Bitkiler

Kuru Üzüm Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Kalpten, sindirime varana dek saymakla faydaları bitmeyen kuru üzüm hakkında bilmek istediğiniz her şey!

Kuru Üzüm Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

Kuru Üzüm Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir? Dünyanın en büyük kuru üzüm ihracatçısı bir ülkede olsak her nedense kuru üzüm tüketimimiz ve kuru üzüme verdiğimiz değer çok düşük. Oysa kuru üzümün faydalarını sayfalar dolusu yazsak bitmez. Fakat yine de elimizden geldiğince kuru üzüme dair arşiv niteliğinde bir sayfayı yine sizlere sunacağız.

Mevzubahis kuru üzüm, malumunuz üzere yaş üzümün fabrikasyon veya doğal olarak herhangi bir fabrikada işlem görmeden eski usul kurutulmasıdır. Kuru üzümün besin değeri yaş üzümden çok daha iyidir. Tabi ki esas olan organik de diyebileceğimiz köy usulü kurutulan kuru üzümdür. Hiçbir kimyasal işlem görmeyen ve kurutma işleminde hiçbir katkı maddesi eklenmeyen bu üzümün etkileri de elbette o oranda büyük olacaktır.

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Üzüm yaz mevsiminde yetişen bir meyvedir. Yaz sıcağı ile olgunlaşan tadını ve aromasını kazanan üzüm eylül ve ekim aylarında sofralarımıza gelir. Taze üzüm mevsimi aralığa kadar sürer. Bu aydan sonra taze olarak tüketilmeyen üzüm kurutularak her mevsim bir çerez gibi yenilebilir.

Genel olarak kuruyemiş olarak ceviz, fındık, badem, leblebi gibi diğer kuruyemişlerle birlikte tüketilen kuru üzüm, hoşafı ile de beğeni kazanır. Kek, çörek ve kurabiyelere de konulan kuru üzüm bazı yemeklerde de lezzetlendirici olarak kullanılır. Ayrıca kristal şeker kullanmayanların şeker niyetine veya tatlandırıcı niyetine kullandıkları vakidir. Aşağıda kuru üzümün en bilinen faydaları maddeler halinde sıralandı:

01 – Kuru üzüm belirli ölçülerde tüketildiğinde zayıflamaya yardımcıdır ancak aşırı tüketimi vücuda alınan kalori içeriğini arttırdığından dolayı kilo almaya neden olabilir.

02 – Yüksek kaloriye sahip olsa da diyet yapanlar için ani tatlı krizlerine yardımcı olan kuru üzüm, yüksek lif içeriği sayesinde sindirime yardım eder, kabızlığı da önler.

03 – Kuru üzüm çekirdeği faydaları arasında çevre kirliliğinden koruması, kan dolaşımını hızlandırması ve kanı temizlemesi, iltihap sökücü olması sayılabilir.

04 – Magnezyum ve bakır oranı yüksektir. Bu da kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Unutkanlığı önler, hafızayı güçlendirir. Tansiyonu dengeler.

05 – Kuru üzümün kaynatılması sonucu elde edilen kuru üzüm suyu, sindirim sistemini destekler ve vücuttan toksinleri atıcı etkisi uzmanlar tarafından önerilir.

06 – Kuru üzüm içeriğinde yer alan demir nedeniyle demir eksikliği sonucu oluşan kansızlığın tedavisinde faydalıdır. Anemi olanların günlük tüketim listesinde olmalıdır.

07 – Antioksidan maddeler içeren organik kuru üzüm, vücut hücrelerini korur. Özellikle kanser hücresi oluşumunu engeller. Kansere karşı bağışıklığınızı artırır.

08 – Göz sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olan kuru üzüm özellikle sarı nokta denilen göz hastalığına faydalıdır. Bu tür bir hastalığı olanlar kuru üzüm tüketmelidir.

09 – Kuru üzüm cilde faydaları ile de ön plana çıkmaktadır. İçeriğinde yer alan resveratrol antioksidan bileşeni deri sağlığını ve cildinizi korumaya yardımcıdır.

10 – Ayrıca kuru üzüm çekirdeğinin öğütülmesi sonucu elde edilen kuru üzüm çekirdeği tozu da kolesterolü düşürücü ve kalp krizi riskini azaltıcı etkiye sahiptir.

11 – Kuru üzüm yüksek kalsiyum oranı içerir. Bu nedenle tüketildiği takdirde kemik güçlenmesine katkı sağlar. Osteoporoz tedavisinde de takviye olarak önerilir.

12 – Kuru üzümde bulunan antioksidanlardan biri olan polifenoller, gözlerdeki hücreleri serbest radikal hasarından ve katarakt hastalığından korumaya yardımcı olur.

Kuru Üzüm Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir?

21 Adet Kuru Üzüm Yemenin Faydaları Nelerdir?

Günde 21 adet kuru üzüm yemenin veya geceden suda bekleterek sabah aç karnına o suyu içmenin birçok faydası bulunuyor. Karaciğeri temizleyen en tesirli yiyeceklerden biri olan kuru üzüm, sabahları tüketildiğinde hafızayı güçlendiriyor ve enerji vererek zinde hissetmenize yardımcı oluyor.

Uzun süre tok tutma özelliği bulunan kuru üzüm, diyet yapanların ara öğünlerinde gönül rahatlığıyla tüketebilecekleri besinler arasında yer alıyor. Ayrıca düzenli tüketildiğinde vücudu toksinlerden arındırarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Aşağıda ise günde 21 kuru üzüm yemenin faydaları maddeler halinde sıralandı:

01 – Kanda çoğalan trigliserit hücreleri bedendeki şeker ve yağlanma oranını da artırır. Bu vaziyet de obezite ve şeker hastalıklarının yaşanmasına davetiye çıkarır. Trigliserit seviyesini düşürmek için günde 21 kuru üzüm suyu içmek veya kendisini yemek gerekir.

02 – Doğal antioksidan kaynağı olan üzüm bedeni her gün arındırarak bağışıklığı kuvvetlendirir. Hastalıklar karşısında bedenin mukavemetini artırmasının yanı sıra genç hücrelerin rakamını da artırarak cildin daha parlak ve diri görünmesini sağlar.

03 – Kötü kolesterol seviyesi artıkça kalp ve damar rahatsızlığı yaşanma riski de çoğalır. 21 kuru üzüm kolesterol seviyesini düşürmesinin yanı sıra, damar tıkanıklığını da önleyerek kalp rahatsızlığının yaşanma ihtimalini azaltır.

04 – Bazı gıdalar ya da hastalık sırasında mide duvarında yaşanan kramplar sebebiyle kusma rahatsızlığı yaşanır. Mide asidi de artıkça bu rahatsızlık hem yemek borusunu hem de ağız sıhhatini negatif etkiler. Dünden bekletilen kuru üzüm suyu tüketerek mide bulantısı giderilebilir.

05 – Çeşitli nedenlerden dolayı karaciğerin çeperinde hasarlı hücreler birikir. Bir vakit sonra bu birikim karaciğerin yağ oranını artırarak ciddi hastalıklara neden olur. Ancak her sabah akşamdan hazırladığınız 21 kuru üzümlü suyu içerek bu tehlikeyi eksiltebilirsiniz.

06 – Kuru üzüm kapsadığı antiseptik maddeler sayesinde sindirimi kolay hale getirir. Aynı zamanda yemek borusu, mide ve bağırsaklardaki biriken zehirli kalıntıları da dışkı ya da idrar yolu ile bedenden atar. Kuru üzüm bedeni hasarlı hücrelere karşı da korur.

Kuru üzüm Suyu Nasıl Yapılır?

Dört bardak kuru üzümü ve dört bardak sudan ibaret olan malzemeyi hazırladıktan sonra kuru üzümleri yıkayın. Daha sonra bir tencere de suyu kaynatınız. Ardından içerisine kuru üzümleri atınız. Bir gün beklettiğiniz karışımı süzüp içiniz. Uzmanlar bu uygulamayı ayda dört gün üstü üste yapılmasını öneriyor. Ayrıca sabah kahvaltınızdan yarım saat evvel bu suyu tüketirseniz daha fazla fayda görürsünüz.

Kuru Üzüm Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kuru üzüm, doğal şekerler açısından zengindir, bu da onları en iyi enerji artırıcılardan biri yapar. Ayrıca C vitamini, diyet lifi, potasyum, kalsiyum ve demir de dâhil olmak üzere çok çeşitli vitamin ve minerallerle doldurulur. Çiğ olarak yenilebilirken, suya batırmak besin değerlerini arttırır. Kuru üzüm suyu konsantresi, vücut tarafından emilebilen besinlerin sayısını artırır.

Kuru üzüm, bir kilo kaybı programı sırasında, lif konsantrasyonunun izniyle şeker isteklerinizi karşılamak için kullanılabilir. Potasyum, yüksek tansiyonu olan kişilerde tuz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Lif içeriği doğal bir müshil görevi görebilir. Meyveler ayrıca kemik gelişimi ve kan oluşumunda da faydalıdır.

Evde Kuru Üzüm Nasıl Yapılır?

Kuru üzüm yapımı adından da anlaşılacağı gibi kurutma yöntemi ile elde edilir. Evde doğal yollarla kurum üzüm yapmak isteyenler iki yöntemi kullanabilir. Bu yöntemlerden birisi güneşte kurutma yöntemidir. Güneşte kurutma tekniğinde saplarından ayırdığınız taze üzümleri yıkayıp düz bir zemine ya da tepsiye yayabilirsiniz.

Burada üzümlerin birbirine yakın olmamasına dikkat edin. Ardından güneşin direkt vurduğu alana üzümleri koyun. Kurutmada böceklerden korunmak için üzümlerin üzerine ince beyaz bir tülbent örtebilirsiniz. İstenilen oranda kuruması için bu işlemi üç gün boyunca uygulayın.

Bir diğer yöntem ise fırında kurutma yöntemidir. Bu yöntemde temizlenen ve düz bir tepsiye yayılan üzümler altmış derece ısıda olan fırına koyulur. Burada fırın kapağı biraz açık bırakılarak hava geçişi sağlanır. Fırında bu şekilde dört saat kalan üzümler kuruduktan sonra cam kavanozlarda saklanarak tüketilmeye hazır hale gelir.

Kuru Üzüm Hakkında Sık Sorulan Sorular

YouTube video

Kuru Üzüm Kalbe Faydalı mı?

Kuru üzüm gibi yüksek potasyumlu ve düşük sodyumlu gıdalar yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç gibi durumlardan korunmamıza yardımcı olabilir. Araştırmalar kuru üzümün kan basıncını ve kan şekerini düşürerek kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini göstermektedir. Ayrıca içerdiği lif, LDL (kötü) kolesterolü düşürerek kalpteki gerilimi azaltabilir.

Kuru Üzüm Kilo Yapar mı?

Kuru üzüm tadı dolayısıyla çocuklar tarafından da sevilerek tüketilir. Kuru üzüm içerisinde früktoz ve glikoz bileşenleri bulunur. Bu da kilo yaptığı yönünde yorumlara neden olur. Ancak bu doğru bir bilgilendirme değildir. Kuru üzümün zayıflatma özelliği bulunur. İçerisindeki yüksek lif oranı ile gün içinde tokluk hissi sağlayan bu besin diyet programlarında da önerilir.

Kuru Üzümün Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Kuru üzümler uzun süre saklandığında, nemi buharlaştığı için çok sertleşebilir ve çiğnenmesi zorlaşır. Bu her zaman bozulduğu anlamına gelmez, ancak aromanın büyük ölçüde azaldığını gösterir. Hala birkaç saat ılık suda bekletilerek yemeklerde ya da keklerde kullanılabilir.

Öte yandan Kuru üzümün bozulduğunu anlamak için en iyi yöntem koklamaktır. Eğer ekşi veya çürümüş kokuyorlarsa bozulmuşlardır. Atmanız gerekir. Her ihtimale karşı altı aydan uzun süre sakladığınız herhangi bir kuru meyveyi tüketmeden önce kesinlikle koku değişikliklerini kontrol edin.

Kurutulmuş meyvelerde çok nadir görülen bir durum olsa da üzümlerin herhangi bir yerinde küflenme belirtisi varsa da atılmalıdır. Ayrıca her zaman bozulduğuna işaret etmese de renk bozulması kuru üzümlerin lezzetinin büyük ölçüde azaldığı anlamına gelir.

Kuru Üzüm Kaç Kaloridir?

Kuru üzüm tüketimi sporcular, zayıflamak isteyen kişiler için de çok kullanılan bir besin maddesidir. Bu yüzden kalorisi ve şeker oranı merak konusudur. 1 bardak kuru üzüm içerisinde bulunan şeker oranı 47 gram olarak ölçülmüştür. Doğal bir şeker olduğu için vücuda zararı yoktur. Kuru üzümün bir bardaktaki kalorisi ise 217 kaloridir.

Kuru Üzüm Hakkında Hadis Var mı?

İşin aslı internette kuru üzüm hakkında birkaç tane hadis dolaşmaktadır. Fakat ne kadar araştırmış olsak bile bu hadislerin bir şekilde kaynağına ulaşamadık. Ve bu hadisleri zikredenlerin hiçbiri kuru üzüm hadislerinin altına her nedense o hadisin kaynağını yazmamışlar. Bu bir kuraldır, hadisler kaynaksız paylaşılmaz. Bizde bu kuralara riayet ederek, internette paylaşılan kaynağı belirsiz metinleri, hadis adı altında paylaşmıyoruz.

Kuru Üzüm Yemek Neye Yarar?

Kuru üzüm, karaciğer için oldukça faydalıdır. Günde bir avuç kuru üzüm tüketmek kabızlığa ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kuru üzüm potasyum ve magnezyum mineralleri içerir. Bu sayede vücudun asit dengesini sağlamaya yardımcı olur. Bu sayede gut, romatizma, böbrek taşı ve kalp hastalıklarında korunmaya yardımcı olur.

Kuru Üzümün Zararları Nelerdir?

Kuru üzümün aşırı tüketimi, birtakım komplikasyonları beraberinde getirebiliyor. Özellikle şeker hastalarının tüketimde aşırıya kaçmamaları gerekiyor. Şeker hastalarının yanı sıra tansiyon hastalarının ve hamilelerin de tüketim esnasında dikkatli davranmaları gerekiyor.

Düzenli bir şekilde ilaç kullanıyor, reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar kullanıyorsanız; tüketimde aşırıya kaçmamaya sağlığınız açısından özen göstermelisiniz. Kuru üzümün zararından çok faydası olsa da fazla tüketildiğinde; kilo almaya neden olabilir. Kuru üzüm içerdiği lif nedeniyle gaz, şişkinlik, kramp gibi sindirim sorunlarına neden olabilir veya pestisit maruziyetine neden olabilir.

Bir Avuç Kuru Üzüm Yemenin Faydaları

YouTube video

Kuru Üzüm Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir? adlı konumuza son verirken kuru üzümün faydaları hakkında başka videolar izlemek istiyorsanız, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.