Dini Bilgiler

Uhudu Ziyaret Etmenin Adapları Nelerdir?

Dağların en faziletlisi olan ve Resulullah sav sevdiği dağ olan uhudu ziyaretin önemi, adap ve edepleri...

Uhudu Ziyaret Etmenin Adapları Nelerdir?

Uhudu Ziyaret Etmenin Adapları Nelerdir? Açıkçası eğer umre veya hac yaptıysanız, selefi yani başka bir deyişle vehhabi anlayışının kabir ziyaretini hoş karşılamadığına mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Resulullah sav bizzat uhud şehitlerini ziyaret etmesine rağmen, vehhabi anlayışına sahip bir kafa bu sünneti de görmezden gelerek, kabir ziyaretini caiz bulmuyor.

Dahası say ki Uhud’a gittiniz, bir Yasin’i şerif okumanıza bile müsaade etmiyorlar, sizi uyararak Yasin’i şerif okumamanız gerektiğini söylüyorlar. Hatta bir kısmı kabirde kuran okumanın bidat ve günah olduğunu da söylüyor

Hâlbuki bu konuda gayet sarih ve açık bir hadis vardır. Hatta kabirde kuran okunacağına dair birkaç hadis ve ehli sünnet imamlarının caizdir fetvası vardır. Şimdi biz bu husustaki en önemli ve en bilinen hadisi hemen aşağıda zikredelim.

“Ölülerinize Yasin suresini okuyun” (Ebû Dâvûd, Cenâiz, 24; İbni Mâce, Cenâiz, 4; Nesâî, Amelü’l-Yevm ve’l-Leyl, Sf. 58)

Hadis o kadar açık ki, bir tevile bile gerek yok, fakat yine bazı selefiler bu hadisteki ölüler kelimesini tevil ederek, ölmek üzere olan insan için olduğunu söylüyorlar. Oysa selef ve vahhabi itikadında tevil yoktur. Ayetler hadisler nasıl yazılmışsa öyledir. Hal böyleyken, itikatlarını sarsan bu hadis karşısında tevile giderek, hadisi garip bir şekilde tevil ediyorlar.

Öte yandan konumuz selefiler ya da başka bir deyişle vehhabiler olmadığından “vehhabi anlayışını” burada sonlandırıyoruz. Geniş malumat sahibi olmak için vehhabilik inancı hakkında hazırladığımız sayfaya göz atabilirsiniz. Şimdi gelelim uhudu ziyaretin adaplarına…

YouTube video
Müslümanca ve güzel bir münazara…

Uhud Nasıl Ziyaret Edilir?

Uhud; Resulullah sav mescidinden, yani Mescidi Nebeviden yaklaşık olarak beş kilometre uzaklıktaki bir bölgedir. Resulullah sav Uhud’u her Perşembe gecesi ziyaret etmiştir. Bu yüzden Uhud’u Perşembe günü ziyaret etmek sünnettir.

Ayrıca gece ziyaret ettiğinizde, orada görevli, yetkili veya ziyaretçiler yoktur. Yatsa namazından sonra yapacağınız ziyaret bu yüzden sizin için çok kolay ve rahat olacaktır. Mescidi nebevinin kuzeyine bakan arka kapısından çıktığınızda, önünüze çıkan upuzun yol, Uhud’a gider, ister bu yolu yürüyerek gidin, isterseniz, hemen mescidin kapısında bulunan herhangi bir araca el kaldırarak Uhud’a gideceğinizi söyleyin.

Orada bütün sivil araçlar taksidir. Belli bir ücrete anlaşarak Uhud’a gidebilirsiniz, hatta işiniz uzun değilse, sadece Yasin okuyarak geri dönecekseniz, taksiyle anlaşarak geri dönüş içinde sizi beklemesini sağlayabilirsiniz.

Kabirde ölülere, şehitlere Yasin okumanın hikmetine gelince, Yasin-i şerifte bir sürü hikmet var. Yasin-i şerif Kuran-ı Kerimin kalbidir. Ayrıca yukarıdaki hadiste bizzat Yasin suresi okunması emredilmişken bu emirde yerine getirilmiş olur. Aşağıda yine Yasin-i şerifin faziletine dair Deylemiden rivayet edilen bir hadisi nakledelim:

Yasin-i şerif okuyun. Onda, on bereket vardır:

  • Aç okursa, doyar.
  • Çıplak, okursa, giyinir.
  • Bekâr okursa, evlenir.
  • Korkan okursa, emin olur.
  • Mahzun okursa, ferahlar.
  • Misafir okursa, seferde yardım görür.
  • Kayıp olan bulunur.
  • Hasta okursa, şifa bulur.
  • Ölüye okunursa, azabı hafifler,
  • Susayan okursa, suya kavuşur.

Uhud’da Yasin-i Şerif okurken Uhud’un Efendisi, Müslümanların gönül sultanı Hazreti Hamza’nın kabrini seyredin. Oradaki manevi havadan istifade etmeye çalışın. Eğer birileriyle gitmişseniz, dünyaya ait boş kelamlar etmeyin. Şehitler hürmetine kendinize, ailenize ve sevdiklerinize dua edin. O topraklara sahabenin ve Resulullah sav ayaklarının değdiğini düşünerek nasıl da muazzam bir yerde olduğunuzu tahayyül edin.

Eğer Uhud dağına ve okçular tepesine çıkmak istiyorsanız, Uhud‘u gündüz ziyaret edin. Çünkü gece bunu yapmak zor olacaktır. Öte yandan Uhud’u Medine’de bulunduğunuz müddet içinde her hafta Perşembe günü ziyaret ederek sünnet sevabı kazanabilir, o manevi havanın feyzinden istifade edebilirsiniz.

Uhudu Ziyaret Etmenin Adapları Nelerdir?

Uhud Dağının Önemi Nedir?

Uhud dağı Resulullah sav Uhud savaşında müşriklere karşı sığınıp kendilerini korudukları dağdır. Bu yüzden Uhud dağı, dağlarında en faziletlisidir. Resulullah sav bu dağı sevmiş, bu dağ hakkında şöyle buyurmuştur:

“Uhud öyle bir dağdır ki, o bize muhabbet eder, biz de ona muhabbet ederiz” – Müslim, Hac, 504

Uhud dağının Peygamberimize sav sevgisinin ne kadar büyük olduğuna şu hâdise ışık tutuyor. Bir gün Habibullah Efendimiz sav Hz. Ebu Bekir, Ömer ve Osman (ra) Uhud dağının üzerine teşrif edince, Uhud dağı onların aşkıyla coşar ve sallanmaya başlar. Bunun üzerine Rasûl-i Kibriya sav kadem-i şerifi ile uyararak, onu teskin için şöyle buyurur:

“Sâkin ol ey Uhud! Üzerinde bir peygamber, bir sıddık ve iki şehid var” – Tirmizi, Menakıb, 18

İşte bu hadisi şerifte Resulullah sav mucizelerinden biridir. Sıddık Olan Hazreti Ebu Bekir’dir. Şehit olmadı. Hazreti Osman ve Hazreti Ömer ise şehit olarak vefat ettiler. Resulullah sav efendimizin Uhud’a olan muhabbetini onun şu hadislerinden de anlayabiliriz:

“Allah’a yemin ederim ki, sahabilerimle birlikte şehid olup, Uhud dağının eteklerinde gecelemeyi ne kadar isterdim” – Beyhakî, Delâil, III, 307

Muhammed Mustafa Efendimiz, (sav) daha sonraları Uhud şehidlerini ziyareti âdet edinmiş ve onları ziyarette yüksek sesle şu ayeti okumuştur:

“Sabrettiğiniz için size selâm olsun. Âhiret saadeti ne güzel!” – Râd, 24

Resulullah sav yine Uhud şehitliğini Müslümanların ziyaret etmesi ve bu ziyareti teşvik için şöyle buyurdu:

“Allah’ım; kulun ve resulün onların şehit olduklarına şahitlik eder, onlar da kıyamet gününe kadar kim kendilerini ziyaret eder ve selam verirse, kendisine mukabelede bulunurlar.” – Hâkim, Müstedrek,

Bu hadisten de anlaşılacağı üzere Uhud’u ziyaret etmek virt edinilmeli, her Perşembe mutlaka uhud adab ve edep ile ziyaret edilmelidir. Nitekim biz Müslümanların Uhud dağından, Uhud savaşından ve Uhud’un şehitlerinden, oranın cennet kokusundan alacağımız onlarca feyiz, bereket ve inkişaf vardır. Allah hepimizi istifade edenlerden eylesin. Âmin.

Uhud Dağı Okçular Tepesi

YouTube video

Uhudu Ziyaret Etmenin Adapları Nelerdir? adlı konumuza son verirken uhud ile alakalı videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.