Sağlık

Mide Yanmasının Sebebi ve Tedavisi Nedir?

Mide Yanması & Mide Ekşimesi Sebepleri, Tedavi Yöntemleri ve Doğal Çareler

Mide Yanmasının Sebebi ve Tedavisi Nedir?

Mide Yanmasının Sebebi ve Tedavisi Nedir? Kişinin yaşam kalitesinin düşmesine yol açan mide yanması sık rastlanan bir durumdur. Genellikle yemek yendikten sonra kişinin yatmasına bağlı olarak gelişen bu yakınma, pek çok farklı sebepten oluşabilir.

Asit hazımsızlığı olarak da bilinen mide yanması varlığında yanma ve ekşime hissi, kaburgaların birleştiği göğsün merkezinde, karın bölgesinin üst kısmında hissedilir. Mideden boğaza doğru gelen acı su adeta boğazını kavurur. Bu durum yaşamınızı ciddi anlamda etkiler ve şayet uyuyorsanız acı içinde uyanırsınız.

Mide Yanması veya Mide Ekşimesi Nedir?

Mide yanması, ya da diğer adıyla mide ekşimesi bireyin göğsünde, göğüs kemiğinin hemen arkasında yer alan yemek borusunda yanma hissi olarak ortaya çıkan ağrıya verilen isimdir. Birçok vakada bu ağrı özellikle yemek yedikten sonra, akşamları veya uzanma ya da eğilme sırasında daha da ağır bir hal alır.

Mide, yiyecekleri sindirmeye başlamak için çeşitli asitleri ve enzimlerin bir araya geldiği bir torba gibidir. Midenin içindeki asitten dolayı yaralanmasına ve iltihaplanmasına engel olmak için midenin iç çeperini kaplayan özel koruyucu hücreler vardır. Mide Yanması

Ancak yemek borusu bu hücrelerin sağladığı korumaya sahip değildir. Bu sebeple mide asidi ve sindirim sıvıları yemek borusuna geri akarsa, yemek borusunda iltihaplanmaya ve borunun korumasız astarında ağır hasara neden olabilir. Bu duruma mide yanması veya mide ekşimesi adı verilir.

Mide Yanmasının Sebepleri Nelerdir?

Mide yanması ya da ekşimesi olarak tanımlanan şikâyetler kişinin yaşam kalitesinin bir hayli düşmesine yol açar. Bu nedenle mide yanması için pek çok farklı çözüm yolu aranır. Mide yanmasına süt, soda ve bazı çayların tüketimi iyi gelse de bu ürünlerin bilinçsiz tüketimi kişinin rahatlamasından ziyade şikâyetlerinin artmasına da neden olabilir.

Ayrıca bitki çayları, kullanılan diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu yüzden bu tip ürünler kullanılmadan önce hekim görüşünün alınması son derece önemlidir. Hekim tavsiyesi ile mide yanmasına iyi gelen çaylar kullanılabilir.

Mide yanmasına iyi gelen besinleri tüketmeden önce sorunun altında yatan neden araştırılmalıdır. Mide yanması yanlış beslenme gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi mide kanseri gibi kişinin yaşamını tehdit eden sağlık problemlerine bağlı olarak da gelişebilir. Bu nedenle öncelikle mide yanmasının neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. Mide yanmasına yol açan rahatsızlıkların bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

Reflü:

Tıp dilinde alt özofagus sfinkteri olarak tanımlanan yemek borusu ile mide arasında bulunan kapakçığın sık aralıklarla gevşemesiyle oluşur. Toplumda sık görülen rahatsızlıklardan biri olan reflü, göğüs bölgesinde ve mide üstünde yanma ile karakterizedir.

Mide asidinin, yemek borusuna kaçması olarak tanımlanabilen gastroözofageal reflü varlığında kişinin ağzına besin maddeleri ve acı tat da gelebilir. Rahatsızlık hissi genellikle baharatlı ve yağlı besinlerin ya da çikolata, meyve suyu gibi ürünlerin tüketilmesinden sonra ortaya çıkar. Ses kısıklığı, öksürük, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Gastrit:

Midenin iç yüzeyini kaplayan gastrik mukozanın iltihaplanması olarak tanımlanabilen gastrit, mide asidinin normalden fazla üretilmesine ya da mide asidinden midenin kendisini koruyan iç tabakanın zarar görmesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Akut ve kronik olabilen gastrit, mide yanması şikâyetinin yanı sıra bulantı, kusma, iştah kaybı, mide ve sırt bölgesinde ağrı ile karakterizedir.

Sigara ve alkol kullanımının yanı sıra fiziksel ve duygusal stres, bakteri, mantar ve virüslere bağlı olarak gelişen enfeksiyonlar, besin zehirlenmesi ve denetimsiz ilaç kullanımı gibi etkenler de gastritin ortaya çıkmasına yol açabilir.  Gastrit, tedavi edilmediğinde mide kanseri riskinin artmasına yol açan ülsere neden olabilir.

Mide Kanseri:

Geçmeyen mide yanmasının yanı sıra 3 hafta ve daha uzun süre ile yutkunma güçlüğü çeken kişilerin mide kanseri riskine karşı mutlaka sağlık kontrollerini yaptırması önerilir. Nedeni anlaşılamayan kilo kaybı, beslenme sırasında aniden oluşan tokluk hissi, mide bulantısı ve kusma, midede ağrı hissi, mide kanserinin yaygın görülen belirtileri arasında yer alır.

Mide Enfeksiyonu:

Midenin asitli ortamında yaşayabilen bir bakteri türü olan Helicobacter pylori varlığında kişide mide yanması şikâyeti oluşur. Bu belirtiye ek olarak kişide bulantı, iştah ve kilo kaybı gibi belirtiler de görülebilir.

Tüm bunların yanı sıra bazı besin kaynaklarına karşı oluşan hassasiyet de mide yanmasına neden olabilir. Glüten ve laktoz intoleransı, sıklıkla mide yanması şikâyetinin ortaya çıkmasına yol açar. Ayrıca alkol ve sigara kullanımı, hazımsızlık, ülser ve fıtık gibi farklı rahatsızlıklar da mide yanmasına sebep olabilir.

Mide Yanmasının Sebebi ve Tedavisi Nedir?
Mide Yanmasının Sebebi ve Tedavisi Nedir?

Mide Yanması Veya Ekşimesi Önlenebilir mi?

Mide yanmasını önlemek için öncelikle daha küçük, daha sık öğünler halinde yemek yenilmesi ve yatmadan önce yemek yenilmemesi tavsiye edilir.  Alkol, sigara ve kafeinden kaçınmak gereklidir. Yer çekiminin midede asit tutması ve yukarı sızmaması için kaçınması için uyuduğunuz yatağın başının kaldırılması asit reflünün etkilerini azaltmak için faydalı olabilir.

Bireyin gerçekleştireceği çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri mide yanmasını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu yüzden çok yememeye özen gösterin az yemek sıhhattir.

Sağlıklı kilonun korunması önemlidir. Fazla kilo bireyin karnına baskı uygulayarak midesini yukarı iter ve asidin yemek borusuna çıkmasına neden olur. Karna ve özellikle alt yemek borusu sfinkterine baskı uygulayan dar giysilerden kaçınmak önemlidir.

Mide ekşimesini tetikleyen gıdaların tüketilmesi azaltılmalıdır. Geç saatte ve büyük öğünlerden kaçınmak gereklidir. Bunun yerine gün boyunca birçok küçük öğün tercih edilmelidir.

Uzanmak için öğün sonrasında en az üç saat beklenmelidir. Geceleri veya uyumaya çalışırken düzenli olarak mide yanması yaşayan bireyler, yatağının baş kısmını, yatağın ayaklarının altına yükselti koyarak yükseltmelidir.

Mide Yanmasına Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Her hastalıkta olduğu gibi mide yanmasını tetikleyen veya mide yanmasına iyi gelen yiyecekler vardır. Aşağıda mide yanması veya şikâyeti olan bireyler için mide ekşimesine veya yanmasına iyi gelen yiyecekler ve davranış şekilleri sıralanmıştır:

  • Bir tatlı kaşığı bala bir çay kaşığı taze ya da kuru zencefil ekleyip yutun ya da bir bardak sıcak suya zencefil ve bal karıştırarak için midenizdeki yanma geçecektir.
  • Süt mide yanmasına çok iyi gelir. Mideniz yandığında yarım bardak veya daha az süt içebilirsiniz. Ancak midede ülseri olanlar süt tüketmemelidir.
  • Besleyici bir sebze olan ıspanak, haşlanmış ya da çiğ olarak tüketmek mide yanmalarını veya ekşimelerini önlemede faydalıdır.
  • Patates sindirim ve mide problemlerini azaltır. Mide yanmasını önlemek için patatesi çiğ ya da haşlanmış olarak tüketebilirsiniz.
  • Yemek yedikten hemen sonra içeceğiniz papatya ve meyan kökü çayı gıda asitlerini engelleyerek midede yanma oluşumunu engelleyecektir.
  • Bolca çiğ sebze tüketebilirsiniz, lifli meyveler, uzun süre tok tutan tam tahıllı gıdalar mide yanmasına veya ekşimesine iyi gelen besinlerdir.
  • Yemeklerden sonra yarım saat sakız çiğnenmesi mide asidinin etkisini azaltır ve sindirimi rahatlatır, böylece mide yanmaları önlenecektir.
  • Maden suyu genel içeriğiyle sindirim ve mide asitlerini düzenler. Böylece mide yanması gibi bir sorun oluşumunun da önler.
  • Eğer mideniz gaz birikiminden dolayı yanıyorsa sırtınızı dik tutun ve midenize dairesel hareketlerle masaj yapın veya yürüyüş yapın

Hamilelikte Mide Yanması Olur mu?

Hamilelikte mide yanması sık görülen sağlık sorunu olmakla birlikte genelde 3.aydan itibaren görülebilir. Hamilelikte aşırı mide yanması uyku problemini de beraberinde getirir. Sabahları aç karnına bir bardak su içmek mideyi rahatlatır.

Hamilelik döneminde aşırı mide yanmasından kaçınmak için asitli içecek tüketiminden kaçınılmalıdır. Mide asidini düzenleyecek meyve tüketimine ağırlık verilmelidir. Zararlı yiyeceklerden uzak durulmalı, beslenme düzenini sağlıklı yiyecekler üzerinden oluşturmak önemlidir.


Mide Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

YouTube video

Mide Yanmasının Sebebi ve Tedavisi Nedir? adlı konumuza son verirken bu konuyla alakalı başka videolar izlemek istiyorsanız buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.