Yemekler

Yayın Balığı Kızartması Nasıl Yapılır?

Eğer yayın balığını ızgara yaparak yemeyecekseniz, bir de tadı damağınızda kalacak olan kızartmasını deneyin

Yayın Balığı Kızartması Nasıl Yapılır?

Yayın Balığı Kızartması Nasıl Yapılır? Tatlı sularda yaşayan yayın balığı tıpkı emsali olan sazan balığı gibi kılçıklı değildir. Sazan balığı kılçıklı ve yağsız olmasına rağmen yayın balığı kılçıksız ve yağlıdır. İkisi de tatlı suların derinlerini seven dip balığıdır. Fakat yayın balığı muadili olan sazan balığı gibi balçık ve batak ta kokmaz. Gerçi batak kokan sazan balığının bu işte bir suçu da yok. Yaşadığı balçığın kokması sebebiyle sazanda kokar.

Tatlı suların mersin balığından sonra gelen en iri balığı olan yayın balığının temizlenmesi kolaydır. Pulları olmayan ve derisi parlak bir renkte olan yayın balığının genelde derisi yüzülerek pişirilir. Bu balığın kızartması, buğulaması ve ızgarası çok güzel olur. Yayın balığının faydaları ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Yayın Balığı Özellikleri adlı konumuza göz atabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan Yayın Balığı Kızartması Nasıl Yapılır? Buna bakalım

Yayın Balığı Kızartması İçin Malzemeler


  • 1 tatlı kaşığı kırmızıbiber
  • Yarım limonun suyu
  • 5 adet defneyaprağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Kekik
  • 1 su bardağı zeytinyağı
  • Sıvıyağ
  • Mısır unu ya da un
  • Dilimlenmiş Yayın Balığı
Yayın Balığı Kızartması Nasıl Yapılır?

Yayın Balığı Kızartması İçin Talimatlar


1 En besleyici besinlerden biri de balıktır. Maalesef artık denizlerimizde kıyı kentlerde bile balık bulmak zorlaşıyor. Zaman içerisinde yetiştirme dediğimiz havuz balıkları sofralarımızda daha çok yer almaya başladı. Bunlardan biride yayın balığıdır. Tabi yetiştirme olmayan doğal göllerimizde doğal olarak yaşayan ve avlanan yayın balığı bulmak imkânsızda değil. İri cüssesi, tırtıklı dişleri, bıyıkları ile “Bu et bu balığın mı?” diyeceğimiz bir lezzet harikası.

2 Yayın balığında fazlasıyla bulunan yağ asitlerinin kalp damar sağlığı, beyin ve hücre gelişimi, bebek ve çocukların sağlıklı büyümesi ile hamile ve emziren kadınlarda olumlu etki yarattığı iddia ediliyor. Haşlama, yemek, şiş her şekilde kullanabilirsiniz. Tavsiyem balıkçıya ayıklatın derisini fileto çıkartın. Yoksa ev bıçakları ile işiniz çok zor alet kutusuna ihtiyaç var. Mutlaka iki saat önceden marine edin. Balık dilimlerini yıkayıp kurulayın. Marine için cam kap kullanın.

3 Marine malzemelerini karıştırıp dilimleri iyice sosa bulayın. Üzerini Streç ile kapatıp en az iki saat bekletin. İster ızgara yapın. İster unlayarak tavada kızartın. Kâğıt havluya çıkarıp fazla yağını alın. Limon dilimleri ile servis yapın. Tabi sağlık açısından kızartma yerine ızgarayı tercih etmek gerekir. Fakat illede kızartma yapmak isteyenler için mısır unundan vazgeçmemelerini öneririz. Balığa gerçek anlamda mısır onu lezzet katar. Şimdiden afiyet şeker olsun.

Yayın Balığı Kızartması Tarifi

YouTube video

Videoda yayın balığı kızartması tarifi veren Nurcan ablamıza teşekkür ederiz videodaki yayın balıkları tabi biraz küçük. Zira bu balıklar 200 kiloya kadar büyüyebilen balıklar. haliyle insan yayın balıklarını küçük görünce üzülüyor.


Evet efendim, Yayın Balığı Kızartması Nasıl Yapılır? adlı konumuza son verirken, yayın balığı tarifi ile alakalı başka videolar izlemek isterseniz, buraya tıklayarak youtube üzerinden diğer tarifleri izleyebilirsiniz.

Değerlendirmeler ve Puan Tablosu

Yemeğin Lezzet ve Sunumu - 10
Yemeğin Yapım Kolaylığı - 9.5
Malzeme Tedarik Kolaylığı - 7
Yemeğin Pişme Süresi - 10

9.1

TOPLAM

Yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak verilen puan:

User Rating: 4.85 ( 5 votes)

Keyifli Admin

Medeniyetimiz, ahlaki değerlerimiz ve bu vatan toprağı bizim için değer konmaz birer hazine niteliğindedir. Keyifli Bilgi yapabildiği kadar, sizlerin de desteğiyle bu hazinelerin hepsine taliptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu