Dini Bilgiler

Şehit Olarak Ölmek İsteyenler Ne Yapmalı?

"Allah'ın tam kelimeleri en yüce olsun" diye, savaşarak ölen, bu uğurda canını feda eden en yüce şehittir

Şehit Olarak Ölmek İsteyenler Ne Yapmalı?

Şehit Olarak Ölmek İsteyenler Ne Yapmalı? İslam dinini en büyük mertebelerinden biri olan şehitlik kavramı, İslam’la alakası olmayan; hatta İslam’a düşmanlık besleyen ideolojiler tarafından bile hiç çekinmeden kullanılmaktadır.

Günümüzde, sol tandanslı oluşumlar ve PKK gibi binlerce Müslümanın katili olan illegal örgütler bile ölülerine şehitlik payesi verip, trajikomik bir şekilde ölülerini şehit olarak nitelendirmektedir.

Hâlbuki şehitlik kavramı Müslümanlar için bir payedir ve bu şerefli ölüm Müslümanlar içindir. Cennete inanmayan, ama ölüsüne şehit diyen anlayış, taraftarlarının hezimete uğramaması içindir. Kaldı ki şehitlik makamına ulaşmak için, yani kimlerin şehit olarak öldüğünü anlamak için, yine İslam dinine bakmak gerekir.

Şehit Kime Denir?

Kelime ve ihtiva ettiği anlam ile İslam’ın bir parçası olan şehitlik makamı, peygamberlikten ve âlim olmaktan sonra insanın elde edebileceği en yüce makamdır. Bu makam müslümanlar için bir övünç, bir lütuf makamıdır.

Gerçek anlamda şehit olmak için, insanın sahip olduğu ve en değerli olan canını yalnız ve yalnız ilahi rıza için –fisebilillah- vermesidir. Başka bir deyişle, gerçek anlamda şehit, bir Müslümanın Allah için ölmesini, Allah’ın dini için ölmesini gerektirir.

Şehit Olarak Ölmek İsteyenler Ne Yapmalı?

Bu tanıma uymayan veya başka gayeler uğruna ölen, örnek olması açısından sayarsak, Sosyalizm, Fenimizm, Faşizm, Kemalizm gibi sonu “izm” le biten İslam dışı bir dava uğruna ölen insanlar şehit olmaz. Ancak o davanın şehidi olur ki, bunun da Allah katında bir değeri yoktur.

İslam kendinden başka hiçbir dini yanına kabul etmediği gibi, yine yanına hiçbir ideolojiyi, hiçbir bayrağı, hiçbir kitabı kabul etmez. İslam kendi ölüsü dışındaki hiçbir ölüyü de şehit kabul etmez. İslam her ölen Müslümanı da şehit kabul etmez. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir Müslümanın gerçek bir şehit olabilmesi için Allah’ın dini uğruna can vermesi gerekir.

Sadece Allah İçin Ölenler mi Şehit Olur?

Sadece Allah için savaşarak ölenler, şehitlik makamının en üst mertebesine oturur. Şehitlik makamı, kendi içinde de mertebelere ayrılır.

Bir Müslüman samimi ve ihlaslı bir şekilde şehit olmak isterse, Allah bu Müslümanın ölümünü de şehadet ölümü saymıştır. Tartışmasız bu Müslüman en az şehit sevabı alacaktır. Yine samimi bir Müslüman olmak şartı ile aşağıdaki şekilde ölenler şehit sayılır:

 • İç hastalıktan ölen şehittir
 • Gurbet elde ölen şehittir
 • Kaza ile ölen şehittir
 • Deprem ile ölen şehittir
 • Malı için öldürülen şehittir
 • Namusu için öldürülen şehittir
 • Doğururken ölen şehittir
 • Salgın hastalıkla ölen şehittir
 • Selde ölen şehittir
 • Boğularak ölen şehittir
 • Doğal afetlerle ölen şehittir
 • Mazlum olarak öldürülen şehittir

Saydığımız bu maddeler üzere ölen insanlar, şehit sevabı alır ve şehadetin alt mertebelerine yerleşir. Fakat ister savaşarak şehit olunsun, isterse de yukarıdaki maddeler üzere ölümü gerçekleşen biri olsun, o kişinin mutlaka halis bir niyetle, samimiyetle iman sahibi olması, Müslüman olması gerekir.

Sıdk ile ihlas ile şehitlik isteyen, yatağında ölse de, şehit olur – Müslim

Şehit Olmak İçin Ne Yapmalı?

Elbette her Müslüman şehit olmak ister, hatta zaman zaman birçok Müslüman kendi arasında konuşurken, her duada şehitlik için Allah’a yalvardığını söyler. Çünkü şehitlik bütün Müslümanların hayalidir. O bir insanın ahirette kazanacağı en üst mertebelerden biridir. Cennetin en üst tabakalarından biri olan Firdevs cenneti şehitler içindir.

Kaldı ki şehitler Rableri katında görecekleri izzet ve ikram karşısında, duydukları memnuniyet ve mutluluk yüzünden, cenneti gördükleri halde yeryüzüne gelmek isteyen, yeniden ve yeniden şehit olmak isteyecekler. Bunun için Allah’a niyaz edecekler. Ve yine şehitlerin ölmediğini, Rabbimiz bize bildiriyor:

Allah yolunda öldürülenleri [şehitleri] ölü sanmayın, onlar Rablerinin yanında diridir, rızıklandırılır – Al-i İmran 169

Şehitlerin yine önemli özeliklerinden biri de bedenlerinin çürümemesidir. Gerçekten Allah için ölen şehitlerin etini toprak yemez. Onlar öldükleri ilk gün gibi cesedi çürümeden kıyamete kadar bu halleriyle toprak altında kalırlar.

Bu kadar güzel hasletlerle bezenmiş şehitlik makamını insan nasıl elde eder? Ya da insan şehitlik makamını elde edebilir mi? Doğrusu bunun ilk şartı samimi bir şekilde bunu istemektir. Hem de hiç bıkmadan, hiç usanmadan her duada bunu istemektir.

Ayrıca şehit olmak için Resulullah sav bize tavsiyeleri vardır ki, bunlardan biri devamlı abdestli gezmektir. Diğeri ise günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere Yasin-i Şerif okumak ve bu okumayı şehit olmak amacı için yapmaktır.

Şehitlik samimiyettir. Günde iki defa Yasin okuma samimiyetini gösteremeyen ve devamlı abdestli gezmeyen bir Müslümanın şehit olma arzusu elbette ki samimi olmayacaktır. Bu iki haslet bir Müslümanın şehit olma arzusunun samimiyetini ortaya koyar.

Fakat Allah bu makamı dilerse, yatağında ölene de verir. Evinde oturana da verir. Şehitliği Müslümanın ta ayağına getirir de onun canını şehit olarak alır. Allah bizi şehitlerden eylesin, o mübarek makama nail eylesin. Her Müslüman gibi canı gönülden istediğimiz, en büyük arzumuz budur.  Allah canı gönülden bu makamı isteyen her Müslümana nasip etsin inşallah.

Gerçek Şehit Kimdir?

YouTube video

Şehit Olarak Ölmek İsteyenler Ne Yapmalı? adlı konumuza son verirken şehitlik makamı ile ilegili videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.