Hayvanlar AlemiGenel

Dil Balığı Ya da Pisi Balığı Özellikleri

Fırında pişirildiğinde sesi güzelleştiren, üstelik kokusu en az olan ve yine en kılçıksız balıklardan biri olan Dil balığı!

Dil Balığı Ya da Pisi Balığı Özellikleri

Dil Balığı Ya da Pisi Balığı Özellikleri; denizde yaşayan canlıların ve balıkların çeşitliliğini fark ettiğinizde, hele de bu balıkları yakından inceleme fırsatı bulduğunuzda deniz yaşamına hayran olmamanız elde değil. Nitekim her bir deniz balığının farklı bir görünümü, farklı bir savunma mekanizması ve yine eğer avcı bir balık ise avlanmasını sağlayacak bir silahı var

Dil balığı da denizin derinliklerinde yaşayan, eti son derece lezzetli olan ve adeta bir kamuflaj ustası olan Ege ve Akdeniz’de bolca yaşayan bir balık türüdür. Dil balığı kimi yerlerde pisi balığı olarak da adlandırılır. Dil balığı sadece denizlerde değil, denizlere dökülen ırmak ve nehirlerin denizlere dökülen ağızlarında da yaşarlar.

Dil Balığı Nedir?

Yanyüzergiller familyasından bir balık türüdür. Akdeniz, Batı Avrupa kıyılan ve Kuzey denizlerinde yaşar. Uzunluğu elli santime kadar ulaşabilir. Denizin dibinde yaşayan ve omurgasız küçük canlıları yiyerek hayatta kalan, görünüm itibariyle tamamen yassı görünümlü bir balık türüdür.

Pulları dikenli gri ve yeşil, yan tarafları ise açıktır. Sırt yüzgeci ağız ve burun hizasından başlar. Ağzı dar ve sola doğru kıvrıktır. Tatlı suların denize karıştığı kıyılarda balçık ve kuma gömülür. Ilıman bölgelerde gelgit hareketiyle ırmaklara da girer. Nisan-Ağustos ayında iki milyon yumurta bırakır. Eti çok lezzetliyse de küçüklüğü nedeniyle ekonomik değeri azdır.

Türkiye sularının kumluk kıyı bölgelerinde yaşarlar. İki gözü de sol yanında yer alır. Sağ yanlarına yatarak yüzerler. Yaşadıkları yerin rengini alırlar. Dil balığı, Avrupa dil balığı, Limon dil balığı, Bantlı dil balığı, Japon dil balığı en bilinen türleridir.

Dil Balığının Özellikleri Nelerdir?

Omega 3 açısından son derece zengin olan dil balıkları, minimum on metre derinlikteki sularda yaşamakla birlikte bu derinlik miktarı beş yüz metreye kadar da çıkabilir.  Genellikle daha çok 100 ila 500 metre arasındaki derinliklerde, dip sularda yaşamaktadır.

Dil balığının insan sağlığı açısından şaşırtıcı faydaları vardır. Bu balıkların sesi güzelleştirdiği ortaya çıkmış bir gerçektir. Dil balığı ses tellerine iyi gelmektedir. Bu sesi güzelleştirici etkinin balık fırında pişirilip o şekilde yendiğinde ortaya çıkması da bir başka ilginç bilgidir.

Çok fazla hareketli olmayan ve göç yapmayan dil balıkları dibi kum veya çamurla kaplı, nispeten sığ suları tercih eder. Doğu Atlantik Okyanusu’nda, Norveç’in güneyinden Senegal’e ve hemen hemen tüm Akdeniz’de bulunur. Kışın, güney Kuzey Denizi’nin biraz daha sıcak sularına çekilir. Aşağıda yassılığıyla kalkan balığına benzeyen fakat kalkan balığından daha yassı olan dil balığının özellikleri maddeler halinde sıralanmıştır:

 • Kahverenginin üzerinde siyah ve beyaz benekleri bulunur.
 • Ülkemiz de bu balık türü bolca bulunmaktadır.
 • Renk olarak bir neskafe yani açık kahverengidir
 • Fazla harekette bulunmazlar.
 • Renklerinden dolayı kamuflaj olabilme özelliğine sahiptir.
 • Boyları otuz ila elli santim arası değişiklik gösterir.
 • Eti yenilebilen bir balıktır.
 • Kasım ve Şubat ayları arasında daha lezzetli olurlar.
 • Haziran ile Temmuz aylarında avlanmaması gerekir.
 • Toplam ağırlıkları dört yüz gramı bulur.
 • Deniz dibinde bulunan ufak canlılar ile beslenirler.
 • Göç eden balıklardan değildirler. Yaşam alanı su dipleridir.
Dil Balığı Ya da Pisi Balığı Özellikleri

Dil Balığının Faydaları Nelerdir?

Kültür balıkları arasında yer alan dil balıklarının önemli özelliklerinden biride kokusu en az olan bir balık olmasıdır. 100 gramında 98 kalori olan dil balığı, çok lezzetli olması ve küçük bir balık olması nedeniyle de pahalı bir balıktır. Beyaz bir eti olan dil balığı hemen hemen her türlü pişirilebilir.

Kılçıklı olmadığından yemek yapmadan önce kılçığını temizleme gibi bir sorunu da bulunmamaktadır. Balık yemek genel olarak insan zekâsına ve fiziksel gelişime fayda sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı sıklıkla balık tüketilmesi gerekir. Dil balığı da içerisinde fazlaca besin maddesi barındırdığından dolayı son derece önemlidir. Aşağıda dil balığının faydaları yine maddeler halinde sıralanmıştır:

 • Zeytinyağıyla kızartarak tüketmek sarılığı giderir.
 • Hücre yenileyici özelliğe sahiptir.
 • Verem hastalığının yok edilmesinde önemlidir.
 • Erken yaşlanmanın önüne geçer.
 • Kanser ve verem gibi hastalıklara karşı etkilidir.
 • Cilde yumuşaklık kazandırır.
 • Alerjik reaksiyonları önleyici güce sahiptir.
 • Dil balığı vücudu kuvvetlendirici etki oluşturur.
 • Vücudun enerjik kalmasına olanak sağlar,
 • Vücutta omega 3 oranını artırır.
 • Dil balığı bağırsaklarda oluşan yaraları giderir.
 • Romatizmanın giderilmesinde yararlıdır.
 • Bu balığın yağı vücuda masajla uygulanabilir.
 • Dil balığı vücutta yumuşatıcı bir etki oluşturur.
 • Vücuttaki kaşıntının giderilmesinde yararlıdır.
 • Kemik erimesinin önüne geçer.
 • Cilt çatlaklarını onarmada son derece başarılıdır.

Ayrıca dil balığı, diğer balık türlerinden daha fazla besin kaynağı içerir ve omega 3 açısından daha zengindir. Dil balığı çocukların beslenmesinde oldukça faydalı ve gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır. Tabi ki sadece çocuklarda değil herkesin tüketmesinde değerli bir besin kaynağı etkisi oluşturur.

YouTube video

Dil Balığı Nasıl Temizlenir?

Sofralarımızda lezzetli balıkların yer almasını istiyorsak, balığın lezzetinin birazda doğru ayıklamadan geçtiğini unutmamak gereklidir. Bilirsiniz ki en iyi balık ayıklama yöntemi filetodur. Dil balığı yapımı için de ön hazırlıkta iyi temizleme çok önemlidir.

Balıktan çıkacak incecik kılçık yemeğinizin tadını bozmasının yanında boğaza kaçtığında sağlık sorunlarına da neden olabilir. Diğer balık türlerinde de olduğu gibi, dil balığı fileto usulü ayıklandığında besin değerini kaybetmemiş olacaktır.

Derisi alınan balığın kuyruk ve baş kısmını keserek ayırmak kolay olduğundan, rahatça temizlenebilir. Dil balığı ayıklama sürecinde iç organlarını ise kolayca temizlemek için bıçağın uç kısmı size bu konuda yardımcı olacaktır. Böylece leziz ve kolay dil balığı tarifi için balığınız hazır hale gelecektir.

YouTube video

Dil Balığı Nasıl Avlanır?

Dil balığı denizin derinliklerinde kumlu ve batak alanlarda yaşadığı için bu balığa ulaşmakta bir hayli güç. Fakat zıpkını alıp denizin derinliklerine dalabiliyorsanız, ayrıca keskin gözleriniz varsa ve dil balığının yaptığı kamuflajı gözleriniz fark edebiliyorsa akşam dil balığı ziyafeti çekeceğiniz kesin!

Dil Balığı Kızartması Nasıl Yapılır?

Dil balığı her tür pişirmeye uygundur. Fırında buharda buğulama veya kızartmasını yapabilirsiniz. Yukarıda ifade ettiğimiz gibi, güzel bir ses için dil balığı yiyorsanız, dil balığını fırında pişirme hususunu atlamayın. Fakat zaten sesiniz güzelse, o halde dil balığının yağda kızartmasını da yiyebilirsiniz. Aşağıda ki videoda doktor ablamız dil balığı kızartması tarifi vermiş ki, denemeye değer…

YouTube video

Dil Balığı Ya da Pisi Balığı Özellikleri adlı konumuza son verirken dil balığıyla ilgili videolar için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.