SağlıkYaşam

Oturduğunuz Yerde Yağ Yakarak Kilo Verin

Oturduğunuz yerden yapacağınız bir hareketle, kanda bulunan tehlikeli trigliserit düzeylerini düşürebilirsiniz

Oturduğunuz Yerde Yağ Yakarak Kilo Verin

Oturduğunuz Yerde Yağ Yakarak Kilo Verin; başlığa bakınca bir ütopyadan bahsediyoruz sanılabilir. Lakin iş hiçte öyle değil, Çok değer verdiğim ve sık sık takip ettiğim Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu aşağıda eklediğim videoda bize bir araştırmadan bahsediyor.

Bu araştırmaya göre insan oturduğu yerde, ihtiyar ve genç herkesin kolayca yapabileceği, üstelik hareketi yaparken hiç yorulmayacağı bir egzersizle kandaki şeker oranını düşürebilir ve yine kandaki trigliserit denen zararlı yağları yakabilir.

Hareketin adına İngilizce “Soleus Push Up” deniyor. Baldırımızda bulunan soleus kasıyla yapılan egzersiz sonrası, kandaki yağ ve şeker oranı %50 oranında azalıyor. Bunun sebebi soleos kasının vücudumuzdaki diğer kasların aksine çok az glikojen depolamasıdır.  Bu yüzden harekete geçtiğinde, kanda bulunan trigliserit ve glikozları yakarak, kan yağlarının azalmasını ve kan şekerinin düşmesini sağlar.

Üstelik bu düşüş için saatlerce beklemekte gerekmiyor. Bu egzersizi yaptıktan sonraki bir saat içinde kandaki şeker ve trigliserit düzeyleri %50 oranında azalıyor. Bu yüzden özellikle oturarak çalışan insanların, yaşlıların diyabet hastası olanların, kolesterolü yüksek olanların mümkün mertebe bu egzersizi yapmaları çok faydalı olacaktır.

Oturduğunuz Yerde Yağ Yakarak Kilo Verin
Soleus Kasları

Soleus Push Up doktorumuzun tavsiyesiyle oturduğumuz yerden yapılmaktadır. Fakat vücut geliştirenler veya ağır egzersiz hareketleri yapanlar, ayakta duvara tutunarak tek ayak üzerinde, parmak uçları sabit topuklarını yukarı kaldırıp indirerek de bu hareketi tek ayak üzerinde daha güçlü bir şekilde yapıyorlar. Tekrarlamakta fayda olacağını düşünerek Soleus Push Up faydaları nelerdir? Maddeler halinde bir kez de aşağıda yazalım:

Soleus Push Up Faydaları


  • Kan şekerini dengeler
  • İnsülin hassasiyetini artırır
  • Kandaki trigliserit azalır
  • Kolesterolü düşürür
  • Kandaki yağ ve şeker %50 azalır

Soleus Kası Nerede Bulunur?

İnsanların ve diğer canlıların vücut yapılarında altı yüzden fazla kas vardır. Tüm bu kaslar, vücudun farklı alanlarında yer almaktadır. Tüm bu kasların birleşmesi ile kas sistemi meydana gelmektedir. Vücutta bulunan bu kaslar, kişilerin hareket etmesini sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra, organların ve diğer vücut sistemlerinin de düzgün bir şekilde çalışmasına katkı sağlarlar. Kas sisteminin oldukça önemli bir parçası olan soleus kasının bulunduğu yer alt bacaktır. Soleus kası; tibia ve fibula kemiklerinden, aşil tendonuna kadar uzanan bölgede yer alır.

Soleus Kasının Görevleri Nelerdir?

İnsanların sahip olduğu kas sistemi, farklı kasların bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Kaslar, organların çalışmasında, sindirim sistemi, solunun sistemi, üreme sistemi ve boşaltım sistemi gibi birçok vücut aktivitesinde etkin olarak rol almaktadır.

Kasların temel görevi, kişinin hareket etmesini sağlamak olsa da ayrıldıkları özellikleri ve konumları ile birçok farklı işte görev aldıkları gözlemlenmektedir. Soleus kasının görevleri arasında aşağıdaki vücut işlevleri yer almaktadır:

Soleus Kasının Görevleri


  • Soleus kası, ayak ve ayak bileği arasındaki açıyı arttırmaktadır.
  • Soleus kası, ayak bileğinin işlevini yerine getirmesini sağlamaktadır.
  • Soleus kası, diz yapısının düzgün çalışmasını sağlamaktadır.
  • Soleus kası, diğer kasları ve eklemleri de etkileyen bir yapıya sahiptir.
  • Soleus kası yürüme ve koşma gibi hareketlerin yapılmasını sağlamaktadır.

Her kas yapısı için özel olarak uzman kişiler tarafından belirlenen özel egzersiz hareketleri mevcuttur. Bu hareketlerin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi, kas sisteminin her zaman güçlü kalmasını sağlayacaktır.

Vücutta yer alan kasların çalıştırılması, kasların güçlenmesi için oldukça önemlidir. Böylelikle bu sayede, kaslar kişinin hareket etmesine ve diğer vücut fonksiyonlarının çalışmasına katkı sağlayabilir.

Soleus Push Up Hareketi Nasıl Yapılır?

Bu hareketi yapmak için bir sandalyede veya benzeri bir şey üzerinde oturmanız gerekiyor. Ayak tabanlarınızın ikisi de yere tam olarak basmalıdır. Parmaklarınızı yerden kaldırmadan, sadece topuklarınızı yukarı kaldırıp indirmenize Soleus Push Up hareketi denir. Son derece kolay olan ve yorucu olmayan bu hareketi oturduğunuz her yerde yapabilirsiniz.

Bu hareket şeker hastalarında, obezlerde, kalça ve diz sorunu olanlarda hızla iyileşmeye giden ilk hareket olabilir. Bu hareketi her gün düzenli olarak yapmalısınız. İyi bir sonuç için saat başı 100 kez Soleus Push Up yapabilirsiniz. Bu hareket sizi yormayacağı için, daha fazlasını da yapabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda Sevgili Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu soleus push up hareketinin faydalarını ve nasıl yapılacağını detaylıca anlatmıştır. Ayrıca konu hakkında youtube üzerinde birçok doktorun bu hareketi yapma hususunda tavsiyeleri bulunmaktadır.

Fakat unutmamanız ve dikkat etmeniz gereken şey, saat başı veya birkaç saatte bir bu hareketi mutlaka yapmanız gerektiğidir. Şayet sürekli oturacak ve bir saat boyunca bu hareketi yapamayacak konumda iseniz, 3-5 dakikalık egzersizler halinde her fırsat bulduğunuzda yapmanız da fayda sağlayacaktır.

Hakaretin nasıl yapılacağı aşağıdaki videoda ayrıntılarıyla gösterilmiştir. Bunun dışında elbette ki hareketli yaşam önemlidir. Soleus Push Up hareketi yaparak, spor yapmayı bırakın demiyoruz. Spor yaptıktan sonra, boş boş otururken, sohbet ederken, film izlerken, öylesine oturmak yerine, yorucu olmayan ve size çok faydası olacak bu hareketi de sıklıkla yapmanızı öneriyoruz. Herkese sağlıklı ve sıhhatli günler dileriz.

Oturarak Kilo Verin

YouTube video

Oturduğunuz Yerde Yağ Yakarak Kilo Verin adlı konumuza son verirken Soleus Push Up egzersizi ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.