakmak isteyenlerin spesiyal yiyeceği olarak da bilinir.

Türkiye’de patlıcan bolca yetiştirilmekle beraber, birçok yemeği yapılır. Öyle ki neredeyse “Türk yemeklerinin içinde patlıcansız olanı yoktur” dersek çok abartmış da olmayız. Ayrıca patlıcanın yemeğinden başka közlenerek, çok lezzetli salatası da yapılmaktadır.

İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen patlıcanın 100 gramında sadece 24 kalori bulunur. Türkiye şartlarında patlıcan üretimi hem tarlada hem serada yapılabilmekte, fakat iklim ve toprak isteği yanında, bakım şartları ve ekim nöbeti tercihinden dolayı her bölgede yetiştirilememektedir.

Patlıcan Nedir?

İt üzümü olarak da adlandırılan bir bitki familyasına ait olan patlıcan neredeyse 1500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Hindistan’da başlayan üretimi Çin ve Afrika’dan sonra Akdeniz’e yayılmıştır. Dünya mutfağında 450’den fazla çeşitte yemeği yapıldığı bilinmektedir. Özellikle ülkemizde davet yemeklerinin baş tacı olmayı başarmıştır.

Patlıcanın bir çak farklı türü de mevcuttur. Kırmızı, mor ve beyaz renklerde bu sebzeyi bulabilirsiniz. Bahar aylarında filizlenen patlıcan, birkaç hafta içinde mor küçük çiçeklere bürünür. Milattan önce sadece çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılırken ve yine sadece bir süs bitkisi olarak evlerin bahçelerini süslerken, şimdilerde farklı yemek türleri için sofralarda yerini almaktadır.

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Patlıcan şifalı bitkiler kategorisinin en başında gelen besinlerden biridir. Eskinde ilaç yapımında kullanılan patlıcan, düzenli bir şekilde tüketildiğinde doğrudan insan sağlığına da katkı sağlamaktadır. Kanser ve kemik hastalıklarında daha büyük etkiye sahip olduğu için kalp ve çeşitli kemik sorunlarında kullanılması önerilir. Aşağıda maddeler halinde patlıcanın faydalarını sizin için sıraladık:

 • Zihinsel fonksiyonları canlandırır.
 • Uzun süre tok tutar.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Kalbi korur.
 • Saç ve tırnak sağlığını destekler.
 • Kansızlığı önler.
 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Hazımsızlığı giderir.
 • Kabızlığı önler.
 • Antioksidandır.
 • Anti bakteriyeldir.
 • Kan basıncını arttırır.
 • Cilt lekelerinin oluşumunu önler.
 • Sinirleri yatıştırır.
 • Depresyonu önler.
 • Pankreas ve böbrekleri korur.
 • Dişleri güçlendirir.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Şeker hastalarına idealdir
 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • Mide kanserini önler.
 • Romatizmal hastalıklara iyi gelir
 • Kas kasılmalarını önler.
 • Beyne fayda sağlar.
 • Sigara bırakmaya yardımcıdır.
 • Basende selülit oluşmasını önler.

Patlıcanın Faydaları Patlıcan Sapı ve Basur

 • Patlıcan Tümör Engeller

Patlıcan içerdiği antioksidanlar sayesinde, vücuttaki kanser hücrelerinin küçülmesini sağlar. Buna ek olarak tümör gibi kötü huylu hücrelerin, çoğalmasını önler. Eğer kanser gibi riskleriniz varsa düzenli bir şekilde patlıcan tüketmeniz gerekir.

 • Patlıcanın Beyin Toksinlerini Temizler

Patlıcanın sadece içi değil dış kabuğu da oldukça faydalıdır. Dış kabuğunda bulunan nasunin adlı madde beyin kıvrımlarında oluşan toksinlerin temizlenmesini sağlar. Bu sayede daha enerjik bir beyne sahip olabilirsiniz.

Ayrıca beyinde oluşabilecek tümör ve kanser gibi hücrelerin de yayılmasını önlemektedir. Üstelik kişilerin daha pratik zekâya sahip olmalarını ve unutkanlık gibi sorunlarının da ortadan kalkmasına fayda sağlamaktadır.

 • Patlıcan Zayıflamaya Yardım Eder

Patlıcan, lif oranı yüksek olan bir besin kaynağıdır. Dengeli ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde sindirimin daha hızlı işlev görmesine yardımcı olur. Eğer bağırsak sertliği yaşıyorsanız, lif oranı yüksek olan patlıcanı düzenli bir şekilde kullanmanız tavsiye edilir.

Patlıcan sadece sindirime değil bağırsak hareketleri için de uzmanlar tarafından önerilen bir sebzedir. Dışkının tümü patlıcan sayesinde dışarıya atılır. Bağırsaklarda oluşan gaz sorunlarının da üstesinden gelir. Kilo vermek isterseniz patlıcan tüketimine ekstra özen göstermeniz gerekir.

Çünkü hacim olarak büyük olan patlıcan, midede çok yer kapladığı için kişilere tokluk hissi vermektedir. Bu da kişilerin gün boyu kendilerini tok hissetmelerine fayda sağlar.

Ama kilo vermek için ve sindirim sorunları için patlıcan tüketmek isterseniz, kesinlikle yağlı bir şekilde hazırlanan patlıcan yemeklerinden uzak durmanız gerekir. Çünkü patlıcan tıpkı bir sünger gibi yağı içine çeken bir sebzedir. Kızartma veya ağır yemekleri yerine közde veya haşlanmış patlıcan tercih edebilirsiniz.

 • Patlıcan Önemli Ölçüde Kalsiyum İçerir

Patlıcana rengini veren felonik bileşenler sayesinde kemik minerallerinin daha iyi çalışmasına katkı sağlar. Kemiklerin daha güçlü bit yapıya ulaşmasını sağlayan ve kemik sağlığını koruyan patlıcanın hem büyüme çağındaki çocukların hem de yaşlılık dönemindeki kişilerin bolca tüketmesi tavsiye edilir. Kemikleri çabuk kırılan ve eklem ağrıları çeken kişiler, patlıcanın bu şifasından faydalanabilirler.

 • Patlıcan Bakır Eksikliğine İyi Gelir

Bakır eksikliği vücutta bazı sorunların meydana gelmesine neden olur. Örneğin, aşırı yorgunluk ve saç dökülmeleri gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Eğer bakır eksikliğiniz varsa muhteşem bir şekilde bakır içeren patlıcan tüketimine ağırlık vermeniz önerilir.

 • Patlıcan Şeker Hastalığına İyi Gelir

Yüksek lif içeriği ve düşük miktarlarda çözünür karbonhidratları nedeniyle, patlıcanlar diyabetin yönetimi için ideal bir besindir. Patlıcanların nitelikleri, onları vücuttaki glikoz ve insülin aktivitesinin düzenleyicisi olarak yararlı kılmaktadır. İnsülin seviyeleri stabil olduğunda ve vücut kan şekeri içinde şiddetli dalgalanma, diyabetin potansiyel olarak tehlikeli tarafını engelleyebilir.

 • Patlıcan Demir Üretimini Sağlar

Yaşamımızı devam ettirebilmemiz için vücudumuzdaki demir oranının az ya da çok değil, dengeli, kontrollü olması gerekiyor. Zira düşük demir seviyesi pek çok hastalığa yol açarken, demir oranının yüksek olması da yine sağlık sorunlarına sebep oluyor.

Patlıcanın içeriğinde bulunan nasunin adlı madde ise, vücuttaki fazla demirin emilimini kolaylaştırarak, demir seviyesini dengede tutmaya yardımcı oluyor. Ayrıca patlıcan vücuttaki serbest radikallerin hareket kabiliyetini de kısıtlayarak tüm metabolizmanın sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor.

 • Patlıcan, Sigarayı Bırakmaya Yardım Eder

Uzun süre sigara kullanan kişilerin sigarayı bırakmakta zorlanmalarının sebebi nikotin bağımlılığıdır. Patlıcan ise kişinin vücudunun alıştığı nikotin ihtiyacının bir bölümünü karşılayabileceği için, yavaş yavaş sigarayı bırakmak isteyenlerin her gün küçük miktarlarda patlıcan salatası, yemeği tüketmeleri faydalı olabilir. Öte yandan sigaranın nasıl bırakılacağı hakkında bir araştırma yapıyorsanız, sigarayı nasıl bıraktım? Adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Patlıcan Sapının Faydaları Nelerdir?

Sadece patlıcan değil sapını da kür olarak tüketebilirsiniz. Pek çok rahatsızlığın tedavisinde inanılmaz şekilde fayda sağlayan patlıcan sapını çöpe atmak yerine şifalarından faydalanabilirsiniz. Patlıcan sapını kaynatarak, kür olarak kullanabileceğiniz gibi patlıcan yemeği yaparken de patlıcan sapları ile pişirebilirsiniz. İşte patlıcan sapının faydaları:

01 – Patlıcan sapının içinde b12 vitaminleri mevcuttur. Bu da göz sağlığı açısından son derece önemlidir. Eğer göz yorgunluğu ve diğer göz hastalıklarınız varsa patlıcan suyu tüketebilirsiniz.

02 – Hamile anne adayları için patlıcan yemeğini sapı ile pişirmeleri tavsiye edilir. Çünkü patlıcan sapında folik asit mevcuttur. Bu da bebeğin beyin gelişimine olumlu katkı sağlamaktadır. Sadece beyin gelişimine değil aynı zamanda da bebeklerin kaburga gelişimlerine de büyük katkılar sağladığı için patlıcan sapının da yemeklerde yer alması tavsiyeler arasındadır.

03 – Patlıcan sapı vücutta biriken toksinlerin dışarıya atılmasına katkı sağlar. Bilhassa karaciğer yağlanması gibi durumlarda tavsiye edilmektedir.

04 – Patlıcan sapı suyu da tıpkı patlıcanın kendisi gibi mide koruyucu özelliğe sahiptir. Eğer midenizde yanma, sindirim sorunu ve reflü gibi durumlar mevcut ise patlıcan suyu tüketebilirsiniz.

05 – Patlıcan sapı suyunun en çok kullanıldığı sağlık alanlarından biri hemoroittir. Basur rahatsızlığı olan kişiler düzenli olarak patlıcan sapı suyundan faydalandığı takdirde, kısa sürede basur sorunu ortadan kalkacaktır.

06 – Patlıcan sapı anti bakteriyel özellik taşır. Yani vücuda giren ve vücutta çoğalan tüm mikropların kısa sürede vücuttan atılmasına katkı sağlar.

Patlıcan Sapı Kürü Nasıl Hazırlanır?

Son yıllarda hemoroit tedavisinde kullanılan, faydaları ile bizleri şaşırtan oldukça etkili ve doğal bir yöntem. Kullananların bu yöntem ile basur yani hemoroid hastalığından kurtulmaları patlıcan sapı tedavisinin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Basur giderek yaygınlaşan insanların korkulu rüyası bir hastalık haline geliyor. İlaçlar, ameliyat ve lazer gibi birçok tedavi yöntemi mevcut. Fakat eğer tüm bunlara başvurmadan önce evde doğal yöntemler ile basur hastalığından kurtulmak istiyorsanız mutlaka patlıcan sapı kürünü uygulamalısınız. Kullananların olumlu geri dönüşler yaptığı bu kür sayesinde hemoroit şikâyetlerinizden kurtulabilirsiniz.

 • 10 su bardağı su
 • 10 tane patlıcanın sapı (yeşil kısımları)

İlk olarak 10 tane patlıcanın yeşil sap kısımlarını kesin. Ardından iyice yıkayıp temizleyin. Bir tencerenin içerisinde 10 bardak su ile birlikte patlıcan saplarını kaynatın. Kaynamaya başlayan karışımın kapağını kapatın ve kısık ateşte otuz dakika daha kaynamasını sağlayın.

Yaklaşık yarım saat sonra ocağın altını kapatın ve bu sürede tencerenin kapağını asla açmayın. Soğuduktan sonra tencerenin kapağını açın ve içerisinden patlıcan saplarını alın. Elde etmiş olduğunuz bu suyu buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa, aç karnına birer bardak bu sudan için. Beş gün boyunca bu kürü uygulamaya devam edin. Bu süre boyunca aşağıdaki yiyecekleri sofralarınızdan kaldırmanız gerekecektir.

 • Acı biber
 • Turşu
 • Çilek
 • Bulgur
 • Sirke
 • Domates

Beş gün dolduktan sonra istediğinizi yemeye devam edebilirsiniz. Aynı zamanda hemoroit hastalarına soğuk yerlere oturmayı ve basmayı tavsiye etmiyoruz. Eğer uzun bir süredir hemoroid sıkıntısı yaşıyorsanız muhtemelen hemorit fistülin içerisinde iltihaplanmalar meydana gelmiştir. Eğer böyle bir durum varsa ilk olarak doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. İltihaplar giderildikten sonra patlıcan sapı kürünü tekrar uygulayabilirsiniz.

Patlıcanın Zararları Nelerdir?

Patlıcan birçok yararlı maddeyi bünyesinde barındırsa da zararları da aşırı tüketim sonucunda oluşabilir. Patlıcanın tüketilme biçimleri, tüketilme süreleri ve içerisinde barındırdığı bazı maddeler yüzünden insan vücudunu olumsuz etkiler. Bunlar gene olarak şu şekildedir:

İçinde nikotin bulundurması yüzünden aşırı tüketimi sonucunda sigaranınki gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Tüketilme süresine dikkat edilmezse yani aşırı bir şekilde patlıcan tüketimi gerçekleştirilirse derinizde kaşıntı ve kızarıklıklar çıkabilir.

Tüketilme şekli olarak uzmanlar patlıcanın çiğ tüketimine kesinlikle izin vermemektedir. İçinde birçok maddeyi barındırdığı için zehirlenmelere yol açabilmektedir. Patlıcan közlenerek veya kızartılarak yendiği zaman zararlı bakteriler öleceği için zehirlenmeleri en aza indirir.

Aşırı patlıcan tüketimi karaciğer ve dalaklarda fonksiyon bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca patlıcan süngerimsi bir yapıdadır. Bu nedenle kızartıldığında ya da yağ ile temas ettirildiğinde direk olarak yağı içine çekmektedir. Yağ ise insan sağlığına zararlıdır. Bu nedenle közleme olarak tüketilmesi özellikle tavsiye edilir.

Patlıcanın 6 Faydası Nedir?

YouTube video

Patlıcanın Faydaları Patlıcan Sapı ve Basur adlı konumuza son verirken, patlıcanın yararları ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu