Yemekler

Erzurum Peynir Helvası Horis Nasıl Yapılır?

Doğu Anadolunun ve Erzurum Yöresinin Vazgeçilmez Tatlarından Horis Peynir Helvası Tarifi

Erzurum Peynir Helvası Horis Nasıl Yapılır?

Erzurum Peynir Helvası Horis Nasıl Yapılır? Birbirinden farklı ve leziz tatlara sahip Türk mutfağının farklı yerlerinde peynirden yapılmış tatlılara rastlamak pekala mümkün. Özellikle Hatay taraflarına doğru uzanınca künefeyle karşılaşırken, Erzurum taraflarında peynir helvasını görüyoruz.

Kullanılan malzemeler ve yapım yöntemi farklılık gösterse de peynir helvasıyla Çanakkale ve Balıkesir yörelerinde de karşılaşıyoruz. Peynir kullanılarak yapılan tatlılar içinde kendine has lezzetiyle ön planda olan peynir helvası için peynirin en güzel hallerinden biri dersek herhalde yanlış olmaz.

Horis olarak da adlandırılan Erzurum’a özgü Peynir Helvası ise Balıkesir ve Kırşehir’de yaygın olarak yapılan höşmerim ve Çanakkale Gelibolu’da yapılan peynir helvaları birbirleriyle çok karıştırılan, farklı türlerdir.

Erzurum mutfağının önde gelen lezzetlerinden olan horis, yine yöreye özgü bir tat olan civil peynirinden yapılmaktadır. Çeçil olarak adlandırılan bu peynir Erzurum’la birlikte Ardahan, Iğdır ve Kars illerinde de yaygın şekilde üretilmekte ve tüketilmektedir.

Erzurum’da yapılan peynir helvasına kendine özgü ayırt edici tadını veren en önemli faktör olarak karşımıza çıkan civil peyniri veya diğer adıyla çeçil peyniri, yağı alınmış çiğ sütten yapılır ve tel tel ayrılan bir formdadır.

Yine Erzurum peynir helvasını diğer helvalardan ayıran özelliklerden biride bunun bir tatlı çeşidi olmamasıdır. Evet, Horis olarak adlandırılan bu helva, adı helva olmasına rağmen tatlı değil, tuzludur. Mükemmel lezzetiyle özellikle sabah kahvaltılarının veya sıradan öğünlerinizin en vazgeçilmezidir. Şimdi hemen tarifimize geçelim

Malzemeler


  • 350 gram çivil peynir
  • 250 gram un
  • Tuz
  • 400 gram çiğ kaymak
Erzurum Peynir Helvası Horis Nasıl Yapılır?

Talimatlar


1 Şimdi gelelim tarife, çok kolay ve herkesçe hazırlanabilecek olan Erzurum peynir Helvası Horis için önce kaymaklarımızı bakır bir tavaya şayet yoksa da normal bir tavaya koyarak kaymaklar eriyip sıvılaşana kadar ateş üzerinde ısıtalım. Isıtma esnasında çiğ denen kaymağımızı sürekli karıştırmayı unutmayalım 15 veya 20 dakika bu şekilde karıştırdıktan sonra kaynamaya başlayan kaymağımız kıvamını aldığında unumuzu azar azar ekleyerek karıştırmaya devam edelim

2 Un ekleme işi bittikten sonra unla kaymağın kaynaşıp kıvama gelmesine kadar olan süreçte tavamızı karıştırmaya devam ediyoruz. Kıvam tuttuktan sonra, tavamızı ateşten alıp soğumaya bırakıyoruz. Çok soğumasına fırsat vermeden, fakat içine koyacağımız civil peynirleri eritip yok edecek derecede bir sıcaklık olmasına müsaade etmeden çivil peynirleri içine koyuyoruz. Sonrada peynirleri tavanın içinde ezerek her tarafa dağıtıyoruz. Şimdiden Horis peynir helvası herkese afiyet olsun.

Horis Peynir Helvası Tarifi – 1

YouTube video

Horis Peynir Helvası Tarifi – 2

YouTube video

Erzurum Peynir Helvası Horis Nasıl Yapılır? adlı yemek tarifi konumuza son verirken Erzurum Peynir Helvası veya diğer adıyla Horis ile alakalı başka videolar izlemek istiyorsanız buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Değerlendirmeler ve Puan Tablosu

Yemeğin Yapım Kolaylığı - 10
Yemeğin Lezzet ve Sunumu - 9.9
Malzeme Tedarik Kolaylığı - 8.7
Yemeğin Pişme Süresi - 10

9.7

Toplam

Yukardaki kriterler göz önünde bulundurularak verilen puan:

User Rating: 4.67 ( 5 votes)

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.