Sağlık

Evde Yüksek Tansiyonu Düşüren 20 Doğal Gıda

Her gün düzenli egzersiz, hareketli yaşam ve doğru beslenme asrın hastalığı olan hipertansiyonu engelliyor

Evde Yüksek Tansiyonu Düşüren 20 Doğal Gıda

Evde Yüksek Tansiyonu Düşüren 20 Doğal Gıda; Yüksek tansiyon kanımızın damarlara uyguladığı yüksek basınç miktarıyla oluşur. Her şeyden önce bir tansiyon hastasıysanız, mutlak doktor kontrolüne devam etmeli, ek olarak ise aşağıda sırasıyla faydalarından bahsedeceğimiz gıdaları tüketebilirsiniz.

Zaten bir süre sonra tansiyonunuz düşer, her şey yoluna girerse, tansiyon ilaçları kullanıyor olsanız, bile doktorunuz kullandığınız ilacın dozunu düşürebilir veya tedaviyi sonlandırabilir. Fakat siz tansiyon düşüren gıdalar tüketiyorsunuz diye tedavinizi yarım bırakmayın veya ilaçlarınızı terk etmeyin.

Bu arada asrın hastalığı olan, en çok ileri yaşlarda görülen ve neredeyse her on kişiden birinde bulunan, yüksek ve düşük tansiyon hakkında geniş bilgi edinmek istiyorsanız, sitemizde daha önce tansiyon hakkında hazırladığımız tansiyon hastalığı adlı konumuza göz atabilirsiniz.

Tansiyonu Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

Her şeyden önce eğer sigara kullanıyorsanız, mutlaka sigara kullanımını terk etmelisiniz. Çünkü sigarada bulunan nikotin adlı madde kana karışarak, damar yollarını daraltır, zaten damarların genişlememesi yüzünden tansiyon hastası iseniz, bir de sigara içmenin verdiği tahribat elbette yadsınamaz.

Öte yandan eğer kilolu iseniz, kilo vermekte yüksek tansiyonu düşürmeye fayda sağlar. Mutlaka iyi bir diyetle kilo vermeye çalışın. Yağlı yiyecekler, paketlenmiş gıdalar tüketmemeye özen gösterin. Özellikle tuzdan uzak durun. Tuz tansiyon hastaları için en az sigara kadar zararlıdır. Şimdi “Vücudun tuza da ihtiyacı var” Diyeceksiniz. Haklısınız. Lakin insan yediği bitkisel gıdalardan bile kendine lazım olabilecek oranda tuz ihtiyacını giderir.

Bu yüzden hariçten bir de siz tuz kullanmayın. İlle de kullanacaksanız, çok cüzi miktarda, kaya tuzu kullanmalısınız. Bu tuzu da doktorunuzun önerdiği miktarları aşmadan kullanmalısınız. Ayrıca beslenme düzenini değiştirmelisiniz.

Günün en az bir öğününü meyve ve sebze yiyerek geçiştirmelisiniz. Diğer öğünü ise sebze ve salata ağırlıklı en azından yediğiniz yemekle yarı yarıya olmak şartıyla tüketmelisiniz. Başka bir hastalığınız yoksa mümkünse iki öğün yemelisiniz.

Son olarak hareketsiz yaşamı terk etmelisiniz. Hareketsizlik sizi öldürüyor, siz farkında değilsiniz. Mutlaka hareketli bir yaşama dönüş yapın. En azından her gün aslanlar gibi yürüyün. Doktor tavsiyesi ile günlük en az 7000 adım atmalısınız.

Çok gençseniz günlük 20.000 adım atın. Yapamıyorsanız, 10 000 adım atın;  en önemlisi düzenli olarak her gün bu adımları tempolu olmak şartıyla atın. Bu adımlar sizin yiyeceğiniz tüm yiyeceklerden ve kullanacağınız tüm ilaçlardan daha çok sağlığınıza katkıda bulunacaktır. Nitekim bunu yaşayarak göreceksiniz.

Evde Yüksek Tansiyonu Düşüren 20 Doğal Gıda

En Çok Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Aşağıda sırasıyla damarlar üzerinde etkili olan, tansiyonu dengeleyen ve kan basıncını düşüren gıdaları sırasıyla aktaralım. Bu gıdaların başında limon ve sarımsağın geldiğini artık hepimiz biliyoruz. Fakat biz yine de zikredelim:

 • 01 – Yüksek Tansiyon İçin Limon Tüketin

Sarımsak da halk arasında tansiyon düşürücü etkisi en çok bilinen besindir. İçeriğindeki nitrik asit ile hidrojen sülfür, kan basıncını düşürür. Limonunu bilinen en büyük özelliği kan damarlarının esnekliğini sağlayarak, kan basıncını düşürür.

 • 02 – Yüksek Tansiyon İçin Sarımsak Tüketin

Sarımsaktaki allisin bileşiği kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Allisin, sarımsak ezildiğinde veya doğrandığında açığa çıkan bir bileşiktir. Marketlerdeki sarımsak takviyelerine ise itibar edilmemeli, taze sarımsak tüketilmelidir.

 • 03 – Yüksek Tansiyon İçin Brokoli Tüketin

Brokoli, kan basıncını düşürmeye yardımcı dört sihirli bileşik olan kalsiyum, potasyum, magnezyum ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Yapılan çalışmalar, diyetinde bol brokoli tüketen kişilerde daha düşük oranda kalp hastalığı görüldüğünü söylemektedir.

 • 04 – Yüksek Tansiyon İçin Bitter Çikolata Tüketin

Mayıs 2017’de yapılan bir çalışmada, flavonol bakımından zengin bitter çikolata, kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasıyla direkt olarak bağlantılı bulunmuştur. Çalışma, bitter çikolatadaki flavonollerin kan damarı işlevlerini geliştirmeye yardımcı olduğunu söylemektedir.

 • 05 – Yüksek Tansiyon İçin Yağlı Balık Tüketin

Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar, iltihabı azaltan ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitleri bakımından zengin besinlerdir. Ayrıca kalsiyum emilimini arttıran, antidepresan özelliği olan ve kan basıncını düzenleyen D vitamini açısından da oldukça zenginlerdir.

 • 06 – Yüksek Tansiyon İçin Pancar Tüketin

Pancar, kan basıncını düşüren nitrik oksit açısından zengindir. Araştırmalar, pancar suyu içmenin sistolik (büyük) tansiyonunuzu 4 ila 5 mmHg düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Marketlerde, paketle satılan, hazır pancar suyu alacaksanız ekstra şeker eklenmemiş olduğundan emin olun.

 • 07 – Yüksek Tansiyon İçin Muz Tüketin

Muz, potasyum açısından zengindir ve ortalama büyüklükte bir muz yaklaşık 420 miligram potasyum içerir. Bu, önerilen günlük alımın yaklaşık yüzde 9’udur. Muz ayrıca lif açısından da zengindir ve meyve bazlı içeceklere, unlu mamullere ve dondurulmuş tatlılara doğal bir tat verir.

 • 08 – Yüksek Tansiyon İçin Zeytinyağı Tüketin

Zeytinyağı kalorisi yüksek olabilir, ancak sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Polifenol bakımından zengin olan zeytinyağı özellikle yüksek tansiyondan muzdarip kadın hastalarda tercih edilmelidir.

 • 09 – Yüksek Tansiyon İçin Tuzsuz Tohumlar Tüketin

Tansiyonunuzu düşürmek için kabak, keten ve ayçiçeği gibi tuzsuz tohumları salataya, yoğurt veya yulaf ezmesine ekleyin. Tohumlar, kan basıncınızı kontrol etmeye ve kan damarlarınızı gevşetmeye yardımcı olan magnezyum gibi hayati bir mineral kaynağıdır.

 • 10 – Yüksek Tansiyon İçin Baklagiller ve Fasulye Tüketin

Günlük bir fincan bezelye, mercimek, nohut veya fasulye kan basıncınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Baklagiller ve fasulye lif bakımından zengindir ve aynı zamanda koroner kalp hastalıklarından korunmaya da yardımcı olabilir.

 • 11 – Yüksek Tansiyon İçin Kırmızı Meyveler Tüketin

Yaban mersini, çilek ve böğürtlene zengin renklerini veren pigmentler aynı zamanda kan damarlarınız için de bir avantaj sağlar. Antosiyanin adlı bu doğal bileşik arter duvarlarının daha geniş ve esnek olmasına yardımcı olarak kan basıncınızı düşürmeye ve dolaylı olarak kalp sağlığınızı iyileştirmeye katkıda bulunur.

 • 12 – Yüksek Tansiyon İçin Yeşil Sebzeler Tüketin

Tabağınızı ıspanak, brokoli, lahana gibi yapraklı yeşillerle doldurun. Bu gıdaların içerdiği potasyum, sodyumun vücudunuzdan çıkmasını sağlar ve kan damarı duvarlarınızdaki gerilimi rahatlatır. Sofranızdan yeşil yapraklı sebzeleri eksik etmeyin ve onları çiğ yiyin

 • 13 – Yüksek Tansiyon İçin Yoğurt Tüketin

Kalsiyum iyi tansiyon kontrolü için kilit bir aktördür, çünkü kan damarlarınızın gerektiğinde kendilerini sıkılaştırmasına ve gevşetmesine yardımcı olur. Sade, az yağlı yoğurt, diyetinize fazla miktarda şeker veya yağ ilave etmeden kalsiyum katkısı için iyi bir yoldur.

 • 14 – Yüksek Tansiyon İçin Greyfurt Tüketin

Greyfurt, portakal ve limon gibi turunçgiller tansiyonu düşüren güçlü bir etkiye sahiptirler. Aynı zamanda yüksek tansiyonun yol açtığı kalp hastalığıyla ilgili risk faktörlerini azaltarak sağlıklı kalmanızı sağlayacak vitaminler ve minerallerle doludurlar.

 • 15 – Yüksek Tansiyon İçin Antep Fıstığı Tüketin

Antep fıstığı, içerdiği potasyum da dâhil olmak üzere kalp sağlığı ve kan basıncının düzenlenmesi için gerekli olan vitamin ile mineraller bakımından oldukça zengindir. Hatta tüm kuru yemişler arasında yüksek tansiyon üzerinde en güçlü etkiye sahiptir.

 • 16 – Yüksek Tansiyon İçin Havuç Tüketin

Çıtır çıtır, tatlı ve besleyici havuç; kan damarlarını gevşetmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan klorojenik, p-kumarik ve kafeik asitler gibi fenolik bileşiklerle doludur. Bu sayede kan basıncını düşürmeye de yardımcı olur. Araştırmalar çiğ havucun pişmişine göre yüksek tansiyonu düşürmek için daha faydalı olduğunu ortaya koydu.

 • 17 – Yüksek Tansiyon İçin Ispanak Tüketin

Pancar gibi ıspanak da nitrat bakımından yüksektir. Aynı zamanda antioksidanlar, potasyum, kalsiyum ve magnezyum ile yüklüdür ve yüksek tansiyonu olanlar için mükemmel bir seçimdir. Yapılan bir çalışmada, ıspanağın tansiyonu düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan damar sertliğini de azalttığı ortaya çıktı.

 • 18 – Yüksek Tansiyon İçin Baharatlar Tüketin

Bazı otlar ve baharatlar, kan damarlarının gevşemesine yardımcı olur ve tansiyonu düşürücü güce sahip bileşikler içerir. Bunlar arasında; kereviz tohumu, kişniş, safran, limon otu, çörek otu, tarçın, fesleğen, kakule ve zencefil gibi baharatlar yer alıyor.

 • 19 – Yüksek Tansiyon İçin Nane Tüketin

Taze naneleri isterseniz salata içinde tüketin isterseniz bir bardak sıcak su ile çayını hazırlayın. Her şekilde vücuttaki toksinleri atarak, damarlarınızı rahatlatacaktır. Aynı zamanda yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını ideal dengeye getirmede de etkili olacaktır.

 • 20 – Yüksek Tansiyon İçin Nar Tüketin

Kan dolaşımını rahatlatan, antioksidan etki gösteren nar pek çok derde derman olduğu gibi yüksek tansiyon hastalarının da yüzünü güldürecek. Tansiyon yükselmesi durumlarında bir bardak nar suyu, tansiyonunuzu olması gereken değere getirecektir.

Tansiyonu Düşürmek İçin Limon Sarımsak Kürü

Bu kür kırk diş sarımsak ve iki litreye yakın yeni sıkılmış limon suyu ile yapılır. Bu kür sadece tansiyon hastaları için değil, aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklar için, yani tıkanan damarların açılması içinde yapılır.

Toplamda 21 gün karanlık, hiç ışık görmeyen bir yerde ve her gün çalkalanmak suretiyle hazırlanan bu kürün faydalarını ve bu kürün nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız, limon ve sarımsak kürü ile alakalı konumuza göz atabilirsiniz.

Egzersizle Yüksek Tansiyonu Düşürün

YouTube video

Evde Yüksek Tansiyonu Düşüren 20 Doğal Gıda adlı konumuza son verirken, yüksek tansiyon ile alakalı videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izlyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu