Bitkiler

Defne Yaprağı ve Defne Çayının Faydaları

Vücuttaki kronik iltihaplanma ile mücadele eden defne yaprağının faydalarına ve özelliklerine şaşıracaksınız!

Defne Yaprağı ve Defne Çayının Faydaları

Defne Yaprağı ve Defne Çayının Faydaları; ölümden başka hiçbir hastalık yok ki onun çaresi olmasın. Allah hastalığı yaratmış, şifayı da yaratmıştır. Şifa sebeplere bağlıdır. Hangi hastalığın hangi bitkiyle tedavi edileceği, hangi bitkinin hangi hastalığa iyi geleceği ise bir ilimdir.

Şimdilerde geleneksel tıp dediğimiz, bitkilerden şifa bulma yerini daha çok modern tıbba kimyasal ilaçlara terk etmiştir. Elbette bu kimyasalların gerçek anlamda birçok faydası mevcuttur. Fakat en basit ilaç olan aspirinin bile bir sürü zararlı yan etkileri mevcuttur. Bu yüzden hangi hastalık olursa olsun, bu hastalığın tedavisinde bitkisel ilaçların kullanılması hep bir alternatif olarak değerlendirilmelidir.

Defne yaprağı kurutulup ezilerek bir baharat gibi kullanılır. Bunun yanında defne yaprağı bir bütün olarak yemeklere katılarak, yemeğe lezzet katması sağlanır, ayrıca defne yaprağının kaynatılarak çayı yapılır ve bu mucizevi bitkinin çayı da tüketilebilir. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren etkisiyle bilinen defne yaprağı, grip ve soğuk algınlığına karşı koruma sağladığı da hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir.

Balık ve et yemeklerine hoş kokusuyla çok yakışan defne yaprağı bu özelliğiyle dünya mutfağında da sarsılmaz bir yer edinmiştir. Çay olarak tüketildiğinde tadı biraz acımsı olan defne yaprağı çayına bir kaşık bal katmanız neticesinde acımsı tadın yerini güzel ve acısız bir lezzete terk ettiğini damağınızda bıraktığı lezzetten fark edeceksiniz.

Defne Yaprağı Nedir?

Defne yaprağı defne ağacının yapraklarıdır. Her zaman yeşil kalabilen defne ağacı Defnegiller familyasından Laurus cinsine aittir. Başarının ve ölümsüzlüğün sembolü olan defne yaprağı baharat ve bitkisel tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Ülkemizde yetiştiriciliği yapılarak ihraç edilen önemli bitkiler arasında yer alan defne yaprağı özellikle Akdeniz bölgesinde yetişir. Ortalama boyu, yetiştiği bölgelere göre beş metre ile on metre arasında değişir.

Kokulu olan yaprakların üst yüzeyleri koyu yeşil, alt tarafları açık yeşil olur. Bitkinin çiçekleri açık sarı renkte bazen de yeşil renkte olur. Defne ağaçları erkek ve dişi olarak adlandırılır. Bitkinin düşmanı olan, yaprak biti yapraklara çok zarar verir.

Bazı ülkelerde kurutularak, salça yapımında kullanılır. Akdeniz iklimine sahip olan yerlerde süs bitkisi olarak ta yetiştirilmektedir. Meyvelerinden elde edilen yağı sabun üretiminde ve kozmetik sanayiinde cilt bakım ürünleri yapımında kullanılır.

Bitkisel tedavilerde kulak ağrısı, deri alerjilerinde ve romatizmal ağrılarda etkilidir. Tıpta ağrı kesici ve antioksidan ilaçların yapımında faydalanılır. Ağacı ise mobilya sektöründe kullanılır.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Akdeniz iklimi dışında yetişen diğer defne yaprakları zehirli olabilir. Bu yüzden uzmanların en çok tavsiye ettiği Akdeniz bölgesindeki defne yapraklarıdır. Defne yapraklarının yetiştiği bölgede içerdiği öjenol özünden dolayı çok hoş kokuludur. Bu öz özellikle esans olarak çıkartılıp kozmetik sektöründe kullanılır. Aşağıda defne yapraklarının faydalarını maddeler halinde sıralayalım:

 • Eklem ağrısını ve krampları tedavi eder.
 • Bakterileri öldürür.
 • Çeşitli enflamatuar süreçlerle savaşır.
 • Uzuvların titremesini önler.
 • Kansere iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sindirim süreçlerini iyileştirir.
 • Belirgin dispepsi belirtileri ile savaşır.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Gıdıklanma ve boğaz ağrısını giderir.
 • Nikotin için istek azaltır.
 • Sakinleştirir.
 • Psiko-duygusal arka planı normalleştirir.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Zehirlenmeyi tedavi etmek için kullanılır.
 • Adet düzensizliklerinde etkilidir.
 • Kan kanallarını kolesterolden temizler.
 • Kan bileşimini geliştirir.
 • Akne tedavisinde kullanılabilir.
 • Sedef ve egzamaya iyi gelir.
 • Mide hastalıklarına iyi gelir.
 • Ateş düşürmede ve terletmede etkilidir.
 • Zehirli hayvan sokmasında kullanılır.
 • Toksik maddeleri vücuttan atar.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Metal tuzlarını vücuttan uzaklaştırır.
 • Uykusuzluk tedavisinde kullanılır.
 • Ödem atar.
 • Parazit solucanlarını temizler.
 • İştah açıcı ve hazma yardımcıdır.
 • Kanamayı durdurur.
 • Cilt lezyonlarının tedavisi için kullanılır.
 • Hipertansiyon seyrini iyileştirir.
 • Kan şekeri seviyelerini normalleştirir
 • Diyabetik hastaların durumunu hafifletir.

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Kendine has keskin bir aroması olan defne yaprağı çiğnendiği takdirde ağız yarasına veya ağızdaki aft yaralarına çok faydalıdır. Boğazda anjin gibi sebepler yüzünden oluşan ağrılarada defne yaprağının iyi geldiği bilinmektedir.

Diş ağrılarından yakınanlar ise, biraz sirkeyle birlikte iki veya üç adet defne yaprağını kaynatabilir, bununla ağız gargarası yapabilirler. Diş ağrısının etkisini yitirdiğini görebilirsiniz.

Bir litre suyun içinde yüz gram defne yaprağını kaynatarak süzün. Bunu gün içinde sabah akşam birer fincan olarak içerseniz, özellikle karın ağrısında, bağırsak ağrısında, romatizmal ağrılarda çok faydasını görebilirsiniz. Ağrı dindirici etkisiyle sizi fazlasıyla rahatlatacaktır.

Bu şekilde defne yaprağı kullanımından aynı zamanda banyo suyuna karıştırarak ta faydalanabilirsiniz. Bu sayede kışın soğuk algınlığı nedeniyle vücudunuzda oluşan ağrıların dinmesine yardımcı olursunuz. Antiseptik etkisi sayesinde soğuk algınlığını daha kolay atlatabilirsiniz.

Ayrıca defne yağı, cilt bakımı yapmak isteyenler, parlak bir cilde sahip olmak isteyenler tarafından sıkça kullanılabilir. Defne yağının cilde faydaları saymakla bitmez. Defne yağı, onarılmak istenen bölgeye sürülerek kullanılır. Saç bakımı için defne yağı kullanmak isteyenlerin ise, defne yağını saça sürerek uygulaması gerekir. Defne yağı, zeytinyağlı yiyeceklere bir tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde dökülerek de kullanılabilir.

Defne Yaprağı ve Defne Çayının Faydaları

Defne Yaprağı Zayıflatır mı?

Defne yaprağı hastalıklar üzerinde etkisi olduğu kadar zayıflamak, kilo vermek içinde çok yararlıdır. Günümüzün hastalığı olan obezite, aşırı kilo bayanların en çok dert edindikleri sorunların başında gelmektedir. Defne yaprağı ile zayıflamak daha çok çayı ile mümkün olur ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar, vücuttaki yağların yakılmasına defne çayı yardımcı olur.

Defne yaprağı özellikle Hint geleneksel tıbbında zayıflamak için ve hızlı kilo vermek için ilk başvurulan bitkidir. Defne yaprağında elde edilen yağın özellikle selülitlerin oluşmasını önlediği ve bölgesel incelmeye faydası olduğu bilinmektedir.

Defne yaprağı yağının aromasının güçlü oluşu nedeniyle içerisine zeytinyağı, avokado yağı, nane yağı gibi diğer bitki yağları ile karıştırılarak hafif masaj şeklinde selülit gidermek için kullanılmaktadır.

Defne Yaprağı Nasıl Kurutulur?

Defne; yaprağını dökmeyen ve siyah kabuklu bir ağaç türüdür. İlaç ve kozmetik sanayide çok kullanılan defne ağacı yapraklarını her daim toplamak mümkün olsa da mayıs ve ekim ayında toplanması önerilir. İlk başlarda yeşil olan meyveler sonradan kararır.

Defne yaprağı fırınlarda kurutularak çay ve ya baharat yapımında kullanılır. Bu kurutma işlemi için kullanılan tepsili kurutucu, oda tipi kurutucu ve bantlı kurutucu olmak üzere üç özel fırın çeşidi bulunmaktadır.

Yaprak dallı ve ya dalsız olarak kurutulabilir. Yaprağı dalsız kurutma işleminde yaprak önce dallarından ayrılır ondan sonra kurutulup paketlenir. Dallı kurutma işleminde ise yaprakların dalları kurutulduktan sonra temizlenip bu işlemden sonra paketlenir. Dallı kurutma işlemi sadece oda tipi kurutucu fırınlarda gerçekleştirilir.

Kurutulduktan sonra defne yaprağının ağırlığı dörtte birine inmektedir. Bu nakliye açısından şirketlere kolaylık sağlamaktadır. Kurutulmuş defne yaprağı yemeklere kattığı hoş tatla ve çayıyla ünlüdür. Özellikle çayı, grip gibi kış hastalıklarına karşı çok iyi gelir. Cildi gençleştirdiği ve astıma iyi geldiği için tercih edilir.

Defne Yaprağının Özellikleri Nelerdir?

Defne Yaprağı, ilk çağlardan beri sosyal ve ekonomik yaşamda önemli yer edinmiştir. Roma İmparatorları savaşlarda galip geldiğinde, Roma ‘da yapılan törenlerde başlarına defne yaprağından yapılan taçlar takılırdı.

Dünya, defne yaprağı ihtiyacının %80′ ni Türkiye tarafından karşılanmaktadır. Avrupa’ya ihraç edilen bu bitki özellikle kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Besin atıklarından kaynaklı böbreklerde oluşan taşların düşürülmesinde de defne yaprakları oldukça etkilidir. Kaynar suyun içine dört yaprak defne atıp kaynatın. Günde bir defa tüketin. Her gün bir bardak tüketilen bu çay zamanla taşların erimesine ve mesaneden çıkmasını sağlar

Defne yaprağı Yüksek antioksidan sayesinde vücudu serbest radikallerden arındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı adeta vücutta kalkan görevi görür.

Defne yaprağı üst solunum yolları hastalıkları için çayı yapılarak tüketilir. Yüksek analjezik özelliği olan defne yaprağı boğaz enfeksiyonuna neden olan hücreleri azaltır. Balgam söktürücü etkisi ile boğazları temizler. Bir bardak suyun içine iki defne yaprağı atıp 5 dakika kaynatın. 1 dakika bekledikten sonra süzüp içerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyip tüketiniz.

Öte yandan on adet defne yaprağını toz haline gelene kadar öğütün. Bu toza daha sonra üzerine yarım su bardağı sıcak su ekleyip karıştırın. Bu karışımı saç köklerinize sürüp bir saat bekleyin. Saç köklerini besleyen karışım deforme hücreleri iyileştirir. Saçta bit ya da kepek varsa kısa sürede bitmesini sağlar.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Defne yaprağı çayını hazırlamak için; 1 büyük bardak çay için 3 defne yaprağını suyla birlikte kaynatın ve ocağın altını kapattıktan sonra 3-4 dakika demlenmesini bekleyin. Veya suyu kaynattıktan sonra defne yapraklarının bulunduğu bardağa kaynamış suyu dökün ve bardağın ağzı kapalı şekilde on dakika kadar demleyin. Çayın tadı sert gelirse 2 veya 3 yemek kaşığı süt ya da 2 çay kaşığı balla çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Öksürük İçin Defne Yaprağı Çayı

 Defne yaprağını, öksürüğü geçirmek ve balgam söktürücü olarak kullanmak istiyorsanız bu tarifi deneyebilirsiniz. Yarım litre suya 4 yemek kaşığı bal, 20 adet kurutulmuş ve iyice toz haline getirilmiş (havanda dövebilirsiniz) defne yaprağı, 2 adet orta boy limonun suyunu ekleyin. Karışımı kısık ateşte yoğun bir kıvama gelinceye kadar karıştırın.

Ocaktan alıp dışarda soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra yoğun bir şurup kıvamına gelecektir. Daha sonra hava alamayan bir kaba transfer edip buzdolabında muhafaza edin. Öksürüğünüz geçene kadar bu karışımdan günde 2-3 kaşık kullanabilirsiniz. Bu tarife yapılan kullanıcı yorumlarına göre 2 güne kadar öksürüğü hafifletiyor ve balgamın çözülmesine yardımcı oluyor.

Defne Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Defne yaprağı çayı geleneksel olarak vücuttan fazla suyun atılması için kullanılır. Demir bakımından oldukça zengin olan defne yaprağı demir eksikliğine bağlı anemi tedavisine yardımcı bir doğal ürün olarak tüketilebilir. Aşağıda defne yaprağı çayının faydaları maddeler halinde sıralanmıştır:

 • Manganez, kalsiyum ve magnezyum içerir
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Balgam söktürücü etkisi vardır
 • İştah açar
 • Uykuyu düzenler
 • Gaz gidericidir
 • A vitamini bakımından zengindir
 • Yüksek oranda demir içerir
 • Sindirim sorunlarına iyi gelir
 • Terlemeyi azaltır
 • Göz sağlığını korur
 • Antioksidandır
 • Mide ağrısına iyi gelir
 • Cilde iyi gelir
 • Şişkinliği alır
 • Hastalıklara karşı vücudu güçlendirir
 • Tansiyonun dengelenmesine yardımcıdır

Göz sağlığının korunması için kritik bir önemi olan A vitamini bakımından oldukça zengin olan defne yaprağı, pek çok göz sorunundan korunmak ve göz hastalıklarına yakalanma riskini düşürmek için kullanılabilir.

Ayrıca otuz gün boyunca düzenli olarak üç gram defne yaprağı tüketen tip 2 diyabet hastalarının kolesterol ve trigliserid seviyelerinde düşme tespit edilmiştir. Fakat defne yaprağı çayı da diğer bitkisel çaylar gibi kontrollü tüketilmelidir.

Aşırı tüketimi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Hamile kalmaya çalışanlara önerilmez. Gebelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmemelidir. Herhangi bir cerrahi operasyondan 2 hafta önce kullanımı kesilmelidir. Rahatlatıcı (sedatif) ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Defne Tohumunun Faydaları Nelerdir?

YouTube video

Defne Yaprağı ve Defne Çayının Faydaları adlı konumuza son verirken, defne bitkisi ile alakalı başka videolar için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu