Teknoloji

Çakmak Restorasyonu Sonuç Gerçekten Muhteşem

Vietnam Savaşından Kalma paslanmış ve eşya olmaktan çıkmış muazzam bir zippo çakmak restorasyonu

Çakmak Restorasyonu Sonuç Gerçekten Muhteşem

Çakmak Restorasyonu Sonuç Gerçekten Muhteşem, dünyanın her yerinde el emeği göz nuru dökerek eski eşyaları veya antika eşyaları yenileyerek onları yapıldıkları ilk günkü kadar güzel ve temiz bir hale getiren zanaat erbabına hayran olmamak elde değil…

Düşünsenize sizin eski görüp, “İşe yaramaz” diyerek üstüne basıp geçtiğiniz bir eşyayı onlar alıp emek vererek sanatlarını konuşturarak yüz yıllar öncesine ait bir eşyayı sanki yeni yapılmış, fabrikadan şimdi çıkmış gibi bir hale getirebiliyorlar.

Youtube üzerinden onlardan birini yakaladım. Arkadaşımız Vietnam savaşından kalma Amerikalı bir sıhhiyecinin çakmağını restore ediyor. Vietnam’ın Ba Ria-Vung Tau eyaletinde metal detektörle arama yapan insanlar, çamur ve toprak içindeki bu çakmağı bulduklarında, çakmağı bir Youtube kanalı olan bu arkadaşa göndererek çakmağa restorasyon yapılmasını istiyorlar.

Tabi Amerikalılar zamanında Vietnam’ın kolay lokma olduğunu düşünerek işgal etmiş; fakat Vietnam’ın ne kadar çetin ceviz olduğunu feci şekilde yenilgiyi tecrübe ederek, hatta Vietnam topraklarında canlarını ve mallarını en önemlisi de çakmaklarını bırakarak anlamışlardı. İşte Vietnam topraklarında bırakılan söz konusu çakmaklardan biride bu çakmak…

Çakmak Restorasyonu Sonuç Gerçekten Muhteşem
Çakmak Restorasyonu Sonuç Gerçekten Muhteşem

Çakmak Restorasyon Süreci

Restorasyon süreci çakmak restorasyonu yapan arkadaş tarafından şöyle anlatılıyor; Her zaman wd-40 pas sökücü ile işe başlıyorum. Bunu pasları sökmek ve vidaları gevşetmek için kullanıyorum. İç kasa her zamanki gibi zippo alt kasasına sıkışmıştı. Bu yüzden sıkışan iki parçayı birbirinden gevşetmek için ateş ve çekiç kullanmak zorunda kaldım. İç ve dış kasayı sabun ve alkolle yıkadım ve yine çakmak üzerinde güzel yazıtlar buldum.

İç kasa hasar gördüğü için biraz ısıl işlem uygulayarak tamir etmek zorunda kaldım. Küçük parçaları temizlemek için her zamanki gibi ev yapımı mini bardak kullandım. Kumlama kabındaki iç çakmağı düşük hava basıncıyla temizledim ve beyaz işlenmemiş alüminyum oksit kullandım.

Yine güzel kahverengi bir Mat ordu rengi elde etmek için ısıl işlem uyguladım. Kasayı ve kapağı boş aynaya cilalayarak restorasyon işlemlerini tamamladım.

YouTube video

Evet arkadaşlar, sizlere sonu muhteşem olan daha nice restorasyon çalışmalarını sunmaya devam edeceğiz. Sitemizi takip edip, üye olduğunuz ve bizden desteklerinizi esirgemediğiniz için sizlere canı gönülden teşekkür ederiz.

Ve yine Çakmak Restorasyonu Sonuç Gerçekten Muhteşem adlı bu konuyla alakalı başka restorasyonlar için, sadece restorasyon işleriyle uğraşan ve adı sevimli restorasyon olan bu kanalı buraya tıklayarak takip edebilirsiniz. Ayrıca başka bir restorasyon çalışması olan Araba Makasından Muazzam Bir Pala adlı restorasyon çalışmasını da sitemiz üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.