Hayvanlar AlemiGenelYaşam

Ahtapot Nedir Ahtapot Helal mi Yenir mi?

Okyanusların en zeki canlısı ve bir kamuflaj dehası olan ahtapot hakkında bilmek istediğiniz her şey!

Ahtapot Nedir Ahtapot Helal mi Yenir mi?

Ahtapot Nedir Ahtapot Helal mi Yenir mi? İnsan yediğiyle müsemmadır. Her ne kadar güzel pişmiş bir ahtapotun rüyalarını süslediği insanlar olsa da, ahtapotu yemek şöyle dursun yanından bile geçmeyecek insanlarda var. Çinlilere gelecek olursak, onlar ahtapotu pişirme gereği bile duymuyor, canlı canlı ve çiğ yiyor. Nitekim canlı canlı ahtapot yeme videosunu bulursam aşağıya ekleyeceğim.

Kafadan bacaklı olan ve ahtapotgiller familyasına mensup, vücutlarında ise dokunaçları bulunan ve neredeyse elliye yakın çeşidi olan bu yumuşakçadan ve hatta bütün özelliklerinden bahsedeceğiz. Hemen aşağıda Ahtapot Nedir? Sorusuyla hızlıca konumuza geçiş yapalım.

Ahtapot Nedir?

Sekiz adet kolu bulunan, denizlerde ve okyanuslarda yaşayan yumuşak gövdeli bir canlıdır. Kabuksuz kafadan bacaklılar familyasından gelen ahtapotlar, dokunaçlı deniz canlılarının genel adıdır. Bazı metinlerde ahtapotların bir mürekkep balığı türü olduğu da yazılmaktadır. Ahtapotun ismi eski Yunancada sekiz ayak anlamına gelmektedir. Yumurtlayarak üreyen bu canlıların dişileri kuluçkaya yatar ve yumurtalardan yavru çıkana kadar yumurtalarını terk etmez.

Üç santim boyutunda olan ahtapotlar olduğu gibi on metreye kadar ulaşan ahtapot cinsleri de bulunmaktadır. Erişkin bir ahtapotun ağırlığı genellikle on beş kilo iken, kollarının açıklığı dört metre civarındadır.  Bu yapıdaki bir ahtapotun bugüne kadarki kaydedilmiş en fazla ağırlığı yetmiş kilo olmuştur. Kuzey Pasifik’te 272 kilo ağırlığında ve dokuz metre kol açıklığında dev bir ahtapot yaşadığı kaydedilmiştir. Bu dev ahtapotlar ortalama beş yıl kadar yaşayabilir.

Düşmanlarından saklanmak için üstün zekâ yeteneğini kullanan bir canlı türü olan ahtapotlar çok hızlı hareket edebilirler. Çok uzun yıllar yaşamazlar. Yaşam süreleri genellikle üremeleri ile alakalıdır. Üreme organları hormonlarının etkisiyle sindirim bezlerinin aktifliğini kaybetmesine neden olur ve bunun sonucunda ahtapotlar açlıktan ölür.

Ilık sularda yaşamaları ise daha uzun süre hayatta kalmalarını sağlayabilir. Bu enteresan canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için mutlaka avlanmak zorundadırlar. Kayaların arasına saklanma yetenekleri onların daha iyi avlanmalarını, aynı zamanda düşmanlarından daha iyi saklanmalarına yardımcı olur. Nemli yapıda vücutlara sahip oldukları için karada uzun süre yaşayamazlar; fakat nadir de olsa kıyıda bulunan yengeçleri avlamak amacıyla karaya çıktıkları bilinmektedir.

Canlı Ahtapot Nasıl Yenir?

YouTube video

Videodaki Çinli hanımefendiler deniz ürünlerinden bulabildikleri ne varsa, hepsini canlı canlı yemeyi ahdetmiş gibi; önlerindeki sosa, deniz canlılarını batıra batıra yiyorlar. Tabi bu canlıların içinde yine canlı canlı yedikleri ahtapotta var.

Ahtapotun Özellikleri Nelerdir?

Denizlerde ya da okyanuslarda bulunan en esnek canlılardan biridir. Esneklikleri o kadar iyidir ki minimum üç santim ebadında bir delikten bile geçebilirler. Komplex bir beyin yapısına sahip olan tek canlıdır. Gelişmiş gözleri bulunmaktadır. Ayrıca gelişmiş bir beyinleri vardır. Üst deri iç organlarını korumaktadır. Ahtapotlarda iki böbrek, karaciğer, iki solungaç, gonadlar ve kalp bu kısımda yer almaktadır. Kalpleri üç kısımdan oluşur.

Özellikle en önemli olan savunma mekanizması diye adlandırılan mürekkep kesesi bu kısımda yer alır. Yuvarlak ve kısa yapıda vücutları vardır. Ahtapotların gövdelerinde iskelet ve kılçık olmadığı için ufak ebatlara gelerek büzülebilirler. Baş kısmından yan taraflara doğru sekiz adet kolları bulunur. Kolların uzunlukları aynıdır ve kolların çıkış bölümünde kısa bir zar ile bağlıdırlar. Uzunlukların %70-75 ini kollar oluşturmaktadır.

Kollarının alt bölümlerinde sırayla dizili olarak vantuz isminde yuvarlak kısımlar vardır. Bu yuvarlaklar ahtapotun yapışmasına yaramaktadır. Birçok ahtapotta ventalinde vantuzlar çift sıralıdır. Eledone cinsi olan ahtapotların kollarında tek sıra vantuz vardır. Ahtapotun ventral kolları lateral kollara oranla daha kısadır. Sinir yapılarının birçoğu kollarındadır. Bu sebepten dolayı şekilleri algılayamazlar. Kesinlikle tam bir şekil bilmemektedirler. Ancak tatlarını iyi bilirler ve dokunma duyuları oldukça hassastır.

Erkekler ve dişilerde kol uzunlukları değişmektedir. Dişilerde kollar kalın ve kısadır. Erkeklerde ise kollar uzun ve ince olur. Solunumu manto boşluklarında yer alan solungaçlar ile yapmaktadır. Yarıklarda ve kayalıkların arasında gizlenerek yaşarlar. Ilık suları tercih etseler de bütün denizde de görülebilmektedir. Ayrıca derinlikleri fazla olan yerleri tercih ederler.

Ahtapotların İlginç Özellikleri Nelerdir?

01 – Ahtapotların üç adet kalbi bulunur. Bu özelliği onun yaşamını sürdürebilmesi için gereklidir çünkü vücuduna ait olan gücü sonuna kadar kullanabilmesini sağlar.

02 – Korkusuz ve tehlikeli bilinmesine rağmen aslında ürkek bir canlıdır. Derin denizlerde dış etkenlerden korunabilmek için kayalıklar arasına ve oyuklara gizlenerek yaşarlar.

03 – Yumuşakçalar grubundaki ahtapot ve mürekkep balığı büyük bir beyin yapısına sahiptir. Beyin büyüklükleri bazı omurgalı canlılara göre daha fazladır.

04 – Tıpkı bukalemunlar gibi bulundukları ortamın rengine göre renk değiştirebilirler. Bu sayede kolayca kamufle olabilirler ve bulundukları ortama uyum sağlayabilirler.

05 – Renk değiştirebilme özelliklerinden dolayı ahtapotlara “deniz bukalemunu” da denilebilmektedir. Çünkü ahtapotlar bulundukları ortamın rengini alabilir.

06 – Büründükleri renkler ortama göre farklılık gösterip genellikle gri, kahverengi, pembe, mavi veya yeşil gibi renklerde olabilir.

07 – Bazen de diğer ahtapotlarla iletişim kurabilmek için renk değişikliği yapabilirler. Vücutlarında siyah, kahverengi, erguvan ve lekeler bulunur.

08 – Avı yakalamak ve sarmak kollarında bulunan vantuzlar sayesindedir. Vantuzlar avlayacağı hayvana yapışır ve avlayacağı canlının kaçmasını engeller.

09 – Ahtapotların sinir nöronları kollarındadır. Hareket etme yeteneğini kafasından çıkan sekiz adet koldan alır. Her bir kolda iki sıra vantuz bulunur.

10 – Tehlike yokken kollar arasındaki perdeyi çırparak suda yüzebilirler. Tükürük bezlerinden salgılanan zehir ile öldürüp güçlü çeneleriyle avını parçalarlar.

11 – Ahtapotlar huniye benzer biçimdeki kafalarının altındaki düzenekten hızlıca su çekip boşaltabilir ve bu sayede de hızlı ve kolayca hareket edebilir.

12 – Ahtapotların tükürüğü zehirlidir. Üstün zekâ yetenekleri sayesinde sevdiği bir besin olan midyelerin kabukları arasına taş koyarak kapanmalarını engellerler.

13 – Ahtapotların avlanma şekli pusu türü avlanmadır. Fakat bazı ahtapotlar bazı avlarını zehirli tükürükleriyle felce uğrattıktan sonra yerler.

14 – Ahtapot eti insanlar tarafından yenebilir. Ülkemizde en çok Ayvalık civarlarında avlanır. Etinden ahtapot salatası, yahnisi ve kızartması yapılır.

Ahtapotların İlginç Özellikleri Nelerdir?

Genellikle bir tehlike yakınlaştığında bulundukları kayanın rengini alarak dikkat çekmezler. Bu nedenden dolayı deniz bukalemunları olarak da adlandırılırlar.

Denizde parlak renkli ve ses çıkaran her şey çok dikkatlerini çekmektedir. Bu canlılara tersten bakıldığında kafalarının orta kısmında koyu renkli kesici ağızları görülür.

Şimdi yine aşağıda ahtapotların gerçekten ilginç özelliklerini maddeler halinde okumaya devam edelim.

15 – Emici kolları sayesinde zeminde sürünerek hareket ederler ve emilen suyu basınç ile püskürterek yüksek bir hızla geri gitme yeteneğine sahiptirler.

16 – Büyük hayvanlardan ve insanlardan çekinirler. Gerçekliği henüz kanıtlanmasa da öğrenme yeteneklerinin olduğu da düşünülmektedir.

17 – Kendisini tehlikede hissettiğinde su püskürterek düşmanlarını uzaklaştırabilir. Saldırgan canlılar değildirler. Tahrik edildiklerinde ısırabilirler.

18 – Püskürttükleri suyun yarattığı zıt etkiyle hızlı bir şekilde fırlayabilirler. Deneylerde ahtapotların uzun süreli hafızalı canlılar oldukları gözlemlenmiştir.

19 – Ahtapotlar problem çözebilecek kapasitede canlılardır, oyun olarak tanımlanabilecek hareketler sergileyebilmektedirler.

20 – Bu canlıların labirentleri aştıkları, konulan bazı hedefleri buldukları, renkli düğüm ve örgüleri çözebildikleri gözlemlenmiştir.

21 – Deniz altında ses çıkarabilen ve parlak renge sahip nesneler ahtapotların ilgisini çekmektedir. Kompleks bir beyin yapısına sahip olan tek canlıdır.

22 – Avlanacakları esnada daha cesaretli olan ahtapotlar bazen köpek balıkları gibi büyük hayvanlara saldırabilir. Tehlikede olduklarını hissettiklerinde tehlikeli olurlar.

23 – Ahtapotun bir kolunun kopması durumunda kopan kolun yerine bir yenisi çıkar. Yani kertenkelenin kuyruğu gibi kolları yeniden çıkarak kendini tamamlar.

24 – Ahtapotlar tehdit altında hissettiğinde, suyu karartan ve bu sayede saldırganın kafasının karışmasına sebep olan bir çeşit mürekkep sıvısı salgılarlar.

Ahtapotlar Zehirli midir?

Ahtapot türlerinin tamamında belli bir miktarda zehir bulunur. İnsanlar için ölümcül oranda zehir taşıyabilen tür ise mavi benekli ahtapottur. Dünya üzerindeki en zehirli ahtapot olan bu canlı bir ısırıkta insanı öldürebilir. Herhangi bir panzehri ise henüz bulunmamaktadır. Bu zehirli türler Pasifik Okyanusu’nun doğusunda mevcutken ülkemizde zehirli ahtapot bulunmaz.

Ahtapot Nedir Ahtapot Helal mi Yenir mi?
Zehirli Ahtapot

Zehir, genellikle tükürüklerinde bulunur ve bunu bazı avlarını felce uğratıp tüketmek için kullanırlar. Bu zehri yengeç ve ıstakozların solungaçlarından içeriye akıttıkları bilinmektedir. Saldırgan yapılı olmamalarına karşın daha çok hareket eden canlılara saldırmaktadırlar.

Ahtapotlar Avını Nasıl Avlar?

Ahtapot kayalıkların üzerinde kolları sayesinde sürtünmeleri ile hareket kabiliyeti sağlamaktadır. Ayrıca kafa yapısı huniye benzemektedir. Bu sayede kafasının alt tarafındaki düzenekten hızlı bir şekilde su çekip boşaltmaktadır. Boşaltmada püskürerek olmasından dolayı rahatlıkla hareket etmektedir.

Bazen bu püskürtmeyi kendilerini tehlikede hissettiklerinde korunmak içinde kullanabilirler. Çoğunlukla bu püskürtmeden dolayı mürekkep balığı ile karıştırılmaktadır. Salgılamış oldukları mürekkebin suyu bulandırarak düşmanlarından hızlıca kaçabilirler. Ahtapotlar ürkek ve çekingen canlılardandır. Genellikle kayalıklarda saklanırlar.

Yalnızca avlanması gerektiği zaman cesaretli olmaktadır. Avlanma esnasında kollarının yardımı ile avlarını kolayca vantuzlarına yapıştırıp kaçmalarına engel olurlar. Çeşitli canlıları içeren komplex beslenme düzenleri vardır. Ahtapotlar yengeç, istiridye, küçük balıklar, ıstakoz ve midye gibi canlıları yemeyi çok severler.

Avlanma sırasında çevik bir şekilde avlarının üzerine atlarlar. Kabuklu canlılardan yakaladıkları zaman kabuklarını kırmak için kollarıyla baskı uygular. Bu sayede kabuğu kırdığı gibi çift yapılı olan çeneleri ve dişli dillerini kullanarak avını parçalar.

Özellikle ahtapot av esnasında yengeç kabuklarının deliğini açar. Bu delikten, avının vücuduna avının hareketini kesen bir zehir çeşidi enjekte eder. Bu şekilde saldırgan yengeçleri etkisiz hale getirerek yer. Deniz canlılarıyla güreşebilirler. Kendi ortamlarında köpek balıklarına bile kafa tutabilirler.

Ahtapot Helal mi?

Ayet ve hadislerde kesin olarak ahtapotun ismi verilerek helal veya haram diye belirtilmemiştir. Genel hükümlerden yola çıkarsak açıkça haram olmayan bir şeye hiç kimse kendi delilleriyle haram diyemez. Çünkü bu iş müçtehidin işidir. Hâlbuki içtihat kapısı da kapanmıştır. Mezhep imamlarının hepsi aynı zamanda bir müçtehittir. Yani ayet ve hadislerden hüküm çıkararak helal ve haram olanı ayırt etmişlerdir.

Hiçbir Müslüman ebedi bir mezhep üzerinde yaşamak zorunda da değildir. Dileyen dört hak mezhepten istediğine geçebilir. Ve o mezhebin kurallarına göre amel ederek yaşayabilir. Aşağıda Ahtapot Helal mi? Sorusuna dört mezhebin verdiği cevaplar vardır. Sırasıyla inceleyelim

Maliki ve Hanbeli Mezhebinde Ahtapot Helal mi?
Her iki mezhepte Hazreti Muhammed sav “Deniz suyu temiz, ölüsü helaldir” (Tırmizi, Teharet, 52) hadisinden yola çıkarak denizi ve denizden çıkan bütün canlıları temiz kabul eder. Bu açıdan bakıldığında Hanbeli ve Maliki mezheplerinde ahtapot yemek helaldir.

Şafii Mezhebinde Ahtapot Helal mi?
Şafi mezhebi denizden çıkan her şeyin yine temiz olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte karada da yaşayabilen ve ölmeyen canlılar için Şafii mezhebi haram fetvası vermiştir. Öyle ki karada yaşayabilen yengeç ve kurbağa gibi canlılara haram diyen Şafii mezhebi karada da bir süre yaşayabilen ahtapot için haram fetvası vermiştir.

Hanefi Mezhebinde Ahtapot Helal mi?
Hanefi mezhebine göre denizde yaşayan canlıların hepsi temizdir ancak sadece balık ve balık görünümünde olup, pulları bulunan deniz canlıları helaldir. Ahtapot bu tanıma girmediği için Hanefi mezhebine göre ahtapot haramdır. Ahtapot yenmez.

Ahtapot Nasıl Yakalanır?

Ahtapotlar beyaz renk meraklısıdır, denizde beyaz renkli taşlar ya da midye kabukları görürseniz gördüğünüz noktayı daha dikkatli inceleyiniz o bölgede ahtapot görme olasılığınız bir hayli yüksek. Bir ahtapot av saatleri dışında saklanmak ve dinlenmek için bir oyuğun içine gizlenir. Kayalık alanlarda, taşlık bölgelerde doğal oyuklara yerleşir.

Derinlik ne kadar artarsa, oyuk ne kadar büyükse onun kapısında o kadar büyüklükte bir ahtapot sizi bekliyor demektir. Konumuzu biraz toplamak gerekirse ilk önce taşlık ya da kayalık alanlarda daha dikkatli olmanızı öneririm. Özellikle bu kayalık alanların içinde küçük bir kum alan varsa ve bu kumun üzerinde beyaz taş, midye kabuğu gibi şeyler yan yana duruyorsa orada mutlaka bir ahtapot gizlenmektedir.

Çünkü ahtapotlar da insanlar gibi dekorasyona meraklıdır. Beyaz taş veya midye kabukları rastgele orada değillerdir. Ahtapot yuvası için bu eşyaları toplar ve saklandığı yerin hemen yanına yerleştirip yuvasını şekillendirir. Ahtapotları nasıl bulacağımızı az çok anlatmaya çalıştık şimdi asıl sorumuza geçelim ahtapot nasıl yakalanır.

İlk tekniğimiz en ilkeli yani elle tutmak. Tabi ki ahtapotun kollarında görülen vantuzların derinize yapışması ve bu vakumun derinizi morartabileceği gerçeğini de aklınızdan çıkarmamanız lazım.

Zehirli bir türe rast gelmemiş olasılığını varsayarak derinize yapışan vantuzlardan başka size verebileceği bir zarar yok. Profesyoneller direkt kafasından tutup yakalarlar. Bir tecrübeniz yoksa herhangi bir müdahalede bulunmamanızı tavsiye ederim.

Ahtapotlar saklandığı yerde insan gördüklerinde kaçmazlar bu nedenle ucu sivri bir tahta veya demir parçasıyla direkt kafasına vurup yakalayabilirsiniz. Ama en iyi ve temiz çözüm ise zıpkın ile yakalamaktır.

Zıpkınınız varsa direkt kafasına, gözlerinin tam ortasına hedef almaya çalışın, kollarına hedef almanız hiçbir fayda sağlamaz, ahtapotların kolları kopsa da yaşamaya devam ederler ve saklandığı yerden çıkartmanız, diğer kolları ile bulunduğu yere iyice tutunacağı için bir hayli zordur.

Kamuflaj Ustası Ahtapot Nasıl Avlanır?

YouTube video

Ahtapot Nedir Ahtapot Helal mi Yenir mi? adlı konumuza son verirken, ahtapot avı ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.