Yemekler

Mangalda Somon Balığı Nasıl Pişirilir?

Zaten yağlı bir balık olan somon balığının mangal kömürü üzerindeki müthiş lezzetini çok seveceksiniz!

Mangalda Somon Balığı Nasıl Pişirilir?

Mangalda Somon Balığı Nasıl Pişirilir? Somon balığınızı ister fileto olarak, ister dilimlenmiş olarak hazırlayın, şekil itibariyle hiç fark etmez, onu mangalda pişirmek ideal bir fikirdir. Çünkü balıkların içinde yağlı olan balıklar en çok mangal ateşine yakışır. Özelikle mangal kömüründe yapılan yağlı balıklar lezzetiyle damağınızda muazzam bir tat bırakır.

Yağlı balıklar içinde neredeyse en yağlı balık olan somon balığını buğulama yöntemiyle de pişirebilirsiniz. Yağda kızartması çok ağır olur. Çünkü yukarıda da ifade ettiğimiz gibi somon balığı yağl bir balıktır. Bu yüzden biz bu balığı mutlaka kömür ateşinde mangalda pişirmenizi öneririz. Aşağıdaki tarifte mangal için sos malzemesi hazırlamak ve somonu soslamak da gerekiyor.

Biz soslu bir tarif vereceğiz; lakin sizi temin ederiz ki, bir somon balığı aslında sosa bile ihtiyaç duymaz. Mangal üzerine somon filetolarını veya somon dilimlerinizi dizmeniz yeterli, balıktan eriyip akan yağın ardından geriye sadece muhteşem bir lezzet kalacaktır.

Öte yandan somon balığı ve somon havyarı hakkında geniş bilgi edinmek istiyorsanız, sitemiz üzerinden aratarak veya Somon Balığı Özellikleri adlı konumuza göz atarak mevzuyu derinlemesine inceleyebilirsiniz. Sözü daha fazla uzatmadan Mangalda Somon Balığı Nasıl Pişirilir? Hemen tarifimize geçelim.

Mangalda Somon İçin Malzemeler


  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 Dilim Somon
  • 1 adet limon
  • 1 tutam tuz
  • 1 tutam karabiber
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tutam pul biber
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
Mangalda Somon Balığı Nasıl Pişirilir?

Mangalda Somon İçin Talimatlar


1 Somon dilimlerini yıkadıktan sonra sularının süzülmesi için süzgece aktarıyoruz. Çukur bir tabağın içinde baharatları, zeytinyağını, limon suyunu,  dövülmüş bir diş sarımsağı ve bir yemek kaşığı eritilmiş tereyağını karıştırıyoruz. Hazırlamış olduğumuz bu karışıma somon dilimlerini yerleştirip balıkların her tarafına gelecek şekilde elimizle hafif bir şekilde ovuyoruz.

2 Balığımızın terbiyesini yaptık. Bu terbiye edilmiş somon dilimlerini tabağın kapağını kapatıp yaklaşık bir saat kadar buzdolabının normal gözüne koyup dinlendiriyoruz. Fakat ne kadar uzun süre dinlendirirseniz balık sosu o kadar çok çeker, bu durumda balık sosu çektikçe daha lezzetli olur. Tercihen balıkların sos içinde ortalama üç saat kalmasıdır.

3 Marine ettiğiniz balıkları artık pişirmeye geçebilirsiniz. Izgaraya attığınız somon dilimlerini sık sık çevirmeyin. Bir tarafı pişmeden çevirmeyin. Zaten yağlı bir balık olduğundan ızgaraya yapışma ihtimali düşüktür. Yaklaşık dört dakika da bir tarafı pişer. Tabii ki elektrikli ızgara kullanıyorsanız bu süre değişecektir. Üstte kalan yüzün rengi bej rengine yakın bir tonu aldığında piştiğini anlarsanız.

4 Diğer yüzünü ise öncekinden bir dakika kısa pişirin ki yanmasın veya kurumasın. Amacımız balığın biraz yağlı ve sulu kalmasıdır. Somon dilimleriniz piştikten sonra servis tabağına alabilirsiniz. Servis tabağını renklendirmek zevkinize kalmış. Roka, domates, pancar turşusu ve limon dilimlerini kullanarak servis tabağınızı arzunuza göre canlandırabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Mangalda Somon Füme Tarifi

YouTube video

Mangalda Somon Balığı Nasıl Pişirilir? adlı konumuza son verirken mangalda somon tarifi ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Değerlendirmeler ve Puan Tablosu

Yemeğin Yapım Kolaylığı - 10
Yemeğin Lezzet ve Sunumu - 10
Malzeme Tedarik Kolaylığı - 9.9
Yemeğin Pişme Süresi - 10

10

TOPLAM

Yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak verilen puan:

User Rating: 4.8 ( 2 votes)

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.