Bitkiler

Karnabaharın Faydaları ve 14 Önemli Özelliği

Özellikle gençler tarafından sevilmeyen karnabahar 14 önemli faydasıyla, sofraların vazgeçilmezi oluyor

Karnabaharın Faydaları ve 14 Önemli Özelliği

Karnabaharın Faydaları ve 14 Önemli Özelliği; iddia edildiği gibi karnabaharın bir kötü kokusu yoktur. Neticede yemyeşil bir sebze ne kadar kötü kokabilir ki, her nedense çocuklar ve gençler tarafında pek sevilmeyen karnabahar, sevilmeyi gerektirecek kadar özel bir sebzedir. Bu yazıyı okuduktan sonra öyle umuyoruz ki, karnabahar hakkında çok daha güzel düşüncelere sahip olacaksınız.

Karnabaharın vatanı doğu Akdeniz’dir. Turpgillerden olan bu sebze, iki yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşil olan bu bitkinin, beyaz tomurcukları veya çiçekleri dediğimiz ortasında bulunan kısım yenir. Kış sebzesi olan karnabahar, lahanaya benzer. Aslında lahananın çiçek saplarının kısalıp etli bir hal almasıyla oluşmuştur. Fosfor ve vitamin bakımından karnabahar çok zengindir.

Sülfür bakımından da önemli değerlere sahip olan karnabahar, adeta bir karaciğer dostudur. Onun akciğer gözeneklerine benzeyen şekli nedeniyle, Akciğer dostu olduğunu söyleyenlerde azımsanacak sayıda değildir.

Meme kanserine karşı da güçlü bir koruyucu etkisi olan karnabahar, salata ve turşularda çiğ olarak tüketilebildiği gibi, yemeği ve kızartması da yapılabilmektedir. Kış yemeklerinin en sağlıklı ve pratik bir tercihi olan karnabaharın içerdiği mineral ve vitaminlerin kaybolmaması için, çiğ veya mutlaka aaz haşlayarak tüketmek gerekir.

Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

Tohum yolu ile yetiştirilen karnabaharın faydaları, yüz yıllar önce keşfedilmiştir. Kendine özgü tadı ve faydaları bulunan karnabahar bitkisi, öncelikle tohumdan fide elde edilip ardından asıl yerlerine ekilirler. Koyu yeşil yaprakları bulunur; ancak yaprakları değil çiçek kısmı tüketilir. Çiçek bölümü etlidir ve içerisinde pek çok vitamin bulunur.

Kanseri önleme konusunda en iddialı sebzeler arasındadır. Kanser hücrelerine karşı savaş açmak için kış mevsiminde sıkça karnabahar tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Kan basıncı dengede tutması nedeniyle tansiyon ve diyabet gibi hastalıklardan korunma ihtimali artar. Kalp krizi ve çeşitli kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Sevilen bir kış sebzesi olmasının yanında hastalıklardan bedeni korumaya yardımcı olan karnabaharı, hangi hastalıklara iyi gelir diye soracak olursak bilinmeyen pek çok faydası bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan kolin maddesi nedeniyle beyin sağlığı için son derece yararlıdır. Bu özelliği nedeniyle hamilelik döneminde sıkça tüketilmesi anne karnındaki bebeğin de beyin gelişiminin üst düzey olmasını sağlar. Vücutta oluşabilecek iltihaplanmalara karşı da etkilidir.

En önemli faydası ise sindirim sistemine olan faydalarıdır. Bağırsak hareketlerini düzenleyici içeriği sayesinde hazımsızlık gibi sorunların önüne geçer. Kemik gelişimini destekleyen selenyum minerali bakımından oldukça zengindir.

Afrodizyak etkisi oluşturmasından dolayı cinsel anlamdaki rahatsızlıkları tedavi edici özelliktedir. Kolesterolü düşürücü ve kan basıncını dengeleyici etkisi bulunmaktadır. Besleyici bir sebze olmasından dolayı özellikle gelişim çağındaki çocuklar için en ideal sebzelerden biridir.

Karnabahar Zayıflatır mı?

İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile sağlık için son derece faydalı olan karnabahar, düzenli tüketildiği takdirde bu özellikleri ile kilo vermeye yardımcı da bir sebzedir. Lif miktarı pek çok sebzeye nazaran daha çok olan karnabahar, aynı zamanda düşük kalorisi ile diyet programlarının vazgeçilmez besinlerinden biridir.

Kısa sürede doygunluk hissine ulaşmayı sağlayan bu sebzenin düzenli olarak tüketilmesi halinde, karnabahar ile zayıflamak gayet mümkündür. Zayıflatıcı özelliğinde pişirme şeklinin de katkısı büyüktür.

Bu noktada kızartma tarifleri yerine karnabaharı, buharda az haşlayarak daha sağlıklı ve hafif tariflerle pişirmek ideal olanıdır. C vitamini açısından zengin bir sebze olması da kilo verme sürecinde yağ yakımının daha fazla olmasına imkân sunmaktadır.

Karnabaharın Faydaları ve 14 Önemli Özelliği

Karnabaharın Özellikleri Nelerdir?

Karnabaharın en önemli özellikleri hepinizin malumu üzere sağlığımız üzerindeki olumlu etkileridir. Aşağıda karnabaharın vücudumuz üzerindeki olumlu etkileri maddeler halinde ve açıklamalarıyla beraber paylaşılmıştır:

 • Karnabahar Tok Tutar

Karnabahar düşük kalorili ve bol lifli bir besin olmasından dolayı diyet esnasında en çok tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alır. Uzun süre tokluk hissi verdiği gibi daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olur. Karnabaharın 100 gramı ortalama 30 kaloridir. Diyet sırasında organizmanın ihtiyacı olan C vitamini, potasyum gibi vitamin ve mineralleri yüksek miktarda içerir.

 • Karnabahar Toksinleri Yok Eder

Karnabahar; karaciğer, böbrekler ve bağırsaklar olmak üzere 3 yoldan organizmanın toksinlerden arınmasını sağlayarak detoks etkisi gösterir. İçerdiği treonin ve kuersitrin maddeleri ülsere karşı koruyucu etki gösterir. Tüketim sonrası sindirim ve gaz şikâyeti olanlar kimyon ekleyerek tüketirlerse bu etkisini azaltabilirler.

 • Karnabahar Bebeğinizi Korur

Hamilelik döneminde sofralarda özellikle yer verilmesi gereken karnabahar folik asit açısından da zengin. Anne karnında bebeğin sağlıklı büyümesine ve gelişmesine katkı sağlar. Karnabahar aynı zamanda bebeğin beyin fonksiyonlarının gelişmesinde etkili rol oynar.

 • Karnabahar Enfeksiyonu Önler

Enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği bulunan karnabaharın yaprakları da bol miktarda E vitamini içerir. Buharda pişirerek tüketmeyle vitamin-mineral ve etken madde kayıpları en aza indirilerek karnabahardan en yüksek fayda sağlanabilir. Gut hastalığı olanların sınırlı tüketmesi gerekir.

 • Karnabahar Kemikleri Geliştirir

Kalsiyum deposu olan bu sebze, K vitamini açısından son derece zengin. Kemik sağlığı ve gelişimi için büyük katkı sağlar. Bu özelliği sayesinde karnabahar dişler içinde gayet faydalı bir sebzedir. Tek şart az pişmiş veya çiğ yenmelidir.

 • Karnabahar Kabızlıkla Savaşır

Yüksek lifli yapısı kronik kabızlıkla savaşmada ilaç gibidir. Bu etkisinden yararlanmak için mutlaka haftada iki, üç kez sofralarda yer bulmalı. Lifli yapısı sayesinde bağırsak hareketlerini düzenleyerek kronik kabızlığın zemin hazırladığı kalın bağırsak kanseri riskini de düşürür.

 • Karnabahar Kansere Karşı Korur

Vitamin ve mineral deposu olan bu kış sebzesi, indol-3 karbonal ve sulfaran ile içerdiği birçok antioksidanla vücutta oksidatif stresi azaltarak birçok kanser türüne karşı koruyucu özellik gösterir. Özellikle bayanlarda meme kanserine karşı koruyucu bir yiyecektir.

 • Karnabahar Zihni Dinlendirir

Stresli ve yoğun bir çalışma temposuna sahip olanlar için karnabahar vazgeçilmez bir besin. İşte A, C ve B vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demir zengini olan bu sebze zihni dinlendirir, sinir sistemini güçlendirir.

 • Karnabahar Kan Şekerini Düzenler

Günümüzde diyabet olan kişi sayısı hızla artıyor. Diyabet hastalığına karşı etkili olduğu bilinen karnabahar, tedavi sürecinde de öne çıkan bir sebze. Özellikle yüksek lif içeriği kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

 • Karnabahar Kalp Hastalıklarını Önler

Karnabahar, içerdiği potasyumla kan basıncını dengeler, antioksidanlar ve anti-inflamatuar etki gösteren etken maddelerle kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Nitekim yangıda dediğimiz vücuttaki iltihap kalp hastalıklarının önemli sebeplerinden biridir.

 • Karnabahar Kansızlığı Önler

Karnabahar önemli miktarda demir minerali içerir. Bu demir minerali oranı yüksek olduğu için kansızlığı önler. İlginçtir ki karnabahar potasyum minerali yönünden zengin olduğu için de yüksek tansiyonu düşürür, tansiyonu belli düzeyde tutar.

 • Karnabahar Göz Sağlığını Korur

Karnabahar, C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir ve bu nedenle, özellikle yaşlılarda körlüğe yol açabilecek yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskini azaltmada etkilidir. Sulforaphane, retinal dokuları oksidatif stresin neden olduğu zararlardan korur, görme bozukluklarını ve katarakt gibi çeşitli göz rahatsızlıklarını önler.

 • Karnabahar Unutkanlığı Önler

Karnabahar suyunun içerisinde yapraklarından da ötürü thaiamin maddesi oldukça yüksektir. Bu madde Alzheimer hastalığına karşı beyin sağlığını korur. İleri yaş hastalıklarından biri olan unutkanlığa zemin hazırlayan durumların şiddetini neredeyse yok eder.

 • Karnabahar Mide Ülserine İyi Gelir

Karnabaharın içerdiği treonin mide ülserine karşı etkin bir madde olması nedeniyle özellikle bu konuda problemi olanların rahatlıkla tüketebileceği bir sebze olarak vurgulanıyor. Uzmanlar, bu gibi durumlarda haftada üç kez tüketmenin yeterli olacağını öngörüyor.

Karnabaharın Zararları Nelerdir?

Karnabahar (karnıbahar) içinde pürin denilen bir madde içermekte olup, gouts (gut) veya böbrek sorunlarından muzdarip kişilerin düzenli olarak karnabahar tüketmemelidir. Karnabahar pürin denilen doğal maddeler içerir. Pürinler yaygın olarak bitkiler, hayvanlar ve insanlarda bulunur. Pürin ilgili sorunlara duyarlı hasta kişilerin, bu maddelerin aşırı alımı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Pürin vücutta ürik asit, pürinler aşan birikimi oluşturacak şekilde ayrılabilir yana ürik asit fazlalığı birikmesine neden olur. “Gut” ve ürik asit böbrek taşı oluşumu olarak adlandırılan sağlık durumu pürin içeren besinlerin aşırı alımı ile ilgili olabilir ürik asit ile ilgili sorunlar iki örnektir. Bu nedenle, böbrek sorunları veya gut hastalığı olan bireylerin bu tür karnabahar gibi pürin içeren besinlerin alımını sınırlamak veya engellemek isteyebilirsiniz.

Ayrıca sağlıklı insanlarda birkaç gün üst üste kullanılsa bile bir şey olmaz. Ama tiroid bezinin sağlığı ile ilgili problem varsa, tüketilmeli ama aşırı tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Buna en güzel örnek Karadeniz Bölgesidir. Guatr hastalığı bu bölgede çok görülmektedir. Lahana ailesi sebzeleri bu bölgelerde çok bulunur ve tüketilir.

Saraçoğlundan Karnabahar Kürü

YouTube video

Karnabaharın Faydaları ve 14 Önemli Özelliği adlı konumuza son verirken, karnabahar faydaları ile alakalı videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu