Bitkiler

Kedi Otu Nedir Kedi Otu Neye İyi Gelir?

Uykusuzluk ve depresyon gibi şikayetleriniz için muazzam bir bitki olan kedi otu hakkında her şey burada!

Kedi Otu Nedir Kedi Otu Neye İyi Gelir?

Kedi Otu Nedir Kedi Otu Neye İyi Gelir? Pembe ve beyaz çiçekler açan kedi otunun hoş bir kokusu vardır. Yaz aylarında açan ve çok yıllık olan bu bitki 16. Yüzyılın başlarından itibaren, özü çıkarılarak parfüm ve esans olarak kullanılmıştır.

Asya ve Avrupa özgü olan kedi otu daha sonra tüccarlar vasıtasıyla Kuzey Amerika’ya da yayılmıştır. 250’den fazla türü vardır. Türkiye’de doğu illerimizde; Erzurum, Kars, Ağrı, Van ve çevrelerinde yetişmektedir. Kedi otunun hafif gerginliklerin azaltılması ve uykusuzluk tedavisinde faydalı olduğuna dair pek çok araştırma vardır. Öte yandan; migren, baş ağrısı, kaygı bozukluklarına iyi geldiğine dair araştırmalar ise devam etmektedir.

Kedi Otu Nedir?

Kedi otu özellikle kedi sahipleri tarafından “catnip” ile karıştırılan, uyku tedavisinde geleneksel tıp ürünü olarak kullanılan bir çeşit bitkidir. Antik Yunan ve Roma dönemlerinden beri kullanılan kedi otu insanlar tarafından insomnia adı ile de bilinen uyku sorununun çözümü için kullanılmaktadır.

Kedi otu çayı, uykusuzluğun giderilmesi için önerilen çaylardan birisidir. Avrupa’da uykusuzluğa ve ankisiyete karşı kullanılmaktadır. İtalya, Belçika ve İsviçre  gibi ülkelerde  uykusuzluk problemi için reçetesiz satılan bir ilaç olarak onaylanmıştır.

Latince adı Valeriana officinalis olan bitki ülkemizde kedi otu olarak tanınmaktadır. Bitkinin kullanılan kısımları; taze ya da kurutulmuş kökleridir. Ülkemizde on civarında bilinen ve kullanılan kedi otu türü vardır.

Kedi otu bağımlılık yapıcı sakinleştirici ilaç almayı bıraktıktan sonra uyku problemi yaşayan kişilere faydası olan bir ottur. Nitekim Vücudun dinlenmesi ve yeniden şarj olması için derin uyku olarak da bilinen yavaş dalga uykusu çok önemlidir.

Yapılan bir çalışmada, kedi otunun tek bir dozu uykusuzluk sorunu yaşayan yetişkinlerin derin uykuya hızlıca geçmelerini sağlamış ve uzun süre kullanımda bu uykuda geçirdikleri süre gittikçe artmıştır.

Kedi Otunun Faydaları Nelerdir?

Kişiler kedi otu bitkisi çayı ya da takviyelerini uykusuzluk tedavilerinde, menopoz belirtilerinin hafifletilmesinde, hiv tedavisinde kullanılan ilaçların psikolojik yan etkilerinin giderilmesinde, anksiyete, depresyon, menstrual döngü bozuklukları, kronik yorgunluk, stres ve baş ağrısı gibi birçok alanda kullanmaktadırlar.

Ancak bu konuları destekleyen ya da inceleyen araştırma sayısı çok fazla değildir. Aşağıda kedi otunun bugüne kadar bilinen tüm faydaları maddeler halinde sıralanmıştır.

01 – Sakinleştirici ve yatıştırıcı sentetik ilaçların bağımlılık yapma ve yüksek dozdan kaynaklanan toksisite gibi ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Kediotu kökünün diğer sentetik ilaçların aksine bağımlılık yapmadan güvenli ve hafif bir biçimde sakinleştirici etkiye sahip olduğu belirtilmektedir.

02 – Kedi otu bitkisi ile ilgili yapılan araştırmalarda uykuya dalmayı kolaylaştırdığı, uyku zamanını uzattığı, derin uyku aşamalarını artırdığı ve uyku kalitesini ciddi bir şekilde artırdığı gözlemlenmiştir.

03 – Kedi otu kökünün insanı sakinleştirdiğine, beyni yatıştırdığına, uykusuzluğa karşı yararlı olduğu anksiete’yi azalttığı stresi giderdiği ve kasları gevşettiğine yönelik birçok kanıt bulunmaktadır

04 – Kedi otu kullanımı ertesi gün sersemlik, uyuşukluk, konsantrasyon bozukluğu, zihinsel karmaşa ve fiziksel performansta düşüklük gibi yan etkilere neden olmaz.

05 – Almanyada yapılan bir araştırmada kediotunun yatıştırıcı bileşimlerinin, beyin hücrelerinde, barbituratlar ve benzodiazepinler ile aynı reseptörlere bağlanabildiği tespitini ortaya çıkarmıştır.

06 – Daha iyi bir uyku, hafif ankisiyete, gevşemek ve stresli anlarda sakinleşmeye yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır.

07 – Kedi otunun içinde valerenik asit ve valepotriatlar gibi kimyasal maddeler tanımlanmış olmakla birlikte kedi otunun içindeki hangi maddenin merkezi sinir sistemini yatıştırdığı tam olarak bilinmemektedir. Kedi otunda yüzden fazla aktif kimyasal madde olduğu belirtilmektedir.

Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Aslında kedi otunun bilenler tarafından sıklıkla yapılan çayını birçok insan biliyor olsa da, biz bilmeyenleri göz önünde bulundurarak yine de tarifini verelim. Öncelikle yaklaşık olarak iki çay kaşığı kedi otu kökü, tercihe göre bir tatlı kaşığı bal, iki bardak su, tercihe göre bir tatlı kaşığı şeker kullanılmaktadır.

Yapılışına gelince kaynama noktasına yakın olan suya iki çay kaşığı kedi otu kökü eklenir, besin içerisinde yer alan maddelerinin suya karışmasını sağlamak amacı ile yaklaşık otuz dakika demlemeye bırakılır. Sonrasında bu kedi otu çayı çok acı olabileceğinden balla tatlandırılır. Günümüzde sık sık tüketilmekte olan Kedi otu çayı uykusuzluk problemlerine de çok iyi gelmektedir.

Uykusuzluk için ise iki hafta ile altı hafta süresince yatmadan otuz dakika önce yaklaşık bir bardak içilmelidir. Ayrıca günde iki bardaktan fazla içilmesi önerilmemektedir. Bunlara ilave olarak düzenli bir şekilde kullanan bazı kişiler üzerinde uyku problemlerinin düzeldiği en az iki hafta kullanım ile mümkündür.

Kedi Otu Kökü Ne İşe Yarar?

Kedi otunun yapraklarından ve çiçeğinden faydalanabileceğiniz gibi, kedi otunun kökünü de kullanabilirsiniz. Hatta kedi otu kökünü aktarınızdan temin edebilirsiniz. Kedi otu kökünün faydaları ise aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

 • Baş ağrısını ortadan kaldırır.
 • Uykuyu düzenler.
 • Stresi yok eder.
 • Regl sancılarını hafifletir.
 • Ağrıyı dindirir.
 • Kan akışını düzenler.
 • Enerji verir.
 • Kas ağrılarını iyileştirir.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Migren ağrısını yok eder.
 • Panik ve telaş halini giderir.

Kedi Otu Nedir Kedi Otu Neye İyi Gelir?

Kedi Otu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Birçok bitkinin şifa veren özelliği olduğu gibi kedi otunun da kendine has şifa olduğu hastalıklar ve sağlık problemleri vardır. Aşağıda Kedi otunun iyi geldiği sağlık sorunları ve bu sorunlar hakkında sık sorulan sorulara ve cevaplarına yer verilmiştir:

Kedi Otu Uykusuzluğa İyi Gelir mi?

Kedi otu bitkisi, uykusuzluk problemi için en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Kedi otunun yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri, vücudu rahatlatır ve derin uyku çekmenizi sağlar. Hatta yapılan araştırmalar sonucunda kedi otunun, derin bir uyku sağladığı ve bu sayede uyku kalitesini arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu kanıtlar sayesinde Avrupa’da kedi otu uyku düzensizlikleri için reçetesiz satılan bir ilaç haline gelmiştir.

Kedi Otunun Kalp Sağlığına Faydası Var mı?

Kalp krizi riskini artıran yüksek kan basıncı üzerine doğrudan olumlu bir etkisi vardır. Hesperidin maddesi de kan damarlarını açarak kalp sağlığına katkı sağlamaktadır. Hipertansiyona iyi gelebilir. Düz kas üzerindeki gevşetici etkisinden dolayı kalp çarpıntılarına karşı geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Bu yüzden kedi otu kalp ve damar sağlığını korur. Kan damarlarınızı daha güçlü hale getirir ve elastikliğini arttırır. Yukarıda da belirtildiği gibi, kan basıncını düzenler, yüksek tansiyonu düşürür ve bu da kalp için oldukça faydalıdır.

Kedi Otu Adet Kramplarını Azaltabilir mi?

Adet krampları, kadınlar arasında çok yaygın bir sorundur. Yatıştırıcı ve spazm önleyici özellikleri sayesinde, ağrı kesici kullanmanıza gerek kalmaksızın, bu bitkinin kökünü kullanarak adet dönemi kramplarından kurtulabilirsiniz. Ayrıca kediotu, depresyon, asabiyet, huzursuzluk ve endişe gibi problemleri de önler. Bu bitki kapsül, toz ve çözelti halinde bulunabilir. Kedi otunu, bir doktor gözetiminde kullanmalısınız.

Kedi Otunun Migrene Faydası Var mı?

Rahatlatıcı ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde, endişe ve stres nedeniyle oluşan, migren ve baş ağrılarını önlemeye yardımcı olur. Bu yüzden içtiğiniz bir kedi otu çayıyla migren veya müzmin bağ ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Kedi Otu Dikkat Eksikliğine İyi Gelir mi?

Kediotu beyindeki GABA eksikliğini önleyerek DEHB hastalığında görülen endişe, huzursuzluk, dürtüsellik, konsantrasyon zorluğu ve obsesif davranışı önleyici etki gösterebilir. 5 ila 12 yaş arası çocuklarla yapılan çalışmalarda hastalığın semptomlarında iyileşme görülmüştür. Ayrıca çocuklarda görülen uykuya dalma zorluğuna da bir yan etki göstermeden olumlu etki etmiştir.

Kedi Otu Nerede Satılır?

Kedi otunun faydalarını almak için en yakın aktara gidip kedi otu kökü veya tozu alabilirsiniz. Dilerseniz marketlerde satılan kedi otu poşet çayını da alabilirsiniz. Kedi otu özünden elde edilmiş kedi otu kapsülü de yine aktarlarda satılmaktadır.

Kedi Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Kedi otu yağı genellikle ilaç sanayi alanında kullanılmaktadır. Bu yağ ile sakinleştirici ilaçlar yapılmaktadır. Aynı zamanda kedi otu yağından yapılan, kedi otu spreyi de piyasada mevcuttur. Bu spreyler evcil kediler için kullanılır.

Kedilerin sakinleşmesi ve tırmalama hissinin giderilmesi için tercih edilir. Kediler için satılan tırmalama ağaçlarına sıkılır ve kedilerin daha uysal olması için etkili olmaktadır. Kedi otu günümüzden yüzyıllar önce parfüm amacı ile kullanılmıştır. Ayrıca sakinleştirici özelliğe sahip kedi otu yağını, banyo suyunuza bir iki damla ekleyerek kullanabilirsiniz.

Kedi Otu Anksiyete İçin Faydalı mı?

Araştırmalar, kedi otu kökünün stresli durumlarda ortaya çıkan kaygıyı (anksiyete) azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca kronikleşmiş anksiyete bozukluğu veya obsesif kompulsif bozukluk gibi endişeli davranışlarla kendini gösteren daha ciddi durumlara da yardımcı olabilir. Üstelik bu rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçların aksine, kedi otunun herhangi bir önemli yan etkisi yoktur.

Kedi Otu Antidepresan Fayda Sağlar mı?

Uykusuzluk sorunu için ideal bir bitkisel çözüm olan kedi otu antidepresan amacıyla doğru olarak kullanıldığında, ciddi uyku bozukluğu olan kişilerde benzodiazepinler gibi yaygın uykusuzluk ilaçlarına alternatif olabilir. Valium ve Xanax gibi ilaçların yan etkilerine benzer etkiler görülmez.

Kedi Otu Yüksek Tansiyonu Düşürür mü?

İdrar önleyici ve tansiyon düşürücü özellikleri sayesinde kedi otu, kan basıncını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu özellikleri sayesinde stresi ve endişeyi azaltarak da kan basıncını düzenler. Bu özelliği sayesinde yüksek tansiyonu düşürmeye fayda sağlar.

Kedi Otu Zayıflatır mı?

Kilo alma problemi yaşayanların asında asıl nedenlerinden biri sindirim sistemlerinin düzenli çalışmamasıdır. Bu sorun, basit bir durum gibi görünse de ciddi anlamda rahatsızlıklara neden olmaktadır. Kedi otunun zayıflamada etkileri arasında yer alan sindirim sistemini düzenlemesi, kişinin hem daha rahat bir vücuda sahip olmasına yardımcı olur hem de kilo vermeyi daha da hızlandırarak kısa sürede zayıflamaya yardımcı olur.

Kedi Otu Mide Ağrılarına İyi Gelir mi?

Mide, tükettiğimiz besinlerin sindirildiği bölümdür. Ancak bazı insanlarda mide problemi bulunmaktadır. Özellikle reflü ve ülser gibi hastalıklara sahip olan kişilerde bu sorunlar daha fazla görülür. Kedi otunun faydaları arasında mide dostu olması da yer almaktadır.

Bu özelliğinin olması hem mide şişkinliğini yok etmeye yardımcı olmakta hem de kilo vermeyi hızlandırmaktadır. Diyetisyenlerin listesinde yer alan kedi otu, zayıflamada ki etkileri ile bilinen sık tercih edilen bir bitki türüdür.

Kedi Otunun Zararları Nelerdir?

Kedi otu bitkisi kullanımı genellikle kısa dönemli kullanımda güvenli olarak nitelendirilmektedir ancak uzun dönemli kullanımında güvenilirliğine dair bilgiler bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra hamileler ve ameliyata girecek kişiler için kedi otu bitkisi kullanımının nasıl bir etki yapacağı bilinmediği için hamile ya da ameliyata girecek kişilere kedi otu bitkisi önerilmemektedir.

Ayrıca kedi otu bitkisinin alkol ve bazı antidepresanlar ile reaksiyona girerek çok fazla uykuya ve uyuşukluğa sebep olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kedi otu bitkisi takviyeleri alkol ve depresan ilaçları kullanıyorsanız tercih etmemeniz gereken bir üründür. Kedi otu bitkisi bazı kişilerin midelerini rahatsız edebilmektedir.

Depresyon İçin Kedi Otu Kürü

YouTube video

Kedi Otu Nedir Kedi Otu Neye İyi Gelir? adlı konumuza son verirken, kedi otunun faydaları hakkında başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu