Yaşam

Çöl Kabilesi Ve Develerle Çölde Festival

Pakistan çöllerinde yaşayanların deve derisine kına ile yaptıkları o muazzam süslere hayran kalacaksınız!

Çöl Kabilesi Ve Develerle Çölde Festival; ilk defa bir konuya nereden başlayacağımı bilemedim. Fakat “Bu konudaki videoya hayran kaldım” dersem yeridir. O kadar profesyonel bir çekim olmuş ki, ne bir dış sese ne de bir anlatıma ihtiyaç kalmamış. Görseller ise adeta birer sanat mesabesinde…

Develerin üzerindeki desenler, her biri birbirinden farklı, her biri farklı bir emeği ve her biri birbirinden güzel. Daha önce bu kadar muazzam bir deve süsü görmemiştim. Pakistan’ın Kolistan Çölünde yaşayan, çöl ahalisinin yine çölde düzenlediği bir festivalden görüntülerle oluşan bu video görüntü ve açılarla çok hoş olmuş…

Yapmacıksız, sade, teknolojiden uzak sanki bu asrı yaşamayan, bu asra şahit olmayan bir yer. Traktör ise amaç dışı bir eğlence aracı olarak kullanılıyor. Daha önce Pakistan’ı tanıtan ve Pakistan hakkında bir konu hazırlamıştık. Bu videonun koca bir ülkenin en ücralarında yaşanan bir bilinmeyen olması hasebiyle çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Kolistan Çölü Nerede?

Pakistan’ın Pencap eyaletinin güney kesiminde Büyük Thar Çölü’nün bir parçasını oluşturan büyük bir çöldür. Sindh eyaletine ve Hindistan’ın Rajasthan eyaletine kadar uzanır. Antik çağda, Kolistan, Himalayalardan gelen erimiş sularla beslenen büyük bir nehri olan verimli bir bölgeydi ve bu nedenle MÖ 4000 kadar erken bir tarihe uzanan İndus Vadisi Uygarlığı döneminden kalma yüksek bir antik yerleşim yoğunluğuna sahiptir.

Bölge daha sonra kervan ticareti için bir merkez haline geldi ve ortaçağda ticaret yollarını korumak için çok sayıda kalenin inşasına yol açtı. Derawar Kalesi bunların en iyi korunmuş örneğidir. En yakın büyük şehir, çölün kenarından 30 km uzaklıktaki Bahawalpur şehridir. Çöl, yaklaşık 480 kilometre uzunluğunda ve 32 ila 192 kilometre arasında değişen bir genişliğe sahiptir.

Çöl Kabilesi Ve Develerle Çölde Festival

Kolistan Çölünde Geçim Kaynağı

Kolistan ekonomisinin bel kemiği hayvancılıktır. Bölgede hayvancılık dışında çok az geçim kaynağı mevcuttur. Kolistan’da özellikle develer, etleri ve sütleri, ulaşım aracı olarak kullanımı ve yarış ve deve dansı gibi eğlenceler için değerlidir.

Kolistan’da iki tür deve bulunur: Marrecha veya Mahra, ulaşım veya yarış-dans için kullanılır. Berella süt üretimi için kullanılır ve hayvan başına günde 10-15 litre süt üretebilir. Yörenin temel ihtiyaçlarının yanı sıra süt, et ve yağ ihtiyaçlarının karşılanmasında da büyük öneme sahiptir. Göçebe yaşam tarzı nedeniyle, halkın ana zenginliği, satılık yetiştirilen, sağılan veya yünleri için budanan sığırlarıdır.

Üstelik izole oldukları halde, yiyecek, giyecek ve günlük kullanım gibi tüm ihtiyaçları için kendilerine güvenmek zorunda kaldılar. Böylece tüm zanaatları başlangıçta ihtiyaçtan doğdu, ancak daha sonra mallarını başka yerlere de ihraç etmeye başladılar. Çöl alanlarındaki tahmini besi hayvanı sayısı 1,6 milyondur.

YouTube video

Çöl Kabilesi Ve Develerle Çölde Festival adlı konumuza son verirken, çöl ve develer ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak ve siteyi doğru görüntülemek için, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak sayfayı yenileyin.