Hayvanlar Alemi

Köpeklere Dair En Çok Merak Edilen Bilgiler

Yaratılma amacının dışına çıkarılan her canlı, ortamı ne kadar güzel olursa olsun, yaşantısından ıstırap duyar

Köpeklere Dair En Çok Merak Edilen Bilgiler

Köpeklere Dair En Çok Merak Edilen Bilgiler; İnsanlara “Hayvanlar arasında en çok dostluk kurulan iki hayvanı söyleyin” desek, hiç şüphesiz bunlardan biri köpek olacaktır. Asırlardan beri köpekler insanın hep en sadık dostu, koruyucusu ve adeta hizmetçisi olmuştur. Hele de büyük sürüleriniz varsa, koyunları kurtlardan ve her tür tehlikeden çoban köpekleri korur.

İyi yetiştirilmiş çoban köpekleri yüzünden çobanlar, çok büyük sürüleri rahatça ve kurt korkusu olmadan kayıpsız bir şekilde yetiştirip, meralarda otlatabilmektedir. Tabi köpeğin insana olan faydası sadece köy yerlerinde ve çobanlık yaparken değil; köpekler bağ ve bahçelerde, özellikle müstakil evlerde, sahibini ve bağlı bulunduğu evi hırsızlardan ve her kötülükten koruyan bir canlıdır.

Değişik ihtiyaçlara göre farklı köpek türlerinin evrimleşmesinde insanoğlunun önemli rolü olmuştur. İlk köpekler keskin görme ve koku duyusuna sahip avcı köpekleridir. İnsanlar, ilk tanışmalarından bu yana köpeklerin çeşitli yararlı özelliklerini genetik mühendisliğin en ilkel formlarıyla ön plana çıkartmış ve farklı köpek türlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Günümüzde her şeyin abartıldığı gibi, köpek türü yetiştiriciliği de abartılmış, neredeyse kedi boyutunda, köpek olmanın amaçları dışında farklı bir tür üretilmiştir. Bu türler dışarıda yaşayamayacak ve başının çaresine bakamayacak kadar garip türlerdir.

Köpek Nedir?

Tilki ve çakalların yakın akrabası olan, etçil ve evcil bir tür olan köpekler, dünya üzerinde neredeyse hemen hemen her bölge ve ülkede bulunan ve sayıları dört yüz milyonu bulan bir canlıdır. Antik mısırda köpekler kutsal sayılırken, günümüzde Çin ve Vietnam gibi ülkelerde özel köpek yetiştiriciliği yapılarak, köpek eti tüketilmektedir.

Bunun yanı sıra ülkemizde kimi insanlarda, batılı ülkelerde ise neredeyse tüm toplumda köpekler ev arkadaşı ve refakatçi sayılmıştır. Evde tıpkı bir kedi gibi beslenen köpekler yüzünden ürün ve hizmetler vasıtasıyla milyarlarca dolarlık bir sektör oluşmuştur.

Zamanımızda köpekler arama kurtarma, narkotik, can kurtaran gibi çok sofistike görevlerde de eğitilerek kullanılmaktadır. Bu tür görevlere, bağ bahçe korunmasına sıcak bakan İslam, köpeğin evde beslenmesini haram kabul ettiğinden, ülkemizin inançlı kesimlerinde köpek evde beslenilmez.

Dünyadaki yüzlerce köpek ırkı çok çeşitli renk ve biçime sahiptir. Örneğin bir danua ile bir çivavanın aynı türden canlılar olduğuna inanmak gerçekten güçtür fakat bu iki köpek ırkı genetik yapı olarak birebir aynıdır ve aynı anatomik özelliklere sahiptir.

Tüm köpekler 39 çift (78 tane) kromozoma sahiptir. Tıpkı insandaki 23 çift kromozom gibi köpeklerin de her bir kromozom çifti anneden ve babadan gelen birer kromozomdan oluşur. Kuyruksuz doğanlar hariç, köpeklerin vücudunda 319 kemik bulunur.

Tüm etçillerin diş yapısı birbirine benzer. Köpeklerin önce süt dişleri 28 sonrasında kalıcı dişleri 42 adet çıkar. Üstte ve altta ikişer tane bulunan sivri köpek dişleri diğer dişlerden daha uzundur. Köpeklerin dişleri tüm etçillerde olduğu gibi yüksek taçlı ve sivridir.

Bu dişler et parçalamanın yanı sıra silah olarak da kullanılır ve otçulların öğütmeye yarayan geniş dişlerinden farklıdır. Köpekler dişlerini genelde yiyecek öğütmek için kullanmazlar ve yiyeceklerini çiğnemeden yutarlar.

Köpeklerin En Önemli Özelliği Nedir?

Köpeklerin de insanlar gibi beş duyusu vardır. Bunlardan en gelişmiş olanı koku alma duyusudur. Irklar arasında farklılıklar olmakla birlikte tüm köpeklerin koklama duyusu gelişmiştir ve insanlardan çok daha iyidir.

Alman kurdu gibi bazı ırklar diğerlerine göre daha iyi koku alma yeteneğine sahiptir ve özel bir eğitimle uyuşturucu bulma, kazazedeleri göçük altından çıkarma gibi işlerde kullanılırlar. Pag gibi kısa burunlu ırkların koku alma duyusu nispeten daha az gelişmiştir. Köpeklerin tat alma duyusu ise insana nazaran daha az gelişmiştir.

Köpeklerin görme mekanizmaları koku alma mekanizmaları kadar gelişmemiştir. Genellikle karanlıkta insandan daha iyi görmekle beraber kuvvetli ışıkta insanlar kadar iyi göremezler. Köpeklerin renkleri algılaması, netlik ayarı ve mesafe tayini zayıftır. Gözleri yanlara daha yakın olduğu için insandan daha geniş bir görüş alanına sahiptirler.

Afgan tazısı gibi uzun mesafeden av hayvanlarını seçmesi gereken ırkların ufki görüşleri diğer ırklardan daha iyidir. Köpeklerin gözlerinde üçüncü göz kapağı olarak bilinen bir zar vardır. Göz bebeklerini zararlı maddelerden korur.

Köpeklere Dair En Çok Merak Edilen Bilgiler

Köpekler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Köpekler sosyal canlılardır. Bu nedenle insanlarla ya da diğer köpeklerle birlikte yaşamayı yalnız yaşamaya tercih ederler. Uzmanlara göre köpek, atası kurt gibi bir sürü hayvanıdır. Binlerce yıldır insanların seçici çiftleştirmesi sonucu insanlarla birlikte yaşamaya alışmış oldukları halde, 1950 ve 60’larda yapılan bazı seminal çalışmalara göre küçük yaştan itibaren insanlarla teması kesilen köpekler, köpeklerle bir arada olmayı insanlarla bir arada olmaya tercih ederler.

Köpekler de kurtlar gibi hâkimiyet bölgesi bilincine sahip hayvanlardır. Kurtlar, yabani ve avcı hayvanlar oldukları için çok büyük bölgelerde hâkimiyet iddia edebilirler. Köpeklerin hâkimiyet alanı ise genellikle sahibinin yaşadığı çevre ile sınırlıdır.

Erkek köpek, yere, duvarlara, ağaçlara sürünerek ve idrar bırakarak bölgesini kokusuyla işaretler. Tarafsız bölgede karşılaşan yabancı köpekler birbirlerini koklaşarak, sürünerek, kuyruk sallayarak ve kendilerine has bir poz vererek selamlar.

Bununla birlikte dişiler yavrularını korumak için tarafsız bölgede de diğer köpeklere saldırabilir. Bunu dişi köpekler daha çok annelik içgüdüsüyle ve yavrularını korumak amacıyla yapar. Aşağıda Köpekler hakkında sık sorulan soruları sizin için cevapladık:

Hangi Köpek Sahibini Korur?

Köpekler uzun yıllardır insanların en yakın dostları olarak bilinmektedirler. Bunun bir sebebi, oyuncu ve insancıl doğaları, bizi anlayan bakışları ve sevgi dolu hareketleri olsa da önemli bir başka sebebi de alıştıkları çevreyi koruyan birçok köpek türü olmasıdır. Aşağıda en çok korumacı olan köpek türleri maddeler halinde sıralanmıştır:

 • Shetland Çoban Köpeği
 • Kangal
 • Doberman
 • Collie
 • Beagle
 • Labrador Retriever
 • Kuvasz
 • Alman Çoban Köpeği
 • Brittany
 • Yorkshire Terrier
 • Great Dane (Danua)
 • Dakhund (Sosis)
 • Boxer
 • Golden Retriever
 • Pyrenees Çoban Köpeği

En Büyük Köpek Cinsi Hangisidir?

Kangal köpeği Orta Asya’dan Türk boyları ile birlikte Anadolu’ya göçmüş dünyanın en büyük köpeklerindendir. Uzun boyu ve iri vücut yapısı ile Osmanlı döneminde orduda kullanılan kangal köpeklerin tarihi oldukça eskiye dayanır. Günümüzde genellikle çoban köpeği olarak kullanılan ve oldukça başarılı bir çoban köpeği olan kangal köpeğinin başarısının sırrı sahibine olan bağlılığıdır. Sahibine olan bağlılığı sahibinin sürülerini de korumasını sağlamaktadır.

Yetişkin bir dişi kangal köpeği 72 ile 77 santimetre boyutlarına ulaşabilirken, yetişkin bir erkek kangal köpeği 77 ile 86 santimetre arasında uzayabilmektedir. Yetişkin dişi kangallarda ortalama ağırlık 41 ile 54 kilogram arasında değişirken, erkek kangal köpeklerinden ortalama ağırlık 41 ile 54 kilogram arasında değişiklik göstermektedir.

Dünyanın en büyük köpekleri arasında bulunan leonberger köpek ırkı ise yetişkinlik döneminde 74 ile 80 santimetre arasında büyümekte, ortalama ağırlıkları ise 59 ile 77 kilogram arasındadır. Dev görüntüsünün yanında oldukça sakin bir yapıya sahip olan bu köpekler çevresindeki her insanla ve diğer evcil hayvanlarla harika ilişkiler kurabilen, atletik, güçlü, cesur, zeki köpeklerdir.

Köpekler Neden İnsanın Gözüne Bakmaz?

Bir köpeğin gözlerine, uzun süre bakmak genellikle ona meydan okumak anlamına gelir. Köpeğinizin sokakta gördüğü bir kediye olan tavrını düşünün; ona kitlenir ve gözlerini diker ve bu pek de dostça sergilediği bir tavır değildir. Bu sorunu kendi köpeğinizle yaşamayacak olsanız da sizi tanımayan köpeklere gözünüzü dikip bakmanız onları rahatsız edecektir.

Henüz tanışmadığınız bir köpekle bakışmadan önce sahibinin yardımıyla ona biraz ilgi gösterip rahatlattıktan sonra onu sevmeye başlayın. Asla endişeli, sinirli veya saldırgan görünen bir köpeğin gözlerine bakmayın!

Evde köpek Beslemek Günah mı?

Kim ne derse desin köpek bir ev hayvanı değildir. Köpeğin akan salyası bile onun ev hayvanı olmadığına dair en iyi göstergedir. İslam fıkhına göre bir köpek ancak av için, bahçeyi korumak için veya evi korumak için beslenebilir. Beslenen bu köpekler evde değil bahçede kendi kulübesinde olmalıdır.

Bunun dışında her ne kadar özelliklede Avrupa’da köpek beslemek nerede ise bir medeniyet göstergesi olsa da dört mezhebe göre de evde köpek beslenilmez. Evde köpek beslemek haramdır. Evde beslenilecek hayvanlar içinde kedi ve kuşa müsaade edilmiştir.

Kedinin salyası da köpeğin salyası gibi pis kabul edilmemiştir. Hanefilere göre köpeğin kendisi değil, salyası, dışkısı ve idrarı pistir. Bunların bulaştığı yer de pis olup, böyle bir yerde namaz kılınmaz Ayrıca köpek olan eve meleklerde girmez.

Köpekler Kaç Yıl Yaşar?

Köpeklerde kediler gibi 12 yıl yaşarlar. Ve yine tıpkı kedi gibi bir köpek senesi, 7 insan senesi kabul edilir. Yani on sene yaşayan köpeğiniz aslında 70 yaşındadır. 6 yaşına giren köpeğiniz artık yaşlı bir köpek kabul edilir.  Yaşlı köpeklerin belirtileri ise şu şekilde olur.

Köpeklerin yaşları ilerledikçe tüyleri ve deri yapısında bazı değişimler oluşur. Genç bir köpeğin tüyleri daha parlak ve canlıyken yaşlı köpeklerin tüyleri matlaşır. Derisi incelendiği zaman ise yaşlı köpeklerde derinin daha kalın olduğu tespit edilir.

Köpekler Neden Ağlar?

Birçok köpek hasta veya acı çekiyor olduğunda ağlar. Köpeğiniz kendini iyi hissetmiyorsa size bunu bildirmek için ağlayarak dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir. Ağlama bazı durumlarda köpeklerin dikkat çekmek yerine sakinleşmek için çaba harcamaları olarak değerlendirilir.

Ayrıca ağrısı ve sızısı olan köpek agresifleşir, yanına yaklaştığınızda hırlayabilir veya tam aksine davranarak, kabuğuna çekilir, tenhalarda kalmak ister. Bu her iki davranış şeklide köpeğin ağrılarının ve rahatsızlığının olduğu alametidir.

Köpekler Eski Sahiplerini Unutur mu?

Köpekler olumlu veya olumsuz duygu besledikleri insanları ve hatta mekânları hatırlayabilirler. Köpeklerin uzun süreli hafızası aslında sahibini birkaç hafta görmedikten sonraki ilk buluşmada gösterdikleri davranışlar ile anlaşılabilir. 2 haftalık bir ayrılıktan sonra yaşanan kavuşma anı oldukça salyalı ve patili olacaktır.

Bu da köpeklerin duygu besledikleri insanları hatırladığının bir örneğidir. Köpeklerin insanları hatırlamasında koku alma duygularının da çok büyük etkisi vardır. Sadece kokusundan bir insanı kolayca hatırlayabilirler. Köpeklerin sahip değişikliği farklı şekillerde olabilir. Bir köpeğin sahibi evden ayrılabilir ancak ev halkı köpek ile yaşamaya devam edebilir ya da köpeğin sahibi yaşam şartlarındaki değişimler sebebiyle bildiği, güvendiği bir arkadaşından köpeğini sahiplenmesini isteyebilir.

Böyle durumlarda köpeğin eski sahibi ile karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir. Köpek ilk sahibini gördüğü zaman sevinç gösterilerinde bulunabilir, eski alışkanlıklarında olduğu gibi oyuncu davranışlar sergileyebilir. Hatta ilk sahibinin verdiği komutları memnuniyetle yerine getirebilir.

Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?

YouTube video

Köpeklere Dair En Çok Merak Edilen Bilgiler adlı konumuza son verirken, köpeklerin özellikleri ile alakalı başka videolar için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.