Sağlık

Hipertansiyonu Masajla Düşürmek Mümkün mü?

Akupunktur noktaları denilen bazı noktalara yapacağınız beş dakikalık masaj, yüksek tansiyonu düşürüyor

Hipertansiyonu Masajla Düşürmek Mümkün mü?

Hipertansiyonu Masajla Düşürmek Mümkün mü? Ülke olarak masaj tekniklerinden, modern tıbba alternatif olarak geleneksel Çin tıbbına dair hakikatlerden bir uzak yaşadığımız veya konuyu yeterince izleyemediğimiz bir gerçek. Bu belki de Çinin bize çok uzak bir ülke olmasından kaynaklanıyor. Fakat mesele eğer insan sağlığı ise, insana sıhhat kazandıracak, şifa olacak her şey değerlendirilmeli ve tetkik edilmelidir.

Geleneksel Çin tıbbına dairde ülkemizde yeterince kaynak bulunmamaktadır. Bu yüzden Çin’de çok meşhur olan masaj tekniklerini ve bu masajların hangi hastalıklara iyi geldiğine dair bilgileri her fırsatta paylaşmaya devam edeceğiz.

Daha önce ki konularımızda yüksek ve düşük tansiyon nedir? Başlığıyla tansiyon hastalığı hakkında geniş bir malumat vermiştik. Yine yakınlarda yüksek tansiyonu düşüren gıdalar ile alakalı bir sayfa hazırlayarak, modern toplumlarda neredeyse her üç kişiden birinin mustarip olduğu bu hastalığa iyi gelen yiyecekleri paylaşmıştık. Şimdide yüksek tansiyonu düşüren masaj tekniklerini inceleyeceğiz.

Yüksek Tansiyon İçin Masaj Teknikleri

Burada bahsedeceğimiz masaj sadece yüksek tansiyonu düşürmüyor, aynı zamanda göz tansiyonu içinde iyi geliyor. Buradaki teknikleri uygulamak için bir maliyet gerekmiyor ve yine buradaki teknikleri denemek size herhangi bir şey kaybettirmiyor. Belki buradaki teknikleri uyguladığınızda, kendinizde önemli bir değişiklikte fark etmeyebilirsiniz.

Fakat unutmamanız gereken bir şey var ki, o da insan bünyesi, insandan insana değişiklik gösterir. Sende etkili olmayan bir ilaç, bir vitamin veya bir tedavi metodu, başka bir hasta için faydalı ve şifa kaynağı olabilir. Bu yüzden bu masaj tekniklerini paylaşmayı önemli görüyoruz.

Hipertansiyonu Masajla Düşürmek Mümkün mü?

Geleneksel tıbbın efsane isimlerinden Mi Yuchun Çigong abimiz, yüksek tansiyonu olanlar için önce şu tekniği öneriyor. Bir elimizi karın boşluğumuza koyarak, Diğer elimizin parmaklarını da yumruk haline getirerek, karın boşluğundaki elimizin orta parmağı üzerinde ileri geri hareket ettirerek masaj yapmamızı istiyor.

Bu masajı yaparken ovma şeklinde değil, yumruk yaptığımız eli diğerinin üzerinde, baskı yaparak ve tek yönde çektirerek masaj yapmamız gerektiğini söylüyor. Mu Yuchun Çigong abimiz sadece bu masaj tekniğiyle bile kan basıncının normal seviyelere geleceğiniz söylüyor. Hatta bu masajın kan seviyelerini olması gerekenden aşağı düşürmeyeceğini, sadece olması gereken seviyede tutacağını söylüyor.

Mu Yuchun Çigong abimiz, yüksek tansiyonunun nedeninin başımızda bulunan damarlar olduğunu söylüyor. Bu damarları ise yukarıda tarif ettiğimiz masaj şekliyle rahatlatacağımızı ve kan basıncını düşüreceğimizi söylüyor. Bu masajdan sonra dairesel hareketlerle, tam da videoda gösterildiği gibi bütün parmaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Bu masajdan sonra sol elinizin bilek kısmına biraz sertçe masaj yapmaya devam edin. Kendinizde bir değişiklik hissedecek, daha berrak gördüğünüzü fark edeceksiniz. Sonrasında ise başın iki yanına kulakların hemen üstüne ve sonrasında ise kulakların arkasında masaj yapın.

Ve yine yüksek tansiyon nedeniyle gözlerinizde yorgunluk ve göz beyazında kırmızılık varsa, başın hemen arkasında ensenin üstünde bulunan şişkinliğe beş dakika kadar her gün masaj yapmanız çok faydalı olacak, gözlerdeki kırmızılığı dağıtacaktır.

Mu Yuchun Çigong abimiz kulak arkasında bir akupunktur noktası göstererek, buranın delinip hafifçe kan akmasının sağlanmasının da yüksek tansiyona çok etki edeceğini bildiriyor. Fakat bu biraz ustalık isteyen bir şey olduğu için ve bunu yapacak başka bir kişi lazım olduğu için bu kısmı es geçiyoruz.

Son olarak ise gözleri tansiyondan korumak için serçe parmağına biraz canınızı acıtacak şiddette kürdan batırmanızı, serçe parmağınızın her yerine kürdanın ucunu batıra batıra masaj yapmak gerekiyor. Bu işlemden sonra serçe parmağınızı elinizle yeniden masaj yaparak rahatlatabilirsiniz. Sağlıklı ve keyifli günler dileriz.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Masaj Noktaları

YouTube video

Hipertansiyonu Masajla Düşürmek Mümkün mü? adlı konumuza son verirken, hipertansiyon il alakalı videolar izlemek isterseniz, burayı tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu