Hayvanlar Alemi

Romanov Koyunu Özellikleri ve Kuzu Verimi

Adeta bir kuzulama makinesi olan romanov koyunlarının eti kokmaz, soğuk havaya karşı da çok dayanıklıdır

Romanov Koyunu Özellikleri ve Kuzu Verimi

Romanov Koyunu Özellikleri ve Kuzu Verimi; anavatanı Rusya’nın Volga vadisindeki bir kasaba olan ve adını da bu kasabadan alan romanov koyunlarının en önemli özelliği muadillerine göre çok daha verimli bir ırk olmasından kaynaklanır. Bu verimlilik romanov koyunlarının doğurganlıklarıyla alakalıdır.

Romanov koyunlar on üç ayda iki kez ve her seferinde en fazla altı âdete kadar kuzu verme potansiyeline sahip bir koyun ırkıdır. Bu yüksek adette kuzulama yüzünden romanov koyunlarına kuzu makinesi denilmiştir. Romanov koyunlarının dişiler 40 ila 50 kilo arasında iken, erkek romanovlar 55 ila 70 civarı ağırlıktadır.

Farklı beslenme düzenlerine ve farklı hava koşullarına çabuk uyum sağlayan bir tür olduğu için, romanov koyunları diğer koyun cinslerine göre bakımı daha kolay olan bir türdür. Küçük sürüler halinde beslenmeye uygun olan romanov koyunları yönlendirmekte kolaydır. Sürü halinde yaşayan romanov koyunların verimi de yüksektir.

Sırf doğurgan olma özelliğinden dolayı romanov koyunları ülkemizde gözde küçükbaş hayvanlar arasına girmiş ve yer yer bazı bölgelerde hala besiciliği yapılmaktadır. Ayrıca romanov koyunları bir et ırkıdır. Eti ve sütü için tercih edilebilir; lakin ağırlıklı olarak eti için beslenen bir türdür.

Romanov Koyunun Özellikleri Nelerdir?

Ortalama 13 ayda iki kez doğum yapabilen ve doğumdan 40 gün sonra yeniden döllenebilen romanov koyunları, bu önemli özellikleri yüzünden besicilik yapmak isteyen girişimcilerin aradığı bir koyun ırkı olmuştur.

Özellikle eti için beslenen romanov koyunlarının bir özelliği de kuzuların çok dayanıklı olmasıdır. Buna rağmen romanov kuzuları yüksek adette doğduğu için özel bakım ve ilgi gerektirdiği gerçeği de doğrudur. romanov kuzularının bakımıyla mutlaka özel olarak ilgilenmelisiniz.

Buna rağmen romanov kuzuları diğer türlere oranla %80 daha fazla hayatta kalma becerilerine sahiptir. Ayrıca romanov koyunlarının yavruları 4 aylıkken döllenebildikleri için kısa süre de yavrudan yavru alabiliyorsunuz. Bu özellikleri romanov koyunlarını adeta birer kuzu makinası yapmaktadır.

Tabi ki her nimettin bir külfeti olduğu gibi romanov koyunlarından da maksimum verim elde edebilmek için bir takım gereksinimleri sağlamak gerekir. Yer seçimi yaparken; meraya yakın olması, taban suyunun yüksek olmaması, meyilli bir araziye sahip olması, kuzey rüzgârlarını almaması gibi hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Basit ve önemsiz görünen bu hususlar, romanov koyunlarının et verimini doğrudan etkilemektedir. Romanov koyunu yeni doğduğunda siyah renklidir ve büyüdükçe rengi griye döner. Pek çok türde olduğu gibi Romanov koyununda da; dişi olanları boynuzsuzdur.

Romanovun bacakları bazı türlere nazaran daha uzun yapıdadır ancak yine de ufak yapılı bir hayvandır. Önceki siyah tüylerinin üzerine yeni beyaz tüyler çıktığı için; maviye dönük bir posta sahip olurlar. Süt verimi oldukça yüksek olan Romanov koyunu; soğuk ve sıcak iklim değişimine ve şartlarına kolay uyum sağlar.

Romanov Koyunu Özellikleri ve Kuzu Verimi

Romanov ırkı, uzun süre damızlık olarak kullanılabilir. Damızlık tutulma süresi 13 yıla kadar çıkabilir. Yürüme yetenekleri çok iyidir ve gerektiğinde 12 km’ye kadar yürüyebilirler. Bütün bunlar Romanov yetiştiriciliği kazancının yüksek olmasını sağlar.

Bilindiği gibi ülkemizdeki et tüketiminin yaklaşık %85’i büyükbaş hayvanlara aittir. Küçükbaş etinin tüketimi ise koktuğu gerekçesi ile daha düşüktür. Romanov ırkının etinin kokmaması, bu alanda çok ciddi bir avantaj oluşturur. Bu ırk sayesinde küçükbaş etin tüketiminin artacağı tahmin edilmektedir.

Romanov Koyunu Genel Özellikleri


 • Romanov koçunun ağırlığı 55 – 80 kilodur.
 • Gri renkli tüylere sahiptir.
 • Kısa kuyrukları vardır.
 • Doğduklarında tüyleri siyah olur.
 • Kuzular 4 aylıkken olgunlaşır
 • İstenilen mevsimde üreme yapar.
 • Dişilerinde boynuz olmaz.
 • Altız doğum yapabilirler.
 • Hava şartlarına dayanıklıdır
 • 4 Aylık kuzular gebe kalabilir.
 • Adaptasyon kabiliyeti yüksektir.
 • Etleri kokmayan bir ırktır
 • 250 kiloya kadar süt verebilir.
 • Süt yağ oranı %7,5 civarıdır.
 • Yününden faydalanılabilir.
 • Romanov koyunun ağırlığı 40 – 50 kilodur.

Romanov koyunun tüm bu özelliklerine rağmen, eğer süt için besi yapılacaksa, romanov koyunu tercih etmek yerine, saf ve yerli bir ırk olan süt makinesi ivesi koyunu besiciliği yapmak daha doğru olacaktır.

Romanov Koyunu Beslemenin Şartları Nelerdir?

Hem eti hem sütü hem de derisi ile büyük talep gören Romanov koyunları, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de yetiştirilmektedir. Romanov koyun yetiştiriciliği meraya dayalı bir iş kolu olduğu için aranan ilk şart, iyi bir meraya sahip olmaktır.

Buna ek olarak doğru bir beslenme düzeni, bakım ve yönetim ile küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemli kollarından olan Romanov yetiştiriciliğinde başarı elde etmek mümkündür.

Romanov koyun yetiştiriciliği yapanların bu alanda başarı elde etmesinin en büyük nedeni bu koyun cinsinin doğurganlığı, etinin kokmaması olarak gösterilmektedir. Bu koyunların yetiştirilmesi özel bir koşul ve fazla sermaye gerektirmese de belirli kurallar çerçevesinde yapılmalıdır.

Romanov Koyunu Para Kazandırır mı?

Romanov koyunlarının hızlı bir şekilde çoğalması, ciddi bir avantaj olsa da, gerekli altyapı hazırlanmadığında bu durum ciddi bir sorun olabilir. Öncelikle bu ırkın kuzularına bakabilme yeteneği çok iyidir. Ancak aynı anda 4-5 kuzuya bakması gerektiğinin unutulmaması gerekir.

Bunun için koyunun çok iyi beslenmesi ve bakım şartlarının iyi olması gerekir. Eğer bu şartlar tam olarak sağlanmaz ise verimlilik düşer ve kuzuların hayatta kalması zorlaşır. Bütün bunlar ise ekstra gelir kaybı anlamı demektir.

Diğer koyun ırklarında olduğundan çok daha iyi bir planlama yapılmalıdır. Bu şekilde çok ciddi gelirler elde edilmesi işten bile olmayacaktır. Ancak geleneksel hayvancılıktan biraz daha fazlasına ihtiyaç olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Planlama yaparken hayvan sayısının hızlı bir şekilde artacağını dikkate almayı unutmamanız gerekir. Örneğin; 100 adet koyun almışsanız, bir yılın sonunda toplam 500 koyununuz olabilir. Eğer bunları satmaz iseniz, hepsini alacak büyüklükte bir ağılınız ve hepsine yetecek kadar yem stokunuzun olmasını gerektiğini unutmayın.

Romanov koyun yetiştiriciliği kazancı, usulüne uygun bir şekilde yapıldığında ve yukarıdaki şartları sağladığınızda sizi fazlasıyla mutlu edecek ve size yeterince para kazandıracaktır.

Romanov Koyununa Dair Püf Noktalar

Romanov koyunu gerçekleri hususunda bir diğer önemli nokta da; 3 ay aralıklarla iç ve dış parazitlerinin ihmal edilmemesi gerektiğidir. Her türlü hayvana bakımında olduğu gibi; hayvana özgü ve ihtiyacı olan aşı ve vitaminler doğru takiplerle verilmelidir.

Bu hayvanın bakımında bir diğer önemli husus da; Romanov koyununun mera ya da ağılda, kesinlikle yaş bir zeminde tutulmaması gerektiğidir. Yaz mevsiminde en az 3 ya da 4 kez banyo yapması faydalı olacaktır. Ağıl kapılarına da dikkat edilmeli ve çok dar alanlar seçilmemelidir.

Zira sıkışmalar dolaysıyla hayvan kayıpları ya da hayvanın düşük yapması bile söz konusu olabilmektedir. En önemlisi uygun şartlar yerine getirilmediğinde romanov koyunlarında ciddi anlamda verim kaybı yaşama durumu oluşur.

Doğum ve çiftleşme farklı bir alanda olmalıdır. Romanov koyunu bakımı için 15 günde bir avlu girişine kireç serpmek gerekir. Ağıl içleri temiz tutulmalı ve havalandırılmalıdır. Bu sayede koyunlar hastalıklara yakalanmazlar.

Öte yandan romanov koyununun yünü çok güçlü ve kullanışlıdır. Ortalama yağlı yünün kilo ağırlığı yaklaşık 4,5 kilogramdır. Gri yün ve siyah kılı karışımı olan yün genellikle kilimler, paspaslar ve duvar askıları için kullanılır.

Üreticiden Romonov Koyun Tavsiyeleri

YouTube video

Romanov Koyunu Özellikleri ve Kuzu Verimi adlı konumuza son verirken, romanov koyunları ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.