Genel

Devekuşu Kebabı ve Izgarası Nasıl Yapılır?

Devekuşu etinin kolesterolü için bir kıyas yapacak olursak, tavuk etinden daha düşük kolesterole sahiptir.

Devekuşu Kebabı ve Izgarası Nasıl Yapılır?

Devekuşu Kebabı ve Izgarası Nasıl Yapılır? Aslında bu konumuz bir yemek tarifi değil, bu yüzden bir yemek tarifi yapıyormuş gibi mevzuya yaklaşmayacağız. Zaten koca bir devekuşunu masaya yatırıp bir öğünde mideye indirme becerisini bu ülkede yaşayan insanımızdan çok cüzi bir azınlık dışında sanırım kimse başaramaz.

Ülkemizde çok az üretilen, çiftlikleri de çok az bulunan ve et olarak, eti de helal olan devekuşuna muhtemelen ulaşmak bir hayli zor. Hâlbuki et fiyatları olarak dünya şampiyonu bir ülkeyiz. Bu yüzden tavşandan tutun, devekuşuna ve yine her türlü dana ve koyun gibi helal et yetiştiriciliği yapmak durumundayız.

Şimdi bu konuda uzun uzadıya yazıp canınızı sıkmayayım. Yukarıdaki videonun gayet keyifli olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar Kafkas asıllı bir Rus çekmiş olsa bile, zira konuşmalardan muhtemelen pek bir şey anlamayacaksınız.

Fakat video hem alt yazılı, hem de yok denecek kadar az bir konuşmaya sahip. Öte yandan neredeyse bir dana büyüklüğünde olan devekuşunu parçalama ve devekuşu eti hakkında bu videodan sonra net bir bilgi sahibi olacağınızı düşünüyorum. Şimdiden iyi seyirler.

YouTube video

Devekuşu Etinin Özellikleri

Devekuşlarının eti diğer kanatlıların tam aksine kırmızı et gibidir. Ve tadı ve lezzeti de dana etine yakın bir tat üzerinedir. Devekuşu eti yüksek proteine sahiptir ve kolesterol oranı ise oldukça düşüktür. Devekuşu etinin kolesterolü için bir kıyas yapacak olursak tavuk etinden çok daha düşük kolesterole sahiptir.

Devekuşu eti sağlık açısından insanlar için son derece faydalı olmasının sebeplerinden biride işte bu kolesterol değerleridir. Devekuşu etinin diğer özellikleri ise aşağıda sıralandırılmıştır:

  • Etinin yağsız olmasına rağmen çok çıtır çıtır olması
  • Son derece düşük kolesterol oranı
  • Yüksek seviyede protein oranı
  • Düşük yağ oranı
  • Yemek için kullanılan baharatlar ile uyumlu olması

Çoğu et için düşük yağ, etin gevrekliği ile tezat oluşturur. Devekuşu eti bir istisnadır. Hem filetolar hem de biftekler tipik olarak yumuşaktır. Et karkasları fileto, biftek, ızgara etler, kuru etler, sosisler, kıyma ve endüstriyel etler gibi farklı parçalara ayrılmakta ve her porsiyon kendi fiyatı üzerinden sunulmaktadır.

Piyasada bulunan çoğu et, devekuşu bacaklarından elde edilir. Çok olumlu beslenme nedenleriyle özel bir değeri vardır ve diyet ilacı olarak bilinir. Hiperlipidemi ve kalp hastalığı olan tüm hastalara önerilir.

Devekuşu eti, kardiyovasküler hastalıklara yatkınlığı veya eğilimi olan insanlar tarafından çok takdir edilmektedir. Bu durum kolayca açıklanabilir. Nitekim bu üründe kolesterol, diğer et türlerinin aksine, çok az içerir.

Ancak, kolesterol kan damarlarının duvarlarında birikir ve kan pıhtılarına ve kolesterol plaklarına yol açabilir. Ancak devekuşu eti, insan vücudu için çok önemli olan mükemmel bir protein kaynağıdır, çünkü hücreler için gerçek yapı maddesi olan proteindir ve ayrıca kasları kuvvetlendirir ve büyümesini sağlar.

Devekuşu eti hızlıca herhangi bir baharatı emer, bu yüzden seçimleri ile dikkatli olmanız gerekir. Uzmanlar daha kolay ve daha hızlı pişirmeyi tavsiye ediyorlar. Bu et için karmaşık soslar ve garnitürler servis edilmez. Sebze yahnisi veya haşlanmış patates en iyisidir.

Devekuşu Kebabı ve Izgarası Nasıl Yapılır?

Ayrıca devekuşu etinde ve birçok başka besinde bulunur. Bu nedenle, 100 gram ürün başına 22 mg manganın yanı sıra kalp kasını güçlendiren 350 mg potasyum ve beyin ve kemikler için gerekli olan 280 mg fosfor vardır.

Bu tür etin başka yararlı özellikleri vardır: yararları, sindirim sistemi ve sinir sistemi üzerinde faydalı etkileri olması, kan basıncını ve şeker seviyelerini normalleştirmesi, kemikleri güçlendirmesi, tırnakları, kılları, dişleri ve cildi pozitif olarak etkilemesidir.

Devekuşu eti üç kategoriye ayrılır. Birincisi, en lezzetli bifteklerin kızartıldığı, ikincisi bacağın dış kısmı, pirzola uygun, üçüncüsü ise gulaş ve kıyılmış et için tasarlanan bacağın iç kaslarıdır.

En besleyici olan ise uyluk üst kısmı olarak kabul edilir. Devekuşu eti hayranları, büyük süpermarketlerde, yurt dışında ise çevrimiçi mağazalarda bile devekuşu eti satın alabiliyor. Kilogram başına fiyatı otuz doları buluyor. Çoğu zaman, bu ürün dondurulmuş veya derin dondurulmuş olarak satılmaktadır.

Devekuşu etinin renk ve lezzet bakımından sığır eti ile kıyaslanmasına rağmen, daha yumuşak ve kullanışlı bir ürün olduğundan, çok daha üstündür. Uzmanlar, bu egzotik ürünün yakında zengin bileşimi nedeniyle dünya pazarından sığır etini yok edeceğini söylüyor.

ve nihayet konumuza son verirken, devekuşu eti hakkında başka videolar izlemek ve youtubeden konu ile alakalı başka araştırmalar yapmak istiyorsanız, buraya tıklayarak devekuşu ile alakalı videolara göz atabilirsiniz. Fakat devekuşunun yumurtası, tüyü, derisi veya devekuşunun özellikleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, linke tıklayarak ya da sitemizde aratarak devekuşuyla alakalı ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.