Bitkiler

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm ve Faydaları

Çekirdeği bile birçok hastalığa şifa olan, çekirdekli siyah kuru üzümün neye yaradığına dair keyifli bilgiler

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm ve Faydaları

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm ve Faydaları; Bazı yemişlerin veya meyvelerin kurutulmuş hali, taze halinden daha faydalı ve daha değerlidir. Çekirdekli siyah kuru üzümde bu yemişlerden biridir. Demir deposu olan ve insan sağlığına muhteşem etkileri bulunan Çekirdekli siyah kuru üzüm bağışıklığı da güçlendirerek vücudu dirençli hale getirerek hastalıklardan korur.

Doğru ve yerinde tüketildiği takdirde, kilo alma sorununu da çözen bu muazzam meyvenin en önemli faydalarından biride kan yapıcı olmasıdır. Kan yapan ve kanı sulandıran çekirdekli siyah kuru üzüm, böylece anemi olanların ve kalp damar rahatsızlığından mustarip bireylerin vazgeçilmez yiyecekleri arasında olmayı gerektirir.

Tabi birde çekirdeksiz kuru üzüm var. Bu üzümün faydalarını da Kuru Üzüm Neye İyi Gelir? Başlığı altında daha önce yayınlamıştık. O yazıyıda okumak isteyenler linke tıklayarak veya keyifli bilgi sitemizde ki arama butonuyla aratarak o konuya ulaşabilir. Biz ise şimdi Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm konusuna devam edelim

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm Nedir?

Kimi yörelerimizde ağacı “asma” diyerek adlandırılan ve yemişi olan siyah üzümün olgunlaşma aşamasından sonra toplanıp çekirdekleriyle beraber kurutularak elde edilen meyvenin kurusuna çekirdekli siyah kuru üzüm denir.

Pek çok derde derman olan siyah kuru üzüm, kalp sağlığından cilt sağlığına kadar birçok problemin giderilmesine yardımcı olur. İçerisinde bulunan antioksidanlar ve mineraller sayesinde, vücudun daha dirençli olmasına fayda sağlar.

Ülkemizde birçok bölgede bolca yetiştirilen ve şırası, pekmezi de yapılarak sıklıkla tüketilen bu yemiş kansızlık probleminin ilacıdır. Her evde mutlaka bulunması gereken bu sağlıklı yemiş, tek başına tüketildiğinde kişiyi pek çok hastalıklardan korur.

Çekirdekli siyah kuru üzüm içerisinde yüksek oranda potasyum ve kalsiyum vitaminleri yer almaktadır. Aynı zamanda bir demir deposu olan ve yüksek besin değeri ile insan vücudunda oluşturduğu etkilerle dikkat çekmektedir. Bu besin değerine sahip olan çekirdekli siyah kuru üzümün faydalarını bilmek ve en iyi şekilde değerlendirmek gerekmektedir.

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm ve Faydaları

Çekirdekli Siyah Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Bu kuru üzümü yerken “Çekirdekleriyle beraber yiyin” tavsiyesini mutlaka sizde sık sık duymuşsunuzdur. Özellikle çekirdekleri kırılarak tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından da dile getirilmektedir. Aynı zamanda sadece siyah kuru üzüm çekirdeği tek başına öğütülmüş olarak da tüketilmektedir. Çekirdekli siyah kuru üzümün faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kan ilaçları kadar etkili üzüm, kandaki demir depolarını doldurur.
 • Demir eksikliğine bağlı sorunları da ortadan kaldırmaktadır.
 • Kişiyi daha enerjik yapar,
 • Demir eksikliğinin yorgunluk ve halsizliğini ortadan kaldırır.
 • Siyah üzümü ara öğünlerde tüketmek, kanı temizler
 • Saç köklerini güçlendirir
 • Saçtaki problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Kemiklerin gelişmesine yardımcı olur.
 • Yaşlılarda görülen kemik erimesi problemini önler.
 • İçerisinde büyük miktarda bulunan demir, kansızlığı giderir.
 • Metabolizmayı hızlandırır, bağırsaklarınızı çalıştırır.
 • Bağırsak parazitleri sorununu ortadan kaldırır.
 • Cildin daha genç görünmesini sağlar.
 • Kalp sağlığına da büyük faydası vardır.
 • İçinde bulunan potasyum, kan basıncının düzenler.
 • Karaciğerde biriken zehirli atıkların temizlenmesine yardımcı olur.

Her gün Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm Yemenin 12 Faydası

Doktorların bazı hastalar için özellikle tavsiye ettiği doğal ürünler listesinin başında çekirdekli siyah kuru üzüm gelir. Özellikle de siyah kuru üzümün insan sağlığına faydaları inanılamayacak kadar fazladır. Çocuklarınıza okula gitmeden önce mutlaka on adet kadar kuru üzüm yedirin.

Böylece çocuğunuzun vücudu direnç kazanacak varsa alerjisini veya kaşıntısını giderecektir. Siyah demli çayı çok içenlerinde ellerinde ayaklarında kaşıntı olur. Çekirdekli siyah kuru üzüm ile kaşıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Sedefe bağlı kaşıntılara da iyi gelir. Ayrıca aşağıdaki faydaları da kaçınılmazdır:

 • 01 – Beynimizin çalışmasına en çok yardım eden ceviz ile aynı sırada yer alır.
 • 02 –  Kalp hastaları için adeta bir şifa kaynağıdır.
 • 03 –  Karbonhidrat ve protein besin değerleri yüksektir.
 • 04 –  Çekirdekli kuru üzüm; kanı sulandırır.
 • 05 – Kansızlık ile mücadele eden hastaların özellikle tüketmesi gerekir
 • 06 – Kanın temizlenmesinde oldukça büyük katkılar sağlar
 • 07 – Böbrek ve bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • 08 – Düzenli olarak kuru üzüm tüketildiğinde vücuttaki yağları yakar
 • 09 – Kuru üzüm, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • 10 – Cildi oldukça yeni ve taze bir görünüme kavuşturur.
 • 11 – Magnezyum içeriği yüksek olduğundan enerjinizi arttırır.
 • 12 – Kuru üzümün kabuğunda bulunan vitamin, kansere karşı koruyucudur.

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm Nasıl Tüketilir?

Siyah kuru üzüm her zaman alınıp, istenildiği gibi tüketilebilir. Adeta bir kuruyemiş gibide tüketilebilen kuru üzüm özellikle sabahları aç karnına on tane yenildiğinde, daha sağlıklı bir cilt elde edilebilir. Günde minimum beş tane tüketilmesi önerilir.

Diyet programlarında, kilo vermek isteyenler için bu sayı değişiklik gösterebilir. Özellikle çekirdekli siyah kuru üzüm tüketmek, vücut direncini arttırarak kişiyi pek çok hastalıktan korur. Kalorisi yüksek olduğu için fazla tüketmek kilo alımına neden olur.

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm Hakkında Sık Sorulan Sorular

YouTube video

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm Nasıl Yenir?

Kuru üzüm günde en fazla bir avuç tüketilebilir. Tüketimi sırasında, kuru üzüm çekirdeklerinden ayrılmamalıdır. Bu hem midemiz için hem de kuru üzümün tüm faydalarını tam anlamı ile edinebilmek için yararlıdır. Su ile birlikte tüketilmesi durumunda, sindirim sitemini hızlandırıcı bir etkisi olur. Eğer; sindirim sisteminizin düzenlenmesi için kullanacaksanız muhakkak su ile birlikte, düzenli olarak tüketmelisiniz.

Çekirdekli Siyah Kuru Üzümün Şeker Oranı Nedir?

Şeker oranının fazla olduğu yiyecekler arasında siyah üzüm de vardır. Kurutulmuş siyah üzümde, 100 gram içinde 16 gram şeker bulunuyor. Şeker oranının yüksek oluşu, dikkatli olmayı da gerektiriyor. Siyah kuru üzüm normal şartlarda kan şekerini düzenlese de fazla tüketimi kilo aldırmaya elverişlidir.

Özellikle şeker hastaları, siyah kuru üzüm tüketirken dikkatli olmalıdır. Fakat unutmamak gerekir ki meyvelerde bulunan şekerler liflere bağlı olduğundan kristalize edilmiş şekerler gibi zararlı değildir.

Siyah Kuru Üzümün Çekirdeği Faydalımı?

Üzüm çekirdeği Dünyada tespit edilmiş en güçlü antioksidanları içerir. Üzüm çekirdeğinde E vitamininden 50 kat, C vitamininden 20 kat daha fazla antioksidan gücü vardır.Üzüm çekirdeği ayrıca Omega-3 ve Omega -6 yağ asitleri ile resveratrol adlı antiokdidan bir madde içerir. Bilim Dünyası resveratrol maddesine 21.Yüzyılın en büyük keşfi ve antibiyotiğin bulunması kadar önemli bir olay olarak bakmaktadır.

Çekirdekli Siyah Kuru Üzümün Kansere Etkisi Nedir?

Siyah üzümün çekirdeğinde bulunan resveratrol, çok güçlü bir antioksidandır. Yapılan araştırmalar; bilhassa kan kanseri, akciğer, prostat, kolon ve pankreas gibi çeşitlerde kanserli hücreleri öldürücü etki gösterdiğini gösteriyor. Taze siyah üzümü çekirdeği ile beraber günde bir salkım ya da bir avuç çekirdekli kuru üzümü tüketmenizde yarar var.

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm İshal Yapar mı?

Birçok faydası olan çekirdekli siyah kuru üzüm, fazla tüketildiğinde ishal problemine neden olur. Aşırı tüketimde midede hazımsızlık oluşur. Bununla beraber karın ağrısına da neden olur ve ishal sorunları görülmeye başlar. Früktoz hassasiyeti olan kişilerin ise çekirdekli siyah üzüm tüketmesi, kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.

Çekirdekli Siyah Kuru Üzümün Saça Faydaları Nelerdir?

Siyah kuru üzüm bol miktarda demir içerdiği için, saçların güçlenmesine yardımcı olur. Saçlarda oluşan kırılmalar ve kopmalar için düzenli olarak siyah kuru üzüm tüketilmelidir. Gün içerisinde tüketildiğinde saça canlılık katar. Kan değerlerinin düzelmesiyle beraber, saç sorunlarının da ortadan kalkacağı bir gerçektir.

Çekirdekli Siyah Kuru Üzümün kalbe Faydası Var mı?

Üzüm içerdiği Omega yağ asitleri ve resveratrol ile iyi huylu kolesterolü (HDL) arttırır, kötü huylu kolesterolün (LDL) damar endotelindeki zararlı etkilerini azaltır. Ayrıca kanı inceltir, damarları genişletir ve kalbi korur.

Yüksek tansiyonu düşürerek ve kanın pıhtılaşmasını önleyerek felç riskini azaltır. Yarım litre üzüm suyu 45 dakika içerisinde alyuvarların yapışkanlığını yarıya indirir. Üzüm enfaktüse neden olan kalp damarlarının kasılmasını azaltır.

Çekirdekli Siyah Kuru Üzümün Zararları Nelerdir?

Aslında yaratılmış olan ve insanlığın insiyatifine sunulan hiçbir meyve ve sebzede hatta bitkide zarar yoktur. Önemli olan bitkiyi veya sebzeyi doğru zamanda ve doğru oranda kullanmaktır. Çekirdekli siyah kuru üzümü de abartmadan yemenin bir zararı yoktur. Ancak yine de diyabet ve obez hastalıkları ile mücadele eden kişilerin kullanım hususunda daha dikkatli olması gerekmektedir.

Doğal tatlandırıcı olması itibari çocuklarınızda tüketimini abartırsanız şeker hastalığına yol açabilme durumu oluşabilir. Çekirdekleri ile birlikte tüketemeyecek kadar küçük çocuklar ve yaşlılar için çekirdeksiz tüketilmesi önerilir.

Alerjiye Karşı Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm

YouTube video

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm ve Faydaları adlı konumuza son verirken, çekirdekli siyah kuru üzümün faydaları ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir Yorum

 1. Cebinde taşıyıp aperatif olarak her gün bir avuç yiyeceksin. Kan yapar, yüzü güzelleştirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu