Yaşam

İslamofobik Hint Filmleri Nereye Koşuyor?

İslamofobik söylemlerin sinemaya aktarılması ve Hint Yarımadasında bu dilin çok faal olma tehlikesi...

İslamofobik Hint Filmleri Nereye Koşuyor?

İslamofobik Hint Filmleri Nereye Koşuyor? Uzun bir zamandan beri Hollywood filmlerinin İslamofobik kurguları müspet netice verdi mi bilinmez; fakat belki de bunun yanlışlığı fark edilmiş olmalı ki, uzun zamandır şöyle sağlam İslamofobik bir film çevrilemedi, ya da çevrilmedi.

Lakin Hollywood filmlerinin bıraktığı ve terk ettiği tahta Hollywood’un adeta çakması olarak kabul edilen Bollywood filmleri talip olmuş. Çünkü uzun zamandan beri Hint filmlerinin kurguları İslamofobik üzerine yapılıyor

Üstelik bunu öyle bütçesi az olan Prodüksiyon firmaları yapmıyor, aksine neredeyse en büyük bütçeli ve Hint sinemasının dev oyuncu kadrosuna sahip prodüksiyon firmaları yapıyor. Çünkü Hindistan’da siyaset ve ekonomide yeni trend islamofobik yaklaşım ve Hint milliyetçiliği…

Hindistanda Ne Kadar Müslüman Var?

Hindistan uzun zaman Müslümanların yönetiminde kalmış, öz halkının bir kısmının da Müslüman olduğu bir coğrafyadır. İlk defa İslam’la Arap asıllı tüccarlar vasıtasıyla tanışmışlardır. Bugün yapılan sayımlarla Hindistan’da yaşayan Müslüman sayısı, genel mevcudun %14 kadarıdır. Hindistan’da İslam en büyük ikinci dindir.

Hindistan’da yaşayan Müslümanlarda Hintli olmalarına rağmen, Milliyetçi çevreler, Müslümanları dinlerinden dolayı Hintli kabul etmemekle ve İslam düşmanlığını aşikâr yapma noktasında bir beis görmemektedirler.

Yükselen Hint milliyetçiliği ve Hindu çeteler el altından silahlanmakta kimi bölgelerde askeri tatbikatlar düzenlemektedir. Hâlihazırdaki Başbakan Narendra Modi fikren ve dinen İslamofobik olduğundan, bu tür silahlanmalara göz yummakta, hatta Müslüman mahallelerine saldıran Hindu çetelere müdahaleyi geciktirmektedir.

Ülkenin Müslümanlara ve İslam’a olan düşmanlığıyla tanınan Başbakanı Narendra Modi sayesinde Müslümanlara karşı yapılan baskıcı tutum, ötekileştirme, asimile etme gibi davranışlar hızla çoğalmaktadır.

Bugün Hint sinema sektörü yaptığı filmlerle “Teröristler Müslümandır”  veya “Müslüman terörist olur” vurgusuyla, Hindistan’da bilinçaltını sinsi bir şekilde işlemektedir. Hindistan’ın Müslümanlara karşı düşmanlığı, yine aynı ırktan olan Pakistan’a olan düşmanlıkları sebebiyle de öteden beri var olan bir durumdur.

Kaldı ki, Cammu Keşmir denen ve ahalisinin %99 kadarının Müslüman olduğu bölgede Hindistan’ın baskıcı ve otoriter tavırları halkı canından bezdirmiş, bu bölgede sürekli bir çatışma hâsıl olmuştur. Cammu Keşmir özerk bir bölge olmasına rağmen özgürlük istiyor, Hindistan’ın asker ve polis zoruyla yönetmeye çalıştığı, fakat sözünü geçiremediği bu bölgede Hindistan’ın genelinde can sıkan ve Müslümanlara diş bilenmesine neden olan önemli problemlerden biridir.

Hindistan’ın bu bölgeden çekilmemesi, buradaki Müslümanlara yönetim hakkını vermemesi, bu bölgede ve Hindistan’ın derinliklerinde büyük çatışmaların fitilinin ateşlenmesine sebep olacağı muhakkaktır. Hele Hint sinemasının halkı kışkırtan ve İslam’ı düşman gibi gösteren filmleri yüzünden, çıkacak bir iç karışıklık ve isyanda, çok büyük çatışmaların önünün alınmayacağı bariz ortadadır.

İslamofobik Hint Filmleri Nereye Koşuyor?

Hindistanda İç Savaşın Ayak Sesleri

Karakteristik özellikleri sessizlik olan Hinduların aslında o kadar da sessiz ve sakin olmadıkları, zaman zaman taşkınlık göstererek, binlerce Müslümanı öldürmelerinden belli oluyor. Birileri tarafından cadı avı gibi Müslüman avı başlatılması, kimlerin işine gelir bilinmez. Ama böyle bir şeyin neticesinde kan gövdeyi götürür ki bu göz ardı edilemez.

Kendi nüfuslarının %15 ine karşı savaşmak isteyen Hindulara eğitimler veriliyor, adeta birileri tarafından iç savaşa hazırlanıyor. Buna karşılık Müslümanların eli kolu bağlı, hiçbir hazırlıkları yok, hiçbir silahları yok ve söz hakları da yok…

Aşağıdaki videoda, tipik bir Hindu milliyetçisinin duygularını ifade edişini izleyeceksiniz. “Biz Türkleri sevmeyiz” diyen Hindu milliyetçisi, Türklerle, Müslüman Hindular arasında bir din bağı olduğuna vurgu yaparak, “Türklerin Keşmir’i sevmeleri ve Keşmir’in bağımsızlığını istemeleri” yüzünden, Türklerden nefret ettiklerini ifade ediyor.

Hâlbuki uzun zamandır Cammu Keşmir’in demografik yapısını değiştirmek için, oradaki Müslümanlara çeşitli eziyetler yapılırken, bir yandan da bölgeye Hindu yerleşimciler getirilmektedir. Yapılan baskı, zulüm ve işkenceler nedeniyle, Cammu Keşmir halkının bir kısmı Hint askerine karşı silahlanmış ve bağımsızlık için mücadele başlatmıştır.

Bu mücadeleye hala devam eden Cammu Keşmirli direnişçilerin Pakistan’dan destek aldığını, her fırsatta dile getiren Hindistanlı yetkililer, bu yüzden Pakistan ile de sürekli bir kavga ve çekişme içindedir.

Hâlbuki Cammu Keşmirli direnişçiler hiç kimseden yardım görmeseler bile, Hint zulmüne sonsuza değin sessiz kalacak ve boyun eğecek değiller, Yüksek dağların arasında yaşayan başı dik bu toplum, kendilerine zulmeden Hindistan’a karşı tek bir kişi bile kalsalar direnişe devam edecekleri gün gibi açıktır. Ne mutlu mazlumların sancaktarlığını yapanlara…

Türkleri Sevmeyen Hindu

YouTube video

İslamofobik Hint Filmleri Nereye Koşuyor? adlı konumuza son verirken 2022 Uluslararası yayın Birliği ödülüne layık görülen, “India’s Saffron Brigade” adlı belgeseli, Türkçe altyazı seçeneğiyle buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Pakistanlı Şehzad Hamid Ahmed adlı yönetmenin bu filmi yapmaktaki amacı Hindistan’ın laik dokusunun nasıl tehdit altında olduğunu göstermekti. Eleştirmenlerce beğenilen bu belgesel, Hindistan’daki Hindu aşırılık yanlılarının bir Hindu alt kıtası yaratmak amacıyla sağcı, militan bir gönüllü örgüt tarafından neden silahlandırıldığını inceliyor.

Hamid belgesel filmcilik alanındaki çalışmalarıyla New York festivallerinde 10 dünya madalyası, Almanya’da 3 Dünya Medya Ödülü, Japonya’da Green Image Ödülü kazanan bir belgesel yapımcıdır.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.