Yemekler

Mangalda Sazan Balığı Nasıl Pişirilir?

Tatlı suların bol kılçıklı efsanesi sazan balığının mangalda ızgarası nasıl yapılır? Garnitürü nasıl hazırlanır?

Mangalda Sazan Balığı Nasıl Pişirilir?

Mangalda Sazan Balığı Nasıl Pişirilir? Gerçek şu ki mangalda pişirecekseniz ki bu ister kırmızı et ister beyaz et olsun hiç fark etmez, yağlı et olmalıdır. Yani mangala yakışan yağlı balık veya yağlı koyun eti veya yağlı bir deriye sahip, derisiyle pişen tavuk olmalıdır. Çünkü mangalda pişen etin yağı eriyerek eti yumuşak tutar ve etin kolay ve güzel pişmesini sağlar.

Mangaldaki etiniz veya balığınız yağlı değilse, et kurur. Üstelik tatsız olur. Sazan balığı da deniz balıklarına nispeten yağsız bir balıktır. Bu yüzden mangalda sazan balığın çok iyi olacağını söyleyemeyiz. Sazan balığının en iyi hali yağda kızartılmış halidir. Fakat perhiz yapmak zorunda olanlar, yağdan uzak durmak isteyenler veya diyette olanlar için mangalda sazan balığı idealdir.

Bu arada ülkemizde denizlerden uzak, ırmak ve göllerin olduğu bölgelerde sazan balığı yaygın olan bir balık çeşididir. Aynalı sazan ismi ile de anılır. Pullu bir balık olduğu için pulları iyice ayıklanmalıdır. Balıkları balık hallerinden alırsak hem tazesini buluruz hem de temizletebiliriz. Artık büyük marketlerde de pek çok balık buzlar üzerinde yerini almaktadır.

Güvendiğimiz bir yerden seçerek sazanların temizlenmesini de isteyebiliriz. Eğer alacağımız sazan balığı çok büyük bir balıksa, derisini yüzdürüp, kalın dilimler halinde dilimleterek, balığın pişirilmeye hazırlanmasını sağlamak en ideal olanıdır.

Sazan balığının hakkında biz geniş bir yazı hazırlamıştık. Sazan balığı hakkında bilgi almak isteyenler sazan balığının özellikleri adlı bu yazımıza göz atabilirler. Şimdi daha fazla vakit kaybetmeden sazan balığının mangaldaki tarifine geçelim.

Sazan Balığı İçin Malzemeler


  • 3 kaşık zeytinyağı
  • 4 tane iri sazan
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 3 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı sirke

Garnitür Malzemeleri

  • 4 tane yeşilbiber
  • 1 baş sarımsak
  • 2 adet domates
  • 4 tane acı biber
Mangalda Sazan Balığı Nasıl Pişirilir?

Sazan Balığı İçin Talimatlar


1 Mangalda sazan balığı yapmak için sazanları aldığımız yerde temizletelim ve pullarından iyice arınmasını isteyelim. Derisini yüzdürerek de pullarından arındırabiliriz. Eve getirdiğimiz balıkları bıçak yardımı ile sırtından ayıralım. Güzelce yıkayıp süzelim. Derin bir kaba koyalım. Balıkları tek tek zeytinyağı ile yağlayalım. Üzerine tuz ve sirke döküp tüm yüzeylere gelecek şekilde ovalım. Saklama kabına balıkları koyup, kap içerisine bir kaç tane sarımsak soyup atalım. Dolaba kaldırarak terbiyesi ile bekletelim. Bu şekilde mangal hazırlanana kadar bekleyebiliriz.

2 Mangalı yakalım. Kömürlerin tamamen yanmış ve dumanını kaybetmiş bir hale gelmesini sağlayalım. Sonrasında tel ızgara arasına balıkları dizip nar gibi kızartalım. Yine mangalın bir kenarında sebzeleri de közleyelim. Balıklar ve sebzeler sıcakken tabaklara birer balık, birer sebze ve ikiye kestiğimiz yarım domateslerle servis edelim. Bolca közlediğimiz sarımsakları tabaklara paylaştıralım. Sazan balığının yanına közlenmiş sebzeler gerçekten çok yakışacaktır. Hatta birkaç patlıcanı yine közleyerek sazan balığı eşliğinde sunmak mükemmel olacaktır.

Mangalda Sazan Balığı İçin Püf Noktalar

Mangalda sazan balığı yaparken sos içerisinde balıklar bir gün beklerse sirke ve tuzu içine daha çok hapis olacak ve daha lezzeti olacaktır. Kılçıklı bir balık olduğu için yerken özellikle dikkat etmeliyiz. Ayrıca mangalda sazan balığının yanına dilediğimiz kadar közlenmiş sebzeler sunabiliriz. Sofraya bolca limon dilimleri koymalıyız. İçecek ve mangalda kızarmış ekmek eşliğinde afiyetle yiyebiliriz. Balığın arkasından tahin helvası yemek geleneksel bir alışkanlıktır. Gayet iyi bir seçim olabilir.

Sazan Balığı Mangalda Nasıl Pişer?

YouTube video

Mangalda Sazan Balığı Nasıl Pişirilir? adlı konumuza son verirken, sazan balığı ızgara ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Değerlendirmeler ve Puan Tablosu

Yemeğin Lezzet ve Sunumu - 10
Yemeğin Yapım Kolaylığı - 9.2
Malzeme Tedarik Kolaylığı - 8.6
Yemeğin Pişme Süresi - 10

9.5

TOPLAM

Yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak verilen puan:

User Rating: 4.68 ( 4 votes)

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu