YaşamGenel

Yarasa Yemeği Temizleme Pişirme ve Yeme

Yarasa Temizleme ve Pişirme, Yarasadan Yemek Yapma

Yarasa Yemeği Temizleme Pişirme ve Yeme

Yarasa Yemeği Temizleme Pişirme ve Yeme Aslında dünya üzerinde tüketilen böylesi garip yiyecekleri paylaşmak, bu hususta bir farkındalık oluşturmak gereklimi pek bilemiyorum. Fakat yenilen yiyecekleri görerek birazcık da olsa tefekkür etmenizi sağlamak maksadın hâsıl olmasına kâfidir.

Vakıa Allah insanı eşrefi mahlûk olarak yaratmıştır, yani insan yaratılmışların içinde en şerefli olanıdır. Bu yüzden yeryüzündeki tüm canlılar insanın emrine amadedir. Bu durumda tüketeceği şeyi seçerek tüketmek veya seçmeden taştan yumuşak olan her şeyi yemek yine insanın kendi elindedir.

Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan maddelerin helâl ve temiz olanlarından yiyin – Bakara 168

Müslümanlar için kıstaslar bellidir. Helaller ve haramlar bellidir. Öyle ki kuran ve sünnete göre yiyebileceği ve yiyemeyeceği şeylerde bellidir. Bu bağlamda Müslümanların işi kolaydır. Zor olan inançsız olmaktır. Çünkü inançsız olan için; neyin yenip, neyin yenemeyeceği hususunda hiçbir kıstas bulunmamaktadır.

Bu Görsel Hassas İçerik Olabilir, Yinede Görmek İstiyor musunuz?

yarasa yemegi

İnancı olmayan bir bireyin elinde bulunan tek yardımcı sadece akıldır. Nitekim akıl doğruyu yanlıştan ayıran bir muhakeme yeteneğidir, fakat akıl ilk doğruları bilemez. Akıl; ancak “şu doğruysa şu da doğrudur, şu yanlışsa şu da yanlıştır” diyerek ortaya bir muhakeme koyabilir,

Dini olmayan bir toplum için ilk doğrular yoktur. Çünkü ilk doğruların kaynağı indirilen nastır. İşte bu yüzden, “tavşan yenirse, kedide yenir, kedi yenirse köpekte yenir, bıldırcın yenirse o halde farede yenir” şeklindeki muhakeme ile inanmayan insanoğlunun geldiği nokta ortadadır.

Mesela yine bizim dinimizde kan necistir, pistir yenilmez. Bu yüzden yenilecek hayvan boğazlanarak kanı akıtılır, boğazlanmadan kendi kendine ölen ya da kanı akmadan öldürülen hayvan murdar olur ki onun eti yenmez. Mamafih dini olmayan veya sonradan uydurulan bir dine inanan toplumun böylesi bir kuralıda olmadığı için öldürdükleri hayvanın kanının akmasını da umursamaz, onu her şekilde öldürebilirler. Hatta kanı akmadığı için daha kilolu görünen et kimi yerlerde tercih sebebidir.

Bu Görsel Hassas İçerik Olabilir, Yinede Görmek İstiyor musunuz?

Yarasa Yemeği Temizleme Pişirme ve Yeme

Pekâlâ, insan yediği ile müsemma iken, hiçbir sınırı olmadan et namına bulduğunu yiyen insanlar vasıtasıyla çeşitli hastalıkların yayılması da muhtemeldir. Neredeyse iki senedir tüm dünyayı meşgul eden asrın vebası korona virüsünün yarasa eti yüzünden olduğunu söylemek, korona virüsü için uzak bir ihtimal değildir. Eski çağlarda Avrupa’yı kasıp kavuran veba salgınlarının da fareler vesilesi ile olduğu unutulmamalıdır.

Hepinizin malumu üzere yarasalar kanla beslenir. Aşağıda izleyeceğiniz videodaki yarasalar Endonezya’nın Müslüman olmayan bölgelerinde satılıyor ve yeniliyor. Daha önce Endonezya Nasıl Müslüman Oldu? diyerek bir konu hazırlamıştık. O konuya İş Fikirleri Değil Parasız Yaşam Fikirleri adlı başlıkla ulaşabilirsiniz.


Yarasa Yemeği Pişirme Tarifi Video

YouTube video

Yarasa Yemeğinin Tarihçesi

Yarasalar bazı Asya, Afrika ve Pasifik ülkelerinde yemek olarak tüketilir. Vietnam, Seyşeller, Endonezya, Palau, Tayland, Çin ve Guam yarasa yeme kültürünün olduğu ülkelerden bazılarıdır. Meyve yarasası türlerinin yarısı yemek için avlanırken, böcekçil yarasa türlerinin sadece %8’i yemek için avlanır. Guam’da Mariana meyve yarasası nadir bulunan pahalı ve leziz bir yiyecek olarak kabul edilir.

Yarasalar Asya-Pasifik bölgesinde muhtemelen tarih öncesi dönemden beri bir gıda kaynağı olarak tüketilmektedir. Arkeolojik alanların kronostratigrafik analizler, yarasaların 74.000 yıl önce Homo floresiensis tarafından bir gıda kaynağı olarak kullanılmış olabileceğini göstermektedir. Büyük meyve yarasaları, tarih öncesi dönemde tropik adalarda yaşamış homininler için avlamaya değer bir ödüldü. Mağaralardaki meyve yarasalarını toplu halde yakalamak zor değildir. Ayrıca meyve yarasalarını yenecek duruma getirmek çok uğraş gerektirmez.

Yarasalar Avustralya Aborjinleri tarafından binlerce yıldır avlanmaktadır. Pteropus alecto ve Pteropus scapulatus Aborjinlerin en çok avladığı yarasa türleridir. 1997’de yapılan bir araştırmada, Aborjinlerin her yıl 180.000 uçan yarasa tükettiği tespit edilmiştir

Yarasa Yemeği Temizleme Pişirme ve Yeme adlı konumuza son verirken, bu konuyla alakalı başka videolar izlemek istiyorsanız, buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu