Bitkiler

Kudret Narı ve Faydaları Hakkında Her Şey

Kudret Narı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Zeytinyağlı Kudret Narı Nasıl Yapılır? Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Kudret Narı ve Faydaları Hakkında Her Şey

Kudret Narı ve Faydaları Hakkında Her Şey Kudret narının asıl vatanı Hindistan olarak bilinmektedir. Ülkemizde de bu şifalı bitkinin yetiştirilmesine elverişli yerler özellikle Bursa ve Yalova civarıdır. Kudret narı tropikal iklimi seven, kimi kaynaklara göre kökeni Güney Amerika ile Afrika olan ve birçok faydasıyla bilinen bir bitkidir. Orijinal adı kareladır.

Özellikle son zamanlarda pazarda, sokakta veya marketlerde sıkça karşılaştığımız Papara ve acayip elma isimleriyle bilinen bu tropikal meyve, diyabet 2 tedavisinde, ayrıca kan şekerinin kontrolünde faydalı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıktı.

Öte yandan yine son yıllarda yapılan incelemeler neticesinde, bağışıklığı güçlendirici besin olarak karşımıza çıkıyor. Kudret narı ile ilgili yapılan son araştırmalar ise mide kanserini önleyici ve mide kanserinin bazı türlerini durdurduğu da biliniyor.

Kudret Narı Nedir?

Doğu Asya ve Güney mutfağında sıkça kullanılan tropikal kudret narı meyvesi sarı veya turuncu pürüzlü kabuklar içerisinde nar tanelerini andıran kırmızı tanelerden oluşuyor. Kudret narı, botanik olarak, kavun, salatalık ve kabaklara yakın bir akrabadır. Dahası, kudret narı, Hindistan başta olmak üzere Asya mutfağında kullanıldığı kadar bitkisel tıpta da yaygındır.

Kudret narı, tam olarak olgunlaşmadan hasat edilmektedir, aksi halde giderek acılaşır. Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudret narı yağı veya macunu yapılarak tüketilmektedir. Kudret narı çoğu insanın hor görebileceği çirkin bir görünüme ve tada sahip olabilir, ama bu acılık birçok fayda ile birlikte gelir.

Gıda ve ilaç sektöründe kullanılan meyve ve yaprakları mineral ve vitamin bakımından zengindir. İçerisinde ise demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri bulunuyor. Kadınlarda kısırlık tedavisinde ve karaciğer bozukluklarında iyileştirici olarak kullanılan mucizevi meyve kudret narı mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi hastalıklarında da tedavi amaçlı kullanılıyor.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Kudret narı taze meyve olarak tüketilebildiği gibi, olgunları balla karıştırılarak tüketilebiliyor. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve, püre haline getirerek bir miktar balla karıştırılıp, sabahları boş mideye de tüketilebilir.

Hastalığı olan veya tedavi olan kişilerin doktoruna sormadan tüketmemesi gereken kudret narı acı tadını bastırmak için macun haline getirilebilir. Yine fazla tüketildiğinde mide sorunlarına ve ishale neden olabileceğinden kudret narını fazla tüketmemek gerekir.

Kudret narını macun halinde tüketmek için bir adet sarı ya da turuncu renkli kudret narı kırmızı zehir içerikli çekirdeklerinden ayrılır ve parçalar halinde doğranıp cam kavanoza konulur. İçerisine bir su bardağı bal eklenip karıştırılan karışım bir ay boyunca kapalı bir kavanozda bekletilir. Hafif sulu olan karışım sabahları bir tatlı kaşığı tüketilebilir.

Diğer bir tüketim şekli ise, çekirdekleri temizlenen kudret narının dilimlendikten sonra bala karıştırılması yolu ile tüketilmesidir. Şeker hastalarının bu karışımı tüketmeleri sağlıklı olmayabileceği gibi; aynı yöntemin zeytinyağı ile uygulanması daha faydalı olacaktır. Zeytinyağı içinde bekletilen kudret narı karışımı aç karnına yemeklerden önce tüketiliyor.

Harici kullanımlarda ise zeytinyağlı karışım sürülmek sureti ile yanıklar, kesikler ve açık yaralar için ise çabuk bir iyileştirici olarak kullanılabilir.

Kudret Narı ve Faydaları Hakkında Her Şey

Kudret Narının Mucizevi Faydaları

Yazın meyveleri taze olarak tüketilen kudret narının tohumları kullanılarak kudret narı macunu ve kudret narı yağı da yapılıyor. Kudret narı, içeriğinde bolca vitamin, mineral, lif ve faydalı element bulunduran bir bitki olduğunda pek çok hastalığı önleyici, var olan rahatsızlıkları da tedavi edici şifalı bir bitkidir.

Özellikle mide, bağırsak gibi organlarla sindirim sisteminin sağlığını korumak için kudret narı tüketimi öneriliyor. Bunun yanında serbest radikallerle savaşacak antioksidanlar içermesi, kanserli hücre oluşumunu engelliyor, cilt sorunlarını önlüyor ve tedavi ediyor.

Ayrıca karaciğer rahatsızlıklarının önlenmesi için de kudret narına başvurmanın faydalı olduğu düşünülüyor. Şimdi aşağıda Kudret Narının hemen hemen bütün faydaları maddeler halinde sıralanmıştır:

Kudret Narı ve Kanserli Hücre

Serbest radikaller, yaşlanmayı hızlandıran ve kanser de dahil olmak üzere birçok komplikasyona neden olan sağlıklı hücreleri arar ve yok eder. Kudret narı, serbest radikal etkilerle savaşan ve yaygın hastalıklara karşı güçlü bir savunma yaratan antioksidanlarda bol miktarda bulunur. Antioksidan bolluğu ile birlikte anti-tümör ve anti-kanserojen özellikleridir. Son zamanlardaki klinik ve farmakolojik çalışmalar, kudret narının göğüs, rahim ağzı ve prostat kanserine bağlı tümörlerin azalmasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Sindirim Savaşçısı Kudret Narı

Kudret narı, tavsiye edilen tüketim miktarı olan 100 gramda sadece 17 kalori taşır. Kaloride düşük olmasına rağmen, lif, vitamin ve mineral açısından zengindir. Hazımsızlık gidericidir ve kabızlığı önler. Aynı şekilde, yağ hücrelerinde depolanmayı azaltarak fazla kilo vermenize yardımcı olan glikoz alımınızı ve glikojen sentezinizi artırmanıza yardımcı olur.

Kudret Narıyla Keskin Görüş

Kudret narı, özellikle a-karoten, beta-karoten, göz sağlığı olarak bilinen lutein ve zeaksantin gibi göz iyileştirici flavonoidler içerir. Bu bileşenlerin de görme keskinliğini ve gece görüşünü artırdığı bilinmektedir. Aynı zamanda da, yaşlanmanın etkileriyle savaşmada, oksijen kaynaklı serbest radikalleri ve çeşitli komplikasyonlara yol açabilen reaktif oksijen türlerini elimine etmede çok önemli bir rol oynamaktadır.

Kudret Narıyla Kemik ve Cilt Sağlığı

Kudret narı, kan pıhtılaşmasını düzenleyen önemli bir besin olan K vitamini bakımından da zengindir. Vitamin K ayrıca vücut boyunca kalsiyum dağılımına yardımcı olur; böylece kemik yoğunluğunu arttırır ve kemik kırığı yaşanma riskinizi azaltır. Osteoporozu olan bireyler, kudret narı gibi K vitamini açısından zengin gıdalar tüketmeyi tercih edebilirler.

Öte yandan, geleneksel Çin tıbbının yüzyıllardır cilt rahatsızlıklarında tedavi olarak kudret narı kullandıkları bilinmektedir. Kudret narı içinde bulunan anti-fungal ve antibakteriyel bileşiklerin, mantar, sedef, ve oto-immün gibi rahatsızlıklar da dahil olmak üzere birçok cilt enfeksiyonunu ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kudret Narıyla Astım ve Solunum Desteği

Kudret narı, astım, bronşit ve saman nezlesi gibi bazı solunum yollarından kaynaklanan hastalıkların semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Kudret narı, anti-histaminik, anti-inflamatuar ve anti-viral özelliklere sahiptir, bu da onu solunum sağlığını sağlamak için ideal bir yardımcı gıda yapıyor.

Kudret Narıyla Sağlıklı Kolestrol

Kudret narının, kötü kolesterol seviyelerini düşürmek için yaygın olarak tüketildiği bilinmektedir ve bu da arter duvarlarında damar sertliğine yol açan plak oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Açılan arterler ise kalp krizi, kalp hastalığı ve inme riskini azaltmada rol oynamaktadır.

Bağışıklık Artırıcı Kudret Narı

Beslenmenize ekleyeceğiniz kudret narı, yaygın hastalıklardan daha hızlı iyileşmenizi sağlayabileceği gibi, enfeksiyonlara karşı hassasiyetinizi de azaltacaktır. Kudret narında, virüslere karşı savunma hattı oluşturan antioksidanlar da bol miktarda bulunur ve güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir. Antioksidanlar vücutta serbest radikallere saldırır ve bazı rahatsızlıklara neden olabilecek diğer zararlı bileşikleri ortadan kaldırır.

Kudret Narı ve Faydaları Hakkında Her Şey

Zeytinyağlı Kudret Narı Nasıl Yapılır?

Kudret narını iyi şekilde yıkadıktan sonra çok küçük parçalar halinde doğrayın ve bir kavanoz içine alın. Kavanozun yarısını da hakiki zeytinyağı ile doldurun. Bir gün bekleyen bu kavanozdaki karışımı her sabah bir kaşık olacak şekilde tüketin. Kudret narının mucizelerini siz de keşfedin.

Başka bir tarife göre ise kudret narları birkaç hafta bekletildikten sonra yumuşayıp pelte haline gelerek zeytinyağının içinde dağılır ve kullanılabilecek kıvama ulaşır. Bu esnada ara sıra çalkalayın ve kavanozun kapağını açarak havasını alın. Zeytinyağlı kudret narı kimi kaynaklara göre altı ay bekletilmelidir.

Yaptığınız Kudret narı yağı kuru ve serin bir ortamda muhafaza edilmelidir. Kudret macunu ile hazırlanan zeytinyağlı ve ballı macunu buzdolabına kaldırdığınızda donar

Kudret Narı Aç mı Tok mu Kullanılır?

Kudret narı bitkisinin midede üreyen ve mide asidinin artmasına neden olan helikobakter pilori bakterisine karşı önleyici etkiye sahip olduğu biliniyor. Kudret narı yağının aç karnına sabah veya akşam 1 tatlı kaşığı tüketildiği zaman mide ülseri tedavisinde etkili olduğu belirtiliyor. En az 40 gün kullanımı öneriliyor.

Zeytinyağlı Kudret Narı Neye Yarar?

Egzama, çıban ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan kudret narı, akne tedavisi, cilt lekeleri ve derin cilt enfeksiyonlarına karşı etkilidir. İçeriğinde var olan likopen ve lutein sayesinde tümör oluşumu ve büyümesini önleyici etki gösterir.

Kudret Narının Mideye Faydaları Nelerdir?

Mide, bağırsakla ilgili rahatsızlıkları önler ve tedavi eder. Ülser, kolit, gastrit, reflü, kabızlık, hazımsızlık, bağırsak tembelliği gibi sorunları gidermek için tüketilir. Mide ve bağırsakta bakteri üremesini önler, sindirim sistemi enfeksiyonlarını tedavi eder.

Taze Kudret Narı Nasıl Yenir?

Kudret narını taze meyve olarak tüketmek için bir çatal yardımıyla püre haline gelinceye kadar ezmek gerekiyor. Ardından 1 tatlı kaşığı kadar bal ekleyip karıştırılır. Kudret narının olumlu etkisini tam olarak alabilmek için sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı kadar tüketmek doğru olur.

Kudret Narının Yemeği Yapılır mı?

Kudret narının içerisindeki aşırı acı tat azaldığında sebzeyle pişirmek kolaylaşır. Aromatik baharatlar ve diğer sebzelerle birlikte pişirildiğinde bu yemeğin enfes tadına hayran kalabilirsiniz. Sadece lezzeti değil kudret narını tüketmek sağlık açısından da müthiş faydalar sağlayacaktır.

Kudret Narının Çekirdekleri Zararlı mı?

Kudret narı zararları arasında; çok tüketildiği zaman karın ağrısı ve ishal, kalp ritimlerinde düzensizlik, çekirdekleri fazla yutulduğu zaman ateş, baş ağrısı ve komaya neden olabilir. Kudret narının hamilelik dönemlerinde tüketilmesi ise oldukça risklidir.

Ülser için Kudret Narı Nasıl Hazırlanır?

Çekirdeklerinin iç kısmı meyveden ayıklanır ve ürüne karıştırılmaz. Kalan kısım ayrılarak soğuk sıkım zeytinyağında bekletilir. Meyvenin acı suyu çıkartılır. Yeteri kadar zeytin yağında bekletildikten sonra hiçbir koruyucuya gerek olmadan şişelenir.

Kudret Narı Zehirler mi?

Halk arasında acayip elma olarak da adlandırılan kudret narı bir tür sarmaşık bitkisidir. Daha olgunlaşmadığında yeşil, salatalığa benzer bir görüntüsü vardır ve olgunlaştıkça sarı olan bilindik haline döner. İçinde bulunan kırmızı zehir içeren çekirdeklerinin tüketimi oldukça zararlıdır.

Kudret Narı Meyvesi Ne Zaman Toplanır?

Kudret narı, tam olarak olgunlaşmadan hasat edilmektedir, aksi halde giderek acılaşır. Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudret narı yağı veya macunu yapılarak tüketilmektedir.

Kudret Narı İltihaba İyi gelir mi?

Antienflamatuvar etkisi ile kudret narı, özellikle dolama tabir edilen zor iyileşen iltihaplanmalar için birebirdir. Bu bölgeye zeytinyağlı kudret narını sürüp bekletildiği vakit, zamanlar iltihabın kuruduğu görülür. Kudret narı, karaciğeri destekler.

Kudret Narı Yanık Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Yanık zamanında kullanabilmek için kudret narı meyvesinin çekirdeklerini çıkarıp ezdikten sonra lapa halinde iken zeytinyağı ekleyerek cam kavanozda muhafaza edin. Bu haliyle bir sene boyunca yanık ve yara tedavisinde kullanabilirsiniz

Kudret Narı Açık Yaraya Sürülür mü?

Bir adet olgunlaşmış kudret narı, küçük parçalar halinde doğranarak yarım litrelik bir şişeye konulur. Üstüne de zeytinyağı doldurularak şişe güneşte bırakılır. Bir kaç hafta içinde kudret narları yumuşayıp pelte haline gelir. Bundan sonra kullanıma hazırdır.

Kudret narıyla hazırlanan bu ilaç; mayasılda, egzamada ve ciltteki yaralarda çok yararlıdır. Bu yağ sabah ve akşam doğrudan yaranın üstüne sürüldüğünde, bir kaç gün içinde yara iyileşir.

Kudret Narı ve Faydaları Hakkında Her Şey

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Kudret narının pek çok faydasının bulunmasının yanı sıra, bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Kudret narı zararları arasında; çok tüketildiği zaman karın ağrısı ve ishal, kalp ritimlerinde düzensizlik, çekirdekleri fazla yutulduğu zaman ateş, baş ağrısı ve komaya neden olabilir. Kudret narının hamilelik dönemlerinde tüketilmesi oldukça risklidir.

Kudret narı; kanama, kasılma ve düşüğe bile sebep olabileceğinden ötürü hamileler adına çok risk içermektedir. Bunun dışında emziren kadınlar adına da olumsuz etkileri bulunacağı için önerilmemektedir.

Çocuklarda kullanımı çoğu zaman güvenli olan kudret narının çekirdekleri üstündeki kaplamanın kimi zaman alerjisi bulunan çocuklarda, toksik etkilere sebep olduğu ispatlanmıştır. Eğer çocuğun alerjik bir bünyesi bulunuyor ise, kudret narı yedirilmeden, doktora danışılması önemlidir.

Kan şekeri seviyesini düşüren ilaçların kullanılması ile beraber kudret narı tüketimi önerilmez. Çünkü bu, ilaçların etkisini arttırarak kan şekerinin tehlikeli derecede düşmesine sebep olabilmektedir. Bunun dışında kemoterapi ilaçları ile beraber etkileşime girebilir.

Kudret narı tüketilmeden önce mutlaka olarak kişi, doktoruna danışmalıdır. Kudret narı, direkt olarak karaciğere zarar vermez. Uzun zamanlı kullanılması karaciğer enzimlerini yükselterek, damar sertliğine sebep olabilir. Pek çok yönden oldukça yararlı olmasına karşın, aşırı tüketmek komplikasyonlara sebep olabilmektedir.

Kudret Yağı Yapımı Video

YouTube video

Kudret Narı ve Faydaları Hakkında Her Şey adlı bu konumuzda, internet üzerinden çokça sorulan sorularda dahil, kudret narına dair bütün bilgileri sizlere sunmaya çalıştık. Kudret narı Nedir? Kudret Narının Faydaları Nelerdir? şeklindeki sorularınıza videolu başka cevaplar arıyorsanız, buraya tıklayarak youtube üzerinden kudret narı ile alakalı videolar izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.