Yaşam

Bir Müslüman Her Gördüğünü Yiyebilir mi?

Özü temiz, kendi temiz, geçmişi ve kültürü temiz bu çoğrafyada yaşamak, herşeye rağmen gerçek bir lütuftur

Bir Müslüman Her Gördüğünü Yiyebilir mi?

Acaba Bir Müslüman Her Gördüğünü Yiyebilir mi? İşin aslı bu coğrafyada yaşamış her Müslümanın, hatta inancı zayıf olmak kaydıyla her insanın, yemek hususunda çok seçici olduğunu öyle önüne gelen her şeyi yiyemeyeceğini düşünüyorum.

Evet, başka ülkelere gidebiliriz. Başka ülkeleri gezebiliriz; fakat sanmıyorum ki yine de o ülkenin yediği her yiyeceği yiyebilelim. Rotasız Seyyah bu hususta kendini aşmış, daha önce izlediğim videolarda bu tür davranışlarını pek görememiştim ama bu izlediğim son videosunda (Belki de son video değildir bilemiyorum) önüne gelen her şeyi yiyor, hiç bana mısın demiyor.

YouTube video

Tabi işin fıkhi boyutuna bakacak olursak yememiz gereken ve bize helal olan yiyecekler bellidir. Bunun dışına çıkmayız. Mesela bir kurbağa bacağı yiyemeyiz, ya da bir ağaç kovuğunda büyümüş kurtçuk veya bir fareden bozma hamster, yani dinin emirleri şöyle bir kenarda dursun, gerçek anlamda sağlam bir mide lazım insana…

Fakat bir de kanıksamak denen bir şey var. Bir şeyi çok görmek, çok aşina olmak, çok bakmak insana o şeyi aşina kılar, normalleştirir veya sıradanlaştırır. Yurtdışında farklı dinlere mensup ülkeleri gezen seyyahların birazda yenileni içileni fazlaca seyredip bu durumu artık kanıksadıklarını, kendi iç dünyalarında bu işi normalleştirdiklerini düşünüyorum.

Yoksa normal şartlar altında “Ver oradan bir kızarmış hamster tadına bakalım. Hem madem en güzel yeri kafasıymış, o halde onu en son yiyeyim” demez. Efendim bu konu hakkında belki söylenecek çok söz var ama söylememeyi yeğliyorum. Sizi Peru’da ve Meksika yerlileri arasında geçen bu video ile baş başa bırakmayı yeğliyorum.

Bir Müslüman Her Gördüğünü Yiyebilir mi?

Guinea Pig Nedir?

Kemirgenler ailesinin bir türü olan Guinea Pig (diğer adıyla Kobay) bir evcil hayvandır. Kemirgenler ailesinde olmasına rağmen kemirme huyu olmayan ve tavşana benzerliği ile dikkat çeken bu minik dostumuz, oldukça ürkek ve utangaçtır. Evde beslemesi oldukça kolay olan Guinea Pig’lerde, tüm kemirgenlerde görülen negatif ve beslenmesini zorlaştıran özellikler görülmez, idrarı ve dışkısı kokmaz.

Bulunduğu barınağın üstü açık dahi olsa kendini avlanan hayvan olarak hissettiği için dışarı çıkmaya korkan sevimli dostumuz, verdiğiniz her çeşit sebzeyi yemeye bayılacaktır. Isırma huyu yoktur. Ancak kendisine salatalık vs. uzattığınızda parmağınızı salatalık sanıp ısırır gibi yapabilir, daha sonra yanlışını fark ederek utanır ve geri çekilir.

Uzun ömürlü olan minik arkadaşımız, sağlıklı besinler tükettiğinde ve temizliğine özen gösterildiğinde 12 yıla kadar yaşayabilir. Acıktığında alarm sesi gibi ses çıkaran, zamanla sizi tanıyarak garip sesler çıkarıp size sevgi gösterisi yapan bu dostumuz, ürkek olduğu için kapı çarpması sesinden bile korkarak kalp krizi geçirebilir.

Bu nedenle Guinea Pig’inizi alışana kadar sessiz ortamlarda kendi sesinize alıştırmaya çalışmalısınız. Sizi arkadaşı olarak tanımalı ve korkmamalıdır. Ani hareketler, ani yüksek sesler çıkarmamalısınız. Size alıştıkça onu okşamanızdan hoşlanacaktır ve kuş gibi cıvıldayarak size teşekkür edecektir.

Canlı Kurbağa Yemek Japonya

YouTube video

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.