Bitkiler

Yeşil Acı Biberin Fayda ve Zararı Nelerdir?

Abartmadan, kararınca yendiğinde yeşil acı biberin sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmiyor!

Yeşil Acı Biberin Fayda ve Zararı Nelerdir?

Yeşil Acı Biberin Fayda ve Zararı Nelerdir? Acı sevenlerin sofralarının demirbaşıdır. Yeşil acı biber olmadan sofraya bile oturmazlar. Özellikle güneydoğu bölgemizin vazgeçilmez tatları arasındadır. Yemeklerden salatalara ya da çiğ olarak her yerde kullanılan yeşil acı biberin saymakla bitmeyen bir sürü faydası bulunmakla birlikte, ruh sağlığına bile bir hayli iyi geldiği söylenmektedir.

Yeşil acı biberin ülkemizde ve dünyada birçok çeşidi ve türü bulunmaktadır. Ülkemizde en çok sivri ve yeşil olanı bilinir. Yeşil acı biberi, diğer biberlerden ayıran en büyük özelliği içeriğinde capsaicin adında bir madde bulunmasıdır. Bu madde birçok hastalığa fayda sağlar.

Yeşil acı biberin faydaları, içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır. İçeriğinde A, C, E, K ve P vitaminlerini barındırmaktadır. Bunların yanında demir, manganez, fosfor, potasyum, sodyum, selenyum gibi mineralleri içermektedir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri tek başına karşılamaktadır. Bu nedenle acı sevsekte sevmesekte sofralardan eksik edilmemesi gereken bir besindir.

Yeşil Acı Biberin Faydaları Nelerdir?

Yeşil sivri biber olarak da adlandırılan, bu bitkiyi biz yeşil acı biber olarak adlandırmayı daha uygun bulduk. Çünkü yeşil sivri biberlerin tatlı olanları da bulunabilmektedir. Yeşil acı biber özellikle sabah kahvaltılarında çiğ olarak tüketildiğinde, vücudun gün boyu direncini artırarak yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Aşağıda yeşil acı biberin faydalarını sıralayalım:

 • Yeşil acı biber, kışın soğuk algınlığına karşı vücudu korur.
 • Yeşil acı biber tam bir demir deposudur.
 • Kanserli hücrelerin yayılmasını önler.
 • Yeşil acı biber kalp sağlığı için oldukça önemlidir.
 • Kalp ve damar sağlığı için, tüketilmesi gereken besindir.
 • Unutkanlığı önleyerek hafızayı güçlendirir.
 • Vücudun dinç kalmasını sağlar.
 • Göze faydalı bir besin olduğu kanıtlanmıştır.
 • Antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı geciktirmektedir.
 • Sindirim sistemini hızlandırır.
 • Yeşil acı biber, gaz, kabızlık ve mide kramplarını giderir.
 • Kansızlığa karşı önemli ölçüde iyi gelir.
 • Yüksek tansiyonu olan kişilere acı biber yer.
 • K vitamini sayesinde açık yaralarda kanamaları azaltır.
 • Kolesterol seviyesini dengeleme de yardımcıdır.
 • Metabolizmayı hızlandırdığı kilo vermeye yardımcı olur.
 • Yeşil acı biber tok tutar.
 • Vücut ısısını arttırarak, kış aylarında üşümeyi önler.
 • Alerjik reaksiyonlarda tüketilmesi gereken bir sebzedir.
 • Baş ağrısında etkilidir.
 • Eklem iltihabında olumlu etkilere sahiptir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve kan basıncını dengeler.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, Direnci artırır.
 • Yeşil acı biber, ruh sağlığına iyi gelmektedir.
 • Uyku sorunu yaşayan kişilere, acı biber yenmesi önerilir.

Son yıllarda doktorlar acı biberi romatizmal ağrıları dindirmek, şekeri düşürmek ya da damar sertliğini önlemek amacıyla kullanmaya başladılar. Özellikle şeker hastalarının ayaklarında görülen yanma gibi ıstırapları dindirmede eşsiz bazı özellikleri nedeniyle bir takım toplumların zaten binlerce yıldır ağrıyı dindirmek için kullandığı yeşil acı biber, güncel tıpta da hak ettiği yeri ve saygınlığı almaya başladı.

Yeşil Acı Biberin Fayda ve Zararı Nelerdir?

Yeşil Acı Biber Neye İyi Gelir?

Amerika mutfağından, Avrupa’ya kadar yemeklerde tüketilen yeşil acı biber, insan sağlığına olumlu çok sayıda faydaya sahiptir. Düzenli olarak tüketildiğinde vücudu hemen her hastalıktan koruduğu belirtilen acı biber, çok tüketilen, faydaları ise pek bilinmeyen bitkiler gurubunda bulunuyor.

Yeşil acı biber beyinde mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Özellikle stresli iş hayatı olanlara, fiziksel yorgunluk çekenlere acı biber tüketmeleri öneriliyor. Acı biber, vücudun rahatlamasını ve stresin azalmasına yardımcı olabiliyor.

Vücudun toksinlerden arınmasına destek olur. Acı biber bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlayabiliyor. Kış aylarında tüketildiğinde, vücudun mekanizmasının sağlıklı biçimde işlemesine destek veriyor. Turunçgillerin verdiği C vitamini desteğinin iki katını yeşil acı biber tek başına verebiliyor.

Kan dolaşımı sorunu, vücutta hemen her ciddi hastalığın nedenleri arasında yer alır. Düzenli olarak acı biber tüketilmesi durumunda, kan dolaşımı sağlıklı şeklinde geri döner. Bu sayede, kalp rahatsızlıkları, kolesterol, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar önlenebilir.

Ve yine ülser gibi mide rahatsızlıklarına sebep olan mikropları öldürmek için acı biber tüketebilirsiniz. İştah açıcı özelliği herkes tarafından bilinmektedir. Bu dezavantaj gibi görünse de acı biberin metabolizma hızlandırma ve kabızlığı önleme etkisi daha fazladır. Bu sayede zayıflatıcı özelliği vardır. Ayrıca vücuttaki yağı yakma özelliği de bulunur. Lifli bir yapıya sahiptir. Gün içinde bir tane yiyeceğiniz acı biber kabızlık sorununu önler.

 • Romatizmayı Engeller

Acı biberin iyi geldiği rahatsızlıklardan birisi de romatizma rahatsızlıklarıdır. Çağın temel problemleri arasında bulunan bu rahatsızlığın iyileştirilmesi için acı biber tüketilebilir.

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sivri biber ihtiva ettiği vitamin, mineral ve bileşenler sayesinde yüksek oranda antioksidan içerir. Bu durum vücudun savunma mekanizmasını destekler ve bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Yeşil acı biber C vitamini bakımında zengin bir besindir. C vitamini bağışıklığı güçlendiren vitaminlerden biridir.

 • Vücudun Asit Oranını Dengeler

Vücutta asit miktarı ne kadar fazla olursa, yemek borusu ve mide rahatsızlıkları artmaya başlar. Acı biber, vücudun asit miktarını dengelemeye yardımcı olur. Mide ve yemek borusu sağlığını korumaya yardımcı olur.

 • Doğal Ağrı Kesicidir

Özellikle yeşil acı biber içerisindeki kapsaisin maddesi sayesinde migren ve romatizmal ağrılar başta olmak üzere tüm can yakıcı ağrıları hafifletir. Kapsaisin maddesi beynin endorfin salgılamasına neden olur. Bu da kişinin genel ruh halini iyileştirir ve acı, ağrı hissini hafifletir.

Özellikle şeker hastalarının ayaklarında oluşan yanma hissini azaltır. Harici olarak kullanımı durumunda doğal bir ağrı kesicidir. Ağrıyan bölgeye birkaç damla biber yağı uygularsanız ağrınız kısa süre içerisinde hafifleyecektir.

 • Sindirim Sistemini Korur

Sivri biber tam anlamıyla bağırsak ve sindirim dostu bir besindir. Sindirim sisteminin düzenli şekilde çalışmasına destek olan yeşil acı biber, sindirimin dış etkenlerden korunmasını sağlayabiliyor.

 • Yeşil Acı Biber Kilo Verdirir

Acı biber, içerisindeki maddeler sayesinde sindirimi kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Sadece sindirimin hızlanmasını sağlamaz, aynı zamanda vücuttaki fazlalık olan yağların yakılmasına yardımcı olur. Bu sayede iki yönlü kilo vermeyi hızlandırabilir.

Uzmanlar, acı biberi, sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenler için önerirler. Bir yandan iştah açıcı özelliği bulunurken, diğer taraftan sindirimi kolaylaştırır ve yağların yakılmasına destek olur. Acı biber, kilo vermede pratik olarak düzenli kullanıldığında, gözle görülür faydalar sağlayabilir.

 • Kan Pıhtılaşmasını Önler

Kan pıhtılaşması yaşandığında, doğal olarak ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Kan akışı yavaşlar ve çeşitli temel sorunlar çıkmaya başlar. Bu sorun beyinden, vücudun tüm organlarına kadar zararlar meydana çıkarabilir. Acı biber, kanın pıhtı haline gelmesini engelleyerek, sorunların çözümüne destek olabiliyor.

 • Hafızayı Güçlendirir

Sivri biber içerisindeki karnosik asit sayesinde beyinsel işlevlerin düzenli bir şekilde çalışmasına destek olur. Yine bu asit sayesinde hafızayı güçlendirir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Yaşlılığa bağlı olarak gelişen unutkanlığı önler. Çocuklarda hafızanın gelişmesine ve güçlenmesine yardımcı olur.

 • Kemik Hastalıklarını Engeller

Acı biberin faydaları arasında kemik rahatsızlıklarına verdiği katkılar bulunuyor. Kemik erimesi, kemiklerde erken kırılmalar gibi sorunların önüne geçebiliyor.

 • Kan Şekeri Düzeylerini Yönetir

Bu, yeşil acı biberin kalp için ne kadar iyi olduğuna bir diğer yarardır. Yeşil acı biber veya genel olarak tüm biberlerin kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde yardımcı olduğu kanıtlanmıştır, bu da diyabet hastaları için tamamen güvenli olduğu anlamına gelir.

Sadece 40 kalori değerindeki aşırı düşük şeker ve düşük kalorili içerik aynı zamanda yeşil acı biberin bu özelliği ile de uyumludur.

 • Kardiyovasküler Fonksiyonu Destekler

Birçok medya yeşil acı biberleri kalp sağlığı için en çok tavsiye edilen yiyeceklerden biri olarak tanımladı. Yeşil acı biber içeriğinde barındırdığı capsaisin, kan damarlarını düzenleyen hücrelerin, kan basıncını düşüren nitrik oksiti hemen salgılamasına ve ayrıca uzun vadede inme, hipertansiyon ve kalp durmasına engel olur.

Yeşil Acı Biber Kaç Kaloridir?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen birçok insanın diyet menüsünde acı biberlerin yer aldığı bilinmektedir. Çünkü azami derece günlük olarak tüketilen acı biber çeşitlerinin vücut metabolizmasının çalışmasına ve ödem oluşumlarının atılmasına katkı sağladığı klinik olarak kanıtlanmış durumlardır.

Bu yüzden acı biber tüketen insanlar her zaman içerisinde ne kadar kalori değeri olduğunu da merak etmiştir. Yapılan son araştırmalara göre acı biber ürünlerinin 100 gramında toplam 40 kalori değeri bulunmaktadır. Ayrıca orta boy olarak isimlendirilen 150 gram oranında bir acı biberde ise ortalama 60 kalori değeri olduğu bilinmektedir.

Yeşil Acı Biber Nasıl Tüketilir?

Bir yeşil acı biber tiryakisi olsanız dahi yemeklerinizde tükettiğiniz esnada acılık oranına göre az veya çok tüketmeniz gerekmektedir. Örneğin oldukça acı olduğunu bildiğiniz biberlerden günlük sadece 3 tane yemeniz önerilmektedir.

Orta acılı biberlerin 5, hafif acılı biberlerinse 8 tane tüketilmesi uygun görülmektedir. Bu oranlara titizlikle uyulması gerekmektedir aksi halde acı biberler, vücudunuzda oluşabilecek komplikasyonlara zemin hazırlayabilmektedir.

Günlük düzenli olarak belirli ölçülerde tüketilen acı biberin, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu potasyum, mineral ve kalsiyum değerlerini sağladığı neredeyse tüm doktorlar tarafından hastalara bildirilmektedir. Bu bağlamda acı biberin en verimli şekilde tüketilmesi için toz olarak ve yemek kaşığından biraz daha az bir oranda kullanılması önerilmektedir.

Fakat ham haliyle tüketen bireylerin acı biberlerde bulunan tohumları da beraberinde yemeleri gerekmektedir. Çünkü acı biberlerin içeriğinde yer ala antioksidan maddeler ve C vitamini, tohum bölgesinde bulunmaktadır. Bu yüzden her zaman acı biber çeşitlerinin tohumlarının atılmaması ve tüketilmesi önerilmektedir.

Yeşil Acı Biberin Zararları Nelerdir?

Yeşil acı biber, bilinçsiz şekilde tüketilirse, çok sayıda yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerden korunmak için mutlaka belirli seviyelerde tüketilme, yanlış kullanımdan kaçınılmalıdır. Yeşil acı biber aşırı tüketildiğinde yakıcı etkiler gösterebilir.

Bu durum sindirim sisteminin tamamını etkileyebilir. Burada yer alan hücrelerin yapılarını bozabilir. Bu durum kanseri meydana getirebilir. Kansere karşı iyileştirici olan acı biber, aşırı tüketimle kansere neden olabiliyor.

Ayrıca mide duvarının delinmesine neden olabilir. Acı biber aşırı tüketildiği zaman midede çeşitli tahribatlara yol açar. Sürekli devam edecek olan mide sorunlarını meydana getirir, mide duvarını delebilir. Yeşil acı biber aşırı tüketildiğinde bağırsakların düzenini etkileyebilir. Kabızlık ve basur sorunları ortaya çıkabilir.

Acı biberin sahip olduğu yan etkilerin tamamı, aşırı tüketimden kaynaklıdır. Aşırı kullanılmadığı sürece bu yan etkilerin görülme olasılığı düşüktür. Aşırı tüketilmediği halde bazı yan etkileri gösterirse, bu durumda kişinin acı bibere karşı hassasiyeti oluşmuş olabilir. Bu durumda uzmanlara başvurulmalıdır.

Yeşil Acı Biberin 10 Faydası

YouTube video

Yeşil Acı Biberin Fayda ve Zararı Nelerdir? adlı konumuza son verirken, yeşil acı biberin faydaları ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.