Hayvanlar Alemi

Limuzin Sığırı Irkı Özellikleri ve Bakımı

Etçi Irk Olan Limuzin (Limousin) Sığırı Genel Özellikleri, Verimi, Besi ve Doğumu Hakkında Her Şey

Limuzin Sığırı Irkı Özellikleri ve Bakımı

Limuzin Sığırı Irkı Özellikleri ve Bakımı; Ülkemizde limuzin olarak adlandırılan bu sığır cinsinin Anavatanı Fransa’nın güney batısındaki Limousin bölgesidir. Bu sığır adını bu yöreden almıştır. Renkleri açık ya da koyu kızıldır. Ağız ve göz çevresi açık renktedir. Çok rahat ve sakin yapısından dolayı sürüye uygundur.

Doğum kolaylığı özellikle ön plandadır. Et bağlama özelliği olağan üstüdür. Etinin az yağlı oluşu, et kalitesinin yüksek olmasını sağlar. Kas yapısı iyidir. Et randımanı üst seviyededir. Avrupa’nın Top-Genetik ırkı olarak kabul görmüştür.

Limuzin sığır yetiştiriciliği, ülkemizde son zamanlarda bir hayli yaygın hale gelmiştir. Limuzin inek ırkı yetiştiriciliği aslında etçi sığır ırk özelliği nedeniyle daha çok besiye alınacak dana elde edimi için yapılıyor. Besi ırkları arasında yer alan limuzin ineği ülkemizde yaygın hale gelmesi amacıyla, dış ülkelerden ithal edilmektedir.

Etçil sığır ırkları cinsinden olan limuzin sığırlar, ülkemizde et ihtiyacını karşılamak amacıyla yetiştiriciliği devletimiz tarafından desteklenmektedir. Limuzin ineklerin desteklenmesi, ülkemizde damızlık etçil sığır yetiştiriciliği adı ile yapılmaktadır.

Limuzin sığırının nasıl bir etçi ırk olduğunu en iyi şekilde anlamak için sitemizde bulunan ve yine bir etçi Fransız ırk olan şarole sığırı ile kıyaslayabilirsiniz.

Limuzin Sığırının Genetik Özellikleri Nelerdir?

İlk olarak süt ırkı olarak bilinen Limuzin (Limousine) daha sonraları et yönü ağır bastığından etçi sığır yetiştiriciliğinde yerini almıştır. Dünyadaki etçi sığır yetiştiriciliğinde de ön sıralarda yerini alan bu sığır ırkı açık kızıl renktedir. Boynuzsuz ırk olmasına rağmen boynuzlu olanları da bulunan sığırların burun ve göz kenarları daha açık renklidir.

Sakin görünümdeki limuzinler besiye alınmaya veya merada otlatılmaya uygun özelliklere sahiptir. Et tutma özelliği yüksek olması itibari ile etinin yağsız ve ince lifli olması etinin kalitesini maksimum düzeye çıkarmaktadır.

Limuzin Sığırı Irkı Özellikleri ve Bakımı

Muhteşem bir kas yapısı bulunan bu sığırların kemik yapısı iae oldukça ince ve narindir. Bu ise etteki randımanın daha yüksek olmasını sağlar.

Besi ırkları içerisinde önemli bir yere sahip olan Limuzin ırkının sperm verimi de yüksektir. Dış koşullara dayanıklı yapısı ile adaptasyon sorunu yaşamayan sığırlarda dişilerin canlı ağırlığı 600-700 kilo erkeklerin canlı ağırlığı 900-1000 kilo arasında değişkenlik göstermektedir.

Besiye alınmış sığırlar için yemden yararlanma oranı oldukça yüksektir. %65 oranında et randımanı bulunurken ineklerden günlük 10 litre civarında süt verimi elde edilmektedir. Buzağılarda doğum ağırlığı 35 kilo civarında erkeklerde 40 kilo civarında olmaktadır.

Erkek danalar bir yaşına gelmiş olduğunda 530 kilo civarında canlı ağırlığı yakalayabilmektedir. Besi ırkları içerisinde olması gereken tüm özellikleri taşıması nedeni ile Limuzin (Limousine) ırkı büyükbaş besi ırkları arasında tercih edilen bir ırk olmuştur.

Limuzin Sığırı Görünüm Özellikleri Nelerdir?

 • Mutlaka baş, alın ve kirpik beyaz tonlarındadır
 • Yüksek sperm verimi özelliği
 • Annelik içgüdüsü yüksektir.
 • Kemikleri ince yapılıdır.
 • Doğum kolaylığı özellikle ön plandadır.
 • Renk kırmızı-beyaz alacadır.
 • Erkek ve dişileri boynuzludur.
 • İklim şartlarına kolay adapte olur.
 • Sütçü ırklarla melezleşmeye çok uygundur.
 • Uzun ömürlüdürler
 • Sağlam mide yapılıdır.
 • Et bağlama özelliği olağanüstüdür.
 • Eti az yağlı ve yüksek kalitedir.
 • Sağlık problemi azdır.
 • Birçok et ırkı yetiştiricisinin öncelikli tercihidir.

Limuzin Sığırı Verim Özellikleri Nelerdir?

Unutmamak gerekir ki, bulunduğu bölgeye çok kolay adapte olabilen Limuzin ırkının ılık iklimlerde yaşayanları kısa tüylü olurken, soğuk iklimlerdekiler ise uzun tüylüdür.

Yetiştirildiği yöreye göre uyum sağlama süreci oldukça iyidir. Besi alanlarında yemden yararlanma oranı yüksektir. Hemen aşağıda Limuzin sığırlarının verim özelliklerini sizin için ekledik:

 • Canlı ağırlık artışı gün başı 1000 – 1300 gram arasıdır.
 • Süt verimi diğer ırklara göre oldukça düşüktür.
 • Et verim oranı % 65 civarındadır.
 • Bir yaşındaki canlı ağırlıkları 500 kilonun üzerine çıkar.

Limuzin ineklerin günlük süt verimleri 10 litre civarındadır. Adeta yürüyen bir et deposu olan limuzin sığır ırkı hayvanlar yukarıda belirtilen özelliklerinden dolayı daha ziyade etçi sığır özelliğinden yararlanılır. Dünyada da damızlık etçi sığır yetiştiriciliğinde kullanılan sığır ırklarındandır.

Limuzin inek yetiştiriciliği, etçi sığır yetiştirmek için çok büyük bir önemi olduğu, limuzin sığırı özelliklerinden anlaşılmaktadır. Ayrıca dünya çapında seksen ülkede yetiştirilen ve birçoğunun cins dernekleri bulunan bir dünya ırkı sığırdır. Ülkemizde de limuzin bu yönüyle revaçtadır.

Limuzin Irkı Sığır Fuarı Fransa

YouTube video

Limuzin Sığırı Irkı Özellikleri ve Bakımı adlı konumuza son verirken limuzin sığırı özellikleri veya besisi hakkında başka videolar izlemek istiyorsanız, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.