Hayvanlar Alemi

Amerikan Papağanı Hakkında Faydalı Bilgiler

Hemcinslerinin en büyüğü, en iri gagalısı ve en akıllısı olan Amerikan papağanının özellikleri nelerdir?

Amerikan Papağanı Hakkında Faydalı Bilgiler

Amerikan Papağanı Hakkında Faydalı Bilgiler; hemcinslerinin arasında en renkli olan ve yine cinsleri arasında en büyük olan papağan türü, Amerikan papağanıdır. Kendisine makav (Macaw) papağanı da denilmektedir. Uzun kuyrukları olan Amerikan papağanı çok eğlenceli oynamayı seven, neşeli canlılardır.

Papağan türleri arasında en popüler olanı Amerikan papağanıdır. Görsel olarak renkli olmaları, dikkat çekici olmalarını sağlarken çok keyifli olarak da tanınırlar. Bu papağan türleri yüzyıllardır evcil olarak besleniyor. Üstelik kendi aralarında da farklı kişiliklere sahipler ve her biri farklı şeylerden hoşlanabilir.

Amerikan papağanı boyunun büyük olması nedeniyle bakımı zor olan papağan türlerinden biridir. Hatta ebat olarak papağanların içinde yukarıda da ifade ettiğimiz gibi en büyüğüdür. Fakat sevimlilikleri ve zeki olmaları nedeniyle onlarla vakit geçirmek oldukça keyiflidir.

Amerikan Papağanı Nedir?

Amerika papağanı nesli tükenen en az iki türü bulunan bir papağan cinsi olarak geçer. Evde beslenebilen, dost canlısı ve çok renkli papağan türleri arasında yer alan Amerika papağanı oldukça konuşkan ve evcil bir hayvandır. Bu papağan türü diğer papağanlarda olduğu gibi geniş ve içinde rahat hareket edebileceği düşünülen kafeste bakılmalıdır.

Amerika papağanı rengârenk tüyleri ve kavisli bir şekilde biten büyük gagasıyla bilinir. Amerikan papağanı, papağanlar, muhabbet kuşları ve kakadu papağanları dahil Psittacidae ailesine aittir. Psittacidae, belki de gezegendeki en karizmatik ve en popüler kuş ailesidir.

Karizmaları ve insanlara ilham verdikleri güçlü etkisi, esas olarak büyük zekâları ile ilgilidir. Bu kuşların problem çözebildikleri ve deney yaparak öğrenebildikleri bilinen bir gerçektir. Dahası, edindikleri bilgileri türlerinin diğer üyeleriyle paylaşabileceklerini bilmek de şaşırtıcıdır.

Bu kuşun gövdesi, tropik ormanlarda yaşamak için hazırlanmıştır. Amerikan papağanı, bir kanca ve kemikli bir dil ile biten büyük bir gagaya sahiptir: her ikisi de, meyveyi vurup kabukları kırmasına yardımcı uzuvlardır. Aynı zamanda ağaçların dallarına tutunmasını sağlayan güçlü ve büyük pençeler yine kuşa özgüdür.

Toplamda 17 cins macaws yani Amerikan papağanı vardır; maalesef çoğu tehdit altında ya da içinde yasa dışı ticaret nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ve doğal habitatın tahrip edilmesi de bu kuşların neslinin tükenmesi için önemli sebepler arasında yer alır. en bilinen Amerikan papağanı türleri aşağıdaki gibidir:

  • Guacamayo Makao
  • Sarı Amerikan Papağanı
  • Mavi Amerikan Papağanı
  • Limon Yeşili Amerikan papağanı

Bu papağanlar birbirleriyle iletişim kurmak için çok özel bir dil kullanırlar. İnsan sesini bile taklit edebilirler. Geceleri ağaçlarda uyurlar ve sabahları yiyecek (meyve, böcek, fındık veya salyangoz) ararlar.

Bazı türler ayrıca mideyi rahatlatmak ve meyvelerin bileşenlerini etkisizleştirmek için diyetleri kir veya çamur içerir. Tek eşlidirler ve yetişkin yaşantı boyunca eşlerinin yanında kalırlar: yiyecek ararlar ve aynı ortakla eşleşirler. Dişi yumurta bırakıp kuluçkaya yattığında, erkek avlanır ve aileye yiyecek getirir.

Amerikan Papağanı Hakkında Faydalı Bilgiler

Amerikan Papağanı Hakkında Keyifli Bilgiler

Şayet bu sayfayı okuyorsanız, rengârenk ve büyük bir papağan bakmak istiyorsunuz. Bakımı ne kadar zor olsa da eğlenceli yapıları ile size kendini sevdirmekte zorluk çekmeyen bu tatlı canlılar özellikleri ile sizi şaşırtabilir. Ömürleri, sahip oldukları güçleri, eğlenceli yapıları ve daha birçok keyifli bilgi için okumaya devam edelim:

Hindistan Cevizi Kırabilen Papağan

Sümbül Amerikan papağanı gagası ile bir Hindistan cevizini kırmaya yetecek güce sahiptir. Bu güce sahip olmalarına rağmen narin ve naziktirler. Bu nedenle de Amerika papağanı çeşitleri arasında nazik devler olarak bilinirler. Papağanların gagaları oldukça kuvvetli yapıya sahip olduğu için saldırganlık eylemi ve hormonal davranışlara sahip oldukları zamanlarda dikkatli olmanız gerekir.

Bu tür papağanları daha önce büyük kuş türleri bakmış olanların almaları tavsiye edilir. Papağanlar asla sıkılmaya gelmez. Eğer onlarla ilgilenmezseniz yaramazlık yapabilir. Gürültülü şekilde bağırabilir ve sahip oldukları ömür kısa olabilir.

Hibrit Amerikan Papağanı Yetiştirmek

Birçok türü olduğu gibi kendi aralarında melez türler de var. Amerika papağanı ticareti yapanlar cesur ve renkli melez türlerini yetiştiriyorlar. Hibrit türü için birkaç örnek verelim. Bunlar; Catalina , harlequin ve camelot hibrit türleridir. Vahşi doğada bu papağan türlerini bulmak zor olsa da kuş satıcılarında bulmak mümkündür.

Amerikan Papağanı Uzun Ömürlüdür

Mavi ve Altın Amerika gibi bazı Amerika papağanı türleri 60 yıl kadar yaşarlar. Tabi bunun için iyi bir bakım şart. Bunun yanı sıra birçok türü de 80 yıl ve daha fazla yaşamaları ile tanınırlar. Evcil hayvan bakmak için yeterli zaman ve maddiyat gereklidir.

Amerika papağanı için de biraz daha fazlasına sahip olmalısınız. Bu kuş türleri sahiplerinden daha fazla yaşayabilirler ve bakımları için zamana ihtiyaç duyarlar. Zamana sahip değilseniz bakımı kolay bir evcil kuş türü seçmelisiniz.

Amerikan Papağanının Birçok Türü Bulunur

Çok çeşitli boyut ve türlerde papağan türleri olduğumu belirtmek isteriz ve bunlar arasında en çok bilineni Amerikan papağanıdır. Mini macaws olarak bilinen macawslar büyük bir muhabbet kuşu ölçülerine sahip olabilir. Yaklaşık olarak otuz santim kadar büyüklüğe sahip olabilirler.

Büyüklükleri ne olursa olsun kendi aralarında birkaç özelliğe sahiptirler. En belirgin özellikleri ise gözlerinin etrafındaki çıplak deri halkalarıdır. Birçok kişi Amerika papağanını bu özelliği ile tanırlar.

En Büyük Papağan Amerikan Papağanıdır

Bilinen macaw Papağanı türü 17 adet ve belki de daha fazladır. Bunların arasında en büyük olanları Amerikan papağanıdır. Türlerinden biri olan Macaws iki ila dört kiloya sahip olabilir. Bu da bir kuş için büyük bir kilodur.

Kendi aralarında en büyük olanı Sümbül Amerika papağanıdır. Gagasından kuyruğuna kadar ölçüm yaptığınızda üç buçuk fit uzunluğuna ulaşır. Bununla birlikte 60 inç kanat genişliğine sahipler.

Amerikan Papağanının Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Bu aileye ait kuşlar, açık kanca şeklindeki gagaları göz önüne alındığında tanınması kolay bir grup ünlü kuştur. Çok renkli tüyleri de onları kalabalıktan ayırır. Kırmızı, sarı, mavi, mor ve kahverengi detaylarla ağırlıklı olarak yeşildirler. Kuşkusuz parlak renkleri, yaşadıkları ağaçların çiçekleri ve yaprakları arasına karışmalarına yardımcı olur.

Psittacidae’yi karakterize eden diğer özellikler, sesleri ve insanların seslerini taklit etme yetenekleridir. Bu yetenek, ürettikleri duygudaşlık ve sevgi göz önüne alındığında onları çok popüler evcil hayvanlar haline getirdi. Psittacidae grubunda iki ayak parmağı öne, ikisi arkaya dönüktür. Bu özellik, aletleri primatlara benzer şekilde kullanmalarına izin verir.

Amerikan papağanı yavaş bir gelişime sahiptir. Genel olarak, genç Amerikan papağanları yaklaşık 4 yaşında, yani cinsel olgunluğa ulaştıklarında evlerini terk ederler. Bu uzun süre boyunca ebeveynleri artık yumurta bırakmaz. Bu davranış kalıbı, genç papağanların ebeveynlerinden öğrenmeleri gereken her şeyin önemini yansıtır.

Dahası, 25 ila 50 bireyden oluşan karmaşık sosyal yapılarda yaşarlar. Kendilerini avcılardan korumak söz konusu olduğunda bu çok etkili bir stratejidir. Ayrıca Amerika papağanı vücut ağırlığıyla orantılı olarak büyük bir kafaya sahiptir. Tüm bu özellikler, bu kuşların karmaşık bilişin gelişmesiyle ilişkili tüm ön koşulları karşıladığı anlamına gelir.

Amerikan Papağanlarında Güzellik ve Zeka

Papağangiller her zaman kuş sınıfının primatları olarak görülmüştür. Beyin büyüklükleri ile vücutları arasındaki oran açıkça büyük maymunlarla karşılaştırılabilir. Papağan ailesinin üyeleri, zekâlarını yalnızca sesleri taklit etmeyi öğrenme yetenekleriyle göstermekle kalmazlar. Kea (Nestor notabilis) gibi bazı türler, büyük antropomorfik memelilerin yaptığı gibi, alet kullanma konusunda da büyük bir yeteneğe sahiptir.

Belki de bizi bu harika kuşlara çeken onların zekâsıdır. Ancak, ne yazık ki, bu kuşların evcil hayvan olarak kullanılması ve doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve dönüştürülmesinin neden olduğu baskı, onları yok olma riski daha yüksek olan kuş ailelerinden biri haline getirdi.

Hatta Amerika papağanı türlerinin neredeyse yarısı çoktan nesli tükenmiş durumdadır. Amerika papağanlarının ait olduğu Ara cinsi, on üç tanınmış türe sahiptir. Bunlardan altısının zaten nesli tükenmiştir. Uzmanlar, bu kuşların evcil hayvan olarak yasadışı ticaretinin sürdürülmesinin önümüzdeki on yıl içinde tüm cinsin doğal ortamından yok olmasına yol açacağı konusunda ne yazık ki hemfikirdir.

Amerikan Papağanı Ne yer?

Amerikan papağanı için beslenme çok çeşitlidir ve bu sayede yiyecekleri daha kolay tedarik edilebiliyor. Genel olarak, bu türlerin büyük çoğunluğu tohum ve fındıkla beslenir. Amerikan papağanı, ağırlığının % 10’unu her gün kuru yiyecekler yemelidir. Yine Amerikan papağanı, ağırlığının % 12’sini her gün taze yiyeceklerde yemelidir.

Fındık fıstık ve çeşitli tohumlar gibi kuru gıdanın yanında Amerikan papağanına bulunduğunuz mevsime göre narenciye hariç taze meyve ve sebze verebilirsiniz. Elma, armut, muz, çilek, kiraz, üzüm gibi meyveler ve kabak, salata gibi sebzeler en sevdiği yiyeceklerdendir.

Amerikan Papağanı Nasıl Konuşur?

YouTube video

Amerikan Papağanı Hakkında Faydalı Bilgiler adlı konumuza son verirken amerikan papağanı ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu