Bitkiler

Karahindiba Faydaları Zararları ve Kullanımı

Kan temizleyici özelliği olan karahindiba bitkisi aynı zamanda romatizma ve gut hastalığına da iyi geliyor.

Karahindiba Faydaları Zararları ve Kullanımı

Karahindiba Faydaları Zararları ve Kullanımı; Dünya kurulalı beri çeşitli hastalıklara yakalanan ve bu hastalıklarla baş etmek zorunda kalan insanoğlu dermanı ve devayı bitkilerde aradılar. Birçok hastalığın şifasını bitkilerde bulan insanoğlu asırlardır karahindiba adlı bu bitkiyi de kullanarak, ondan çeşitli ilaçlar yaparak, karahindibanın faydalarından yararlandılar.

Nisan ve mayıs ayarlarında tarla kenarlarında bahçelerde ve patika veya keçi yollarının kıyılarında yetişen rengi sarı, yaprakları yeşil, çok yıllı otsu bir bitkidir. Besleyici değeri oldukça yüksek olan Karahindiba, % 5’e varan yüksek bir oranda potasyum içermesinden dolayı, en iyi doğal potasyum kaynaklarından biridir. A vitamini, C vitamini, kalsiyum ve türlü mineraller yönünden de zengindir.

Karahindiba Nedir?

Papatyagiller familyasına ait olan sarı çiçekli karahindiba bu familyanın en yaygın olan çeşididir. Hemen hemen dünyanın her yerinde yetişir. Botanikçilerin ot olarak sınıflandırdığı karahindibayı insanlar; çiçeğini gövdesini veya yapraklarını, tıbbi amaçlar veya tedavi için kullanır.

Avrupa’ya özgü bu bitki kuzey yarım kürenin ılıman iklimlerinde de bolca bulunur. Bitkinin yaprak ve kökleri Meksika ve Kuzey Amerika gibi ülkelerde geleneksel tıpta kullanılmıştır. Günümüzde karahindibanın bir çeşit tonik olarak enfeksiyonlar ve çeşitli sindirim sistemi semptomları da dahil olmak üzere birçok durumda kullanımı teşvik edilir.

Karahindiba; her ne kadar ismi kara olsa da aslında yaprakları yeşil ve çiçeği sarı bir bitkidir. Nisan ve mayıs aylarında yetişen bu bitki; radika, acıgünek ya da güneyik gibi isimlerle de anılır. Papatyaya benzeyen yapısı ile dikkat çeken karahindiba, şifa kaynağı içeriği ile pek çok hastalığa iyi gelir.

Gıda olarak ise karahindiba yeşil salata olarak ve çorbalarda ve çaylarda kullanılır. Kavrulmuş kök kahve yerine de kullanılır. Faydaları açısından çok önemli olan karahindiba bitkisinin ne yazık ki faydaları halkımızın tarafından yeterince bilinmemektedir.

Stresi yok edebilen ve potasyum açısından çok zengin olarak karahindiba, psikolojik rahatsızlıkları olanlarda rahatlatıcı olarak kullanılabiliyor. İştah açma özelliği olan bitki, aynı zamanda sindirim sisteminin daha düzenli şekilde çalışmasına olanak tanıyor.

Karahindiba Otunun Faydaları Nelerdir?

Bitkiler doğada bolca bulunan, insan sağlığına genellikle olumlu etkiler veren alternatif tıp çözümleridir. Yaşanan bilimsel gelişimler, bitkilere yönelik araştırmaları çoğaltmış, hangi amaçla kullanılabileceklerini göstermiştir. Karahindiba Otu çok sayıda iyileştirici etkiye sahiptir.

Karahindiba Otu yatıştırıcı etkilere sahiptir. Bu faydaları sayesinde, stres, yorgunluk ve depresyona karşı etkili olabiliyor. Sindirim sistemini baştan aşağı düzenleyici etkisi bulunur. Mideyi temizler, bağırsakların daha hızlı şekilde çalışmasına olanak tanır. Bu özelliği sayesinde, metabolizmayı hızlandırır ve iştah açıcı etki yapabilir.

İdrar söktürücü etkisi bulunan Karahindiba Otu, müshil etkisi yaratabilir. Bağırsakların, sağlıklı şekilde hızlanmasını sağlar. Kabızlık benzeri rahatsızlıklar varsa, bunları çözer. Kalpteki kasların güçlenmesine olanak tanır. Kalbin işlevini sağlıklı şekilde yerine getirmesini sağlayabilir.

Karahindiba Otu, yüzyıllar boyunca stres için kullanılmıştır. Ancak stres rahatsızlığından daha fazla kullanılan bir alanı vardır. Şeker hastalıkları bulunan kişilerin kan şekerlerini düzenleyici etkiye sahiptir. Alternatif tıpta bu alanda etkileri olduğu kabul edilir.

Kanda biriken kötü yağları temizler, kanın daha işlevsel şekilde damarlarda akmasını sağlar. Kötü kolesterolün önüne geçebilir. Sedef, egzama ve sivilce rahatsızlıklarında kullanılabilir. Anti-bakteriyel özelliğinden dolayı bu konularda iyileştirici etkilere sahiptir.

Karahindiba antioksidan etkilere de sahiptir. Bu nedenle kanser gibi ağır rahatsızlıklarda kullanılabilir. Gut ve sarılık hastalıklarının etkilerini azaltmada yardımcı görev görür. Karahindiba Otunun birçok faydası daha bulunur. Faydalarından yararlanabilmek için dozajının iyi ayarlanması ve düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Yine aşağıda karahindibanın faydalarını maddeler halinde sıralayalım:

 • Sindirim sistemini düzenler ve iştah açıcı özelliklere sahiptir.
 • Karahindiba çayının yatıştırıcı özelliği bulunur.
 • Depresyon, stres ve yorgunluğa iyi gelir.
 • Sarılık, gut, romatoid artrit gibi hastalıklarda yarar sağlar.
 • Güçlü bir idrar söktürücüdür. Müshil etkisi yapar.
 • Boşaltım sistemi üzerinde iyileştirici etkileri vardır.
 • Kalp kaslarının güçlenmesine yardımcı olur.
 • Kan şekerini dengede tutarak şeker hastalığına iyi gelir.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Egzama, sedef ve sivilce gibi cilt sorunlarına iyi gelir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kanser hastalığına idealdir.
 • Vücutta su tutulmasını azaltarak zayıflamaya yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede vücuda güç ve enerji verir.
Karahindiba Faydaları Zararları ve Kullanımı

Karahindiba Nasıl Tüketilir?

Karahindiba Otunun yaprakları hem yemeklerin içerisine konularak tüketilebilir, hem de kurutulduktan sonra çay veya kahve şeklinde tüketilebilir. Genellikle yumurtaların içerisinde, salatalarda ve tavuk yemeklerinde tercih ediliyor.

Çay olarak kullanımı ise kurutulan yaprakların demlenmesiyle oluyor. İlk olarak Karahindiba Otunu daha önce kaynamış sıcak suyun içerisinde, tüketeceğini ölçülerde koyun. On dakika arasında demlenmesini bekleyin. Hazır hale geldiğinde, iki bardak tüketin. Aşırı tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir?

Karahindiba kalsiyum ve C vitamini açısından güçlüdür. Bu sebeple özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar için kas gelişimini destekler. Ayrıca ilerleyen yaşlarda kemik erimesi ihtimalini de ortadan kaldırır. Safra ve sindirim yolları için oldukça etkilidir. Güçlü antioksidan olması sebebiyle düzenli ve sağlıklı sindirim sistemine sahip olmanızı sağlar.

Karahindiba, kan şekerinizi düzenler. İnsülin üretimini de dengeye alır. Diyabet hastaları kullanmak istediğinde doktor denetimi ile kullanmaları daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Diüretik ilaçlarla beraber kullanılması sağlık açısından ciddi sonuçlar doğurabilir.

Karahindibanın çiçek kısmından çıkan süt, cilt sağlığı için oldukça etkilidir. Mantar, egzama, kaşıntı gibi sorunlarda karahindiba özlü kremler kullanılması daha iyi sonuçlar için iyi olacaktır. Akne ve sivilceler için şifa kaynağıdır. Sivilceler için taze dalını ikiye ayırın ve içinden çıkan sütü cildinize krem şeklinde uygulayın. Alerjiniz varsa dikkatli olmakta fayda var.

Zayıflamak isteyenler, bitki çayı olarak karahindiba çayı tüketirse hem tokluk hissi daha uzun sürecektir hem de düşük kalorisi sayesinde daha rahat kilo verebilecektir. Karahindiba içeriğinde luteolin maddesi vardır ve bu madde kanserli hücreleri yok etmek için savaşır. Kanser ihtimalinizi ortadan kaldırmak için, düzenli şekilde karahindiba çayı öneriyoruz.

Yapılan bir araştırma ile karahindiba çayı kanseri yendi diye duyulmuştur. 48 saatlik bir çalışma sonunda karanfille karahindibadan oluşan çayın etkisiyle kanserli hücrelerin azaldığı ispatlanmıştır. Karahindiba çayı, vitamin ve demir açısından zengindir. Düzenli tükettiğiniz takdirde kansızlık riskiniz ortadan kalkacak ve kan değerleriniz daha iyi seviyeye gelecektir.

Antioksidan olmasından dolayı yüksek tansiyon hastaları günde bir fincan karahindiba çayı içerek, tansiyon seviyesini dengede tutabilir. Ağır hastalıklardan sonra enerjisini kaybeden bünyeleri canlandırır ve enerji verir.

Karahindiba Hakkında Genel Bilgiler

Karahindiba bitkisi tıbbi amaç ile konsantre biçimde kullanılır. Bu da büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda bu karahindiba bitkisi yeşil yapraklı salatalara da katılabilir. Aynı zamanda karahindiba bitkisinin kökü doğranarak salatalarda kullanılabilir. Aynı zamanda farklı kültürlerde karahindiba bitkisinin kökü öğütülerek kahve olarak da değerlendirilebilir.

Bu öğütülmüş kısımlar kahve gibi tüketilebilecektir. Güçlü bir antioksidan olan karahindiba bitkisi vitamin ve mineral zenginidir. Karahindiba bitkisinin kökü ve çiçekleri de geleneksel tıpta çok rahatlık ile kullanılır. Kan temizleyici bir özelliği olan karahindiba bitkisi aynı zamanda romatizma ve gut hastalıklarına karşı da iyi geliyor.

Aynı zamanda karahindiba bitkisi sarılık ve dalak rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Aynı zamanda metabolizma hastalıklarına da iyi gelen karahindiba bitkisi mineral tuzlar barındırıyor. Bunun yanı sıra karahindiba bitkisi çiğ yenilebildiği gibi kurutulup çay şeklinde de içilebilir. Aynı zamanda karahindiba bitkisinin pankreas üzerinde olumlu etkisi de vardır.

Bu şekilde böbrekler de aktif olarak çalışabilir. Bu şekilde karahindiba bitkisi pek çok konuda rahatlıkla tüketebilir. Karahindiba otunun pek çok farklı kullanım alanları da vardır. Aynı zamanda karahindiba bitkisinin sapları ve çiçekleri de doğal şekilde tüketilebilir.

Bunun yanı sıra karahindiba otu Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar. Bu aylarda toplanan karahindiba otları pazarlarda da satılabilir. Karahindiba bitkisinin çiçekleri yazın toplanırken bu bitkinin kökleri ise mutlaka sonbahara doğru toplanır.

Karahindiba Çayı Zayıflatır mı?

Karahindiba çayı güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan besinler ve içecekler midenizin rahatlamasına ve bağırsaklarınızın çalışmasına destek olur. Sindirim sistemini düzene sokarak midenizin rahat ve mutlu olmasını sağlar. Bağırsak ve metabolizma düzeni ise, sağlıklı beslenme ve spor desteği ile zayıflamanıza destek olur ve bu süreci hızlandırır.

Karahindiba Otunun Zararları Nelerdir?

Karahindiba, oldukça yararlı bir bitki olsa da kanarya otu, krizantem, kadife çiçeği, papatya, sarı papatya gibi bitkilere alerjisi olanlar tarafından kullanılmamalıdır. İlaç kullananların ve hamilelerin de kullanmadan önce doktora danışmalarında yarar vardır.

 Safra kesesi iltihaplı ya da enfekte olmuş olan hastaların da bu bitkiden uzak durmaları önerilir. Bazı kullanımlarda midede ekşime ve ishal gibi sorunlar ortaya çıkardığı da görülmüştür. Müzmin hastalığı olanların bu bitkiyi kullanmadan önce doktoruna danışması doğru olacaktır.

Karahindiba Mucizesi

YouTube video

Karahindiba Faydaları Zararları ve Kullanımı adlı konumuza son verirken, karahindiba otunun faydaları hakkında başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.