Yaşam

Altın Pisi Balığıyla Kore Menüsü Sashimi

Kalkan balığına çok benzeyen ve altın gibi rengiyle göz kamaştıran altın pisi balığı üretim çiftliği ve sashimi

Altın Pisi Balığıyla Kore Menüsü Sashimi

Altın Pisi Balığıyla Kore Menüsü Sashimi; bir balıktan sashimi yapmak garip değil, sashimi zaten balıkla yapılır ama dünyada çiftlikte ilk ve tek üretilen altın renginde pisi balıklarıyla yapılan sashimi ilk olma özelliğini taşıyor. Bu balıklar özel olarak balık çiftliklerinde üretiliyor. Yetişkinliğe ulaşıp belli bir boya ulaştıkları zaman, canlı canlı güney körede bulunan sashimi lokantalarına satılıyor.

Lokantalar bu balıkları yine öldürmüyor, suda yüzmelerini sağlayarak müşteri bekliyor. Müşteri geldiği zaman balığı sudan çıkararak sashimi yapıyor. Böylece balık alabildiğine taze oluyor. Hatta bazen balık müşterinin sofrasına geldiğinde hala kuyruğu veya gözleri oynayabiliyor. Bu durumu daha önce hazırladığımız canlı balıkla sashmi adlı konumuzu inceleyerek videosunu izleyebilirsiniz.

Altın Pisi Balığı Faydaları Nelerdir?

Pisi balığı denizin tabanında kumlu ve çakıllı alanlarda yaşayan bir balıktır. Rengi deniz tabanına uygun bir renkte kum rengindedir. Ve Yine bu balığın derisi kum taneleri gibidir. Kalkan balığı ve vatoz balığına benzetilen pisi balığının vatoz gibi uzun bir kuyruğu yoktur.

Pisi balığı da denen pisi balığı hakkında geniş bilgi edinmek isterseniz, onu da yine daha önce hazırladığımız pisi balığı özellikleri adlı sayfamıza göz atabilirsiniz. Ancak Güney Kore’nin çiftliklerinde yetiştirilen pisi balığının en büyük özelliği altın renginde bir balık olmasıdır. Bu renk eti için bir farklılık oluşturuyor mu bilinmez; fakat Güney Kore’de oldukça popüler bir yiyecek olmuş durumda…

Altın Pisi Balığıyla Kore Menüsü Sashimi

Can alıcı altın rengiyle müşterilere yapılan özel servisle, restoranların vazgeçilmezi olduğu muhakkak, ama şimdi de altın pisi balığı yemenin ne gibi faydaları var? Birazda buna bakalım. Hemen aşağıda Altın pisi balığı faydaları maddeler halinde sıralanmıştır:

 • Zeytinyağıyla kızartarak tüketmek sarılığı giderir.
 • Romatizmanın giderilmesinde yararlıdır.
 • Pisi balığının yağı vücuda masajla uygulanabilir.
 • Erken yaşlanmanın önüne geçer.
 • Kanser ve verem gibi hastalıklara karşı etkilidir.
 • Cilde yumuşaklık kazandırır.
 • Alerjik reaksiyonları önleyici güce sahiptir.
 • Vücutta omega 3 oranını artırır.
 • Pisi balığı bağırsaklarda oluşan yaraları giderir.
 • Pisi balığı vücutta yumuşatıcı bir etki oluşturur.
 • Hücre yenileyici özelliğe sahiptir.
 • Verem hastalığının yok edilmesinde önemlidir.
 • Pisi balığı vücudu kuvvetlendirici etki oluşturur.
 • Vücudun enerjik kalmasına olanak sağlar,
 • Vücuttaki kaşıntının giderilmesinde yararlıdır.
 • Kemik erimesinin önüne geçer.
 • Cilt çatlaklarını onarmada son derece başarılıdır.

Pisi Balıkları Nasıl Çoğalır?

Yaz mevsiminde ürerler ve bir üremede elli milyon ila altmış milyon arası yumurta bırakırlar. Üreme zamanların da denizin derin olduğu yere giderler. Sığ sularda yumurta bırakmazlar. Çünkü akıntıda yumurtalar sürüklenmektedir.

Bu yüzden üreme zamanı derin sulara gitmektedirler. Pisi balıklarının üreme ile ilgili yaptıkları göçlere ait gözlemlere göre, altmış milyon kadar pisi balığı üreme için bir araya gelmektedir.

Derin sular da yumurtadan çıkan pisi balığı yavruları bir ay boyunca deniz yüzeyinde kalmaktadırlar ve deniz yüzeyine çıktıkları anda da yüzmeye başlarlar. Bu süre içinde bu balıklar gelişirler.

Bu bir aylık sürenin bitiminden sonra bu balıklar yaşam alanları olan sığ sulara akıntı yardımı ile gelirler. Büyük pisi balıkları ise suyun dibine inerek yaşamaya devam etmektedirler. Büyük bir pisi balığı en fazla elli santim olurken, bu balıkların ortalama sahip oldukları boy yirmi beş santimdir.

Altın Pisi Balığı Üretim ve Sashimi

YouTube video

Altın Pisi Balığıyla Kore Menüsü Sashimi adlı konumuza son verirken, pisi balığı ile alakalı videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirisiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu