Hayvanlar Alemi

Küçük Canlıların 4K Makro Çekim Videoları

Makro çekimlerle, bambaşka bir dünyaya adım atarak, yaratıcının kudretini bir kez daha idrak ediyorsunuz

Küçük Canlıların 4K Makro Çekim Videoları

Küçük Canlıların 4K Makro Çekim Videoları; malumunuz üzere makro çekim, minik objeleri veya canlıları yüzlerce kat büyüterek çekilen resimlere denir. Böylece çekilen obje ve canlılar en ince ayrıntılarına kadar görülebilir. Hatta bu çekimlerle sivrisineğin üzerindeki konuğu, sineği tüyleri ve örümceğin gözleri gibi çıplak insan gözüyle görülemeyen muazzam detayları görebilirsiniz.

Teknoloji geliştikçe mikro ve makro canlıları izleme olanağı arttıkça, insan sadece Allah’ın büyüklüğünü, O’nun kudret ve kuvvetini, o ilahi azameti daha derinden kavrayabiliyor. Gözle görülemeyen varlıklardaki ayrıntılar, o ince detaylar, insanın ağzını bir karış açık bırakıyor

Daha da önemlisi bu muazzam ayrıntılar, lisanı hal ile adeta “Beni bir yaratan var” diyerek haykırıyor. Bu sesi duymamak, bu haykırışı işitmemek, ancak kalpleri mühürlenmiş, kulakları sağır olmuş insanın işidir. Öte yandan kâinatın kendisi de hiç öyle makro ve mikro çekimlere inmeden bile ibret nazarı ile bakıldığında insana çok şey anlatıyor. 1880 de vefat eden Ziya Paşa bir mısrasın da şöyle sesleniyor:

“Kıl san’at-ı üstâdı tahayyürle temâşâ, Dem urma, eğer ârif isen çûn ü çerâdan.” Ziya Paşa

Muhterem paşamız; “Sanatkârın sanatını hayranlıkla seyret, Eğer bilgili bir kişi isen, nedeni ve niçini üzerinde durmazsın” demek istiyor. Gerçekten de öyle değil mi, muhteşem bir okyanus ve yelkenlinin olduğu gün batımı tablosunu seyrettiğinizde, “Neden deniz bu kadar dalgalı, neden teknenin yelkenleri açık?” gibi sorular sormak yerine tablonun güzelliğine dalarak ondan keyif almak ve o lezzeti tatmak daha doğru değil mi?

İşte bunun için insan; çevresine, yaratılana, doğaya ibret nazarları ile bakmasını bilmelidir. Zaman zaman tefekkür etmeli, tefekkür etmenin ve ibret almanın hazzını yaşamalıdır. Şimdi sizi aşağıda tefekküre sevk edecek video ile baş başa bırakmadan önce, makro çekim hakkında kısa bir bilgi de paylaşmış olalım

Makro Çekim Nedir?

Makro çekim, doğadaki küçük objeleri veya canlıları 1x ya da üstü yakınlaştırma oranıyla çekerek (Yani büyüterek) en ince ayrıntıları gün yüzüne çıkararak fotoğraflama tekniğidir. Çok küçük boyuttaki nesneleri büyütebilmenizi sağlayan makro çekim tekniğinde makro özelliğine sahip lensler kullanılır.

Günümüzde dijital fotoğraf makinelerinin yanı sıra akıllı telefonlar üzerinden de makro fotoğrafların elde edilebilmesi mümkün. Bazı akıllı telefonlar, fotoğraf makinelerine gerek kalmadan makro fotoğraflar çekebiliyor. Dijital fotoğraf makinaları bu çekimlerde özel lensler kullandığı gibi, fotoğraf makinaları da makro çekimler için özel lensler kullanıyor.

Küçük Canlıların 4K Makro Çekim Videoları

Fakat şunu da eklemek gerekir ki hangi marka olursa olsun, bir telefonun çektiği fotoğraf netliği ile profesyonel bir fotoğraf makinasının çektiği fotoğrafın netliği ve kalitesi bir olmaz. Elbette bu işle ilgileniyorsanız veya hobi olarak yapmak istiyorsanız, tercihinizi dijital fotoğraf makinesinden yana yapmalısınız.

Öte yandan on yıl öncesine kadar makro çekim tekniği sadece fotoğraf çekimlerinde geçerliydi. Üstelik makro çekim lensleri ve ekipmanları oldukça pahalıydı. Fakat artık makro çekimleri telefonlarla da yapabilirken, uzun zamandan beri makro çekim videolarda oluşturulabiliyor.

Makro Çekim İpuçları Nelerdir?

Makro fotoğrafçılık genel olarak bilinenin dışında sadece çiçek, kelebek fotoğraflarından ibaret değildir. Sözlükte makro kelimesi “Büyük, çaplı, mikro karşıtı” gibi anlamlara gelmektedir. Fotoğrafçılıkta ise makro kavramı doğadaki küçük objelerin 1x ya da üstü yakınlaştırma oranıyla yani fotoğraf makinesinin algılayıcısının boyutunu doldurarak fotoğraf çekme olayına verilen isimdir.

Makro fotoğrafçılık günlük hayatta dikkatimizi bile çekmeyen ayrıntıları bize sunarak çok farklı bir dünyanın kapılarını aralar. Makro fotoğraflar çekerek ayrıntıları tüm renkleri ile ve ilginçliği ile sıra dışı hale getirebilirsiniz.

Makro fotoğraf çekmek isteyen kişiler diğer fotoğrafçılığın alanları gibi fotoğraf çekim teknikleri konusunda temel bilgilere sahip olması gerekir. Makro çekimlerde yapılacak hatalar diğer fotoğrafçılığın dallarına göre daha göze çarpmaktadır.

Bu nedenle makro çekimler hatasız yapılması için makro çekim konusunda tüm bilgilere( diyafram, enstantane, pozlama, ışık vb.) hakim olunması gerekir. Bu bilgilere hâkim değilseniz bir fotoğrafçılık kursundan yardım almanızda fayda var.

Makro çekimler için de en iyi olan aydınlatma gün ışığıdır. Fakat konunun konumuna göre direkt olan aydınlanma, parlama ve sert gölgeler olarak ortaya çıkabilir, buda sorun oluşturur. Böylesi durumlarda karton reflektör veya flaş kullanımı uygundur.

Fakat konu objektife çok yakın olacağı için flaş kullanımında çok parlayan ışığın karanlık gölgeler oluşturmaması için, konunun her tarafını eşit şekilde aydınlatan ring (Dairesel) veya makro flaş kullanmak gerekir. Flaş ile yapılan çekimlerde diyaframın mümkün olduğunca kısık tutulması da akıldan çıkarılmamalıdır.

Küçük Canlılar Makro Video

YouTube video

Küçük Canlıların 4K Makro Çekim Videoları adl konumuza son verirken, makro videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu