SağlıkYaşam

Yaşlanma Etkilerini Geciktirerek Genç Kalın

Yaşlanmak Korkulacak Birşey Değil, Yaşlanmaktan kaçamazsınız! Fakat yaşlanmayı Geciktirebilirsiniz!

Yaşlanma Etkilerini Geciktirerek Genç Kalın

Yaşlanma Etkilerini Geciktirerek Genç Kalın, Yaşlanmak kadınların en büyük korkusudur. Her ne kadar her yaşın kendine göre bir güzelliği ve beğenisi olmuş olsa da zamanımızın insanı ille de çok genç görünme ve çok genç kalma gayretindedir. İnsanımız dedik; çünkü Metro seksüel kavramı erkeklerinde hayatına girmiş bulunmakta. O yüzden bu güzellik sırları hem bayanlara hem de kendini daha genç görmek isteyen erkeklere hitap ediyor.

Her insan aynaya baktığında kendini güzel ve alımlı görmek ister; lakin gözlerinin yanında yılların verdiği izleri fark edince bir an dünyası başına yıkılır. Kırışıklıklar ve sarkıklıklar için yüzlerce faydalı zararlı kür, krem veya çeşitli karışımlar denemeye hazırdır.

Aslında bu kadar korkmaması gerektiğini güzellik denilen kavramın sadece bedende olmadığını, üstelik güzelliğin göreceli bir kavram olduğunu fark etmesi zaman alsa da, güzellik uğruna kendine ve bedenine eziyet etmekten asla vazgeçmez.

Peki, sağlıklı ve formda olmak, genç görünmek ve genç kalmak için neler yapmalı, nelere dikkat etmeliyiz? Her şeyden önce günlük alınan kalori miktarı ve besin öğelerini çeşitlendirmek oldukça önemlidir. Gereğinden fazla kalori alındığı zaman fazla kalori vücutta yağ olarak birikir, şişmanlık meydana gelir.

Her gün E vitamini Gençliği ve güzelliği korumak için en etkili silahlardan biridir. E vitamini her yaştaki tüm kadınlar için çok değerlidir. Yağlarda, (zeytinyağı) yağı çıkartılan meyvelerde (fıstık, badem, fındık), yağlı balıklarda (somon) ve karaciğerde bulunur. Bu besinlerin hepsinin organizmanın bütünü üstünde yaşlanmayı geciktirici etki bulunmaktadır.

Öte yandan, günlük diyet karbonhidrat, protein ve yağ içeriği bakımından da dengeli olmalı, vitamin ve minerallerle su gereken miktarlarda tüketilmelidir. Çeşitli besin öğeleri dengeli olarak tüketilmediği zaman vitamin, mineral ve eser elementlerin eksikliği şeklinde bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Ve yine hareketli bir yaşam sürmeliyiz. Zira ne kadar dengeli beslenmiş olsak da yeterince hareket etmediğimiz zaman, spor için vakit ayıramadığımız zaman, hareketsizlik vücudumuzda yağ yapar, hatta bu hareketsizlik vücutta ödem ve iltihap bile yapabilir.

Genç ve Zinde Kalmanın Sırları

Her şeyden önce kafein alımına dikkat etmeli, bu hususta aşırıya kaçmamalıdır. Kafein ayrıca uykusuzluk yapar, yeterince dinlenmenize mani olur. Hatta uyurken bile zihniniz açık kalır. Bu yüzden özellikle gece kafeinden uzak durmalı gündüz ise abartmadan eser miktarda alınabilir. Unutmayın ki yeterince uyumak sizi dinç tutar ve yaşlanma etkilerini giderir. Şimdi genç ve zinde kalmanın o dayanılmaz hafif sırlarını aşağıya maddeler halinde sıralayalım.

  • Alkolden uzak durulmalı, yağlı yiyecekleri ve kızartmaları azaltıp, sofra şekeri, paketli gıdalardaki glikoz şurubu, mısır fruktozu gibi basit şekerlerin tüketimi sıfıra yakın tutulmalıdır.
  • Protein tüketimine özen gösterilmelidir. Günlük ideal protein alımı olmadığı durumlarda, kas kaybı yaşanabilir. Bu hususta size yağsız kırmızı eti haşlayarak tüketmenizi önerebiliriz
  • Günlük kalori alımına dikkat edilmelidir. Hesaplanan kalori miktarı tek başına yeterli değildir. Kalorinin içeriği karbonhidrat, protein ve yağ alımını dengeleyerek planlanmalıdır.
  • Ara öğünler kan şekeri kontrolüne yardımcı olur. Taze veya kuru meyveler, yoğurt, kefir, yoğurtlu meyveler, meyve ve süt karışımı, ara öğün olarak değerlendirebileceğiniz gıdalardır.
  • Aşırı şekerli gıdalardan kaçınmalı ve çay, kahve gibi içecekler şekersiz içilmeli veya şeker miktarı azaltılmalıdır. Gıdalardan aldığımız günlük tuz miktarı altı gramı geçmemelidir.
  • Yapılan hataların başında yağ tüketimidir. Yağ tüketimini sıfırlamak gerekmektedir. Katı yağların tüketimi ve doymuş yağ oranı yüksek besinleri daha az tüketmek gerekir.
  • Güne iyi bir kahvaltı ile başlamanız günlük kalori alımınızı dengeler. Böylece diğer öğünlerde fazla porsiyonlarda yememenize, yani daha az yemek tüketmenize sebep olur
  • Vücudumuzun 4/3 ü sudur. Bu yüzden su tüketimi oldukça önemlidir. Günde ortalama 4 litre su tüketmek adeta vücudumuzdaki toksinleri baştan sona temizleyecektir
  • A, C ve E vitaminlerini içeren gıdalara günlük beslenmemizde yer vermeliyiz. Yumurta, deniz ürünleri, taze sebze ve meyve gibi gıdaları tüketmek açığı kapatabilir.
  • Kuru baklagiller (nohut, fasulye) ve balık çeşitleri günlük besin alımımızda yer verilmesi gereken gıdalardır. Yemeklerinizi haşlama, fırında veya ızgarada pişirmelisiniz.
Yaşlanma Etkilerini Geciktirerek Genç Kalın

Spor Yapmak Yaşlanmayı Geciktirir

Yaşlanmaktan kaçamazsınız! Fakat yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Zaman akıyor ve önünüzdeki zamana spor gibi önemli bir detayı ne kadar fazla yerleştirirseniz, yaşlanmayı da bir o kadar geç tadabilirsiniz. Yaşlanmak korkulacak bir şey değil.

Sadece sağlıklı yaşlanmak ve hatta yaşlanmayı ertelemek diye bir şeyin bilincinde olursanız, hayat sizin için çok daha kolay olabilir Kaçınmanız gerekenlerin başında; her kötü hastalığın başı olan hareketsizlik geliyor.

Ne kadar hareketli bir hayatınız olursa, hastalıklar bir o kadar uzak duruyor sizden. Düzenli spor yapamasanız da her gün yapacağınız yarım saatlik yürüyüşleri alışkanlık haline getirirseniz, bedeniniz kendini çok daha iyi hisseder.

Genç Kalmanın Formülü Nedir?

YouTube video

Yaşlanma Etkilerini Geciktirerek Genç Kalın adlı konumuza son verirken, yaşlanmayı geciktirmek ve genç kalmak ile alakalı başka videolar için buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu