Bitkiler

Kekik ve Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kekik ve Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik ve Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?  Ülkemizde kekik üretimi oldukça yaygındır. Dünya kekik ticaretinin %70’ini Türkiye karşılamaktadır. Kekik üretiminde dünya ortalamalarının önüne geçen Türkiye ihracat olarak yüzde 19 ile ikinci sırada yer almaktadır.

Almanya, Amerika, Yunanistan, İngiltere, İtalya, Kanada ve Fransa başta olmak üzere 30 ülkeye kadar ihracat yapan Türkiye; ayrıca ülke içindeki kekik ihtiyacını da karşılamaktadır. En fazla ihraç edilen ve en önemlisi olan İzmir kekiği ihracat da önemli bir pay almaktadır.

Sağlık açısından çok büyük faydalar yüklenen kekik; özellikle baharat olarak et ve balık gibi birçok yemek için kullanılmaktadır. Yüzyıllardan beri mutfakta, tıbbi alanlarda ve süslemede yer alan kekiğin en sık bilinen özelliği baharat olarak tüketilmesidir.

Ancak kekik aynı zamanda çay, yağ ve dezenfektan yapımında da kullanılıyor. Köklü bir bitki türü olan kekiğin yaprakları, çiçekleri ve yağı ayrı ayrı birçok alanda şifa amaçlı ve tıbbi olarak değerlendiriliyor.

Kekiğin Özellikleri Nelerdir?

Güneşli yerleri seven, genellikle çorak topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Boyları 15 – 40 cm arasındadır. Yaprakları karşılıklı, bir sonraki ile ters, oval, eliptik veya yumurta şeklinde, koyu yeşil renkli sapsız veya kısa saplıdır. Çiçekleri geriye doğru çan şeklinde, pembe, pembemsi kırmızı, eflatun veya pembemsi beyaz renktedir.

Kökleri saçak şeklinde, gövdenin alt kısmı odunsu ve üst kısmı oldukça sık çatallıdır. Haziran aylarında toplanmaya başlayan taze kekik Ekim ayına kadar bir yetişme süreci içerir; taze olarak toplanan keklikler kurutularak kış boyu kullanılabilir

Kekik Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kekiğin öne çıkan özellikleri arasında antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengin bir bitki olması yer alıyor.  Mikrop kırıcı özelliğinin yanı sıra bağışıklığı da güçlendirdiği bilinen kekik, kendine has kokusuyla rahatlatıcı bir niteliğe de sahip.

Yemeklerden çaya, tedaviye destek amacıyla kullanılmasından tütsü demetine kadar her alana giren kekik, vitamin ve mineral bakımından da zengindir. Kekiğin faydalarını şayet sırasıyla sayacak olursak:

 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kalp sağlığını destekler.
 • Midede biriken kötü gazların atılmasını sağlar.
 • Bakterilerle savaşır.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarını iyileştirir.
 • Romatizma ağrılarını hafifletir.
 • Hazımsızlığa iyi gelir.
 • Bağırsak kurtlarına karşı etkilidir.
 • Gargara yapıldığında ağız kokusunu engeller.
 • Diş eti hastalıklarına iyi gelir.
 • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Balgam söktürür.
 • Özellikle bağırsak kanserine karşı iyileştiricidir
 • Erken yaşlanma belirtilerini önleyebilir.
 • Depresyonu önler, anksiyeteyi azaltır.
 • Adet ağrılarını hafifletir.
 • Adet döngüsünü düzene sokar.
Kekik ve Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?
Kekik ve Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik çayı nasıl yapılır? Sorusuna daha evvel cevap verdiğimiz için sadece faydalarından bahsedeceğiz. Kekik çayının pek çok faydası vardır. Bunlardan biri sindirim sistemini rahatlatıcı özelliğidir. Kekik çayı bağırsaktaki solucan ve kurtları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Aynı zamanda ağır ve baharatlı yemeklerin ardından meydana gelen mide sorunlarına iyi gelir. İdrar yolu rahatsızlıkları gün içinde tüketilen besinler, stres ve az sıvı tüketimi ile ortaya çıkabilir. Kekik çayı idrar yolu sorunları da iyi gelir.

Kekik çayı sindirim ve idrar yolu rahatsızlıklarının yanı sıra adet sancısının hafifletilmesi için de kullanılır. Menstruasyon ağrısına iyi gelen bu kekik çayı sayesinde kişiler ağrılı adet dönemlerini daha rahat geçirebilir. Kekik çayının iyi geldiği diğer durumlar şunlardır:

 • Uyku düzeninde bozulma
 • Kas ağrıları
 • Kabızlık
 • Adet sancısı
 • Kronik hastalıklar
 • Öksürme
 • Balgam
 • Obezite
 • C ve A vitamini eksikliği

Kekik Yağı Nedir?

Kekik yağı bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir ve antik çağlardan beri tıbbi bir yöntem olarak kullanılmıştır. Kekik, bağışıklık, solunum, sindirim, sinir ve diğer vücut sistemlerini destekler. Hormon düzeylerini dengelediği için hormonların en önemli esansiyel yağlarından biridir. Menstüral ve menopoz semptomları olan kadınlara yardımcı olur. Ayrıca, vücudu, felç, artrit, mantar ve bakteri enfeksiyonları ve cilt rahatsızlıkları gibi tehlikeli hastalıklardan korur.

Kekik yağının sağlık açısından olan faydalarının geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Kekik yağının faydalarını merak ediyorsanız aşağıda vermiş olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz.

Kekik bitkisi, küçük, yüksek aromatik, gri-yeşil yaprakları ve erken yaz aylarında çiçek açan mor ya da pembe çiçek kümeleri ile gür, odunsu bazlı yaprak dökmeyen bir alt çalıdır. Genellikle altı ila 12 inç boyunda ve 16 inç genişliğinde olmak üzere büyür.

Kekik, kuraklığı iyi tolere eder ve dağ yaylalarında yetiştiği için derin donlara bile dayanabilir. İlkbaharda ekilir ve uzun ömürlü olarak büyümeye devam eder. Bitkilerin tohumları, kökleri veya kesimleri, çoğaltmak için kullanılabilir.

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik yağı tıkanıklığı giderir ve göğüste ve boğazda görülen soğuk algınlığı veya öksürüğe neden olan enfeksiyonları hızlı bir şekilde vücuttan atmaya yardımcı olur. Soğuk algınlığı, üst solunum yollarına saldırabilen 200’den fazla farklı virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Soğuk algınlığının yaygın nedenleri arasında zayıflamış bağışıklık sistemi, uyku eksikliği, duygusal stres ve sağlıksız sindirim sistemi yer alır.

Kekik yağının enfeksiyonları öldürme, anksiyeteyi azaltma, toksinlerin vücuttan atma ve uykusuzlukları uyuşturmadan tedavi edebilme yeteneği, onu soğuk algınlığı için mükemmel bir doğal çözüm haline getirmektedir.

Ağız ve diş eti problemlerini giderir:

Kekik yağı diş çürüğü, diş eti iltihabı, plak ve ağız kokusu gibi ağız problemlerini tedavi ettiği bilinmektedir. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile kekik yağı ağızdaki mikropları öldürmenin doğal bir yoludur, bu nedenle ağız enfeksiyonlarını kekik yağı ile önleyebilirsiniz.

Cilt sağlığına Fayda Verir:

Kekik yağı cildi zararlı bakterilerden ve mantar enfeksiyonlarından korur; aynı zamanda sivilce için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Yaraları ve yara izlerini iyileştirir; yanıkları giderir.

Böcekleri Sizden Uzaklaştırır:

Kekik yağı vücutta beslenen zararlıları ve parazitleri uzak tutar. Sivrisinekler, pireler, bitler ve yatak böcekleri gibi zararlılar, cildinize, saçınıza, kıyafetlerinize ve mobilyalarınıza zarar verebilir, bu nedenle onları tamamen doğal yağ ile uzak tutun. Birkaç damla kekik yağı da güveleri ve böcekleri geri çevirir.

Kekiğin Zararları Nelerdir?

Özellikle, hamilelerin, emziren annelerin, kan basıncı (hipertansiyon) sorunu yaşayanların ve 18 yaş altındakilerin kekik tüketiminden kaçınmaları gerekir. Kekik çayı hamilelerde düşüğe ve hipertansiyona neden olabilir. Bundan başka aşağıdaki etkilerde görülebilir:

 • Mukus zarlarda tahriş
 • Birtakım alerjik reaksiyonlar
 • Tiroid hormon düzeylerinde düşüş
 • Koma, nöbet, kalp durması gibi sorunlar

Yukarıdaki yan etkiler, daha çok kekiğe karşı alerjisi bulunan ve doz aşımına kaçan kişilerde görülür. Düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz bir ilaç kullanıyorsanız, hassas bir bünyeniz varsa kekik çayı tüketmeden önce mutlaka doktora danışmanız gerekir.


Kekik Bitkisinin Faydaları – Video

YouTube video

Kekik ve Kekik Yağının Faydaları Nelerdir? adlı bu konuya son verirken, yine bu konuyla alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.