Bitkiler

Işgın Nedir Fayda ve Zararları Nelerdir?

Işgın, Eşkın, Eşkeşkın, Uşgun ve Uçkun olarak bilinen Işgının faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Işgın Nedir Fayda ve Zararları Nelerdir?

Işgın Nedir Fayda ve Zararları Nelerdir? Işgın olarak bilinen bu bitki kimi yörelerde eşkın, ışkın, eşkeşkın, uşgun ve uçkun gibi isimlerle bilinir. Doğunun muzu ya da yayla muzu olarak nitelendirilen ve mayhoş tadı olan bu bitki hemen karların erimesinden sonra yüksek dağların ve çakıllı arazilerin olduğu yerde bulunur.

Kanser hücreleri tedavisinin yanı sıra birçok hastalığa da iyi gelen ışgın, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde sıklıkla tüketiliyor. Anadolu insanının alışkın olduğu dağ muzuna, batı kesim, biraz uzak kalmış, çünkü ışgın zaten doğu bölgelerinde yetişiyor ve taze olarak tüketiliyor.

Işgın Nedir?

Bu bitki 40–150 cm boyunda yükselir. Sert yapılı ve otsudur. Gövde tabanda yapraklıdır. Tam olarak loplu olmayan büyük yaprakları kırmızımsı, unlu görünümde pullu, oluklu olup böbrek şeklindedir ya da filkulağını andırır. Labadanınkilere benzeyen çiçekleri ufak olup sarımsı beyazdır. Haziran ile temmuz aylarında çiçeklenir ve bir ay içinde de tohumları olgunlaşır

Türkiye’de bahar sonu yaz başlangıcında (yöresine göre değişkenlik gösteren bir aylık sürede: nisan sonu, mayıs ayı, haziranın ilk yarısı) çiçek durumunun lifli sapları dağ köylülerince yükseklerden, yaylalardan toplanıp Doğu Anadolu şehirlerindeki pazarlarda ya da ışgıncı denen satıcılar tarafından demetler hâlinde satılır.

Kabuğu muz gibi soyulduktan sonra genelde tuza bandırılıp veya tuzsuz çiğ olarak yenir. Ekşi ve biraz da mayhoş lezzette olan ışgının kiviye yakın bir tadı vardır. Yayla Muzu & Işgın

Hakkâri’de dondurma ya da uçkunlu dondurma olarak da değerlendirilir. Bitlis Adilcevaz’da turşusu yapılır. Tunceli’de ve Bitlis’te pişirilerek yendiği de olur. Erzurum’da sebze olarak değerlendirilir. Elazığ’da ışgınlı yumurta Van’da kavurmalı uşgun ekşilisi adlı yemek yapılır.

Işgın Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Kuzukulağı familyasından gelen, en çok mayıs ve haziran aylarında yetişen özellikle kanser ile mücadelede kullanılan önemli bir bitkidir. İçeriğindeki çok çeşitli kimyasal maddeler birçok ciddi hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Şimdi, ışgın otunun sağlık açısından faydalarına daha yakından bakalım:

 • Sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca mide duvarını koruyarak yara oluşmasını önler.
 • Hücrelerin yenilenmesinde ve gelişmesinde önemli rol oynuyor.
 • Işgın otu iştah açıcıdır. Düzenli olarak tüketildiğinde kilo almaya yardım eder.
 • Grip, yorgunluk, uykusuzluk, ateşli hastalıkların tedavisine yardımcı olur
 • Kaynatılıp suyu içildiğinde astım ve nefes darlığına iyi gelir.
 • Az alındığında kabız, biraz yüksek dozda alındığında ise müshil etkisi vardır.
 • Mide ve bağırsaklarda meydana gelen gazların giderilmesini sağlar.
 • Kemiklerin güçlenmesi sağlar ve kemik erimesi gibi hastalıkların önüne geçer
 • Mide asidini dengeleyerek yemek borusu kanserine yakalanma olasılığı azaltır.
 • Düzenli kullanıldığında sivilceleri ve ciltteki birçok leke türünü kalıcı olarak temizler.
 • Bağırsak, mide ve sindirimi problemini yaşayan kişilerde gaz söktürücü özelliğe sahiptir.
Işgın Nedir Fayda ve Zararları Nelerdir?
Işgın Nedir Fayda ve Zararları Nelerdir?

Işgın Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Astım hastalığına iyi gelmektedir. Kusmayı önlemektedir. Şeker ve tansiyon hastalıklarına iyi gelir. Hemoroid, ülser, ishal gibi sorunlara iyi gelir. Böbrek rahatsızlığı gibi oluşan rahatsızlıkları gidermede yarar sağlamaktadır. Kalp rahatsızlıklarının oluşmasını engellemektedir.

Kırışıklıkların giderilmesinde yardımcı olur. Tıbbi ilaçlarda da kullanılan ışgın otu kanser hastalıklarına şifa olduğu gibi mucizevi faydaları ile birçok hastalığa fayda sağlamaktadır.

Işgın Nasıl Tüketilir?

Işgını et yemeklerine, makarnaya veya salatalara ekleyebileceğiniz gibi reçel, tatlı ve pastalarda da kullanabilirsiniz. Yani hem tatlılar hem de tuzlular için uygun bir bitkidir. Çiğ yendiğinde tadı oldukça mayhoştur. Ayrıca bazı aktarlarda ve şifalı ürünler satılan yerlerde ışkın otu kurusu bulunur.

Ancak taze olarak tüketilmesi önerilir. Taze ışgının tıpkı bir muz gibi kabuğu soyulur ve yenir. Henüz tam olmamışların tadı biraz acıya çalsa da tam olgunlaşmış ışgının tadı mayhoştur.

Işgın Ne Kadar Süre Saklanır?

Işgın tazeliğini uzun süre koruyan bir bitkidir. Yaklaşık sekiz gün taze kalır. Işgın satın aldıktan sonra hiçbir işlem uygulamadan (kesme ya da yıkama gibi) doğrudan bir poşete koyup buzdolabında saklayabilirsiniz. Satın alırken mutlaka taze almalısınız ki sekiz ila on gün dayanabilsin.

Taze Işgın saklamak oldukça kolay bir işlemdir. Bu işlem için gerekli olan malzeme sadece yeterli büyüklükte bir poşet. Işgın saklamak için en çok dikkat edilmesi gereken nokta ışgınları kullanana kadar herhangi bir işlem uygulanmamasıdır.

Işgının Zararları Nelerdir?

Oksalat ve kalsiyumdan oluşan böbrek taşları açısından riskli grupta yer kişiler, oksalat bakımından zengin gıdaların tüketimini sınırlandırmalıdır. Işgın, oksalüriyi artırma kabiliyetine sahip sekiz gıdadan biridir. Dolayısıyla riskli gruptaki kişilerin üriner veya böbrek taşlarının oluşmasını önlemek adına uçkundan uzak durmaları önerilir.

Böbrek ya da karaciğer hastalığı olan kişiler ışkın otundan uzak durmalıdır. Kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller içermesi bakımından hamileler için çok faydalı olsa da hamilelerin ve emziren annelerin uçkun tüketmeden önce doktora danışmalarında fayda var.

Çocukların ya da evcil hayvanların Işgın yaprağından yememesine dikkat edilmelidir. Yapraklarında bulunan oksalik asit seviyelerine bağlı olarak geçmişte çeşitli ölüm vak’aları görülmüştür.


Işgın & Uçkun & Dağ Muzu Video

YouTube video

Işgın Nedir Fayda ve Zararları Nelerdir? adlı konumuza son verirken Işgın veya Uçkunla alakalı başka videolar izlemek isterseniz buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu