Yaşam

Canlı Balıkla Yapılan Japon Menüsü Sashimi

Çiğ eti ancak hatır için yiyen, çiğ etinde tavuk olma şartını arayan bizler için garip bir menü; canlı sashimi

Canlı Balıkla Yapılan Japon Menüsü Sashimi

Canlı Balıkla Yapılan Japon Menüsü Sashimi; dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan halklar için değişik damak lezzetleri vardır. Ülke ülke kültürlere ayrılan insanlığın yaşadığı bölgeye, yetiştiği coğrafyaya göre damak zevki şekillenmektedir. Ülke olarak bizler balığı çok seviyor olsak da çiğ yemeyiz. Fakat kimi Asya ülkelerinde, özellikle Japonya’da balığı çiğ yemek önemli geleneklerdendir.

Çiğ balık yeme şekillerinden biri olan suşi çiğ balık, pirinç ve yosunla yapılan bir yiyecektir. Bunun dışında sadece balık etinden oluşan bir yiyecekleri var ki ona da sashimi denir. Sashimi yiyeceğini soya sosu ve son derece acı bir sos olan wasabi ile beraber tüketirler.

Sashimi balıkların etli kısımlarının mümkün mertebe, hatta çok ince doğranmasıyla hazırlanır. Sashimi sadece balıklarla yapılmaz, neredeyse deniz ürünlerinin tamamıyla yapılır. Sashiminin taze olması son derece önemlidir. Bu yüzden genellikle sashimi yapıldığı zaman balık ya da sashimi yapılması gereken deniz ürünü, mutfakta öldürülerek sashimi hazırlanır.

Canlı Balıkla Yapılan Japon Menüsü Sashimi
Kırmızı Balık Etiyle Hazırlanmış Sashimi

Canlı Balıkla Sashimi

Şimdilerde ise balığın taze olma ve taze olduğunu da gösterme meselesini çok abartmaları nedeniyle, balığı öldürmeden, kafasını bedeninden ayırmadan ve kuyruğunu koparmadan canlı canlı balıklarla hazırlanan sashimi, Japon müşterilere sunuluyor. Öyle ki aşağıda ki video da göreceğiniz üzere, balığın etini yediklerinden balık hala kuyruğunu veya kafasını oynatarak canlı olduğunu lisanı hal ile anlatıyor.

Bu Japon kültürü, ne kadara canlıysan o kadar tazesin. Ne kadar tazeysen o kadar severim ve o kadar yerim. Çin gelenek ve ananesinde de son derece değerli bir yere sahip olan deniz ürünlerini canlı canlı yeme sevdası, kameralar karşısında canlı canlı ahtapot yiyen genç kızları görmek bile mümkün.

Ne diyelim ateş icat olalı binlerce yıl geçti. Kömür ateşinin pişirerek verdiği lezzeti henüz yeterince keşfedememiş Japonlara, bir hamsi tava veya palamut mangal yedirip, fikirlerini almak çok hoş olurdu. Şimdi mangal sever olan sizleri saygıyla selamlıyor ve yine aşağıdaki videoda bulunan canlı sashimi menüsü ile baş başa bırakıyoruz.

Canlı Balıkla Sashimi Servisi

YouTube video

Canlı Balıkla Yapılan Japon Menüsü Sashimi adlı konumuza son verirken, sashimi menüsü ile alakalı videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu