Yemekler

Meşhur Bursa İnegöl Köfte Nasıl Yapılır?

Yediğinizde lastik kıvamında olan, sultanlara layık, et tadı alacağınız köftelerin şahı İnegöl köfte Tarifi

Meşhur Bursa İnegöl Köfte Nasıl Yapılır?

Meşhur Bursa İnegöl Köfte Nasıl Yapılır? İnegöl; Yeşil Bursa’nın bir ilçesidir. İnegöl köfte adını bu ilçeden almıştır. Fakat İnegöl ün bağlı olduğu ili bilmeyenler için Bursa’yı da zikretme gereği duyduk. Köftemiz meşhur olduğu kadar farklı bir köftedir. Lastik kıvamında olan bu köfte yerken gerçek anlamda etin tadını hissedersiniz. Çünkü bu köfteye mümkün mertebe baharat karıştırılmaz

Belki damak zevkinize gör bir tutam baharat karıştırmış olsanız bile, yine de lastik kıvamındaki bu etin tadını damağınızda hissedeceksiniz. Bu lastik kıvamını vermek içinde genelde karbonat kullanılır. Ayrıca İnegöl köfte sadece dana etiyle veya sadece kuzu ya da koyun etiyle yapılmaz. Yaklaşık olarak %70 dana kullanılıyorsa gerisi de yağlı koyun eti veya kuzu eti olmalıdır. Yine İnegöl köfte için ekmek içi veya yumurta kullanılmaz.

İnegöl köfte yaparken, etin kendine gelmesi ve mayalanması için bekleme süresi çok önemlidir. İnegöl Köfte harcını yoğurduktan sonra kolay şekil vermek için buzdolabında bir saat bekletebilirsiniz. Hazırladığınız bu köfteleri buzluğunuzda saklayabilir lazım oldukça buzluktan çıkarıp, tam olarak buzu çözülmeden kullanabilirsiniz.

İnegöl köfteyi kızartmadan önce mutlaka tavanızı ısıtın. Yağ eklemenize gerek yoktur, köfte kendi yağı ile kendini kızartacaktır. Köftelerinizi orta hararetli ateşte pişirmeyi unutmayın. Yüksek ateşte pişerse dışı pişer içi çiğ kalır, az hararetli ateşte pişerse köfteniz kuru kuru olur. Şimdi İnegöl köftenin tarifine ve gerekli malzeme listesine geçelim

İnegöl Köfte İçin Malzemeler


  • 700 gram orta yağlı dana kıyması
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 300 gr kuzu veya koyun eti
  • 1.5 tatlı kaşığı tuz
  • 2 adet çok büyük olmayan soğan

İsteğe Bağlı Baharat

  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
Meşhur Bursa İnegöl Köfte Nasıl Yapılır?

İnegöl Köfte İçin Talimatlar


1 Öncelikle dana kıymamız ve kuzu kıymamızı bir karıştırma kabına alalım. Kıymaya, 2 adet rendelenmiş kuru soğan, 1’er tatlı kaşığı tuz ve karbonatı da ekledikten sonra karışım macun kıvamına gelene kadar yaklaşık on beş dakika güzelce yoğuralım. İsteğe bağlı baharat kullanacaksanız, bu aşamada dilediğimiz baharatımızı eklemeyi unutmayalım. Hazırladığımız İnegöl köfte harcının üzerini kapatıp, en az üç saat kadar buzdolabında bekletelim.

2 Dinlenme süresi bittikten sonra pişirme işlemi öncesinde köfte harcını dolaptan çıkartalım ve üzerine yağlı kâğıt koyup, merdaneyle dikdörtgen şeklinde İnegöl köfte harcını açalım. Yağlı Pişirme kâğıdını üzerinden çıkarıp, keskin bir bıçak yardımıyla uzun ince dikdörtgenler keselim. Orta ateşte, kızgın bir tavada ters yüz ederek kızartalım. Yine isteğe bağlı olarak köftelerimizi ızgara mangal üzerinde de pişirip, patates kızartması veya pilav eşliğinde servis edebiliriz.

İnegöl Köfte Tarifi

YouTube video


Meşhur Bursa İnegöl Köfte Nasıl Yapılır? adlı konumuza son verirken, İnegöl köfte tarifi ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Değerlendirmeler ve Puan Tablosu

Yemeğin Lezzet ve Sunumu - 10
Yemeğin Yapım Kolaylığı - 9.1
Malzeme Tedarik Kolaylığı - 8
Yemeğin Pişme Süresi - 10

9.3

TOPLAM

Yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak verilen puan:

User Rating: 4.83 ( 2 votes)

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.