Hayvanlar Alemi

Kakadu Papağanları Özellikleri ve Beslenme

Kakadu Papağanlarının Cinsleri, Üretimi, Beslenme ve Bakımı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Kakadu Papağanları Özellikleri ve Beslenme

Kakadu Papağanları Özellikleri ve Beslenme; bir papağan cinsi olan ve kakadugiller (Cacatuidae) familyasını oluşturan doğal olarak Malay Yarımadasından, Solomon adalarına kadar uzanan bölgede ve Avustralya’da bulunan türlere verilen ada kakadu denir. On yedi türe sahip bu ailenin üyelerinin çoğu vücutlarına serpilmiş kırmızı ya da sarı renklere sahiptir. Vücutları ise genellikle beyaz ya da siyahtır.

Sevimli ibikleri ve meraklı doğaları ile kakadular, papağan ailesinin en tanınmış ve sevilen üyeleri arasındadır. Okaliptüs korularından çam ve yağmur ormanlarına kadar birçok ormanlık alanda yaşayabiliyor. Ayrıca çim tohumlarıyla beslenmek için dağlık alanların alt yamaçlarında, mangrovlarda ve açık arazilerde görülüyorlar.

Kıvrık ve sağlam gagaları kabuklu yemişleri kırmaya, kökleri bulup çıkarmaya ya da ağaç kabuklarının altındaki böcek larvalarını avlamaya yarar. Solucana benzeyen dilleri beslenmelerine yardımcı olur. Kakadu papağanları ağaç tepelerinde yaşar ve ağaç kovuklarında barınır. Gürültülü geniş sürüler halinde tarla ürünlerini yağmalayarak zarar verdikleri de olur.

Kakadu papağanları çok çeşitli sesler çıkarabilir. Islık çalarlar ve telefon çalması, insan sesi gibi sesleri taklit edebilirler. İyi konuşabilme yeteneğine sahip olanlarına ender olarak rastlanır. Bazıları 50 yıldan daha uzun süre yaşar.

Kakadu Papağanı Hakkında Genel Bilgiler

Bu papağanlar yiyecek, su ve barınak için size güvenir. Papağanı her gün aynı saatte beslerseniz, ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılayacağınız konusunda size güvenmeyi öğrenecektir. Kakadu papağanınızı elle beslemek, size olan güvenini derinleştirecek ve karşılıklı bağınızı güçlendirecektir.

Bununla birlikte, yavru papağanlara yemek tabağından yemeyi öğretmek önemlidir, böylece elle beslemeye bağımlı hale gelmezler. Bağ kurma deneyimi olarak ara sıra elle besleme; kuşun yiyecek elde etmenin birincil yolu olmamalıdır.

Yine Kakadu papağanı ile oynamak, onunla bağ kurmanın en kolay ve en eğlenceli yollarından biridir. Etkileşimli oyun, küçük oyuncaklarla fırlat ve yakala oyunları, kafesin dışında oynanan oyunlar, geri getirme veya papağan hilelerini öğretmeyi içerebilir.

Birlikte oynarsanız, kuşunuz pozitifliği, varlığınızla ilişkilendirecek ve odaya girdiğinizde iyi şeylerin geleceğini öğrenecektir ve sizi gördüğü için sevinecektir. Buda sizin kakadu papağanıyla bağ kurmanın en yollarından biri olacaktır.

Kakadunun ibiğinin veya tepesinin işlevi iletişimdir. Yükseltilmesi bir dizi farklı mesaja işaret eder: Eşine gösteriş yapmak, sürü üyelerini çağırmak, sürüsünü veya bölgesini savunmak, merak, heyecan, korku, sürpriz veya hayal kırıklığı ifade etmek bunlar arasındadır.

Bir kakaduya yaklaşırken tepesini yükseltmesi ısırma riskini gösterir. İndirmesi ise dostluk ve sakinlik belirtisidir. Tüm kuşlarda olduğu gibi kakadu da iletişim için vücut dilini kullanır. Yüzlerindeki tüylerle gagalarını örttüklerinde saldırgan olmayan sıcakkanlı bir mesaj vermiş olurlar.

Kakadu Papağanlarının Özellikleri Nelerdir?

Kakadular diğer papağanlardan sadece ihtiyaç duyduklarında kaldırdıkları ibikleri ile değil aynı zamanda çoğunlukla siyah veya beyaz renkte olmalarıyla da ayrılır. Gri, pembe ve Galah gibi birkaç istisna hariçtir.

Kuzenleri gibi rengârenk olmalarını engelleyen bu durum tüylerindeki Dyck dokusu yoksunluğundan kaynaklanır. Diğer papağanlarda bu doku ışığı yansıtma biçimine göre renk üretiyor. Kakadularda ayrıca yağ bezleri yoktur. Bunun yerine tüyleriyle toz üretirler. Toz nemli yağmur ormanlarında su geçirmezlik sağlar.

Kakadu Papağanları Özellikleri ve Beslenme

Papağanları diğer kuşlardan ayıran bir özellik olan zygodactyl ayaklar kakaduda da mevcut. Kakadular bu anlamda ayaklarını bizim ellerimizi kullandığımız gibi kullanabiliyor. Bu ayak yapısı ayrıca müthiş tırmanıcılar olmalarını sağlıyor.

Tırmanma yeteneğine sahip olmak, sık ormanlarda yaşayan ve yuva yapan kuşlar için bir zorunluluk. Yoğun, yapraklı dallar arasında uçmak güçtür ve bu durum ana yiyecekleri olan meyve ve kuruyemişlere ulaşmalarını imkânsızlaştırır.

Ancak kakadular ağaç dallarına o kadar iyi tırmanabilir ki istedikleri her yiyeceğe hiç zorlanmadan kolayca ulaşabilirler. Bu kuşlar yiyeceklerini bir ayaklarıyla tutarken dengede durabilir.

Kakadu Papağan Türleri Nelerdir?

Toplamda yirmi bir kadar kakadu türü vardır. En popülerleri beyaz kakadu, palmiye kakadu ve Galah kakadu olarak sıralanıyor. Kakadular jimnastiği sever. Bazı türler birbirleriyle oynar. Havada manevralar yapar ya da tuhaf maskaralıklara girişirler.

Tünemiş durumdayken eğlenceli olduğu için baş aşağı sarkarlar. Bu faaliyetler kuşlara egzersiz sağlıyor ve de sosyal bağlarını güçlendiriyor. Yoğun yağmur ormanlarında görüş alanı kısıtlı olduğundan sesle iletişim önemlidir. Kakadular bu nedenle çok sesli hayvanlardır.

Doğada sadece birkaç hayvan alet kullanma beceresine sahiptir. Kakadular yalnızca alet kullanmaz ayrıca alet yapar. Dikkatlice seçtikleri bir dalı kırarak kendilerine yeni bir gereç üreten az sayıda canlı türünden biridir.

Kakadu ardından bu çubuğu tek ayağıyla alır ve sırtını kaşır veya yuva yaptığı ağacın boş bir tarafına vurarak bu bölgenin kendisine ait olduğunu söyler. Kuşlar dünyasındaki bu eşsiz hareketin çiftler arasındaki bağı kuvvetlendirdiği düşünülüyor. En bilinen kakadu türleri aşağıda açıklamalarıyla beraber sıralandı:

Galah Kakadu

Galah kakadu daha çok adalar dâhil Avustralya’nın bütününde görülüyor. Diğer türlerden farklı olarak yoğun ormanları sevmiyorlar ve şehir hayatına daha fazla adapte olmuş durumdalar. Galah, tüm kakadu türleri arasında şüphesiz en çekici olanı. Avustralya’nın geneline yayılmış durumdalar.

Pembe ve gri rengiyle diğer kakadulardan kolayca ayırt edilir. Dişi ve erkek Galah göz renginden seçilebiliyor. Erkek koyu kahverengi ve dişi ise pembemsi kırmızı bir irise sahiptir. Diğer türlere göre daha kısa bir tepeye sahiptir.

Beyaz kakadu ve palmiye kakadu tek yaşarken Galah neredeyse bin kişilik sürüler halinde görülür. Havada takla atmayı severler. Galah, Avustralya’da “aptal” anlamına gelir; muhtemelen kuşun eğlenceli hareketleri yüzünden ona bu isim verilmiştir. Galah uzun süre susuz kalabilme özelliğine sahiptir. Tuzlu su içebilir ve Avustralya’nın kurutucu sıcağında yaşayabiliyor.

Palmiye Kakadu

Palmiye kakadu bu kuşlar ağırlıkta Yeni Gine’de yaşıyor. Ayrıca Avustralya kuzeyindeki minik Cape York Yarımadası’ndalar. Endonezya’da ise Batı Papua, Sorong yakınındalar. Tünerken ve yuva yaparken yalnızca devasa ağaçları seçerler.

Yağmurlu günlerde daldan baş aşağı sarkar ve kanatlarını açarak yıkanırlar. Palmiye kakadusu veya Golyat kakadusu büyük siyah renkli bir papağandır. Tüm papağanlar arasında en büyük gagalardan birine sahipler. Devasa ibiklerinin yanında gagaları ile gözleri arasında kırmızı renkli tüysüz bir deri bulunur.

Palmiye kakadusu heyecanlandığında veya alarm verdiğinde yanaklarındaki kırmızılık renk değiştiriyor. Stresliyken pembe/bej, heyecanlıyken sarı olur. 18 ay ve daha küçük palmiye kakadularında tüylerinin altı açık sarıdır. Gagalarının ucu ve gözlerinin çevresi ile beyazdır.

Palmiye kakadu Sümbül ara papağanından sonra en büyük gagaya sahip. Güçlü gagası çok sert kabuklu yiyecekleri kırmasını sağlar. Papağan türleri arasında en sesli türlerden biridir. Tünedikleri yere ayaklarıyla vurarak bölgeci olduklarını gösterirler.

beyaz kakadu ozellikleri

Beyaz Kakadu

Beyaz kakadu Endonezya’daki Kuzey ve Orta Malaku adalarının yerlileriler. Ayrıca Obi ve Bisa adalarında yaşıyorlar ancak kuşların buraya kaçan evcil hayvanlar olduğu düşünülüyor. Bunun dışında Avustralya, Yeni Gine, Solomon Adaları ve Filipinler’de yaşayan türleri var.

Yağmur ormanı, çalılıklar, okaliptüs korusu, orman, mangrov ve açık ovaları kullanır, zamanlarının çoğunu ağaç gölgesinde geçirirler. Şemsiye kakadu olarak da bilinen beyaz kakadular, beyaz tüyleri, siyah ve kırmızımsı gözleri, koyu gri bacakları ve gagaları olan büyük papağanlardır.

“Şemsiye” ismi, geriye doğru kıvrılan geniş ibiğine işaret ediyor; kuşun tepesi şemsiye gibi açılır ve kapanır. Beyaz kakadunun tepesi yattığında neredeyse görünmez olur. Bu kakadu türünün kanatlarının ve kuyruğunun altında hafif limon renkli tüyler bulunuyor.

Erkeklerin ve dişilerin her ikisi de gözlerinin etrafında soluk mavi bir bir halkaya sahip. Erkek beyaz kakadular koyu kahverengi ve dişiler ise kırmızı gözlüdür. Dişiler ayrıca erkeklerden daha küçük bir başa ve gagaya sahiptir.

“Büyük kız kardeş” anlamına gelen “kakadu”, Malay dilindeki “kakaktua” kelimesinden geliyor. Yıkanmak isteyen beyaz kakadu ağaç tepelerindeki ıslak yapraklar arasında uçar veya yağmur sırasında baş aşağı sarkar.

Beyaz kakadu gibi türlerde tüylerin dökülmesi ince bir toz tabakası üretir. Toz, tüylerinin korunmasına ve temiz tutulmasına yardımcı oluyor. Ayrıca nemli yağmur ormanlarında su geçirmezlik sağlıyor.

Kakadu Papağanları Davranış Şekilleri

Kakadular tipik olarak tek görülür ancak çiftler halinde yaşarlar. Zaman zaman küçük gruplara dâhil olabilirler. Özellikle öğle vaktinden sonra sayıları 15 ila 50 arasında değişen sürüler meydana getirirler. Bu kuşlar asosyal olmasa da eşleri dışında başkalarıyla yakın bağ kurmazlar.

Gündüzleri beslenen ve tipik olarak hareketsiz olan canlılardır. Yalnızca yiyecek aramak için uçtukları görülür. Beyaz kakadular birbirleriyle çeşitli ses ve jestlerle iletişim kurarlar.

Bölgesinin kendisine ait olduğunu diğer kuşlara bildirmek isteyen beyaz kakadu bunu odun parçalarını kütüklere ve ağaçlara vurarak yapar. Kısık hisleme sesi çıkarabilir, gerektiğinde çok yüksek sesli de olabilirler.

Kakadu Papağanları Konuşur mu?

Kakaduların birçoğu konuşmayı öğrenebilir ve birçoğu da konuşmayı öğrenemez. Kakaduları sadece konuştukları için sahiplenmek istiyorsanız, bu birincil nedeninizi gözden geçirmeniz de fayda olacaktır.

Genel olarak, konuşkan bir kakadu, yıllar boyunca 20 kadar kelime ve basit ifadeler öğrenebilir. Eğitim ile belirli ifadeleri belirli koşullarla da ilişkilendirmeyi başarabilir. Örneğin, “Günaydın” anlamını bilmeseler de, bir kuş bunun güneş doğduğunda ya da insanların uyandığında söyledikleri bir söz olarak öğrenebilir.

Konuşan kakadunuzu sık sık gevezelik ederken görebilirsiniz. Bu sohbet, kakadunuz ile gerçekten eğlenceli bir diyalog kurmanızı sağlayabilir.

Kakadu Papağanları Özellikleri ve Beslenme

Kakadu Papağanları Üreme ve Beslenme

Kakadular monogam yani tek eşlidir; çiftleştikleri eşlerinin yanında ömür boyu kalırlar. Çiftleşme mevsiminde erkekler dişilerini çekmek için ibiklerini diker ve durmadan körükler. Çiftleşme mevsimi genellikle aralık ayından mart ayına kadardır.

Çiftler yuva yapacak ağaç bulmak için sürülerini terk eder. Genellikle çok büyük, uzun boylu bir ağacın oyuğuna tek bir yuva yaparlar. Kakadu dişisi bazen üç olmak üzere genelde iki yumurta bırakır.

Erkekler ve dişiler yumurtaları birlikte kuluçkaya yatırır. Yumurtaların çatlaması genellikle 30 gün kadar sürer. Ebeveynler genellikle tek bir yavru yetiştirir. Yumurtadan çıkan ilk yavru sağlıklıysa onu büyütürler. Eğer civciv sağlıksız veya formsuzsa ikincisini yetiştirirler.

Kakadu yavruları üç aylıkken uçmayı öğrenir ancak yine de 2-3 hafta daha ebeveynlerini izlerler. Yavru kendine bakma yeteneğine sahip olduğunda aile yeniden sürüye katılır. Kakadu türleri genelde altı yıl içinde çiftleşme olgunluğuna ulaşırlar.

Beslenme konusunda beyaz kakadular tipik olarak durian, papaya, langsat ve rambutan gibi çeşitli fındık, tohum ve meyveleri yer. Ayrıca kum kertenkelesi (skink) ve cırcır böcekleri gibi büyük böcekleri de yerler. Tohum, meyve, kuruyemiş, dut, otlar, kökler, yaprak tomurcukları, yeşil sürgünler ve böcekler ana öğünleri arasındadır.

Kakadular yiyeceklerini yerken ayaklarını elleri gibi kullanır. Bu özelliklerine zygodactyl adı veriliyor ve diğer kuşlardan farklıdır. Yiyeceklerini kavramanın yanında zorlu dallara tırmanmalarını ve böylece güç yiyeceklere ulaşmalarını sağlar.

Kakadu Papağan Neslini Koruma

Kakaduların zekâları bazen başlarını belaya sokar. İnsanların yiyeceklerini almayı çabuk öğrenirler ve kuş evlerini yağmalamayı severler. Yiyecek kaynakları tükenirse ahşap zeminleri ve çatılardaki panelleri sökerler. Sokak lambalarındaki kauçuk contaları çıkardıkları görülmüştür.

Beyaz kakadular ilk kez kükürt taçlı kakadu türünün TV dizisi Baretta’da rol almasıyla popüler oldu. Evcil hayvan olarak satılmak için yakalanmaya başlamaları vahşi doğadaki sayılarını dramatik şekilde azalttı. Öyle ki belirli Endonezya’nın bazı beyaz kakadu türleri bu nedenle yok olmuştur.

Filipin kakadusu (Cacatua haematuropygia) ve sarı taçlı kakadu (Cacatua suphurea) türleri kritik risk altındadır. Galah nüfus itibariyle oldukça geniş ve şu anda soyu tükenme tehlikesi altında değil. Galah kakadu Avustralya’nın çoğu yerinde tarım faaliyetlerini sekteye uğratmasıyla biliniyor. Popülasyonları genel olarak artmaktadır.

Palmiye kakadusu habitat kaybı ile karşı karşıya. Kerestecilik ve mevsimsel yangınlar ana sebeplerden birkaçı. Bu faaliyetler ağaçlardaki yuvalarını yok ediyor. Sıra dışı görünümleri Yeni Gine’de evcil hayvan olarak yakalanmalarına neden oluyor.

Dört Palmiye kakadusundan 3000 kadar Macgillivrayi türü olduğu biliniyor. Sayıları azalıyor ancak şimdilik “En az endişe verici” kategorisinde. Palmiye kakadusunun yuva yapmasına en uygun ağaçlar yaklaşık 100 yaşında olanlardır.

Ormanların yok edilmesi bu hayvanların habitatlarını da daraltıyor. Odunculuk, madencilik, çiftçilik ve diğer insani gelişim amaçlı çalışmalar Yeni Gine’de yaşayan palmiye kakadulara büyük zararlar verdi. Gen havuzunu aktif tutmak ve türün yok olmasını önlemek için kontrollü üreme gerçekleştiriliyor.

Kakadu Papağanı Video

YouTube video

Kakadu Papağanları Özellikleri ve Beslenme adlı konumuza son verirken, kakadu papağanı özellikleri hakkında başka videolar izlemek istiyorsanız, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu