Sağlık

Tansiyonu Hangi Saatlerde Ölçmek Gerekir?

Tansiyon takibi yaparak, tansiyon hastası olup olmadığınızı belirleyebilir, erkenden tedbirler alabilirsiniz.

Tansiyonu Hangi Saatlerde Ölçmek Gerekir?

Tansiyonu Hangi Saatlerde Ölçmek Gerekir? Tansiyon sonuçları gün içinde ölçtüğünüz saatlere göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden tansiyonu doğru zamanda ölçmek, doğru cihazla ve doğru pozisyonda ölçmek kadar önemlidir. Zaman zaman kendisini takip ettiğim Sayın Dr. Murat Kınıkoğlu tansiyonu ölçmenin zamanlamadaki önemine binaen gayet anlaşılır ve güzel bir video çekmiş, Bu videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Tansiyonu en doğru ölçen koldan şişirme ile çalışan manuel tansiyon aletidir. Şimdilerde yine çıkan cihazlarla da tansiyonu ölçmek mümkündür. Artık akıllı saatler bile, tansiyon, nabız gibi değerleri kolayca verebiliyor. Tabi ki koldan ölçüm yapan cihazlar kadar doğru bir sonu vermese de üç aşağı beş yukarı tansiyon hakkında yine de bir veri elde edebiliyorsunuz

Tansiyonu ölçerken mutlaka sol kol ile tansiyonunuzu ölçün. Ayrıca tansiyon ölçerken en iyi pozisyon sırtüstü yatarak tansiyonu ölçtürmektir. Bu mümkün değilse, sol kolunuzu bir desteğin üzerine koyarak tansiyon ölçümü yapabilirsiniz. Şimdi tansiyon takibi nasıl yapılır? Ve tansiyon ne zaman ölçülür? hep beraber inceleyelim.

Tansiyonu Ne Zaman Ölçmek Gerekir?

Gün içinde yaptığınız aktivite, yediğiniz yemek bile tansiyon için farklı sonuçlar doğurabiliyor. Bir gün içinde birkaç ölçümle tansiyon hastası olduğunuzu söylemek yanlış olacaktır. Bu yüzden tansiyonunuzu en az bir hafta sürekli ölçüm yaparak takip etmeniz gerekir.

Toplam tansiyon sonuçları için ortalama değere bakılarak, tansiyonun hastası olup olmadığınız anlaşılır. Ama unutmamak gerekir ki bu ölçümler için ise zaman çok önemlidir. Bu yüzden aşağıdaki uyarılara dikkat etmeniz önemlidir.

  • Tansiyonu Sabah Uyandığınızda Ölçmeyin!

Her insan yeni uyandığında, gayet dinlenmiş bir şekilde uyansa bile, hatta yeterince uyumuş olsa bile yine de tansiyonu yüksek çıkar. Bu yüzden uyanır uyanmaz tansiyon ölçülmez. Uyandıktan sonra, idrarınızı yapın yüzünüzü yıkayın ve kendinize gelmek için bir yarım saat bekleyin. Sonrasında tansiyonunuzu ölçebilirsiniz.

  • Tansiyonu Yemek Yedikten Sonra Ölçmeyin!

Yemek yedikten sonra tansiyon ölçümü doğru bir sonuç vermez. Bu yüzden tansiyonunuzu yemekten hemen önce ölçmelisiniz. Şayet bu mümkün değilse, o zaman yemek yedikten sonra en az iki saat beklemeli ve sonrasında tansiyonunuzu ölçtürmelisiniz.

  • Tansiyonu Spordan Sonra Ölçmeyin!

Herhangi bir aktivite esnasında veya sonrasında tansiyon ölçülmez. Bu zamanlarda ölçülen tansiyon değeri doğru sonuçları vermez. Bu yüzden yürüyüş, koşu veya çeşitli spor aktivitelerinden en az bir saat sonra, iyice dinlendikten sonra tansiyonunuzu ölçtürmelisiniz.

  • Tansiyonu Dinlenmeden Ölçmeyin!

Bir eczane sağlık ocağı veya bir odadan diğer odaya yürüyerek gitmiş olsanız bile, hemen tansiyonunuzu ölçmeyin. Önce tansiyonu ölçeceğiniz yerde en az beş dakika dinlenin. Sonrasında tansiyonunuzu ölçmeniz en doğru sonucu verecektir

Tansiyonu Hangi Saatlerde Ölçmek Gerekir?

Bir Günde Kaç Kez Tansiyon Ölçülmeli?

Bazı doktorlar bu ölçümü üç kez yapmanızı istese bile gün içinde iki kez tansiyon ölçmekte ortalama için iyi bir sonuç verecektir. Bir sabah ve bir akşam olmak üzere gün içinde iki kez tansiyonunuzu ölçebilirsiniz.

Fakat özellikle stresli bir iş yapıyorsanız, öğleden sonra iş yerinde de bir kez tansiyon ölçümü yapabilirsiniz. Nitekim stres ve sıkıntının tansiyonu önemli ölçüde etkilediği bilinen bir gerçektir.

Bu ölçümleri yaparken yemekten sonra ölçüyorsanız, yemekten iki saat sonra ölçmeniz gerektiğiniz unutmayın. Bir haftalık tansiyon takibinden sonra, alınan tüm sonuçların ortalaması, tansiyonunuz hakkında sizin için ideal bilgiler sunacaktır.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Yüksek tansiyon ilaçlarla düşürülebildiği gibi, kişisel olarak bazı tedbirler almamız da yerinde olacaktır. Özellikle tuz kullanımını minimum seviyelere düşürmeli, gerekirse hiç kullanmamalıyız. Çünkü insan vücudu tuzu, tükettiği diğer gıdalardan temin edebilir.

Öte yandan hareketsiz bir yaşamdan kaçınmak gereklidir. Günde en az bir saat tempolu yürüyüş sıhhatiniz için çok faydalı olacak, yürüyüşü yaptıktan hemen birkaç hafta içinde bunu fark edebileceksiniz. Yine yeşil sebze ağırlıklı beslenmenin, yüksek tansiyona faydalı olduğu bilinenler arasındadır. Takipçilerimize sağlıklı günler dileriz.

Tansiyon Takibi Nasıl Yapılır?

YouTube video

Tansiyonu Hangi Saatlerde Ölçmek Gerekir? adlı konumuza son verirken, yüksek tansiyon ile alakalı videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.