Yemekler

Hurma ve Yer Fıstığı Tatlısı Nasıl Yapılır?

Çok sağlıklı ve lezzetli bir tatlı olan, ramazan sofralarının vazgeçilmezi yer fıstıklı ve kuru hurmalı tatlı tarifi

Hurma ve Yer Fıstığı Tatlısı Nasıl Yapılır?

Hurma ve Yer Fıstığı Tatlısı Nasıl Yapılır? Neredeyse her ürünün ve her yiyeceğin taklidinin yapıldığı, insanın tatlılara yaklaşmaya korkar olduğu ve yine neredeyse güvenilir ürünlerin bile hileli olduğu bir dönemde doğal ürünlerle ev yapımı tatlılar adeta cankurtaran mesabesinde oluyor.

Hurma ve eyer fıstığından müteşekkil bu tarifteki tatlı hem şerbetli tatlılar gibi sağlıksız ve şekerli değil, hem de tatlı krizlerinize son verecek kadar etkili bir tatlı. En önemlisi ise, son derece sağlıklı ve doğal bir tarif olmasıdır. Bu tatlının yapımına gelince, bu tatlıyı beyler bile evde gayet kolay bir şekilde neredeyse beş dakikanın içinde yapabilir.

Kullanılacak ana malzeme kuru hurma ve yer fıstığıdır. Kuru hurma ve yer fıstığı ile alakalı bilgi edinmek isterseniz kuru hurmanın faydaları ve yer fıstığının özellikleri ile alakalı sayfalarımıza göz atabilirsiniz. Şimdi sözü uzatmadan tarife geçelim.

Hurma ve yer Fıstığı Tatlısı İçin Malzemeler


  • 80 gram beyaz çikolata
  • 50 gram susam
  • 200 gram yer fıstığı
  • 300 gram kuru hurma
  • 80 gram bitter çikolata
Hurma ve Yer Fıstığı Tatlısı Nasıl Yapılır?

Hurma ve yer Fıstığı Tatlısı Tarifi


1 Öncelikle kavurulmuş yer fıstığının kabuklarını ayırın yer fıstıklarını blenderden geçirerek, bir kenara ayırın. Ardından çekirdekleri çıkarılmış kuru hurmaları blendere aktarın. Yine yer fıstığı gibi kum kıvamına gelecek derecede öğütün ve hurma ile yer fıstığını birbirine karıştırarak yoğurun. Tavaya ocağa koyarak, susamları biraz kavurduktan sonra, daha önceki karışımın üzerine dökün.

2 Susamlı hurma ve yer fıstığı karışımını bir hamur gibi yuvarlayarak ince uzun çubuklar oluşturun. Sonrasında ise bu çubukları şeker büyüklüğünde keserek servis edin. Buraya kadar ki tarifimiz en sağlıklı olanıdır. Fakat arzu edenler bu aşamadan sonra, yer fıstıklı, susamlı hurma tarifine devam ederek, aşağıdaki aşamalarıda bitirebilir.

3 sıcak suda erittiğiniz beyaz çikolata ve bitter çikolatayı susamlı hurma ve yer fıstığı karışımının üzerine dökün. Çikolataların donmasını bekledikten sonra şekerleme büyüklüğündeki bu tatlıyı ikram edebilir veya afiyetle yiyebilirsiniz. Şimdiden yiyenlere afiyet olsun. Ayrıca aşağıdaki videoda bu tatlının birebir tarifini ve tüm aşamalarını izleyerek yapabilirsiniz.

Fıstıklı Hurma Tatlısı Tarifi

YouTube video

Hurma ve Yer Fıstığı Tatlısı Nasıl Yapılır? adlı konumuza son verirken, fıstık ve hurmadan müteşekkil çeşitli tatlı tarifleri için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Değerlendirmeler ve Puan Tablosu

Yemeğin Yapım Kolaylığı - 10
Yemeğin Lezzet ve Sunumu - 10
Malzeme Tedarik Kolaylığı - 9.9
Yemeğin Pişme Süresi - 10

10

TOPLAM

Yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak verilen puan:

User Rating: 5 ( 1 votes)

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu