Dini Bilgiler

Medine de Nereye Gitmeli ve Ne Yapmalı?

İki güneşiyle içinizi ısıtan, sahabenin havasını soluduğunuz, Peygamber şehri Medine'nin adapları nelerdir?

Medine de Nereye Gitmeli ve Ne Yapmalı?

Medine de Nereye Gitmeli ve Ne Yapmalı? Aslında bu konu hakkında umre firmalarının web sayfalarında sayfalar dolusu, ibadet için yapmanız gereken ve gitmeniz gereken yerler hakkında bilgi bulmanız mümkündür. Fakat biz daha çok Medine’nin adabından ve edeplerinden bahsedeceğiz. Nitekim gidilen yer ne sıradan bir şehir, varılan menzil ne sıradan bir menzildir.

Ülkemizin durumu da gözler önündedir. Bu mübarek ve iki en emin şehirden biri olan Medine’ye öyle ha deyince gidilmiyor. Kaldık ki gitseniz bile sayılı gün çabuk bitiyor. Ne yaptığınızı, günlerin nasıl geçtiğini hiç anlamıyorsunuz bile. Hele bu gidişiniz ilk gidişse ve bir de sıcağa alışkın değilseniz, otelinizden dışarı adım atmak istemiyorsunuz.

Oysa siz ne bir tatildesiniz, ne de otelde yatmak için Medine’desiniz. Sayılı günler bitip geri döndüğünüzde, otelde geçen her saat ve her dakika için büyük bir pişmanlık ve esef duyuyorsunuz. Bu yazı, sonradan pişman olacağınız durumların olmaması ve böylesi durumların yaşanmaması içindir. Ama bu yazıdan önce Hac ve Umrenin adapları ile alakalı yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Şimdi ise aşağıda dikkat etmeniz gereken birtakım kuralları maddeler halinde sıralayalım

Firmanın Programına Uymak Zorunda Değilsiniz!

Her şeyden önce sizi götüren umre firmasının bir programı olduğu muhakkaktır. Fakat umre firmaları, bu programı yaparken, en yaşlı, yorgun ve hasta olanları da hesaba katarak ona göre program yapar. Yani siz tur programına sadık kalırsanız, öyle dolu dolu Medine şehrini yaşayamaz, dolu dolu tüm vaktinizi ibadetle geçiremezsiniz.

Eğer çok yaşlı değilseniz size ayak bağı olacak ve yavaş davranmanızı mecbur kılacak umre arkadaşınız yoksa o halde ferdi olarak hareket edebilirsiniz. Böylece ibadet için daha çok vaktiniz ve kendinize ayıracak daha çok zamanınız olacaktır. Bütün mesele kaldığınız otelin yolunu ve Mescidi Nebevinin bulunduğu yeri öğrenmektir. Bunu sağlamanız size kendi başınıza ve rahat davranmanızı sağlayacaktır. Tabi ki sizi aramamaları içinde tur rehberini bilgilendirmelisiniz.

Klimaların Altında Oturmayın!

İster otelde ister mescidi nebevide bulunun, mümkün mertebe klimaların altında durmayın. Çünkü klimaların üflediği hava sizi bir süre sonra çarpacaktır. Hele de bir sıcak bir soğuk havaya girip çıktığınızda klimaların sizi çarpma etkisi daha yüksek olacaktır.

Klimalar sizi etkilediğinizde, kemiklerinizde ağrı hissedecek, hatta bazen yürürken kemiklerinizden seslerin geldiğini hissedeceksiniz. Ayrıca üstünüzde odun kırılmış gibi, tüm kemiklerinizi sızladığının farkına varacaksınız. Bunların yaşanmaması için klima rüzgârlarının direk size doğru hava üflediği noktalardan uzak durmaya çalışın.

Telefonunuzla Oynamayı Bırakın!

Arkadaşlar! İbadet maksadıyla Medine’desiniz. Eşinizin, dostunuzun sizin anlık olarak nerede olduğunuzu bilmesine gerek yok. Ülkenize döndüğünüzde gittiğiniz yerleri, gördüklerinizi doya doya anlatırsınız. Fakat şu cep telefonlarını elinizden bırakın. Hatta telefonlarınızı kapatın, sizi Medine’nin manevi havasından uzaklaştıracak her türlü meşguliyetten uzak durun.

Nitekim hayatında ilk defa Medine’ye gitmiş, belki bir daha gitmekte nasip olmayacak bir takım insanlar, değme muhabirlere taş çıkaracak tavırlar içinde sosyal medyada canlı yayın yapıyor, ya da yediğinden, gezdiği yere kadar ne varsa her şeyi sosyal medya da paylaşıyor.

Bunu yapmak haram mı? Tabi ki değil. Fakat insan attığı her adıma “Haram mı veya helal mi?” Zaviyesinden bakmaz. Nitekim bidatler vardır, müstehaplar vardır, mekruhlar vardır, adaplar vardır. Burada ki durum bir adap meselesidir. Her şeyden önce bu tür tavır ve davranışlarla umrenin feyzini ve bereketini kaçıracağınız, bu ibadetten almanız gereken lezzeti alamayacağınız bir gerçektir.

Bu tür handikaplara düşmemeniz, yalnız kendinizle ilgilenmeniz, iç âleminize yolculuk yapmanız ve bir başınıza ibadetin tüm lezzetini kılcal damarlarınıza varana dek hissetmeniz için sizi meşgul edecek bulunduğunuz atmosferden koparacak; her tür alet, edevat, kişi, kurum ve kuruluşlardan uzak durun.

Her gün Resulullah (sav) Huzuruna Çıkın!

Orada yaşayan nice Medineli zat var ki, senelerdir Medine’de yaşadıkları halde her gün en az bir kez Resulullah sav huzuruna çıkarak önünde edeple durarak salavat getirir, Resululah sav huzurunda bulunarak Resulullah sav ziyaret eder.

Bu mübarek insanlar, bu peygamber âşıkları, bu adabı öyle severek ve mümkün olan en güzel edeple yerine getirirler ki, onlara, onlardaki aşka gıpta etmemek elde değil. Bu yüzden umreye giden kardeşlerimizin, sayılı gün olan umre ziyaretlerinde mutlaka her gün en az bir kez olmak kaydı ile Resulullah sav huzurunda bulunmaları Medine’nin adaplarındandır.

Kuba Mescidinde İşrak Namazı Kılın!

Resululah sav her cumartesi Kuba mescidinde işrak namazı kılmıştır. Her cumartesi kuba mescidinde işrak namazı kılmak hem sünnet, hem de kılan için bir umre sevabı vardır. Bu yüzden Medine’de bulunduğunuz süre zarfında her cumartesi mescidi Nebevide kıldığınız sabah namazının ardından yeşil kubbenin bulunduğu taraftan yol üzerine çıkın.

Buradan Kuba mescidine gidecek olarak araçlara binerek veya el kaldırıp araç durdurarak Kuba mescidine gidebilirsiniz. Adam başı beş riyale gidebileceğiniz kuba mescidine geldiğinizde, hiç konuşmadan mescitte oturarak güneşin doğmasını bekledikten sonra işrak namazını kılın.

Kuba mescidinin arka taraflarında oturmayın. Arka tarafta paraya ihtiyacı olan, durumu sıkıntılı olan fakirler oturur ki, gelen Müslümanlar bunlara para verirler. Arkada oturursanız, sizin de paraya ihtiyacınızın olduğunu sandıklarından size de para vermeye çalışırlar.

Perşembe Günü Uhud Ziyareti Yapın!

Resululah sav her Perşembe akşamı uhudu ziyaret etmiş, uhud şehitlerine dua etmiştir. Bu yüzden Perşembe akşamı uhuda gitmek ve uhut şehitlerine Yasin suresi okumak güzeldir. Uhuda gitmek için Mescidin tam arka tarafından çıkarak, durdurduğunuz herhangi bir araçla uhud şehitlerinin olduğu yere gidebilirsiniz.

Hazreti Hamza’nın da kabri şerifinin bulunduğu bu yerde, daha önce hiçbir yerde duymadığınız bir koku duymanız muhtemeldir. Medine’nin valisi olan Hazreti Hamza uhud şehitliğinde en sağda ve tek başınadır.

Medine de Nereye Gitmeli ve Ne Yapmalı?

Vaktinizin Çoğunu Mescidi Nebevide Geçirin!

Mescidi Nebevi içeride çalışan klimalardan dolayı mükemmel bir havaya sahiptir. Ne terlersiniz, ne üşürsünüz. Bu yüzden hava şartları yüzünden rahatsız olacağınız bir durum söz konusu değildir. O halde mümkün mertebe Medine’de bulunduğunuz süre içinde vaktinizi Mescidi Nebevide geçirin

Mescidi Nebevide bol bol namaz kılın, kuran okuyun. Hatta hatim indirin. Mescitlerde dünya kelamı konuşulmaz. Hele de Mescidi Nebevide bunu yapmak abesle iştigaldir. Bu yüzden mümkün mertebe dünyevi işlerle alakalı sohbetler etmeyin. Ticaret sohbetlerine dâhil olmayın. Parasal mevzular konuşmayın

Sabah Namazında İlk Safta Olun!

“Eğer ilk safın değerini bilseniz, ilk safta olmak için aranızda kura çekerdiniz” diye buyuruyor Resulullah sav. Bu yüzden hangi mescitte olursa olsun ilk saf en faziletli saftır. Mescidi nebevide sabah namazını ilk safta kılmaya özen gösterin.

Fakat bunu yapabilmek, yani ilk safta yer bulabilmek için gece 02:00 sularında mescitte bulunmanız gerek. Aksi takdirde ilk safta yer bulamazsınız. İlk safta namaz kıldığınızda, karşınızda kıble arkanızda ise Resulullah sav kabri şerifi olacaktır.

Gece ikide orada bulunursanız, muhtemelen sabah namazı için daha 3 saat vakit var demektir. Bu süre zarfında kuran okuyarak vakit geçirebilir veya nafile namaz kılabilirsiniz. Böylece vaktinizi de doldu dolu değerlendirmiş olursunuz.

Her Gördüğünüz İnsanı Hızır Bilin!

Kimseyle dalaşmayın, kimseyle tartışmayın, kimseye kötü muamelede bulunmayın ve kimseyi incitmeyin. Orada ne için olduğunuzu unutmayın. Nasıl bir şehirdesiniz, O şehirde kimler var? Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Karşılaştığınız her insana lütufkâr davranın, hoşgörülü olun. Nitekim karşılaştığınız her insanın size zaten; sanki siz Hızır’mışsınız gibi davrandıklarına şahit olacaksınız. Orada muhtaç olanlar bile kendilerine verilen paranın bir kısmını başka muhtaçlara sadaka verir.

Kabahat Arayan Bakışları Terk Edin!

İnsanların kusurlarını, hatalarını araştırmayın. Gördüğünüz yanlışlığı elinizle veya nazik bir şekilde dilinizle düzeltebiliyorsanız düzeltin. Bunları yapamıyorsanız susun. Gıybet etmeyin, koğuculuk yapmayın. Müslümanın gıyabında onun hoşlanmayacağı şeyler söylemeyin.

Nitekim Medine’de dünyanın her yerinden gelen Müslümanlar bulunur. Bunların örf ve adetleri kimi gelenekleri veya kıyafetleri size ters gelebilir. Bu size, onları eleştirme hakkı sağlamaz. Medine insanın sadece kendi kabahatlerini göreceği ve kendi iç âlemiyle meşgul olup, kendi hatalarını düzeltebileceği bir şehirdir. Bu yüzden amacınızı ıskalamayın

Alışveriş Gibi İşlerle Vakit Kaybetmeyin!

Unutmayın ki siz Medine’ye en büyük alışveriş için gittiniz. Sizin Umre ziyaretiniz Rabbinizle olan ticaretinizdir. O halde bu ticaretin yanına başka ticaretler yakışmaz. Bu yüzden Medine çarşılarında hediyelik eşyalar almak uğruna vakit kaybetmeyin.

Siz Medine’den birilerine hediye getirmek zorunda değilsiniz. Bu zaten iyi bir adet değildir. Medine’den ülkenize götüreceğiniz en güzel hediye, hurma ve zemzemdir. Zemzem para ile satılmaz. Hurmanızı da temin ettikten sonra, başka bir alışveriş için zamanınızı Medine sokaklarında malayani bir şekilde geçirmeyin.

Bütün Gün Ravzayı İşgal Etmeyin!

Gittiğinizde göreceksiniz Ravza Mescitte çok küçük bir alandır. Burası resulullah sav hadisleriyle bir cennet bahçesidir ki, burada kılınan 4 rekâtlık bir namazdan sonra kişi; “Ben cennet bahçelerinden bir bahçede namaz kıldım” diyerek yemin etse ona kefaret gerekmez.

Bu yüzden her Müslüman mutlaka burada namaz kılmak ister, siz sürekli burada bulunursanız, başka Müslümanların ravzada namaz kılabilmesine mani olursunuz. Bu yüzden dört rekâtlık bir namazdan sonra veya vaktin namazını kıldıktan sonra ravzadan çıkarak başka yerde oturmanız, diğer Müslümanlarında ibadetlerini yapmalarına olanak tanıyacaktır. Nitekim sizin ravzada namaz kılacak yer bulmanız, sizden önceki Müslümanların böyle davranması sebebiyledir.

Cennetül Bakiyi Ziyaret Edin!

Hemen mescidin yanında bulunan ve bu kabirde meftun olanların bağışlanacağını müjdeleyen Resulullah sav bu kabrin sınırlarını Hazreti Alinin Attığı okla belirlemiştir. Birçok sahabenin bulunduğu bu kabri mutlaka ziyaret edin.

Hatta cenazenin olduğu bir namaz vaktinde, cenazeyle beraber Cennetül bakiye giderek, hem cenazede bulunarak sevap kazanmış olursunuz, hem defin işlemini görmüş olursunuz. Hem de cennetül bakiyi ve orada meftun olan sahabeleri ziyaret etmiş olursunuz.

İnsanların İbadet Şekillerine Takılmayın!

Mescidi Nebevi dünyanın her yerinden akın akın umreye gelen her mezhepten Müslümanla doludur.  Bu yüzden daha önce hiç görmediğiniz Maliki Hanbeli veya Şafii mezhebine mensup Müslümanlar göreceksiniz. Bunların ibadet esnasında yaptıkları farklılıklara takılmayın.

Amel hususunda gördüğünüz farklılıklarla kendinizi meşgul etmeyin. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, iç âleminize doğru başlattığınız bu yolculuğu, başkalarının ibadet, davranış ve amellerine takılarak akamete uğratmayın.

Siz değerlisiniz, vaktiniz değerlidir ve bulunduğunuz yer ibadetin en değerli olduğu yerdir. Mescidi Nebevide ve Kâbe’de kılınan bir namaz başka yerde kıldığınız namazlardan 1000 kat daha faziletlidir. O halde başkalarının ibadet şekilleriyle veya bulundukları amelle uğraşıp, zamanımızı ziyan etmeyelim. Şimdiden rabbimiz umrenizi günahlarınıza kefaret kılsın, sizi ve bizi hep beraber bağışlasın.

Mescidi Nebevi İçten Görünüm

YouTube video

Medine de Nereye Gitmeli ve Ne Yapmalı? adlı yazımıza son verirken Medine Mescidi Nebevi ile alakalı başka videolar için burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.