Bitkiler

Kekik Nedir ve Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Çayının Faydaları, kekik çayının zararları ve dağ kekiğinin toplama zamanı hakkında bütün bilgiler

Kekik Nedir ve Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Nedir ve Kekik Çayı Nasıl Yapılır? Dünya üzerinde hiçbir bitki yoktur ki o amaçsız olsun ve bir şeye yaramasın. Çeşit çeşit hastalık, çeşit çeşit dert varsa eğer, çeşit çeşit şifada vardır. İşte kekikte onlardan biridir.

Güneşi ve sıcağı istediği için, toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelerde çoğalır. Yemeklere konan bir baharat olan kekik kokusuyla meşhurdur. Ayrıca kekik çayı ve kekik yağı gibi kekikten yapılmış ürünler de vardır. Şimdi Kekik Nedir ve Kekik Çayı Nasıl Yapılır? başlığını ikiye bölerek önce kekiğin ne olduğundan ve faydalarından bahsedelim

Kekik Nedir?

Eski tarihlerde Mısırlılar tarafından çokça kullanılan bir bitki olan kekik; öncelikle mumyalama işlemlerinde kullanılmıştır. Hipokrates sağlık açısından oldukça fazla bir şekilde sağlık konularında kekiğe yer vermiştir. O dönemlerde nefes darlığı, astım, düşüklerde, ölü doğum yapanlarda ve zehirlenmelerde kullanılmıştır.

Boğaz ağrılarında hardalla karıştırılması suretiyle boğazın dış tarafından haricen tedavi edilebilmesi, kan pıhtılaşmasını önleyici olması açısından balla karıştırılarak yapılması üzerinde durmuştur.

5000 yıl öncesinde Sümerler’de de tedavi için kekik kullanılmış ve ayrıca Hitit uygarlığının başkenti olarak bilinmekte olan Boğazköy metinlerinde de kekik ‘’hasü’’ olarak adlandırılmıştır.

Oldukça faydalı özelliklere sahip olan kekik, vücut sağlığına birçok yararları yanı sıra mutfakların vazgeçilmez baharatları arasında da yer alır. Kekik

Bunun yanı sıra çay olarak da tüketilebilen kekik; ayrıca kekik suyu ile birçok hastalığa iyi gelmesi açısından da kullanılmaktadır. Kekikten yağ da çıkarılarak çeşitli kullanım alanlarında yer almaktadır. kekik yağıyla alakalı geniş bilgi için Kekik ve Kekik Yağının Faydaları ile alakalı konumuza göz atabilirsiniz.

Öte yandan ülkemizde kekik üretimi oldukça yaygındır. Dünya kekik ticaretinin %70’ini Türkiye karşılamaktadır. Kekik üretiminde dünya ortalamalarının önüne geçen Türkiye ihracat olarak %19 ile ikinci sırada yer almaktadır.

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kekik de bulunmakta olan Thymol bileşiğinin yaşlanmaya karşı etkili bir özelliği olduğu bilinir bu bileşen hücre yenilenmesine yardımcı olarak organların fonksiyonlarının gelişmesinde fayda sağlar ve yaşlanma etkilerini azaltır.

Hemoroid hastalığında ağrıların azalmasında yardımcı olur ve kabızlığı önler. İçerdiği lif oranıyla şişkinlik ve gaz sorunlarına bağlı olan sindirim sorunlarının tedavisinde de kullanılan kekğin Faydalarını aşağıda başlıklar hallinde sıralayalım:

Kekikle Akne tedavisi

Kekik mükemmel antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle akneye neden olan bakterilerle savaşmada çok etkilidir. Kekik, çeşitli cilt problemlerine neden olan bakterileri ortadan kaldırarak cilt sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kekik esansiyel yağı su ile seyreltilebilir ve olgun cildi sıkılaştırmak için bir toner olarak kullanılabilir.

Kekik Görme Yeteneğini Artırır

Kekik, yağda çözünen bir vitamin ve bir antioksidan olan A vitamini açısından zengindir. Sağlıklı bir mukus zarını ve cildini desteklemek ve korumak için gereklidir. Böylece kekik daha iyi görmeyi teşvik eder

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?
Kurutulmuş Kekik

Kekik Anti-bakteriyel Özelliklere Sahiptir

Kekik, anti-bakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle, genellikle, E.coli gibi bakteriler ve mantarların neden olduğu enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savaşmak için kullanılır.

Çalışmalar kekik esansiyel yağının, farklı bakteri türlerine karşı antibiyotik dirençli suşlara karşı savaşma gücüne sahip olduğunu bulmuştur. Vücudun içinde ve dışında bakterileri öldürebilir. Ayrıca kekik çayı da cildi ve diğer yüzeyleri dezenfekte etmek için kullanılır.

Kekik Kemikleri Sağlıklı Tutar

Kekik, K vitamini ve mükemmel bir demir, kalsiyum ve manganez kaynağıdır. Bu mineraller kemik sağlığında önemli bir rol oynar, uygun kemik büyümesini ve gelişimini destekler ve kemik bozuklukları riskini azaltır.

Böylece kekik güçlü, sağlıklı kemiklerin korunmasında ve kemik hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olur.

Kekik Kardiyovasküler Hastalıkları Önler

Kekiğin anti-inflamatuar ve anti-oksidan özelliklerinin kombinasyonu, kardiyovasküler hastalıkların ana nedeni olan kronik inflamasyonun önlenmesine yardımcı olur.

Özellikle kekik yağı, kalp sağlığını geliştiren anti-spazmodik özellikleriyle bilinir. Kalp kapakçıklarının düzgün çalışmasını sağlar. Damarları ve atardamarları rahatlatır, kan basıncını düşürür ve kalbi güçlendirir.

Kekik Saç Büyümesini Destekler

Saç foliküllerine besinlerin verilmesi saç büyümesi için hayati önem taşır. Kekik kafa derisinde kan dolaşımını artırarak saçların büyümesine yardımcı olur. Kekik esansiyel yağı veya kekik içeren bir karışımın uygulanması, temel besin maddelerinin saç derisine verilmesini kolaylaştırır.

Böylece saç büyümesini teşvik eder. Kekik ayrıca saç dökülmesini ve saçın incelmesini önler ve aynı zamanda anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı kepek tedavisinde de etkilidir.

Kekik Kan Basıncını Kontrol Eder

Kekik yaprakları, kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol etmede yardımcı olan hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşeni olan potasyum açısından zengindir. Kekik ekstrelerinin hipertansiyonu içeren durumlarda kan basıncını düşürdüğü de bilinmektedir

Kekik Solunum Tedavisinde Yardımcı Olur

Kekiğin antiseptik ve antibiyotik özellikleri, öksürük ve bronşit gibi solunum ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır. Kekiğin bronşit tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Kekik Kas Kramplarını Tedavi Eder

Kekik, menstrüel krampların ve vücuttaki diğer spazm formlarının tedavisinde çok etkili olan mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kekik çayı kadınlarda PMS tedavisinde sıklıkla önerilmektedir.

Kekik Çayı Depresyonu Önlüyor

Yatıştırıcı özelliği olan kekik çayı, vücutta beyinden ayaklara genel rahatlama sağlıyor. Kronik yorgunluk durumlarında, stres dönemlerinde kekik çayı tüketilerek, sorunlar hafifletilebilir. Bunun yanında kekik çayının en önemli özelliklerinden birisi depresyonu önleyici etkisinin olmasıdır.

Kekik Anemiyi Önler

Kekik çok iyi bir demir kaynağıdır. Demir, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin büyümesi ve gelişmesi için hayati önem taşır. Demir eksikliği anemiye neden olabileceğinden, günlük diyetinizde kekik içeren anemi önlenmesine yardımcı olabilir.

Kekik Soğuk Algınlığını Tedavi Eder

Kekik, antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahip olup, soğuk algınlığı ve öksürük için mükemmel bir ilaçtır. Kekik ayrıca bronşit tedavisinde de kullanılır.

Kekik yağı en güçlü doğal antimikrobiyallerden biridir, bu nedenle boğaz ağrısının tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Karvakrol içeriği, boğaz ağrısı için en önemli esansiyel yağlardan biri olmasının başlıca nedenidir.

Kekik Nedir ve Kekik Çayı Nasıl Yapılır?
Taze Kekik

Kekik Çayı Nasıl Demlenir?

Kekik çayını isterseniz kurutulmuş, dilerseniz taze kekikleri kullanarak hazırlayabilirsiniz. Genellikle kurutulmuş olanından yapıldığı için buna yönelik tarife göz atılabilir. Malzeme olarak, 2 su bardağı su ve 2 tatlı kaşığı ince kıyılmış kurutulmuş kekik gerekiyor.

İlk olarak su kaynatılmalıdır. Kaynadıktan hemen sonra ateşten alınmalı ve içerisine kekik eklenmelidir. Kekik mutlaka kaynadıktan sonra eklenmeli ve altı kapanmalıdır. En az 10 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. Bekleme süresi geçtikten sonra süzgeçten geçirilip içilebilir.

Uzmanlar, kekik çayının gün içerisinde en fazla 2 bardak içilebileceğini belirtirler. Daha fazla içilmesi durumunda, bazı yan etkiler görülebilir. Ayrıca kekik çayı devamlı olarak tüketilmemelidir.

Kekik Çayının Zararları Nelerdir?

Kekik çayı önerilen miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Aşırı tüketimi bazı insanlarda sindirim sistemi rahatsızlığına, baş ağrısına veya baş dönmesine neden olabilir. Kekik çayı çocuklar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Ancak aşırı tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelerin ve emziren annelerin diğer tüm bitkisel çaylarda olduğu gibi kekik çayı tüketmeden önce doktora danışmalarında fayda vardır. Bazı bitki türlerine alerjisi olanların kekiğe de alerjisi olabilir. Alerjik bünyeye sahip olanların kekik çayı tüketimine dikkat etmesi önerilir.

Kekik kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir, özellikle yüksek miktarlarda kullanılırsa kanama riskini artırabilir. Kekik vücutta östrojen gibi davranabilir. Meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriozis veya rahim fibroidleri gibi hormona duyarlı durumlarda kekik kullanmamak gerekir.

Kekik Ne Zaman Toplanır?

YouTube video

Kekik Nedir ve Kekik Çayı Nasıl Yapılır? adlı konumuza son verirken, kekik çayı videoları izlemek için buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu